Mass Effect (серія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Mass Effect
Mass Effect logo.png
Логотип серії
Жанр шутер від третьої особи, action RPG
Розробник BioWare
Платформи Xbox 360, Microsoft Windows, PlayStation 3, iOS, Wii U, Android, Windows Phone
Перша гра Mass Effect / 20 листопада 2007
Остання гра Mass Effect 3 / 6 березня 2012
Офіційний сайт

Mass Effect — серія науково-фантастичних відеоігор жанру Action RPG від BioWare. Окрім ігор, за вигаданим всесвітом Mass Effect, випущено книги, комікси та кінофільми, головним автором яких є Дрю Карпішин. Дія всіх творів розгортається в XXII столітті.

Трилогія основної серії відеоігор концентрується на пригодах капітана Шепарада та екіпажі його корабля «Нормандія». Впродовж ігор вони дізнаються про загрозу Женців, які періодично знищують всі розвинені цивілізації галактики, а згодом і зустрічаються з ними. Події розробюлюваної четвертої частини розгортатимуться в галактиці Андромеди через кілька десятиліть після фіналу трилогії Шепарда.

Сама назва Mass Effect (укр. ефект маси) походить від явища, на якому засновані більшість вигаданих технологій, описаних в серії. Це зміна маси об'єктів під впливом екзотичної речовини, так званого «нульового елемента» (англ. Element Zero)[1].

Всесвіт серії[ред.ред. код]

Твори за всесвітом Mass Effect описують галактику Чумацький шлях XXII століття, де люди є однією з цивілізацій, що нещодавно опанували надсвітлові польоти. До людей ними оволоділи численні інші розумні види, головуючими з-поміж яких є асарі, саларіанці та туріанці. Основою надсвітлових польотів є пристрої Ретранслятори маси, створені в прадавні часи невідомою цивілізацією, розміщені по всій галактиці.

За допомогою екзотичної речовини нульового елементу діють як Ретранслятори, так і багато інших технологій, від двигунів до зброї та побутових приладів. Нульовий елемент здатний змінювати масу об'єктів під дією електричного заряду. Деякі живі істоти, котрі мають нульовий елемент у своєму тілі, вміють манупулювати масами об'єктів на відстані. Ця здатність називається біотикою і доступна в тому числі й людям.

Технології[ред.ред. код]

Чимало цивілізацій завдячують своїм розвитком зниклій цивілізації протеанів, руїни якої можна виявити по всій галактиці. Саме завдяки залишкам протеанських технологій, виявленим на Марсі в 2148 році, люди змогли вийти за межі Сонячної системи.

Технології галактичного суспільства дозволяють створювати штучний інтелект, що однак пов'язано з низкою проблем у його збереженні, контролі та правовому статусі. Більш поширеним є віртуальний інтелект - комп'ютерні програми, здатні вести діалог з користувачем. Такі програми не усвідомлюють себе і нездатні до самостійних рішень, хоч і створюють ілюзію розумності.

Ефект маси[ред.ред. код]

При дії електричного струму на нульовий елемент він може збільшити або зменшити масу певної ділянки простору-часу утвореням темної енергії. Цей ефект і зветься ефектом маси. Позитивний заряд веде до збільшення маси, негативний - до зменшення. Зменшення маси дозволяє здійснювати рух з надсвітловою швидкістю і доставляти вантажі в космос з поверхонь планет без велких витрат. Утворюється нульовий елемент при вибухах наднових зірок і складний для видобутку. Ефект маси забезпечує штучну гравітацію та захисні поля космічних кораблів. Області зі зміненою масою дають змогу отримувати однорідні сплави, надміцні матеріали. Мікроскопічні кулі з підвищеною масою використовуються у ручній стрілецькій зброї.

Вершиною застосування ефекту маси є Ретранслятори маси, які утворюють між собою тунелі, об'єкти всередині яких майже не мають маси і тому здатні переміщуватися з надсвітловою швидкістю.

