Madlax

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Madlax
Madlax cover.jpg
マドラックス
Мадлакс
Жанр містика, психологія, бойовик, драма
Аудиторія сьонен
Телевізійний аніме-серіал
Режисер Масімо Койті
Студія Bee Train
Мережа Японія Японія: TV Tokyo
США США: Anime Network
Період показу 5 квітня 2004 — 27 вересня 2004
Кількість серій 26

Madlax (яп. マドラックス, Мадораккусу) — аніме-серіал, випущений у 2004 році студією Bee Train. Вперше демонструвався 5 квітня 2004 року на каналі «TV Tokyo». DVD-версія серіалу була випущена компанією ADV Films у Північній Америці та Англії, а також компанією Madman Entertainment в Австралії та Новій Зеландії.

Серіал названий на честь однієї з головних героїнь, чиє ім'я, як стверджує режисер Масімо Койті, складено з двох англійських слів: «божевільний» (англ. mad) та «розслаблятися» (англ. (re)lax)[1]. Причина такого вибору полягає у здатності головної героїні залишатися спокійною та чуйною до оточуючих, попри те божевілля громадянської війни, що розгортається навколо неї.

Критиками багато разів наголошувалася його зовнішня схожість з ранішою роботою тієї ж студії — «Noir», і, за словами творців, обидва серіали є першими частинами задуманої ними трилогії, об'єднаної загальною тематикою «дівчата з пістолетами» (англ. girls-with-guns)[1][ком. 1]. Необхідно проте зазначити, що на відміну від «Noir», витриманого в псевдореалістичному стилі, «Madlax», зазвичай, відносять до містики та сюрреалізму, оскільки багато деталей і поворотів сюжету глядачам доводиться осмислювати без будь-яких додаткових пояснень.

Сюжет[ред. | ред. код]

Дія серіалу розгортається в 2011-му році[ком. 2] в альтернативному світі, дуже схожому на звичний нам (наприклад, детально промальованна реально існуюча вогнепальна зброя[ком. 3]). Однак реальність серіалу має чимало відмінностей: наприклад, автори старанно замінили назви всіх реально існуючих країн та імена відомих осіб на вигадані.

Сюжет серіалу присвячений двом молодим дівчатам, які, на перший погляд, жодним чином між собою не пов'язані і навіть не підозрюють про існування одне одної. Першу героїню звуть Мадлакс, і вона вважається живою легендою серед найманців у Газа-Соніці (яп. ガザッソニカ, англ. Gazth-Sonika — можливо, алюзія до Сектору Гази[ком. 4]), країні в південно-західній Азії, де ось вже 12 років триває громадянська війна між прихильниками короля та релігійним угрупуванням під назвою «Галза» (яп. ガルザ, англ. Galza)[2].

Друга дівчина — Маргарет Бартон, єдина спадкоємиця стародавнього аристократичного роду мирної європейської країни Нафреції (яп. ナフレス, англ. Nafrece — неточна анаграма від англ. France (Франція)[ком. 5]). Дванадцять років тому літак, на якому вони з матір'ю летіли відвідувати батька Маргарет, зазнав аварії над Газа-Сонікою, але місце трагедії так і не було встановлене, а всі пасажири, також і батько Маргарет, що відправився на їх пошуки, вважаються зниклими безвісти. Загадкою залишається і те, яким чином Маргарет дісталася до Нафреції, бо після повернення вона не пам'ятала нічого з того, що з нею сталося. Єдиним словом, яке залишилося в її пам'яті, було «Мадлакс».

Ця тонка «нитка», що зв'язує двох героїнь, обертається набагато тіснішим зв'язком, коли обидві дівчини, незалежно одна від одної, виходять на слід могутньої кримінальної організації Enfant (яп. アンファン) та її таємничого керівника, що з невідомої причини цікавиться ними обома. Колишня вчителька Маргарет, Ванесса Рене, що розслідує дійсні причини війни в Газа-Соніке, стає ланкою між ними, і разом вони поступово розкривають завісу таємниці над тим, що ж відбулося в їх світі дванадцять років тому.

Критика[ред. | ред. код]

Критики відзначали, що сюжет «Madlax» вигідно відрізняється від «Noir» своєю цілісністю, тобто, кожна серія в ньому тісно пов'язана з попередніми і наступними[3]. Для порівняння, у «Noir» велика частина серій присвячена незалежним один від одного сюжетним частинам. Також в оглядах неодноразово згадувалося, що, незважаючи на неяскравий початок, чим ближче серіал наближається до кінця, тим цікавішим і незвичнішим він стає[3][4] — випадок, на думку окремих оглядачів, прямо протилежний «Noir»[5].

