Mammuthus trogontherii

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mammuthus trogontherii
Час існування: Плейстоцен
Mammuthus trogontherii122DB.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Відділ: Двобічно-симетричні (Bilateria)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Надклас: Чотириногі (Tetrapoda)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хоботні (Proboscidea)
Родина: Слонові (Elephantidae)
Рід: Мамут (Mammuthus)
Вид: Mammuthus trogontherii
Mammuthus trogontherii
Pohlig, 1855
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mammuthus trogontherii
Fossilworks: 159796
Степовий мамунт в Геологічному музеї[ru], Єреван

Mammuthus trogontherii або мамут степовий — вимерлий вид слонових, який мав ареал на більшій частині північної Євразії під час середнього плейстоцену, 600 000-370 000 років тому. Ймовірно, мав еволюцію в Сибіру в ранньому плейстоцені з Mammuthus meridionalis, це був один з кроків еволюції на шляху до Mammuthus primigenius останнього льодовикового періоду.

Опис[ред. | ред. код]

Степовий мамут, мабуть, відколовся у нижньому плейстоцені від Mammuthus meridionalis, якого він витіснив в середньому плейстоцені (750 — 500 Кілороків тому). Маючи висоту в плечах до 4,7 м, він був одним з найбільших представників хоботних всіх часів, а його вага сягала 10 тонн. Бивні у самців досягали 5 м, проте були не настільки закрученими, як у більш пізнього Mammuthus primigenius. Ці тварини жили на території Західного Сибіру[1], сучасного Казахстана, Ставропольського і Краснодарського країв. Степові мамути були краще ніж південні мамути пристосовані до харчування травами й проникали глибоко в степові регіони. Однак їх ареал поширювався і на лісисті місцевості, про що свідчать знахідки в торф'яних шарах східної Англії, в яких були знайдені також лісові рослини. Степові мамути були одним з перших видів мамутів, які завдяки густому вовняному покрову були добре пристосовані до життя в холодних регіонах. Близько 250 Кілороків тому з'явився Mammuthus primigenius, що виник в північному Сибіру як гілка степового мамонта і повністю витіснив останнього після нетривалого перехідного періоду.

Знахідки[ред. | ред. код]

Повністю збережений кістяк степового мамута було знайдено в 1996 році біля сербського міста Кикинда і виставлений в місцевому музеї. Скелет належить самиці заввишки 4,7 м з бивнями завдовжки 3,5 м. Її вага оцінюється в 7 тонн. Цілком ймовірно, що самці в цій частині ареалу степового мамута були ще більшими та мали ще більші бивні.

У 1964 році в Кагальницькому піщаному кар'єрі за 7 км від Азова знайшли скелет степового мамута віком близько 700-800 Кілороків. Зберігається в Азовському історико-археологічному та палеонтологічному музеї-заповіднику[ru][2].

В Чембакчинському яру (Ханти-Мансійський автономний округ) знайдений скелет степового мамута у доброму стані [1], який знаходиться в експозиції Музею природи та людини[ru] Ханти-Мансійська.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Авакян Л. А., Алексеева Л. И. Первая находка палеоксодонтного слона в Армянской ССР // Известия АН Армянской ССР, Науки о Земле. 1966. № 1/2. С. 3—9.
  • Jordi Augusti und Mauricio Anton: Mammoths, Sabertooths and Hominids 65 Million Years of Mammalian Evolution in Europe, Columbia University Press, 2002. ISBN 0-231-11640-3
  • Lister, Adrian und Bahn, Paul: Mammuts — Riesen der Eiszeit, Thorbecke Verlag, Sigmaringen 1997. ISBN 3-7995-9050-1
  • Zoran Markovic, Desa Djordjevic & M. Milivojevic: Description of the habitat of Mammuthus trogontherii from late Middle Pleistocene, on the basis of the accompanying flora and fauna (northern rim of the Balkan Peninsula — Loc. Kikinda). In: Evolution of life on the earth. Proceedings of the 1st international symposium, p. 123—124, Tomsk 1997

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Косинцев П. А. и др. {{{Заголовок}}}.
  2. Во времена мамонтов и зубров