Галактичне суспільство[ред.ред. код]

Найвпливовіші існуючі розумні види всесвіту Mass Effect

Центром політики, культури й фінансів галактичного суспільства, куди входять різні цивілізації та види, є багатокілометрова станція Цитадель. Інтереси більшості цивілізацій представляють посольства, що знаходяться в Президіумі Цитаделі. Своє посольство мають і люди від імені Альянсу Систем, який був прийнятий до галактичного суспільства у 2165 році. Роль галактичного уряду виконує Рада Цитаделі, куди входять члени Союзу Республік асарі, Туріанскої Ієрархії і Саларіанського Союзу (згодом також і Альянс Систем людей), до яких інші цивілізації можуть звертатися з приводу своїх проблем. Асарі зазвичай займаються дипломатією, саларіанці — питаннями науки і розвідки, а туріанці — військовими питаннями. Для особливих завдань існують спецпризначенці «Спектри», котрі підкорюються виключно Раді Цитаделі і мають велику свободу в засобах досягнення поставлених цілей.

Засновниками Ради Цитаделі були асарі з саларіанцями незадовго по тому, як відкрили польоти крізь Ретранслятори. З часом до започаткованого ними загальногалактичного суспільства входили все нові види і цивілізації.

Галактичне суспільство має загальноприйняті одиниці вимірювання часу, такі як середня для цивілізацій Ради Цитаделі тривалість року (1,09 земного) і доби (20 земних годин). Літочислення ведеться від 500 року до н. е. за людським календарем від часу утворення Ради Цитеделі. Різні цивілізації та народи користуються своїми мовами, проте завдяки портативним перекладачам не мають значних проблем у спілкуванні. Престижним вважається володіти іншопланетними мовами без перекладача. Передача інформації між зоряними системами в реальному часі можлива через Ретранслятори маси. Грошовою одиницею служить кредит, курс якого постійно коливається, залежно від економічної ситуації в регіонах галактики.

Конвенції Цитаделі дозволяють застосування зброї масового ураження на деяких планетах, але якщо тільки воно не завдає значної шкоди навколишньому середовищу. На планетах земного типу зброя масового ураження взагалі заборонена. Існують обмеження на розмір і склад бойових флотів цивілізацій-членів галактичного суспільства.

Види і цивілізації[ред.ред. код]

Альянс Систем людства — інтереси людства представляє Альянс Систем, який об'єднує Землю та її колонії на інших планетах. Активна колонізація почалася після відкриття Ретранслятора в Сонячній системі, покритого льодом в 2149 році, яким виявився Харон. Альянс не мав значного впливу, поки люди не зіткнулися з туріанцями у Війні першого контакту 2157 року. Війна спалахнула з приводу незнання людьми загальногалактичних правил користування Ретрансляторами маси (Альянс активовував всі виявлені, що туріанці порахували безрозсудством та потенційно небезпечним) та була припинена Радою Цитаделі у дипломатичних переговорах.

Земля XXII століття поділена на країни, але всі вони об'єднані під владою Альянсу Систем. Попри значні досягнення в науці й техніці, існує розрив між багатими й бідними. Тоді як передові країни користуються високими технологіями, містами-аркологіями, генною інженерією та кіборгізацією, бідні країни існують на рівні XX століття, їхні жителі живуть в перенаселених трущобах і страждають від хвороб та бандитизму.

У військовій справі люди покладаються на гнучкість та особисту ініціативу, активно застосовують високі технології. Зброя, вироблена Альянсом Систем, конкурує з найкращими зразками асарі й туріанців.

З 2183 року люди отримали членство в Раді Цитаделі. Однак швидкий ріст впливу людей та їхня агресія у Війні першого контакту створили їм репутацію агресивної та гордовитої цивілізації[1].

Асарі — вид гермафродитів з бузковою шкірою і розвиненими біотичними здібностями. Саме вони знайшли Цитадель і заснували Раду Цитаделі разом із саларіанцями. Асарі можуть мати дітей від інших видів, при цьому чистокровні (народжені від шлюбу двох асарі) вважаються ізгоями. Поняття сім'ї у них майже відсутнє, але самі асарі живуть тісними спільнотами в містах-державах. З цієї причини існують численні чутки про їхню розпусту, але асарі домінують на політичній арені галактики. Для людей вони виглядають людиноподібними, однак інші види стверджують, що асарі схожі на них.

Маючи тривалість життя біля 1000 земних років, асарі побудували розвинену культуру і віддають перевагу неквапним діям, результати яких можуть стати явними через десятки і сотні років. Вони цінують різні види мистецтв і задають моду в галактичному суспільстві.