Персонажі[ред. | ред. код]

Персонажі аніме: Ванесса, Мадлакс, Маргарет, Елеонора, Карроссеа, Понеділок та Лімельда

Очевидно, врахувавши малу кількість центральних персонажів у «Noir», творці серіалу «Madlax» збільшили це число — не в останню чергу, за рахунок персонажів чоловічої статі, практично відсутніх у першій частині трилогії. Як наслідок, особистісному розвитку героїв у серіалі приділяється значно менше уваги, ніж подіям, що відбуваються з ними чи їхнім стосункам між собою. У початковій «чернетці» сценарію, створеній режисером Масімо Койті і майбутнім продюсером серіалу Кітаяма Сігеру, число персонажів було набагато менше. Наприклад, Мадлакс і Маргарет були однією особою, а Чарлі (колега Ванесси по Bookwald Industries) відводилася одна з центральних ролей. Проте після того, як Курода Єсуке був призначений відповідальним за сценарій, від первинного набору персонажів фактично залишилися тільки імена[6].

Над персонажами «Madlax» працювали три дизайнери: Осава Сатосі створив центральних героїнь, зокрема, Маргарет і власне Мадлакс; Сіба Мінако, що колись взяв участь у роботі над «Noir», малював агентів Enfant на чолі з П'ятницею Понеділком і Карроссеа Доном, а Міяті Сатоко займалась Летіцією та Пупе.

Головні персонажі[ред. | ред. код]

Ма́ргарет Бартон (англ. Margaret Burton, яп. マーガレット・バートン) — забудькувата дівчина, що навчається в елітному коледжі для дітей аристократичних сімей в Нафреції. Її спогади про власне життя обмежуються останніми дванадцятьма роками, а так само ім'ям «Мадлакс» і плутаними спогадами, пов'язаними з однією із її книг, написаною незрозумілою їй мовою і деякі сторінки якої залито кров'ю. Зрештою, саме Маргарет — центральний персонаж серіалу і володарка Дару, здатного змінювати світ. Дванадцять років тому вона разом з Карроссеа Доном пережила крах літака над Газа-Сонікою і мимоволі втрутилася в його дуель з Річардом Бартоном. Хоча Бартон переміг, Понеділок останнім зусиллям ввів його в транс, змусивши стріляти в рідну дочку. Захищаючись, Маргарет вбила батька і, щоб втекти від провини, скористалася своїм Даром, розділивши себе на три іпостасі: ту яка володіє Даром, ту яка прийняла на себе гріх батьковбивства і ту яка пам'ятає про все це. З цієї миті дівчина, що носить ім'я «Маргарет Бартон», стала лише третиною себе самої. Книга, якою вона володіє, — це «Secondary», друга зі Священних Книг, необхідних для використання Дару.

Сейю: Кувасіма Хоко

 • Музична тема в «меню Масімо»[ком. 6]: Книжка з картинками, кров і глибоководна риба (англ. Picture Book, Blood, and Deep-sea Fish)

Мадла́кс (англ. Madlax, яп. マドラックス) — винятково харизматична та мила дівчина, яка також є найкваліфікованішим найманцем у Газа-Соніке з 98 % вдало виконаними завданнями. Як і Маргарет, вона не пам'ятає нічого, з того що сталося раніше ніж дванадцять років тому, окрім слова «Мадлакс» (яке вона зробила своїм кодовим ім'ям) і короткого спогаду, в якому бачить пістолет у своїх руках і батька, який залишає її, — Мадлакс вірить, що її батько ще живий і теж воює десь у Газа-Соніке. Хоч вона найкращий боєць у країні, Мадлакс ненавидить війну й воює тільки заради того, щоб швидше її завершити, а тому, довідавшись від Ванесси Рене, що саме Enfant стоїть біля витоків конфлікту, вона негайно починає з ним боротьбу, без огляду на можливі наслідки. Мадлакс — друга іпостась Маргарет Бартон, що узяла на себе гріх батьковбивства (її надприродні бойові здібності, ймовірно, пов'язані саме з цим), але не володіє Даром. Те, що вона не зовсім людина, стає очевидно в кінці серіалу, коли у неї за ніч заживає прострілена навиліт легеня, а потім вона знищує невелику, але добре озброєну армію. Вона володіє сторінкою, якої бракує в книзі «Secondary» Маргарет.

Сейю: Кобаясі Санае

 • Тема в «меню Масімо»: Самотня воротарка Пекла (англ. The Gatekeeper of Hell is All Alone)

Ване́сса Рене́ (англ. Vanessa Rene, яп. ヴァネッサ・レネ) — колишня сусідка та вчителька Маргарет, має вищу освіту в області інформаційних технологій і нині працює менеджером у компанії Bookwald Industries (яп. ブッグワルド). Її батьки загинули в Газа-Соніке, і з тих пір Ванесса не полишає думки з'ясувати справжню причину війни. Сильна і впевнена в собі жінка, Ванесса особисто відправляється в Газа-Соніку, як тільки з'ясовує, що Bookwald постачає зброю обом сторонам (а не просто вкладає гроші в мирну індустрію країни, як випливає з офіційних звітів) і, більше того, сам є одним з підрозділів Enfant. У Газа-Соніке її охорону доручають Мадлакс, таким чином, саме вона возз'єднує дві іпостасі колишньої Маргарет.

