Mark IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
MarkIV 1.jpg

Mark IV «female» в музеї Абердинського полігону (США)

Mark IV
Загальні дані
класифікація важкий танк
Виробництво та застосування
країна-виробник Велика Британія
роки виробництва 1916-1917
роки експлуатації 1916-1925
війни Перша світова війна
Основні параметри
екіпаж, осіб 8
довжина, мм 7930
ширина, мм 3900 («male»)
3300 («female»)
висота, мм 2610
кліренс, мм 406
Броня
  лоб корпусу, мм/град. 16
  борт корпусу, мм/град. 12
  дах корпусу, мм/град. 8
Озброєння
Силова установка, маневреність та мобільність

Mark IV (Mk IV)— британський важкий танк часів Першої світової війни. Як і попередні британські танки, випускався в двох модифікаціях, що відрізнялися між собою озброєнням: «самець» (англ. male) — зі змішаним кулеметно-гарматним озброєнням та «самиця» (англ. female) — з суто кулеметним озброєнням.

Історія створення[ред. | ред. код]

Танк Mk IV уявляв собою розвиток лінії англійських важких танків. В його конструкцію були внесені певні вдосконалення, продиктовані бойовим досвідом: товщина бортової броні збільшилася з 6 до 12 мм, а даху — до 8 мм, що підвищило захист екіпажу від бронебійних куль. На танках Mk IV вперше з'явилися кулемети «Льюіс», які мали повітряне охолодження ствола замість водяного, як в кулеметів «Віккерс». Проте нові кулемети швидко перегрівалися, а порохові гази заважали навідникам. На більш пізніх моделях встановлювалися кулемети «Гочкіс», що були позбавлені цієї вади, та гармата зі стволом, скороченим з 40 до 23 калібрів. Після цього вони вже не втикалися в землю (при проходженні перешкод) та не чіплялися за дерева та стіни будинків. Паливні баки розміщувалися поза корпусом між задніми гілками гусениць. Пальне подавалося під тиском, на вихлопну трубу поставили глушник. Ланцюгову передачу до ведучих коліс прикрили від бруду, гусениці зробили ширшими. Покращили оглядовий прилад механіка-водія: він став представляти собою броньовану перфоровану плиту, яка забезпечувала більш ефективний захист від куль і рикошетів. Перші танки прибули на фронт в квітні 1917 року і вже 7 червня отримали бойове хрещення в бою за Мессін. В листопаді того ж року велика кількість цих танків (460 одиниць) узяли участь в битві при Камбре. Усього було випущено 1015 танків Mk IV. Їх виробництво припинилося в грудні 1917 року у зв'язку з появою Mk V.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Библиотека военной истории. Энциклопедия танков, Санкт-Петербург, 1998 год. Составитель Холявский Г. Л., Издатель АТС, 578стр., ISBN 985-433-253-5
  • David Fletcher. British Mark IV Tank. — 1. — Oxford: Osprey Publishing, 2007. — 48 p. — (New Vanguard № 133). — ISBN 1-846-03082-X.