Туріанці — вид, що походить від подібних на птахів істот. Туріанці — стрункі прямоходячі істоти, які мають порожнисті кістки і закручену ліворуч ДНК. Є третьою цивілізацією Ради Цитаделі й мають найбільший космофлот у галактиці. Туріанці стали першою позаземною цивілізацією, з якою зіткнулися люди, що супроводжувалося збройними сутичками через непорозуміння з приводу використання Ретранслятора.

Ці істоти шанують честь і чесність, мають схильність до праці для загального блага, тому є поганими підприємцями. Вони вірять в духів своїх спільнот, але досить ліберальні у виборі релігії, якщо вона не суперечить виконанню своїх обов'язків перед суспільством. Главами цивілізації є примархи, котрі керують групами колоній. Громадянство туріанці отримують тільки після служби в армії та можуть надати його іншим союзним видам.

Саларіанці — гуманоїдні амібії (подібні на «сірих» з сучасної уфології), найбільш технологічно розвинені в галактиці. Через прискорений метаболізм термін життя звичайно обмежується 40 роками, але завдяки йому ж саларіанці дуже активні. Вони мають фотографічну пам'ять і потребують мало сну, що визначило схильності до науки. Саларіанці розглядають розмноження виключно з практичної точки зору, довго зважуючи які яйця будуть запліднені, відповідно яку стать отримає дитина.

Суспільство саларіанців поділяється на клани з кількома «колами», залежно від ступеня родичання. У військовій справі ці істоти покладаються на розвідку і спецслужби, прагнучи усувати загрозу до того, як вона стане реальною.

Крогани — великі й кремезні двоногі рептилоїди, що відомі як войовничі та непідконтрольні істоти. Їхньою особливістю є висока витривалість і плодючість. На час виявлення Радою Цитаделі крогани пережили ядерну війну на рідній планеті. Саларіанці допомогли їм відновити цивілізацію і використовували кроганів як солдатів, але ті скоро почали власні завоювання. Під час конфлікту між кроганами й цивілізаціями Цитаделі, проти них була використана біологічна зброя — вірус генофаг, що стерилізував більшість населення (тільки 1 дитина з 1000 народжується живою). З цієї причини крогани — вимираючий вид.

Крогани грубі та суворі, поважають силу і егоїзм. Вони ненавидять саларіанців за застосування генофагу, хоча багато хто з інших цивілізацій вважає, що генофаг був надто жорстоким вирішенням проблеми кроганської експансії.

Батаріанці — чотириокий темношкірий вид гуманоїдів, чия соціальна структура дуже схожа на людську, але при цьому в їхньому суспільстві кримінальні синдикати домінують офіційно. Є основними політичними суперниками Альянсу систем людей. Попри те, що батаріанці були знайдені ще за 200 років до н. е., вони часто конфліктували з іншими цивілізаціями, здійснювали набігти й загарбання, через що не отримували представництва на Цитаделі.

Суспільство батаріанців поділене на касти і для них дуже важливі зовнішній вигляд та мова жестів. При криміналізованості, батаріанці зневажають хабарництво, але вважають природнім рабство і мають репутацію шахраїв.

Кваріанці — гуманоїди-кочівники, що блукають по галактиці на космічних кораблях. Ще 300 років тому кваріанці були однією з найрозвиненіших цивілізацій і мали численні колонії, але звідти їх вигнали повсталі роботи гети, знищивши більшість представників цього виду. Кваріанці ходять у закритих скафандрах, оскільки їхня імунна система практично не функціонує внаслідок стерильних умов на кораблях. Вони — один з двох відомих видів, крім туріанців, ДНК яких закручена ліворуч. Через це вони не можуть вживати їжу органічного походження, придатну для решти видів, і мають алергію на неї.

Всього кваріанців існує біля 17 мільйонів і кожний з них має на певний час покинути флот, щоб знайти щось цінне і довести право жити в ньому. Багато цивілізацій з підозрою ставляться до кваріанців, а прибуття їхнього флоту до системи створює численні проблеми. Так перехід всіх кораблів через ретранслятор займає по кілька днів.