Сейю: Юкіно Сацукі

 • Тема в «меню Масімо»: Воротарка щастя (англ. Gatekeeper of Happiness)

Інші персонажі[ред. | ред. код]

Елеоно́ра Бе́йкер (англ. Eleanor Baker, яп. エリノア・ベイカー) — служниця Маргарет. Її сім'я служила Бартонам декілька поколінь, тому Елеонора вважає своїм обов'язком захищати розсіяну і незграбну Маргарет від всіх напастей — аж до перевірки всіх її однокласників на благонадійність. До виконання свого обов'язку Елеонора ставиться вкрай серйозно, що дозволило їй закінчити школу на декілька років раніше одноліток і стати майстром рукопашного бою.

Сейю: Утікава Ай

 • Тема в «меню Масімо»: Воротарка Повсякденності (англ. Everyday Gatekeeper)

П'я́тниця Понеді́лок (англ. Friday Monday, яп. フライデー・マンデー) — загадковий творець і беззмінний лідер організації Enfant, про його минуле невідомо практично нічого, крім того, що дванадцять років тому він скористався своїм Даром, щоб відкрити Браму Правди і змінити світ згідно зі своїм уявленням про нього, штовхнувши його в тотальну війну. У той раз полковник Річард Бартон встиг його зупинити, тому війна розгорілася тільки в одній окремо взятій державі, на території якого відбувався ритуал, і де нині розташований штаб Enfant — у Газа-Соніке. Для повторення ритуалу і завершення задуманого, Понеділок ось вже дванадцять років наново шукає Священні Книги (окрім «Firstary», яку йому вдалося зберегти) і ще одного володаря Дару, оскільки своїм Даром він скористатися більше нездатен. Права половина обличчя його знівечена пострілом Бартона, тому він вдягає напівмаску. Хоча це майже не відчувається в самому серіалі, за задумом режисера Масимо Понеділок колись був художником або поетом.

Сейю: Ебара Масасі

 • Тема в «меню Масімо»: Всміхнений сторож Небес (англ. The Gatekeeper of Heaven Smiles)

Карро́ссеа Дон (англ. Carrossea Doon, яп. カロッスア・ドゥーン) — один із найкращих оперативників Enfant, підзвітний особисто П'ятниці Понеділку (хоча офіційно він працює в Bookwald Industries). Карроссеа розумний і далекоглядний, тому часто веде власну гру під носом у начальства, вишукуючи правду про своє минуле, бо він, як і Мадлакс, і Маргарет Бартон, не пам'ятає нічого, що трапилося з ним раніше 12 років тому. Під час інциденту в Газа-Соніке, тільки Карроссеа, що носив тоді ім'я Пупі, і Маргарет пережили крах їх літака, можливо, тому що обидва володіли Даром. Того разу Карроссеа покохав її з першого погляду і присягнувся захищати, тому коли Маргарет втрутилася в дуель між батьком і Понеділком, закрив її від кулі власним тілом і помер. Пізніше його слабкого Дару і бажання захистити Маргарет вистачило, щоб частково воскреснути, за що він заплатив своєю особистістю і пам'яттю, і в такому стані його знайшов П'ятниця Понеділок[7]. Цим пояснюється також та швидкість, з якою між Карроссеа і Маргарет налагоджується взаємна довіра після їх «першої» зустрічі в нових іпостасях.

Сейю: Морікава Тосіюкі

Термінологія[ред. | ред. код]

Через специфіку жанру ряд понять, які явно чи мимохідь використано в сюжеті, залишається без пояснень навіть після закінчення серіалу, тому здогадатися про їх значення часто доводиться за зовнішніми проявами.

Дар (яп. 資質) — рідкісний талант, механізм дії якого до кінця незрозумілий, проте точно відомо, що всі володарі Дару володіють надприродними здібностями, що дозволяють їм в тій чи іншій мірі змінювати реальність відповідно до своїх уявлень. Тих, хто володіє Даром, як правило, можна впізнати по відсутності звичайної реакції на Слова Саруона зі Священних Книг, проте досвідчені містики (наприклад, П'ятниця Понеділок, леді Кванзітта і Нахаль) здатні відрізняти їх і без допоміжних засобів. Судячи з усього, існує також певна градація по силі, оскільки можливості, доступні одним із них, деколи недоступні іншим.

Самостійно досягти Святилища і повною мірою оперувати Даром у серіалі здатна тільки Маргарет Бартон, проте в 1999 році подібною силою володів П'ятниця Понеділок, який втратив відтоді велику її частину (можливо, через скалічене обличчя). Полковник Річард Бертон самостійно проник до Святилища, але не зміг протистояти Словам Пробудження, тому наявність у нього Дару сумнівна. Найслабше вираженим, але очевидним Даром володіє Карроссеа Дон, він же Пупі, здатний добратися до Святилища тільки у супроводі Маргарет. Мадлакс Даром не володіє, але, як іпостась Маргарет Бертон, теж здатна послідувати за нею до Брам Істини. Кванзітта Морісон може спілкуватися з мешканцями Святилища, проте інших здібностей вона жодного разу не проявляла.

