Leoni AG

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Leoni AG
Тип холдингове акціонерне товариство
Форма власності Aktiengesellschaft[d]
Галузь виробництво кабелів, дротів та оптоволокна
Спеціалізація виробництво різного роду кабелів
Засновано 1917
Засновник(и) Антонні Фурнієр
Штаб-квартира Нюрнберг, Німеччина Німеччина
Територія діяльності Європа, Азія, Північна Америка, Африка
Ключові особи Клаус Пробст, Дігер Белль
Продукція кабелі для автомобільної, авіаційної галузей, медицини та кабелі для передачі даних
Операційний прибуток (EBIT) 2,956 млрд. € (2010)
Співробітники 49 822 (2009)
Сайт www.leoni.com

Leoni AGнімецьке холдингове акціонерне товариство. Компанія була заснована в 1917 році і є одним із найстаріших підприємств Німеччини. Холдинг «Leoni AG» був заснований в 1917 році.[1] Штаб-квартира компанії від самого заснування знаходиться в Нюрнберзі (Німеччина). Акції Leoni AG входять в розрахунок індекса MDAX. Найбільший розвиток компанії припадає на кінець 1980-их і до 2009 року. Бурхливий розвиток компанії перервала світова економічна та фінансова криза. Головною стратегією компанією протягом всієї історії, було об'єднання та співпраця із іншими компаніями, а часто навіть поглинання компаній-конкурентів. Компанія та її ключові особи неодноразово нагороджувалися різноманітними нагородами. Заводи та дочірні компанії холдингу знаходяться по всьому світі, в тому числі і в Україні. Компанія займається випуском різного роду кабелів та займає в своїй галузі передові позиції.

Головні напрями холдингу «Leoni AG»: виробництво дроту і кабелю для різних сфер індустрії, виробництво джгутів, дротів та інших комплектуючих для автомобільної промисловості.[1] Ключові клієнти холдингу: General Motors, BMW, Volkswagen, Audi, Volvo, Cummins, Caterpillar, DAF.[1]

Історія компанії[ред.ред. код]

У квітні 1917 року створені синами компанії злилися в одну - «Leonische Werke Roth-Nürnberg AG». У 1931 році компанія змінює назву на «Leonische Drahtwerke AG», головний офіс в Нюрнберзі. Фірма поступово розвивається і освоює виробництво нових видів кабелів: емальовані кабелі (1928), кабелі ізольовані гумою (1931), кабелі ізольовані за допомогою PVC (Полівінілхлориду) (1943), шнурові комплекти (1948), монтажні кабелі (1956). У 1967 та 1969 роках компанія відкриває в Кітцінгені (Німеччина) заводи з виробництва звичайних та монтажних емальованих кабелів.

Впродовж 19771999 років компанія бурхливо розвивається і засновує ряд дочірніх компаній по всьому світі: Туніс («Câblerie de Sousse» — монтажні кабелі (1977); «Câblerie du Centre Tunisia» (1985)), Ірландія («L. D. Intercon» (1985)), Німеччина («Lewron Kabeltechnik Berlin GmbH & Co. KG» (1986)), США ((1990) в Чікопі; «LEONI Cable Assemblies» (1994)), Угорщина(«LEONI Hungaria» (1992); «Leonische Kabelwerke Kft.» (1998)), Словаччина («LEONI Slovakia»(1992); «LEONI Autokabel Slovakia» (1993)), Польща («LEWRON Kabeltechnik Polska»(1993); «LEONI Autokabel Polska» (1995)), Сінгапур та Китай(«LEONI-EPAN» (1993)), Південній Африці(«LEONI Wiring Systems (East London)», кабельні джгути(1998)) та Мексика ("Leoni Cable Mexico" (1997); «LEONI Cable Inc.» (1998)). Найголовніші поглинання цього періоду: «Grundig», «Westfälische Kupfer- und Messingwerke AG», «Kabelfabrik Otto Zimmermann (OZET)», «aurnhammer+benedict GmbH & Co. KG», «Felisi S.p.A.», «Temco Ltd.», «Cummins Engine Company Inc.», «CWA».

