Mass Effect (серія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Mass Effect
Mass Effect logo.png
Логотип серії
Жанр шутер від третьої особи, action RPG
Розробник BioWare
Платформи Xbox 360, Microsoft Windows, PlayStation 3, iOS, Wii U, Android, Windows Phone
Перша гра Mass Effect / 20 листопада 2007
Остання гра Mass Effect 3 / 6 березня 2012
Офіційний сайт

Mass Effect — серія науково-фантастичних відеоігор жанру Action RPG від BioWare. Окрім ігор, за вигаданим всесвітом Mass Effect, випущено книги, комікси та кінофільми, головним автором яких є Дрю Карпішин. Дія всіх творів розгортається в XXII столітті.

Трилогія основної серії відеоігор концентрується на пригодах капітана Шепарада та екіпажі його корабля «Нормандія». Впродовж ігор вони дізнаються про загрозу Женців, які кожні 50000 років знищують всі розвинені раси галактики, а згодом і зустрічаються з ними. Події розробюлюваної четвертої частини розгортатимуться в галактиці Андромеди через кілька десятиліть після фіналу трилогії Шепарда.

Сама назва Mass Effect (укр. ефект маси) походить від явища, на якому засновані більшість вигаданих технологій, описаних в серії. Це зміна маси об'єктів під впливом екзотичної речовини, так званого «нульового елемента» (англ. Element Zero)[1].

Всесвіт серії[ред.ред. код]

Твори за всесвітом Mass Effect описують галактику Чумацький шлях XXII століття, де люди є однією з цивілізацій, що нещодавно опанували надсвітлові польоти. До людей ними оволоділи численні інші розумні види, головуючими з-поміж яких є асарі, саларіанці та туріанці. Основою надсвітлових польотів є пристрої Ретранслятори маси, створені в прадавні часи невідомою цивілізацією, розміщені по всій галактиці.

За допомогою екзотичної речовини нульового елементу діють як Ретранслятори, так і багато інших технологій, від двигунів до зброї та побутових приладів. Нульовий елемент здатний змінювати масу об'єктів під дією електричного заряду. Деякі живі істоти, котрі мають нульовий елемент у своєму тілі, вміють манупулювати масами об'єктів на відстані. Ця здатність називається біотикою і доступна в тому числі й людям.

Технології[ред.ред. код]

Чимало цивілізацій завдячують своїм розвитком зниклій цивілізації протеанів, руїни якої можна виявити по всій галактиці. Саме завдяки залишкам протеанських технологій, виявленим на Марсі в 2148 році, люди змогли вийти за межі Сонячної системи.

Технології галактичного суспільства дозволяють створювати штучний інтелект, що однак пов'язано з низкою проблем у його збереженні, контролі та правовому статусі. Більш поширеним є віртуальний інтелект - комп'ютерні програми, здатні вести діалог з користувачем. Такі програми не усвідомлюють себе і нездатні до самостійних рішень, хоч і створюють ілюзію розумності.

Ефект маси[ред.ред. код]

При дії електричного струму на нульовий елемент він може збільшити або зменшити масу певної ділянки простору-часу утвореням темної енергії. Цей ефект і зветься ефектом маси. Позитивний заряд веде до збільшення маси, негативний - до зменшення. Зменшення маси дозволяє здійснювати рух з надсвітловою швидкістю і доставляти вантажі в космос з поверхонь планет без велких витрат. Утворюється нульовий елемент при вибухах наднових зірок і складний для видобутку. Ефект маси забезпечує штучну гравітацію та захисні поля космічних кораблів. Області зі зміненою масою дають змогу отримувати однорідні сплави, надміцні матеріали. Мікроскопічні кулі з підвищеною масою використовуються у ручній стрілецькій зброї.

Вершиною застосування ефекту маси є Ретранслятори маси, які утворюють між собою тунелі, об'єкти всередині яких майже не мають маси і тому здатні переміщуватися з надсвітловою швидкістю.