Брами Істини (яп. 真実の扉) — метафізична конструкція, що відокремлює Святилище від звичного людям світу. Досягти Брам і пройти крізь них можуть тільки ті, хто володіє Даром.

Священна столиця (яп. 聖都) або Святилище — метафізичний простір, в якому сила тих, що володіють Даром досягає своєї найвищої могутності. Тільки у Святилищі можливі такі речі як розділення себе на декілька іпостасей (тому саме там мешкають примари пам'яті), а за наявності Священних Книг можливі й глобальні зміни реальності, наприклад, початок усесвітньої війни, до якої прагне П'ятниця Понеділок.

Іпостась — істота, що виникає, коли той, хто володіє Даром бажає ізолювати себе від частини своєї особистості або пам'яті й використовує для цього силу Святилища. Такі істоти отримують фізичну форму, часто мало схожу на прообраз, і ряд незвичайних особливостей, таких як, наприклад, надлюдські бойові здібності й здатність до регенерації Мадлакс. Номінально головною іпостассю вважається та, що володіє Даром (який неподільний), оскільки тільки вона може знов об'єднати іпостасі в одну істоту.

Примара пам'яті — виникає, якщо володар Дару з якоїсь причини втрачає пам'ять про своє життя, перебуваючи у Святилищі. Примари пам'яті не спроможні покинути Святилище без допомоги інших своїх іпостасей, що існують «зовні». Пророк Кванзітта Морісон уміє спілкуватися з ними безпосередньо. У серіалі описуються дві примари пам'яті: Летіція та Пупі.

Священні книги[ред. | ред. код]

Три священні книги

«Firstary» (яп. ファースタリ від англ. «first» — «перший»), «Secondary» (яп. セカンダリ від англ. «second" — «другий») та «Thirstary» (яп. サースタリ від англ. «third» — «третій») — три Священні Книги (яп. 三冊の本 «книга в трьох томах»), написані на мові Саруон (яп. サルオン) письменами Еліес (яп. エリエス文字).

Словосполучення «Священні Книги» (англ. «Holy Books») не використовувалося в японському оригіналі, а є результатом роботи англомовних перекладачів, що сумістили воєдино терміни «книга в трьох томах» та «Істинні слова Саруона» (яп. サルオンの真言), використані для позначення трьох манускриптів авторами.

Кожна Книга містить одне з трьох могутніх заклять, необхідних для використання Дару. Для тих, хто не володіє Даром, закляття становлять величезну небезпеку, занурюючи того, хто їх прочитає чи почує, у глибокий транс і примушуючи його спочатку вбити всіх у зоні досяжності — у першу чергу, своїх рідних і близьких, а потім покінчити життя самогубством. Частина знавців серіалу пояснює даний ефект тим, що ті, хто увійшов до трансу, втрачають всі моральні й етичні принципи і заборони. В окремих випадках (як, наприклад, у Еріка Гіллена та Мадлакс) Слова Саруона просто примушують людину пригадати деякі колись здійснені нею, але пізніше вибірково забуті вчинки, якщо вони настільки аморальні, що лише тільки згадка про них може довести до суїциду.

Єдиними людьми, здатними протистояти заклинанням, не маючи Дару, є Мадлакс, Елеонора Бейкер та Ванесса Рене (тільки завдяки допомозі Мадлакс).

Тематика[ред. | ред. код]

Як і більшість аніме-серіалів подібної тематики та жанру, у «Madlax» є відразу декілька важливих філософських і психологічних тем.

Війна[ред. | ред. код]

Лейтмотивом, що проходить крізь велику частину серій «Madlax», є протиприродність самого поняття громадянської війни та її руйнівних наслідків для невинних людей. Постійно порівнюючи стан справ у Нафреції та Газа-Соніку в першій половині серіалу, автори показують, до чого призводить безконтрольне насильство, вбивства і беззаконня. Практично кожна з ранніх серій розповідає свою власну історію про те, як ламаються людські долі в жорнах війни, а пізніше на цьому фоні проступають масштабніші історії життя Мадлакс, Лімельди Йорг та Ванесси Рене.

Друга половина серіалу присвячена пошуку причин війни. П'ятниця Понеділок, виступаючи в ролі напівбожевільного антагоніста, переконаний, що глибинна природа кожної людини несе в собі тільки руйнування, смерть і насильство (швидше за все, така віра стала наслідком його знайомства із заклинаннями Священних Книг і їхньою дією на свідомість людей — хоча в самому серіалі нічого не мовитися із цього приводу). Саме через це переконання він скористався своїм Даром у 1999-му році й розв'язав безглузду з раціональної точки зору війну, дарувавши людям «бажане».

