LynxOS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
LynxOS RTOS
Розробник Lynx Software Technologies, Inc.
Родина ОС Unix-подібна операційна система реального часу
Стан проєкту Current
Модель коду Закритий програмний код
Початковий випуск 1986; 35 років тому (1986)
Останній стабільний випуск 7.0[1]/ 5 червня 2013; 8 років тому (2013-06-05)
Ринкова ніша Вбудовані системи
Доступні мови програмування Ada, C, C++
Платформи, що підтримуються Motorola 68010[en], Intel 80386, ARM, PowerPC
Тип ядра Монолітне ядро
Інтерфейс Інтерфейс командного рядка
Ліцензія Пропрієтарна
Вебсайт www.lynx.com/products/real-time-operating-systems/lynxos-rtos

LynxOS RTOSUnix-подібна операційна система реального часу, що розробляється компанією Lynx Software Technologies. LynxOS повністю сумісна зі специфікаціями POSIX, а також, починаючи з 2000-х років, має сумісність з Linux. Система застосовується у вбудованих рішеннях, орієнтованих на обробку у режимі реального часу — таких, як авіоніка, космічна і військова техніка[2], керування виробничими процесами, телекомунікації. Система має бібліотеку wolfSSL, сертифіковану[ким?] для військового застосування.

Історія[ред. | ред. код]

Перші версії LynxOS написані 1986-го року у Далласі (Техас) Мітчеллом Баннеллом (англ. Mitchell Bunnell) для спеціального комп'ютера на основі мікропроцесора Motorola 68010. Перша комп'ютерна платформа, на якій запущено LynxOS — Atari 1040ST; крос-компіляція проводилася на Unix-машині виробництва Integrated Solutions. У 1988-1989 роках LynxOS портовано на платформу Intel 80386. Приблизно 1989-го року реалізовано сумісність ABI з System V.3. Пізніше додано сумісність з Linux.

Повна підтримка MMU додана до ядра системи 1989-го року.

Підтримується архітектура PowerPC. У лютому 2015 року фірма Lynx оголосила плани щодо підтримки архітектури ARM і процесорів серії Cortex-A.[3]

Компоненти LynxOS спроєктовано для досягнення абсолютного детермінізму (іншими словами, система явно спроєктована для задач «жорсткого реального часу», англ. hard real-time). Повністю детермінований відгук системи, навіть в умовах інтенсивного обміну з пристроями вводу/виводу, є можливим завдяки вкрай оптимізованому механізму тредів (потоків виконання), реалізованому у ядрі. Цей механізм дозволяє обробникам переривань бути надзвичайно короткими і швидкими.

Компанія Lynx є власником патенту від 21 листопада 1995 року (строк дії вже минув), U.S. Patent 5,469,571. Заголовок патенту звучить як «Operating System Architecture using Multiple Priority Light Weight kernel Task-based Interrupt Handling», і описує механізм реалізації ОС жорсткого реального часу.

2003-го року Lynx представила спеціалізовану версію системи, названу LynxOS-178, спеціально призначену для застосування у авіоніці і сертифіковану для сумісності зі стандартом DO-178B.

Група новин Usenet comp.os.lynx призначена для обговорення LynxOS.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]