Legio III Iulia Alpina

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Legio III Iulia Alpina
Tertia Iulia Alpina shield pattern.svg
Емблема
На службі 337 — V ст.
Країна Vexilloid of the Roman Empire.svg Римська імперія
Вид Сухопутні війська
Тип Легіон
Чисельність 1200 осіб
Гарнізон/Штаб Котські Альпи
Командування
Визначні
командувачі
Флавій Еквіцій

Legio III Iulia Alpina (III Юлійсько-альпійський легіон) — римський легіон часів пізньої імперії. Створено в Юлійських Альпах, звідси походить його назва.

Історія[ред. | ред. код]

Після сходження на трон за наказом імператора Константа з допоміжних загонів псевдокомітатів було утворено новий легіон — Legio III Iulia Alpina (разом з Legio I Iulia Alpina, Legio II Iulia Alpina).

Розташовувався у провінції Котські Альпи, де охороняв підходи до Італії. Тривалий час залишався на місці свого таборування, не втручаючись у боротьбу Константа з Магненцієм. Під час боротьби Магненція з імператором Констанцієм II, перейшов на бік останнього.

В подальшому переміщено (разом з Legio II Iulia Alpina) до провінції Іллірик та підпорядковано місцевому коміту. У 365–366 роках брав участь у придушенні заколоту узурпаторів Прокопія та Марцелла в Македонії та Фракії.

З початку 400-х років розташовувався в Іллірику, перебуваючи у підпорядкуванні magister peditum Західної Римської імперії. Припинив своє існування під час вторгнення вестготів на чолі із Аларіхом I, або дещо пізніше.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ralf Scharf: Der Dux Mogontiacensis und die Notitia Dignitatum. Eine Studie zur spätantiken Grenzverteidigung, Reihe: Reallexikon der Germanischen Altertumskunde (Ergänzungsbände), Walter de Gruyter, Berlin 2005, ISBN 3-11-018835-X, S. 176.
  • Emil Ritterling: Legio (II Iulia Alpina). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band XII,2, Stuttgart 1925, Sp. 1456.