Деякі критики відзначали схожість думок Понеділка і головних антагоністів у серіалах «The Vision of Escaflowne» (1996) та «Mobile Suit Gundam SEED» (20022003), що так само втягли світ у тотальну війну, пройнявшись вірою, що саме цього в глибині душі хочуть всі люди. У всіх трьох випадках їхні уявлення про людей неодмінно спростовувалося одинаками, які несли в собі не тільки зародки насильства і смерті, але й куди світліші та позитивніші бажання й почуття. У «Madlax» такою непереборною перешкодою для плану Понеділка стала сама Мадлакс, «добра вбивця», за виразом одного з персонажів.

Персонаж Мадлакс цікавий, у першу чергу, завдяки її здатності викликати симпатію у майже всіх — від інших персонажів до глядачів серіалу. При цьому її професія, яка примушує її регулярно вбивати інших, не викликає відторгнення, а навпаки органічно вписується в її образ. Незла й доброзичлива Мадлакс є живим спростуванням теорії П'ятниці Понеділка, а що людей вбиває — робота в неї така.

Висновок, який, таким чином, ймовірно, спробували донести автори, полягає в тому, що Мадлакс, яка втілює обидва полюси людської природи (дружбу і вбивство), є найлюдянішою з персонажів серіалу. Певне значення відіграє також той факт, що, на думку авторів, здатність вбивати і доброта невіддільні одне від іншого, що випливає з вельми нерівномірного «розриву» Маргарет Бертон на три іпостасі.

Самоусвідомлення[ред. | ред. код]

Сюжет «Madlax» можна розглядати також і на рівні особистих пошуків та самопізнання Маргарет Бертон, яка є, як вже було згадано, центральним персонажем серіалу. Ґрунтуючись на відомих їй, як композиторові, назвах у «меню Масімо»[ком. 6], Кадзіура Юкі висунула теорію, що в своєму пошуку втраченої пам'яті Маргарет знайомиться з кожним з основних персонажів («сторожів») і аспектами життя («брамами»), які вони втілюють, щоб у результаті знайти свої власні «брами», тобто, свою нову особистість замість втраченої 12 років тому[6].

Юрі[ред. | ред. код]

Хоча серіал відкрито не зображає лесбійські відносини, він все ж таки здобув собі певну славу серед шанувальників жанру «юрі»[8], услід за куди очевиднішим з цієї точки зору «Noir».

Єдиним повноправним джерелом спекуляцій юрі-фендому в серіалі стають відносини між Мадлакс, Ванессою Рене та Лімельдою Йорг, що частково повторюють «любовний трикутник» між Кірікою Юмурою, Мірей Буке та Хлое, відповідно. Не вдаючись занадто до перипетій сюжету «Noir», слід зазначити, що і там конфлікт був у результаті вирішений вбивством (хай і не зовсім зумисним) однієї з дівчат двома іншими.

Що стосується Маргарет, то всупереч вельми двозначним натякам у фінальних кадрах початкового ролика, відносини між нею і Мадлакс ніколи не заходять далі за визнання права на існування. Також, незважаючи на теорії особливо винахідливих шанувальників, не можна віднести до «сьодзьо-аі» і прихильність до своєї пані Елеонори Бейкер, бо перед самою смертю вона зізнається, що Маргарет — «її сім'я». З іншого боку, ближче до кінця серіалу можна спостерігати взаємний потяг між Маргарет і Карроссеа Доном, що остаточно ставить на ній хрест, як на «юрійній героїні».

Аніме[ред. | ред. код]

Вперше серіал транслювався в Японії по телеканалу TV Tokyo з 5 квітня по 27 вересня 2004 року, по вівторках о другій годині ранку[9], тобто, формально в понеділок вночі. Незадовго до закінчення трансляції, ліцензію на розповсюдження серіалу в США та Європі придбала північноамериканська компанія ADV Films, що також володіє правами на розповсюдження «Noir» і «.hack//SIGN»[10]. Англомовне DVD-видання від ADV Films складається із семи дисків, перший з яких надійшов у продаж 12 квітня 2005 року, а останній — 28 березня 2006 року. Серіал отримав у США обмеження за віком Tv-14 («тільки з чотирнадцяти років»), проте для кабельних мереж воно було понижене до TV-PG («дітям рекомендується дивитися фільм з батьками»)[11]. Цікаво також, що «Madlax» був першим серіалом, на якому режисер і продюсер ADV Films Уїльямс Девід випробовував технологію розповсюдження рекламних матеріалів по мережі «Bittorrent»[12].

Із 7 лютого 2006 року серіал транслюється в США по кабельному телеканалу Anime Network (що належить компанії A.D. Vision — власникам ADV Films) по вівторках з 20:00 до 20:30 (також кожна серія повторюється в 23:00 того ж дня і в 19:30 наступного вівторка). Можливо, у зв'язку із завершенням видання серіалу на DVD, показ по телебаченню був перерваний 4 квітня, і аж до 27 червня транслювалися тільки повтори перших восьми серій. 1 серпня серіал знову був «перезапущений», і трансляція була завершена 23 січня 2007 року[13].