Галактичне суспільство[ред.ред. код]

Найвпливовіші існуючі раси всесвіту Mass Effect

Центром політики, культури й фінансів галактичного суспільства, куди входять різні цивілізації та види, є багатокілометрова станція Цитадель. Інтереси більшості рас представляють посольства, що знаходяться в Президіумі Цитаделі. Своє посольство мають і люди від імені Альянсу Систем, який був прийнятий до галактичного суспільства у 2165 році. Роль галактичного уряду виконує Рада Цитаделі, куди входять члени Союзу Республік асарі, Туріанскої Ієрархії і Саларіанського Союзу (згодом також і Альянс Систем людей), до яких інші раси можуть звертатися з приводу своїх проблем. Асарі зазвичай займаються дипломатією, саларіанці — питаннями науки і розвідки, а туріанці — військовими питаннями. Для особливих завдань існують спецпризначенці «Спектри», котрі підкорюються виключно Раді Цитаделі і мають велику свободу в засобах досягнення поставлених цілей.

Засновниками Ради Цитаделі були асарі з саларіанцями незадовго по тому, як відкрили польоти крізь Ретранслятори. З часом до започаткованого ними загальногалактичного суспільства входили все нові види і цивілізації.

Галактичне суспільство має загальноприйняті одиниці вимірювання часу, такі як середня для рас Ради Цитаделі тривалість року (1,09 земного) і години (20 земних). Літочислення ведеться від 500 року до н. е. за людським календарем від часу утворення Ради Цитеделі. Різні цивілізації та народи користуються своїми мовами, проте завдяки портативним перекладачам не мають значних проблем у спілкуванні. Престижним вважається володіти іншопланетними мовами без перекладача. Передача інформації між зоряними системами в реальному часі можлива через Ретранслятори маси. Грошовою одиницею служить кредит, курс якого постійно коливається, залежно від економічної ситуації в регіонах галактики.

Конвенції Цитаделі дозволяють застосування зброї масового ураження на деяких планетах, але якщо тільки воно не завдає значної шкоди навколишньому середовищу. На планетах земного типу зброя масового ураження взагалі заборонена. Існують обмеження на розмір і склад бойових флотів цивілізацій-членів галактичного суспільства.

Альянс систем[ред.ред. код]

Інтереси людства представляє Альянс Систем, який об'єднує Землю та її колонії на інших планетах. Активна колонізація почалася після відкриття Ретранслятора в Сонячній системі, покритого льодом в 2149 році, яким виявився Харон. Альянс не мав значного впливу, поки люди не зіткнулися з туріанцями у Війні першого контакту 2157 року. Війна спалахнула з приводу незнання людьми загальногалактичних правил користування Ретрансляторами маси (Альянс активовував всі виявлені, що туіранці порахували безрозсудством та потенційно небезпечним) та була припинена Радою Цитаделі у дипломатичних переговорах.

Земля XXII століття поділена на країни, але всі вони об'єднані під владою Альянсу Систем. Попри значні досягнення в науці й техніці, існує розрив між багатими й бідними. Тоді як передові країни користуються високими технологіями, містами-аркологіями, генною інженерією та кіборгізацією, бідні країни існують на рівні XX століття, їхні жителі живуть в перенаселених трущобах і страждають від хвороб та бандитизму.

З 2183 року люди отримали членство в Раді Цитаделі. Однак швидкий ріст впливу людей та їхня агресія у Війні першого контакту створили їм репутацію агресивної та гордовитої цивілізації[1].

Ігри[ред.ред. код]

Основна серія[ред.ред. код]

 • Mass Effect — перша гра із серії, вийшла в 2008 році (на Xbox 360 — в 2007).
 • Mass Effect 2 — продовження серії, вийшла в 2010 році.
 • Mass Effect 3 — третя частина, вийшла в 2012 році.
 • Mass Effect: Andromeda — раніше відома як Mass Effect 4. Розроблювана гра, вихід якої запланований на 2016 рік[2].

