Mammillaria blossfeldiana

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Mammillaria blossfeldiana
No-image-uk.png
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Кактусові (Cactaceae)
Підродина: Cactoideae
Рід: Мамілярія (Mammillaria)
Вид:
M. blossfeldiana
Біноміальна назва
Mammillaria blossfeldiana
Синоніми

Ebnerella blossfeldiana (Boed.) Buxb. 1951
Chilita blossfeldiana (Boed.) Buxb. 1954
Mammillaria shurliana H.E.Gates 1956

Mammillaria blossfeldiana (укр. мамілярія Блоссфельда)[1] — сукулентна рослина з роду мамілярія родини кактусових.

Назва[ред. | ред. код]

Вид названо на честь відомого збирача кактусів Гаррі Блоссфельда (1913—1986).[2][3]

Опис[ред. | ред. код]

Рослина зазвичай одиночна, іноді формує невеликі групи з 3-4 особин, у культурі може формувати групи з 50 та більше особин, завширшки до 15 см чи більше (за даними К. Марсдена «Книга кактусів» — 4-5 см завширшки).

Орган Опис
Стебло від кулястого до коротко-циліндричного, до 5 см заввишки, в діаметрі 3-4 см, кругле у молодих рослин, пізніше стає циліндричним.
Епідерміс темний, до сіро-зеленого відтінку, стає червонуватим в аксилах і пурпуровим на верхівках сосків на сонці.
Маміли короткі, конічні, без молочного соку, 5-7 мм завдовжки, 5-6 мм завширшки біля основи.
Ареоли злегка овальні, 2 мм в діаметрі, спочатку з білою шерстю, пізніше голі.
Аксили з мізерним білим опушенням, без щетинок.
Центральні колючки 4, 10-12 мм завдовжки, верхні три прямі, жорсткі і подібні радіальним, нижня одна вертикальна — довша, до 10 мм міцна і з гачком, від темно-коричневих до чорних, з темнішим забарвленням на кінцях (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — всі центральні колючки пурпурні внизу, сірі посередині, з чорними кінцями).
Радіальні колючки 15-20, прямі, гладкі, жорсткі, завдовжки 5-7 мм, жовті з темними кінцями, надаючи рослинам жовтуватий відтінок, або іноді тьмяно-білий (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — злегка сірі, з коричневою до чорного кольору верхівкою).
Квіти воронкоподібні, білі з рожевими до карміново-червоних центральними прожилками, до 20 мм завдовжки, 20-40 мм в діаметрі. Пелюстки по краях білі, центр кожної пелюстки змінюється по ширині з вузького з білішим відтінком до майже повністю карміново-рожевого кольору, тільки з білими краями.
Зовнішні пелюстки зеленувато-білі, бронзовато біля основи, з коричневою центральною лінією.
Внутрішні пелюстки зеленувато-білі, бронзовато біля основи, з коричневою центральною лінією.
Тичинки і маточка слабо рожеві, пильовики яскраво жовті, 5-9 часткова приймочка спочатку оливково-зелена, пізніше яскраво-жовта.
Плоди булавоподібні, оранжево-червоні, 20 мм завдовжки, 5 мм в діаметрі.
Насіння чорне, блискучі, з рубчиками.

Поширення[ред. | ред. код]

Mammillaria blossfeldiana є ендемічною рослиною Мексики. Ареал розташований у штаті Баха-Каліфорнія поблизу Пунта Пріета ісп. Punta Prieta і біля узбережжя поблизу Санта Розалілліта ісп. Santa Rosalillita. Місце зростання розташоване на 50 метрів нижче рівня моря, у майже плоскій, спекотній і сухій пустельній місцевості, в розкладанні граніту і ґрунту, що складається з гравію, часто рослини ледь видно над поверхнею. Далі поширена на північ не далеко від Пунта Баха (ісп. Punta Baja), Бока Маррон (ісп. Boca Marron), Пунта Марія (ісп. Punta Maria) і далі на південь близько від Мецквіталя (ісп. Mezquital) на висоті від 100 до 150 метрів над рівнем моря, вгору по крутих схилах — це місце локалізації різновиду Mammillaria blossfeldiana var. shurliana, форми, що зростає більш високо, розглянутої як синонім.

Охоронні заходи[ред. | ред. код]

Mammillaria blossfeldiana входить до Червоного Списку Міжнародного Союзу Охорони Природи видів, близьких до загрозливого стану (NT). Вид має відносно широкий ареал, площею понад 8 000 км², але хоч він і не розподіляється безперервно, але все ще не сильно фрагментований. В даний час загрози для виду локалізовані, але він росте в прибережних районах, де вплив людини, як правило, буває серйозними і може вплинути на субпопуляції в найближчому майбутньому.

Mammillaria blossfeldiana мешкає на природоохоронних території Вальє-де-лос-Кіріос. У Мексиці рослина занесена до національного переліку видів, що перебувають під загрозою зникнення, де він включений до категорії „підлягають особливій охороні“.

Охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[4]

Використання[ред. | ред. код]

Вид використовується як декоративний, для чого його незаконно збирають з дикої природи.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Словник назв на сайті Московського клубу любителів кактусів (рос.). Архів оригіналу за 3 лютого 2014. Процитовано 26 жовтня 2011. 
  3. Urs Eggli, Leonard E. Newton: Etymological Dictionary of Succulent Plant Names (укр. Етимологічний словник назв сукулентних рослин). Springer, Berlin/Heidelberg 2010, ISBN 978-3-642-05597-3, P. 27 (англ.)
  4. [Mammillaria blossfeldiana на сайті CITES (англ.). Архів оригіналу за 20 вересня 2016. Процитовано 20 червня 2016.  Mammillaria blossfeldiana на сайті CITES (англ.)]

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]