Творці серіалу
Режисер  Масімо Койті
Структура серій  Курода Юсуке
Планування  Сасакі Сіро
Продюсери  Кітаяма Сігеру
 Хамамото Татсуя
Помічник продюсера  Йосіда Хіросі
Продюсер по музиці  Нозакі Кеічі
Автор музики  Кадзіура Юкі
Автор вступної пісні  FictionJunction YUUKA
Артдиректор  Уміно Йосімі
Анімація персонажів  Охсава Сатосі
Дизайн персонажів  Сіба Мінако
 Міячі Сатоко
 Охсава Сатосі
Директор з анімації механізмів  Саікі Ясухіро
Дизайн механізмів  Тераока Кенджі
Координатор з кольору  Коджіма Макіко
Редагування  Моріта Сейджі
Додаткові ефекти  Муракаі Масахіро
Список серій
Номер Японська назва Українська назва Дата трансляції
01 銃舞 Танець з пістолетами 5 квітня 2004
02 紅月 Червоний місяць 12 квітня 2004
03 蒼月 Синій місяць 19 квітня 2004
04 誘惑 Спокуса 26 квітня 2004
05 無在 Неіснуючий 3 травня 2004
06 遺言 Заповіт 10 травня 2004
07 繪本 Книжка з малюнками 17 травня 2004
08 魂言 Душевне слово 24 травня 2004
09 残香 Аромат зниклого 31 травня 2004
10 侵触 Ерозія 7 червня 2004
11 異国 Чужа країна 14 червня 2004
12 消意 Зникаюча воля 21 червня 2004
13 覚鳴 Звуки пробудження 28 червня 2004
14 忘想 Забута думка 5 липня 2004
15 偽争 Штучний конфлікт 12 липня 2004
16 銃韻 Рима пістолетів 19 липня 2004
17 刹那 Збіг обставин 26 липня 2004
18 双離 Подвійне розставання 2 серпня 2004
19 獲本 Отримана книга 9 серпня 2004
20 真争 Справжній конфлікт 16 серпня 2004
21 告薄 Неповне одкровення 30 серпня 2004
22 撃情 Небезпечне відчуття 30 серпня 2004
23 迷心 Серце, що заблукало 6 вересня 2004
24 献心 Серце принесене в жертву 13 вересня 2004
25 聖血 Священна кров 20 вересня 2004
26 欠片 Уламки 27 вересня 2004

Музика[ред. | ред. код]

Madlax OST IM:
Саундтрек-альбом
Композитор Yuki Kajiurad
Виконавець FictionJunction Yuuka
Дата випуску 2004
Жанр аніме та манґа в жанрі екшенd, аніме та манґа в жанрі містикаd, аніме та манґа в жанрі драмаd і thriller animed[14]
Лейбл JVCKenwood Victor Entertainmentd
Хронологія FictionJunction Yuuka
Попередній
←
Madlax OST 2
(2004)
Наступний
→
Madlax OST IIM:
Саундтрек-альбом
Композитор Yuki Kajiurad
Виконавець FictionJunction Yuuka
Дата випуску 2004
Жанр аніме та манґа в жанрі екшенd, аніме та манґа в жанрі містикаd, аніме та манґа в жанрі драмаd і thriller animed[14]
Лейбл JVCKenwood Victor Entertainmentd
Хронологія FictionJunction Yuuka
Попередній
←
Madlax OST 1
(2004)
Наступний
→
Hitomi no KakeraM:
Сингл
Композитор Yuki Kajiurad
Виконавець FictionJunction Yuuka
Дата випуску 8 травня 2004
Жанр J-pop
Тривалість 15:37
Лейбл Victor Entertainment
Продюсер Victor Entertainment
Хронологія FictionJunction Yuuka
Попередній
←
Inside your heart
(2004)
Наступний
→
Inside your heartM:
Сингл
Композитор Yuki Kajiurad
Виконавець FictionJunction Yuuka
Дата випуску 7 липня, 2004
Жанр J-pop
Лейбл Victor Entertainment
Продюсер Victor Entertainment
Хронологія FictionJunction Yuuka
Попередній
←
Hitomi no Kakera
(2004)
Наступний
→

Саундтрек до серіалу, як і до багатьох інших робіт студії Bee Train (перш за все, до «Noir»), склала Кадзіура Юкі, проте цього разу частково в співавторстві з Нанрі Юка. Їх дует, відомий як «Fictionjunction YUUKA», написав як початкову пісню серіалу «Друзки зіниці» (яп. 瞳の欠片), безпосередньо пов'язану з його сюжетом, а також заключну пісню «Усередині твого серця» (англ. Inside Your Heart), а також пісні-вставки «Ніде» (англ. Nowhere) та «Я тут» (англ. I’m Here). Повний саундтрек серіалу вийшов 2004 року на двох альбомах. Також вийшло два сингли, повні (тобто, не півторахвилинні, як у самому серіалі і на альбомах саундтреку) версії початкової та заключної пісень, що містять по одній пісні-вставці[ком. 7]. У цілому ж критики і шанувальники «Noir», що чекали такого ж багатого музичного супроводу і від «Madlax», були декілька розчаровані саундтреком серіалу[15][16].