Гети — синтетичні істоти, створені більше 300 років тому кваріанцями в якості робітників і солдатів. Їхні синтетичні тіла (платформи) можуть мати найрізноманітніший вигляд і нести багато програм, здатних до самонавчання. Кількість програм на одній платформі визначає її розумність. У певний момент кваріанці злякалися гетів і спробували їх знищити, а ті відмовилися підкорятися господарям, у результаті чого почалася війна. Одержавши перемогу над творцями, гети пішли в самоізоляцію, усі спроби контакту з ними увінчуються невдачею. Як з'ясувалося згодом, більша частина гетів служить Женцям, прагнучи завантажитися на високотехнологічну платформу Володаря.

Вважається, що гети не мають культури і не здатні самі творити нове. Разом з тим гети фактично безсмертні. Всі їхні складові програми і знання зберігаються на сервері та можуть бути скопійовані на іншу платформу. Як стає відомо в Mass Effect 2, гети мають поняття про свободу вибору і поважають її. Ті, що відмовилися служити Володарю, будують велетенський сервер, здатний вмістити всі програми і знання.

Левіафани — прадавні, подібні на величезних кальмарів, водні істоти, які правили галактикою біля мільярда років тому. Їхньою природньою особливістю була здатність брати під телепатичний контроль інших істот, що дозволило заволодіти знаннями інших розумних видів і змусити їх служити собі. Тривалий час левіафани домінували, поки не помітили, що підконтрольні їм види рано чи пізно створюють синтетичне життя, яке повстає проти творців і знищує їх. У прагненні врятувати всі види, левіафанами було створено штучний інтелект Каталізатора, призначеного зберігати цивілізації. Однак Каталізатор дійшов до висновку, що конфлікт органічного і синтетичного життя неминучий для кожної цивілізації. Тому він почав знищення високорозвинених цивілізацій, щоб замість них могли виникати й розвиватися інші, таким чином розумне життя завжди існувало. Генетичний матеріал знищених цивілізацій збирався, що відповідало програмі зберігати розумне життя.

Свого часу Каталізатор знищив і левіафанів, створивши на їх основі Женців. Вцілі левіафани живуть в океанах деяких планет і не видають свого існування. Вони вважають, що Женці справно виконують своє призначення, хоча й не відкидають, що колись якась із цивілізацій знайде інший спосіб подолати конфліти органіків із синтетиками. Левіафани, користуючись телепатичним впливом, знищують будь-які сліди свого існування.

Женці — роботи, створені Каталізатором, що з'являються час від часу в галактиці з метою збирати «врожай» з розвиненого розумного органічного життя. На основі генетичного матеріалу знищених істот вони будують нових Женців. Між «жатвами» перебувають у сплячці в міжгалактичному просторі, очікуючи сигналу пробудження, коли рівень розвитку розумного життя в галактиці досягне того рівня, коли знищення органіків синтетиками стане неминучим. Для прискорення розвитку цивілізацій Женці створили Ретранслятори і Цитадель. В той же час, вимикаючи Ретранслятори і атакуючи Цитадель, вони можуть швидко придушувати опір. Існують різні види Женців, але кожний з них зовні подібний на левіафанів і здатний подорожувати в космосі із надсвітловими швидкостями. З органіків вони створюють хасків — кіборгів, які служать для неземних військових операцій і збору генетичного матеріалу.

Вони, як і свої творці, здатні на відстані маніпулювати свідомістю органіків, щоб підривати спротив цивілізацій. Крім того Женці модифікують органічне життя для знищення розумних видів зсередини, диверсій та збору інформації. Перший Жнець, відомий як Провісник, є найбільшим і найпотужнішим. Відомо, що з минулої «жатви» в Чумацькому Шляху лишався Володар, який мав подати сигнал іншим машинам до прибуття. В багатьох культур лишилися спогадки про Женців, що лягли в основу міфів. Самі Женці вважають, що органічні істоти не в змозі сповна осягнути їхнє призначення.

Протеани — прадавня гуманоїдна цивілізація, знищена Женцями 50000 років тому. Протеани правили галактикою, перевершуючи будь-яку із цивілізацій нашого циклу, і лишили по собі численні артефакти. Завдяки цим артефактам багато наступних видів змогли опанувати надсвітлові подорожі, в тому числі й люди. Асарі отримали культуру від протеанів, а ханари шанують їх як богів. Відомо, що вплив протеанів був настільки великим, що інші розумні види, будучи в союзі з ними, з часом самі ставали називатися протеанами. У свою чергу самі протеани отримали багато знань від залишків цивілізації іннусанон, знищеної Женцями 127000 років тому.