Спін-оффи[ред.ред. код]

 • Mass Effect Galaxy — проміжна гра між подіями Mass Effect та Mass Effect 2, вийшла в 2009 році. Сюжет фокусується на персонажах Mass Effect 2, Джейкобі Тайлорі та Міранді Лоусон.
 • Mass Effect Infiltrator — гра для Android, BlackBerry, iOS та Windows Phone. Події відбуваються паралельно з третьою частиною, а грати належить за оперативника організації «Цербер», який незгідний з її жорстокими діями. Граючи в Mass Effect Infiltrator можна полегшити проходження Mass Effect 3.
 • Mass Effect: Datapad — гра 2012 року для iOS. Включає міні-ігри, пов'язані з проходженням Mass Effect 3 та інформацію про ігровий всесвіт.

Книги[ред.ред. код]

Станом на 2015 рік вийшло чотири книги:

 • Mass Effect: Revelation — перша книга, вийшла в 2007 році. Є приквелом до першої гри трилогії. Розповідає про лейтинанта Девіда Андерсона, який розшукує вченого Калі Сандерс, що пережила напад на секретну базу Альянсу.
 • Mass Effect: Ascension — друга книга, вийшла в 2008 році. Події розгортаються через 2 місяці по завершенню Mass Effect. Сюжет розповідає про експеременти організації «Цербер» над дітьми з особливими здібностями, чому протистоять персонаж попередньої книги Калі Сандерс і Хендел Мітра.
 • Mass Effect: Retribution — третя книга, вийшла в 2010 році. Керівник організації «Цербер» з метою більше дізнатися про Женців вирішує поставити експеремент над Полом Грейсоном, колишнім оперативником «Цербера», який зрадив організацію заради своєї дочки Джилліан.
 • Mass Effect: Deception — четверта книга, що вийшла в 2012 році. Концентрується на Девіді Андерсоні та його подрузі Калі Сандерс, які, довідавшись про реальність Женців, борються з організацією «Цербер». Згодом вони зустрічають Джилліан, яка заради власних цілей ставить під загрозу їхні плани.

Комікси[ред.ред. код]

Станом на 2015 рік вийшла одна серія коміксів, а також невелике доповнення.

Фільми[ред.ред. код]

 • Mass Effect: Paragon Lost — приквел до Mass Effect 3 від BioWare, FUNimation, T.O Entertainment та Production I.G., створений у 2012 році. Розповідає про початок кар'єри Джеймса Веґи та його боротьбу з Колекціонерами.[3][4]

Зведена таблиця персонажів[ред.ред. код]

Персонаж Твір
ME: Revelation Mass Effect ME: Ascension Mass Effect Galaxy ME: Redemption Mass Effect 2 ME: Retribution Mass Effect 3
Капітан Шепард Відсутній Персонаж гравця Згадується Відсутній Недієздатний Персонаж гравця Згадується Персонаж гравця
Арія Т'лоак Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж
«Володар» Згадується Сюжетний персонаж Відсутній Відсутній Відсутній Згадується Згадується
Гаррус Вакаріан Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній Член команди
Грант (Грюнт) Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Джейкоб Тейлор Відсутній Відсутній Відсутній Персонаж гравця Відсутній Член команди Відсутній Член команди
Джек (Піддослідна «Нуль») Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Джефф «Джокер» Моро Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній Сюжетний персонаж
Девід Андерсон Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Згадується Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж
Заїд Массані Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Кайден Аленко Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж/Відсутній Відсутній
Калі Сандерс Сюжетний персонаж Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж
Легіон Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Ліара Т'Соні Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Відсутній Член команди
Міранда Лоусон Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Член команди Відсутній
Мордін Солус Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Морінт Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж/Член команди Відсутній
Привид Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж
Самара Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член Команди Відсутній
Талі'зора вас Нормандія Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній Член команди
Тейн Кріос Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Урднот Рекс Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній
Ешлі Уільямс Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж/Відсутній Відсутній

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Codex | BioWare Social Network. social.bioware.com. Процитовано 2015-12-10. 
 2. Good, Owen (15 червня 2015). Mass Effect: Andromeda is coming holiday 2016. Polygon. 
 3. http://masseffectparagonlost.com
 4. Українські субтитри до фільму

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]