Музичні альбоми[ред. | ред. код]

Madlax OST I[ред. | ред. код]

Список композицій:

 1. Garza (2:55)
 2. Nowhere (3:45)
 3. Limelda (2:12)
 4. Calm day (3:15)
 5. Midnight (2:01)
 6. A pursuit (2:01)
 7. Elenore (4:20)
 8. The story begin (2:59)
 9. Vanessa (2:01)
 10. To find your flower (2:22)
 11. No mans land (3:02)
 12. The day too far (2:16)
 13. Calm violence (2:40)
 14. Craddle (1:51)
 15. Battlefield (2:48)
 16. Quanzitta (1:59)
 17. Enfant (2:08)
 18. In a foreign town (3:14)
 19. Flame (2:32)
 20. Dawnlight (2:02)
 21. Peace in your mind (1:59)
 22. Margaret (3:14)
 23. Hitomi no Kakera (4:16)
Madlax OST II[ред. | ред. код]

Список композицій:

 1. We are one (2:02)
 2. Your place (2:22)
 3. Open your box (2:44)
 4. Fall on you (2:12)
 5. Lost command (2:51)
 6. Saints (3:52)
 7. A plot (2:41)
 8. People are people (2:54)
 9. Complicated (2:03)
 10. Cannabinoids (3:33)
 11. Friday (3:03)
 12. If i die (2:22)
 13. Gazth-Sonika (3:02)
 14. Places of the holy (3:32)
 15. A tropical night (2:17)
 16. Hearts (2:49)
 17. Cold (1:59)
 18. We're gonna groove (3:46)
 19. Street corner (2:15)
 20. She's gotta go (3:01)
 21. Bank on me (2:20)
 22. I defend you (1:59)
 23. MADLAX (3:14)
 24. Inside your heart (3:45)

Сингли[ред. | ред. код]

Hitomi no Kakera (яп. 瞳の欠片) — перший сингл японського дуету FictionJunction Yuuka. Композитор — Каджиура Юкі. 2004 року.

Список композицій:

 1. Hitomi no Kakera (яп. 瞳の欠片)
 2. Nowhere
 3. Hitomi no Kakera (караоке) (яп. 瞳の欠片(オリジナル・カラオケ)
 4. Nowhere (караоке) (яп. (オリジナル・カラオケ)[17]

Inside your heart — другий сингл японського дуету FictionJunction Yuuka. Композитор — Каджиура Юкі. 2004 року.

Список композицій:

 1. Inside your heart
 2. I'm here
 3. Inside your heart (караоке) (яп. (オリジナル・カラオケ)
 4. I'm here (караоке) (I'm here(яп. オリジナル・カラオケ)

The Bible[ред. | ред. код]

MADLAX the Bible (укр. «Біблія Мадлакс», ISBN 4-89425-375-5) — графічний альбом з додатковими ілюстраціями до серіалу, що надійшов у продаж в Японії 21 травня 2005 року[18]. Крім кольорових і чорно-білих ілюстрацій, у 95-сторінковому альбомі містяться інтерв'ю з авторами і сейю серіалу, а також інша додаткова інформація про «Madlax» японською мовою[19]. За межами Японії альбом не видавався.

Оскільки слово «Bible» походить від дав.-гр. «τὰ βιβλία τὰ ἅγια» («священна книга»), то в назві видання, можливо, міститься алюзія до «Священних Книг», які відіграють важливу роль у сюжеті серіалу.

Критика[ред. | ред. код]

На відміну від «Noir», що набув широкої популярності в Японії та за її межами, «Madlax» так і не став настільки ж популярним серед шанувальників аніме і викликав набагато стриманіші відгуки у критиків. Хоча останні в цілому визнавали сюжетну лінію серіалу вдалішою, ніж у попереднику, «Madlax» неодноразово дорікали у вторинності — в основному, через схожість сюжетної зав'язки і центральних персонажів[16]. Певну роль зіграли до того ж спільна жанрова приналежність серіалів і схожі стилі музичного та графічного оформлення.

Що стосується конкретно сюжету, переважна більшість оглядачів визнали першу третину серіалу дуже повільною і часто навіть нудною (подібні нарікання викликав свого часу і весь сюжет «Noir»), проте пізніше вони ж відзначали, що затягнута експозиція окупається незвичайним фіналом, який перетворює «Madlax» із переробки попередника в оригінальну роботу[4]. Багато критиків і глядачі, таким чином, кидали перегляд до того, як серіал міг показати себе з найкращого боку, чим, можливо, і пояснюється його порівняно мала популярність.