Протеани боролися із Женцями кілька століть, а останні з їхніх представників вчинили саботаж на Цитаделі, зробивши неможливим її викоритання як Ретранслятора. З цієї причини Женці більше не могли прибути з міжгалактичного простору безпосередньо до Цитаделі. Протеани розробили і залишили креслення Горна — зброї, яка може знищити Женців, будучи під'єднаною до Цитаделі. Також вони створили попередження про Женців, щоб прийдешні цивілізації були готовими до їх вторгнення. Протеанам приписується створення Ретрансляторів, хоч ті насправді змогли будувати тільки односторонні й набагато слабші копії.

Колекціонери — комахоподібні гуманоїдні істоти, про яких відомо дуже мало. Свою назву отримали за збирання і вимінювання різних зразків життя й технологій по всій галактиці. Як з'ясовується в Mass Effect 2, Колекціонери є видозміненими протеанами, яких Женці використовували для знищення спротиву нормальнх протеанів і потім лишили в галактиці для подальших планів. У Mass Effect 2 Колекціонери викрадали людей з метою створити Женця до початку нової «жатви».

Рахні — комахоподібні істоти з колективним розумом. Біля 2000 років тому їх випадково випустили з рідної системи і рахні стали неконтрольовано поширюватися. Покласти край цьому вдалося тільки завдяки допомозі кроганів. Вважалося, що всі королеви рахні загинули, але, як з'ясовується впродовж ігор, принаймні одна вціліла.

Торіанин (Вид-37) — рослинна форма життя, здатна захоплювати тіла органіків, використовуючи особливі спори. Ця істота древніша за протеанів і довго лишалася прихованою, стежачи й вивчаючи, що відбувається навколо. Невідомо, чи існує більше однієї особини цього виду чи торіанин з Фероса єдиний.

Волуси — низькорослі огрядні істоти, що перебувають під протекторатом туріанської Ієрархії в обмін на захист і стабільність. Увійшли до Цитаделі за 200 років до н. е., але не мають представників у Раді. Є відмінними підприємцями й авторами основ галактичної економіки. Через високий тиск і аміачну атмосферу рідної пданети постійно носять скафандри. Саме волуси заклали основи банківської системи галактичного суспільства і встановили єдину валюту. Будучи фізично слабкими, не встряють у війни і мають репутацію боягузів.

Ворка — примітивні гуманоїдні хижаки, які вирізняються дуже коротким життям — 20 земних років. Ворка дуже швидко пристосовуються до нових умов і лікують поранення, аж до відновлення кінцівок. На рідній планеті ворка обмаль ресурсів і вона перенаселена, тому ворка агресивні та часом тікають на кораблях інших цивілізацій. Вони живуть племенами і служать найманцями або займаються розбоєм. Розвинені види вважають ворка варварами і шкідниками.

Ханари — медузоподібні водяні істоти. Поза водним середовищем можуть жити завдяки спеціальним пристроям. Ханари живуть у теократичному суспільстві і поклоняються протеанам. Через релігійність, а також соціальні особливості, у ханарів найчастіше виникають проблеми зі спілкуванням із іншими видами, що не розуміють їхніх правил і манер поведінки. Відомі порятунком цивілізації дреллів, представникам якої надали прихисток на свої, на 90 % покритій водою планеті.

Дрелли — зеленошкірі рептилоїди, що походять із перенаселеної пустельної планети. Після контакту з ханарами, останні впродовж кількох років забрали біля сотні тисяч дреллів на рідну планету. В обмін дрелли виконують ті завдяння, що не під силу ханарами в силу їхнього водного способу життя. Дрелли вірять в багатьох богів і безсмертя душі. Через вологий клімат другої батьківщини багато дреллів стражадють від хвороб дихальної системи.

Хранителі — істоти, що існують лише на станції Цитадель. Коли асарі вперше знайшли Цитадель, хранителі вже перебували там. За формою вони нагадують комах. По суті це органічні машини, що не вміють спілкуватися, чия функція — підтримувати працездатність Цитаделі. Існує неписаний закон про невтручання в роботу хранителів.