У 1999 році створюється холдингова структура «Leonische Drahtwerke AG» та відбувається зміна назви компанії на «LEONI AG», що виконує функції виключно холдингової компанії. У цьому ж році створюють три нові компанії: «LEONI Draht GmbH & Co. KG», «LEONI Kabel GmbH & Co. KG», «LEONI Bordnetz-Systeme GmbH & Co. KG».

У 2001 році засновується «Intedis GmbH», Вюрцбург, Німеччина. Для розвитку інтелектуальних монтажних систем була створена дочірня компанія «Elocab Sonderkabel» в Німеччині; відбулось поглинання французького підприємства «Composants Industriels Automobiles (CIA)», виробника кабельних систем для роботехніки.

У 2002 році «Leoni AG» була допущена до біржового індексу MDAX та придбала контрольний пакет акцій німецької компанії «FO-Systems GmbH», спеціаліста в галузі волоконно-оптичних кабелів.

У 2003 році відбулося офіційне відкриття двох нових заводів «LEONI» в Китаї: «LEONI Special Cables (Changzhou) Co. Ltd.» та «LEONI Wire (Changzhou) Co. Ltd.». Зведення досі найбільшого заводу із коли-небудь побудованих компанією в українському місті Стрий (Львівська область). Практично одночасно відкривається завод в Бистриці, Румунія. Обидва заводи займаються виробництвом кабелів для автомобільної промисловості.

У 2004 році компанія придбала німецьку компанію «Ettlingen». Діяльність компанії в галузі оптоволокна об'єднана в дочірну структуру «LEONI Fiber Optics GmbH».

У 2005 році «LEONI» придбало технологію виробництва оптоволоконних кабелів у німецької компанії «Prinz Optics GmbH», і тим самим розширила свій асортимент спеціальних оптоволоконних продуктів та оптичного волокна зі скла, полімерів і кварцу. У цьому ж році компанія поглинає «Elektronik + Kabeltechnik of Ulm» та «KERPEN».

У 2006 році компанія придбала «Studer Draht- und Kabelwerk AG» (високопродуктивних кабельних систем для промислових і інфраструктурних потреб), «Austrian systems company NBG Fiber-Optics» (оптоволоконні технології та кабелі), «j-fiber GmbH»(оптоволоконні технології). "LEONI" побудував новий завод в Північній Рейн-Вестфалії - «LEONI High Temp Solutions» для виробництва кабелів, що витримують високі температури.

У 2007 році компанія купує італійського виробника високотемпературних кабелів «Silitherm» та прогресує у зростаючому китайському ринку з придбанням «Furas».

У 2008 році «LEONI» поглинає французького постачальника автокомплектуючих «Valeo». Дане придбання стало найважливішим в історії компанії. Разом з перейменуванням компанії в «LEONI Wiring Systems France group», «LEONI» стає лідером європейського ринку і четвертим за величиною постачальником кабельних систем для автомобільної промисловості у світі. В цьому ж році "LEONI" вийшло на автомобільний ринок Кореї із придбанням пакету акцій «Daekyeung» та підписало два важливі контракти із «Airbus Industries»(поставку кабелів для літаків «Airbus» сімейств від A318 до A340) та «Gotthard Base Tunnel»(постачання кабелів для найдовшого залізничного тунелю у світі). «LEONI» здійснює перспективні кроки для виходу на російський автомобільний ринок із придбанням міжнародної компанії-виробника автомобільних кабельних систем «Itelma», постачальника 40 % кабельних потреб російського виробника вантажних автомобілів КАМАЗ.

Восени 2008 року Рада Правління компанії здійснює тактичний хід: знизивши вартість акцій компанії розпочинає програму зворотного викупу акцій, згідно з якою до 10 відсотків власних акцій компанії за прогнозами повинно бути придбано. Завдяки даній фінансовій операції фінансовий директор Дітер Белль обраний як «Фінансовий директор року» журналом «Finance» за інновації, стратегію та лідерство.