Серед інших причин, що вплинули на скромний комерційний успіх роботи, називали також:

 • насичення жанрової ніші — до моменту виходу серіалу, іншими студіями, які прагнули повторити успіх «Noir», був створений цілий ряд тематично схожих робіт, виділитися на тлі яких було набагато важче. А оскільки цільова аудиторія обох серіалів визначилася вже в 2001 році, до «продовження Noir» заздалегідь сформувалося упереджене ставлення.
 • складний жанр — містична суміш фантастики і суворого реалізму, за який колись помилково хвалили «Noir»[20], не дала серіалу завоювати широке визнання серед фанатів цих напрямків в аніме.
 • відсутність ефекту поляризації — на відміну від «Noir», щодо якого глядачі розподілилися за ставленням рівно на два табори, «Madlax», як правило, викликав куди різноманітніші реакції і тому так і не зміг досягти культового статусу.

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
 1. Див. також статтю, присвячену жанру «girls-with-guns» [Архівовано 28.03.2008, у Wayback Machine.] (англ.) на Bee Train Fan Wiki.
 2. У третій серії інформатор Мадлакс помічає, що громадянська війна в Газа-Соніке почалася в 1999-му і триває ось уже дванадцять років.
 3. Див. також список зброї в «Madlax» [Архівовано 10 грудня 2007 у Wayback Machine.] (англ.) на Bee Train Fan Wiki.
 4. Написання складів «Га-дза» (яп. ガザ) у словах яп. ガザ地区 (Гадза тіку — сектор Гази) та яп. ガザッソニカ (Гадзассоніка) однаково.
 5. У серіалі простежуються також й інша схожість між Нафрецієй та Францією, наприклад, Ейфелева вежа, яка неодноразово потрапляє в кадр. Враховуючи важливу роль, яку Франція грала в «Noir», можна припустити, що образ Нафреції теж створювався на її основі.
 6. а б «Меню Масімо» (англ. Mashimo Menu) Юкі Кадзіура називає список музичних композицій, які Койті Масімо доручає їй скласти ще до повного завершення планування проекту. Відмінною рисою його «меню» є те, що вони складаються з, на перший погляд, абсурдних, але при подальшому розгляді тісно пов'язаних з сюжетом аніме назв. Див. також присвячену цьому статтю [Архівовано 18.12.2007, у Wayback Machine.] (англ.) на Bee Train Fan Wiki.
 7. Див. також повні списки композицій: ОСТ 1 [Архівовано 28.09.2007, у Wayback Machine.], ОСТ 2 [Архівовано 28.09.2007, у Wayback Machine.], OP-сингл [Архівовано 28.09.2007, у Wayback Machine.], ED-сингл [Архівовано 28.09.2007, у Wayback Machine.] (англ.).
Виноски
 1. а б Wong, A. «Bee Train», Newtype USA березня 2005 (англ.)
 2. Стаття про Газа-Соніку (яп.), яку читає Маргарет у восьмій серії.
 3. а б Огляд серіалу [Архівовано 25.03.2006, у Wayback Machine.] (англ.) на сайті animeondvd.com
 4. а б Огляд серіалу (англ.) на Anime News Network
 5. Огляд «Noir» (рос.) на Shounen.ru
 6. а б Брошура, що додається до першого випуску серіалу [Архівовано 9.06.2007, у Wayback Machine.] на DVD північноамериканським видавцем ADV Films (англ.)
 7. Цей епізод описується на початку 21-ї серії.
 8. Колекція фанфіків по «Madlax» і «Noir» на Shoujo-ai Achive (англ.)
 9. Програма телепередач [Архівовано 29.02.2008, у Wayback Machine.] (англ.) каналу TV Tokyo на квітень 2004 року
 10. Офіційний прес-реліз [Архівовано 17.10.2017, у Wayback Machine.] (англ.) на сайті ADV Films
 11. Madlax на сайті IMDb (англ.)
 12. Новини за 14 липня 2005 (англ.) на Anime News Network
 13. Програма телепередач каналу Anime Network за 7 лютого [Архівовано 2008-06-23 у Wayback Machine.], 27 червня [Архівовано 2006-06-23 у Wayback Machine.] і 1 серпня [Архівовано 2008-06-23 у Wayback Machine.] 2006 року (англ.)
 14. а б thriller - Tag - Anime - AniDB
 15. Огляд саундтрека (англ.) на ActiveAnime.com
 16. а б Огляд серіалу (рос.) на сайті worldart.ru
 17. Список треків на Victor Animation Network
 18. «Madlax the Bible» [Архівовано 24.04.2008, у Wayback Machine.] (англ.) у каталозі сайту Otaku.com
 19. Офіційний сайт «Madlax the Bible» [Архівовано 2013-01-25 у Wayback Machine.] (яп.)
 20. Огляд «Noir» на сайті Sur Anime land

Посилання[ред. | ред. код]