Елкори — негуманоїдний вид дуже сильних фізично чотириногих вайлуватих істот. Елкори все роблять дуже довго й розмірено, в тому числі приймають політичні рішення. Основний спосіб їх спілкування — передача феромонів, тому при спілкуванні з іншими видами елкори передають свої емоції та інтонацію повільними словами. Вони віддають перевагу не подорожувати по космосу і цілком самодостатні.

Віртуальні істоти — вид, що біля 8000 років тому завантажив свої свідомості до комп'ютера і покинув рідну планету через вибух наднової. Всі вони живуть у віртуальному світі, але можуть обмінюватися свідомостями з іншими істотами. Вийшли на контакт із саларіанцями у 2185 через виснаження джерел живлення свого корабля. Віртуальні істоти обмінюються знаннями з Радою Цитаделі за надання прихистку.

Яги — кремезні хижаки, які напали на послів Ради Цитаделі і відтоді контакти з ними не встановлюються. Володіють технологіями рівня людей XX століття і розглядаються деякими саларіанцями як перспективний вид для служби в якості солдатів.

Релой — подібний на птахів вид, який у 2184 завдяки орбітальному телескопу виявив корабель асарі та вийшов на контакт. Про релой відомо мало, але їхній рівень розвитку порівняно низький.

Крім того відомо про численні вимерлі розумні види, що загинули у війнах між собою або пали жертвами Женців. Деякі види загинули через ядерні війни на своїх планетах, не вийшовши в космос.

Відеоігри[ред.ред. код]

Основна серія[ред.ред. код]

 • Mass Effect (2008, на Xbox 360 — 2007) — перша гра із серії, концентрується на пригодах капітана Шепарада, першого Спектра-людини, в пошуках зрадника Сарена Артеріуса і розгадки таємниці його корабля «Володар». Тут Шепард вперше дізнається про загрозу Женців і їхній слід в сучасній галактиці.
 • Mass Effect 2 (2010) — продовження серії, що починається із загибелі Шепарда. Расистська організація «Цербер» повертає його до життя і доручає розслідувати справу масового викрадення Колекціонерами людей.
 • Mass Effect 3 (2012) — заключна частина оригінальної трилогії, в якій Женці прибувають до галактики, щоб почати чергову «жатву». Шепард розшукує союзників з метою об'єднати сили в боротьбі проти Женців і відбити захоплену Землю.
 • Mass Effect: Andromeda — розроблювана гра, вихід якої запланований на 2017 рік. Оповідатиме про пошуки нового дому цивілізаціями Чумацького Шляху в галактиці Андромеди[2].

Спін-оффи[ред.ред. код]

 • Mass Effect Galaxy (2009) — проміжна гра між подіями Mass Effect та Mass Effect 2. Сюжет фокусується на персонажах Mass Effect 2: Джейкобі Тайлорі та Міранді Лоусон.
 • Mass Effect Infiltrator (2012) — гра для Android, BlackBerry, iOS та Windows Phone. Події відбуваються паралельно з третьою частиною, а грати належить за оперативника організації «Цербер», який незгідний з її жорстокими діями. Граючи в Mass Effect Infiltrator можна полегшити проходження Mass Effect 3.
 • Mass Effect: Datapad (2012) — гра для iOS. Включає міні-ігри, пов'язані з проходженням Mass Effect 3 та інформацію про ігровий всесвіт.

Супутня продукція[ред.ред. код]

Книги[ред.ред. код]

Станом на 2016 рік вийшло чотири книги:

 • Mass Effect: Revelation (2007) — приквел до першої гри трилогії. Розповідає про лейтинанта Девіда Андерсона, який розшукує вчену Калі Сандерс, що пережила напад на секретну базу Альянсу і володіє даними про те, що там досліджувалося.
 • Mass Effect: Ascension (2008) — описує події через два місяці по завершенню Mass Effect. Сюжет розповідає про експерименти організації «Цербер» над дітьми з особливими здібностями, чому протистоять персонаж попередньої книги Калі Сандерс і Хендел Мітра.
 • Mass Effect: Retribution (2010) — керівник організації «Цербер» з метою більше дізнатися про Женців вирішує поставити експеримент над Полом Грейсоном, колишнім оперативником «Цербера», який зрадив організацію заради своєї дочки Джилліан.
 • Mass Effect: Deception (2012) — концентрується на Девіді Андерсоні та його подрузі Калі Сандерс, які, довідавшись про реальність Женців, борються з організацією «Цербер». Згодом вони зустрічають Джилліан, яка заради власних цілей ставить під загрозу їхні плани.