У 2009 році «LEONI» запускає широкомасштабну програму скорочення витрат спричинену глобальною економічною та фінансовою кризою. Матеріальні та витрати на персонал будуть скорочені на всіх підприємствах групи, проекти інвестицій в капітал будуть невідкладно скорочуватися, а плани придбання нових підприємств відкладені. Компанія звільняє приблизно 9000 робітників компанії лише за декілька місяців. При ціні € 14,50 за акцію, LEONI продає 2900000 акцій, які компанія придбала за середньою ціною в € 9,79 згідно з програмою зворотного викупу у 2008 році, компанія тим самим зміцнила свій власний капітал і зменшила свій борг.

Дочірні компанії у світі[ред.ред. код]

Європа

Америка

Азія

Африка

В Україні[ред.ред. код]

ТзОВ «Леоні Ваерінг Системс УА ГмБХ»[ред.ред. код]

17 січня 2002 у Львові відбулася презентація інвестиційного проекту за участю німецької фірми "Leoni AG".[2]

Німецький завод «Леоні» (ТзОВ «Леоні Ваерінг Системс УА ГмБХ» засноване на повній власності концерну «Leoni AG» (Нюрнберг, Німеччина)) в Україні розташований в селі Нежухів Стрийського району Львівської області і працює з 15 липня[3] 2003 року.[4] Завод, який було збудовано за рекордно короткий час — 11 місяців,[3] виготовляє електричні кабельні мережі для авто Дженерал Моторз (комплектуються автомобілі «Опель-Астра» і «Опель-Зафіра»), Порше (моделі «Бокстер», «Каррера 911», «Кайен»)[3], Даймлер Клрайслер, Ламборджині, БМВ, Фольксваген («Гольф», «Джетта», «Туран»)[3], Ауді, Хонда.[4][5] Комплектуючі поступають здебільшого з Німеччини, Франції, Іспанії, Великої Британії, тоді як готова продукція відправляється до Німеччини, Бельгії, Великої Британії, Польщі.[3][4]

Завод розпочав роботу з трьома сотнями працівників.[3] Керівництво компанії налаштовувалося на те, що в Україні через високий рівень безробіття відбою не буде від тих, хто бажає працювати на новому заводі.[6] Однак, кількість охочих працювати на українському заводі німецького концерну «Leoni» у місті Стрию була меншою, ніж очікувалося, що стало для керівництва справжньою несподіванкою.[6] Перша зарплата становила, у середньому, до 200 гривень.[6] Середня зарплата для робітників в 2008 році становить 1000 гривень на місяць при праці у вихідні дні та зобов'язані виконувати 110 % норми.[7] Станом на 2009 рік щомісячна заробітна плата при праці на конвеєрі становить 1500 гривень плюс премія 500 гривень при виконнанні норми на 110 % і при умові відсутності браку.[8] Станом на 2011 рік на заводі працює 5 600 працівників.[4] Станом на серпень 2012 року на заводі працювало близько 5 500 чоловік.[3] За працівниками постійно наглядають. Завод має 34[4] власні автобуси, якими доставляє працівників, мешканців Стрийського, Дрогобицького, Жидачівського, Миколаївського, Сколівського районів Львівської області, Долинського району Івано-Франківської області, міст Борислава, Львова та Моршина.[9] Завод пропонує часткове безплатне гаряче харчування в їдальні заводу.

Станом на 2014 рік завод переробляє 600 тонн міді щотижня.[10]

Загальна площа підприємства складає 65 000 м2 з виробничими площами 48 000 м2, офісними, побутовими приміщеннями, їдальнею, роздягальнею, душовими і туалетами (загалом у власності підприємства територія площею 132 000 м2).[3]

Станом на 2011 рік завод «Леоні» єдиний в Україні, на території якого є власний митний склад.[4][11]

ТзОВ «ЛЕОНІ ВаерінгСистемс УА ГмБХ» (м. Стрий) залишається одним із найбільших (за капіталовкладенням та рівнем виробництва) підприємств з іноземними інвестиціями на території Львівщини — було інвестовано понад 65 млн. євро.[3] Товариство з обмеженою відповідальністю "Леоні Ваерінг Системс" є підприємством з іноземними інвестиціями з 100-відсотковою часткою закордонного інвестора, а саме концерну Leoni.[2]

Скандальні випадки[ред.ред. код]
 • В 2006 році на заводі стався конфлікт через надбавки за різні види робіт, які обурили робітників, оскільки це спричинило велику різницю в заробітній платі між різними відділами виробництва. Голова Об’єднання профспілок Львівщини Роман Дацко пояснював журналістам, що таких конфліктів можна було б уникнути, якби на «Леоні» була профспілка, яка захищала б інтереси працівників. За його словами, представникам галузевих профспілок не вдається успішно контактувати з керівництвом заводу з цього питання, хоча все-таки зрушення є.
 • У 2008 році на заводі мали місце масові акції непокори працівників, які вимагали покращити умови праці та заробітну плату.[7] Середня зарплата для робітників в цьому році становить 1000 гривень на місяць при праці у вихідні дні та зобов'язані виконувати 110 % норми.[7]
 • З 17 по 20 травня 2013 року у лікарні Львівщини з ознаками харчового отруєння (заступник начальника головного управління Держсанепідслужби у Львівській області Олег Когут зазначив, що лабораторно підтверджений сальмонельоз) госпіталізували 22 (25[12][13]) особи, які напередодні харчувались у їдальні підприємства.[14] Загалом, у 17 постраждалих було встановлено діагноз сальмонельоз, у 8 — гостра кишкова інфекція.[12] До спалаху інфекції на підприємстві "Леоні" на Львівщині спричинився підприємець з Ужгорода.[15] За фактом масового отруєння людей відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 Кримінального кодексу України (порушення правил боротьби з епідеміями).[12]

ТзОВ «Леоні Ваерінг Системс УА Мукачево»[ред.ред. код]

Адреса: Закарпатська обл., м. Мукачеве, вул. Пряшівська, 4б

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б в Innoware допомогла українському заводу LEONI впровадити систему кадрового обліку та розрахунку заробітної плати www.microsoft.com
 2. а б Кучма обіцяє вирішити проблеми, що заважають працювати концерну "Леоні" в Україні
 3. а б в г д е ж и к Наталія КАРПЕНКОВА. Заводу «Леоні» — 10 років fortuna-gazeta.com.ua
 4. а б в г д е Анна Вертегел. (При підготовці матеріалу було використано інформацію прес-служби Львівської ОДА) / «Леоні» — німецька автономія у Стрийському районі. 26 Січня 2011 galinfo.com.ua
 5. Подарунок до свят: завод «Леоні» нарахував 500 «зайвих» працівників. 28.12.2012. pohlyad.com
 6. а б в Надія Кандиба. Кількість охочих працювати на українському заводі німецького концерну «Leoni» у місті Стрию є меншою, ніж очікувалося www.radiosvoboda.org
 7. а б в Адміністрація стрийського «Леоні» почала контрнаступ на протестувальників: їх не допускають на робочі місця та підштовхують звільнитися. 22 лютого, 2008. zik.com.ua
 8. Неля Возна, заступник директора Львівського міського центру зайнятості / "Леоні" запрошує на роботу львів'ян. 30.09.2009
 9. Зустріч з представниками профспілкового комітету ТзOВ «Леоні Ваерінг Системс УА ГмбХ» http://stryirairada.gov.ua
 10. Сех доручила правоохоронцям розслідувати факти розкрадання міді на фірмі «Леоні». 12 червня 2014 dyvys.info
 11. КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ П О С Т А Н О В А від 16 липня 2003 р. N 1061. Київ. Про експлуатацію митного ліцензійного складу товариства з обмеженою відповідальністю "Леоні Ваерінг Системс УА ГмбХ" zakon4.rada.gov.ua
 12. а б в У лікарнях — 7 постраждалих через масове отруєння на „Леоні” 30.05.2013 УНІАН
 13. Вже 25 отруєних працівників «Леоні» госпіталізували до інфекційних відділень. ТРК Львів
 14. У день отруєння обіди на «Леоні» готувала інша фірма, - працівник Наталія Зубрицька, 2013. http://zaxid.net
 15. До спалаху інфекції на підприємстві "Леоні" на Львівщині спричинився підприємець з Ужгорода. Департамент цивільного захисту Львівської ОДА назвав причини спалаху інфекції на заводі "Леоні" у Львівській області. zakarpattya.net.ua

Джерела[ред.ред. код]