Комікси[ред.ред. код]

 • Mass Effect: Redemption (2010) — перша серія коміксів, має 4 випуски. Описує передісторію до Mass Effect 2, де Ліара Т'Соні і Дрелл Ферон розшукують капітана Шепарда, який зник після загибелі «Нормандії».
 • Mass Effect: Incursion (2011) — міні-комікс, що описує події за тиждень до знищення «Нормандії» Колекціонерами. На станцію «Омега» прибувають торговці Колекціонерів, маючи невідомий зв'язок з організацією «Сині світила».
 • Mass Effect: Inquisition (2011) — події розгортаються після Mass Effect 2 та описують розслідування капітаном Бейлістосунку керівництво Служби безпеки Цитаделі до протизаконних дій.
 • Mass Effect: Evolution (2011) — серія з 4 випусків. Розповідає про минуле Привида в часи Війни першого контакту, Сарена Артеріуса і генерала Вільямса — діда Ешлі Вільямс.
 • Mass Effect: Conviction (2011) — міні-комікс про те, як Джеймса Вегу було викликано для суду над капітаном Шепардом за знищення Ретранслятора (DLC «Arrival»).
 • Mass Effect: Invasion (2011) — серія з 4 випусків. Описує події незадовго до початку Mass Effect 2, коли асарі Арія Т'Лоак, що стоїть на чолі злочинного світу станції «Омега», стикається із загрозою організації «Цербер».
 • Mass Effect: Homeworlds (2012) — серія з 4 випусків про пригоди героїв відеоігор. Перший випуск присвячений Джеймсу Везі, другий — Tалі'Зора, третій — Гаррусу Вакаріану, четвертий — Ліарі Т'Соні.
 • Mass Effect: Foundation (2013—2014) — серія з 13 випусків, яка розповідає про пригоди напарників і майбутніх друзів Шепарда, які передували Mass Effect 2.

Веб-комікси[ред.ред. код]

 • Mass Effect: He Who Laughs Best (2013) — оповідь про те як Джеф Моро в ході кумедної пригоди став пілотом «Нормандії» Джокером.
 • Mass Effect: Blasto: Eternity Is Forever (2012) — гумористичний комікс за вигаданим фільмом (його постери можна знайти у відеоіграх) про ханара Бласто — першого Спектра зі своєї цивілізації[3].

Фільми[ред.ред. код]

 • Mass Effect: Paragon Lost — приквел до Mass Effect 3 від BioWare, FUNimation, T.O Entertainment та Production I.G., створений у 2012 році. Розповідає про початок успішної кар'єри Джеймса Веґи та його боротьбу з Колекціонерами, що обернулася трагедією для цілої планети[4][5].

Атракціони[ред.ред. код]

 • Mass Effect: New Earth (2016) — атракціон за іграми серії, відкритий в парку розваг «California's Great America» (Санта-Клара, Каліфорнія). Атракціон пропонує глядачам в кріслах видовище на екрані, супроводжуване закадровим голосом живого актора[6][7].

Зведена таблиця персонажів[ред.ред. код]

Персонаж Твір
ME: Revelation Mass Effect ME: Ascension Mass Effect Galaxy ME: Redemption Mass Effect 2 ME: Retribution Mass Effect 3
Капітан Шепард Відсутній Персонаж гравця Згадується Відсутній Недієздатний Персонаж гравця Згадується Персонаж гравця
Арія Т'лоак Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж
«Володар» Згадується Сюжетний персонаж Відсутній Відсутній Відсутній Згадується Згадується
Гаррус Вакаріан Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній Член команди
Грант (Грюнт) Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Джейкоб Тейлор Відсутній Відсутній Відсутній Персонаж гравця Відсутній Член команди Відсутній Член команди
Джек (Піддослідна «Нуль») Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Джефф «Джокер» Моро Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній Сюжетний персонаж
Девід Андерсон Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Згадується Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж
Заїд Массані Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Кайден Аленко Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж/Відсутній Відсутній
Калі Сандерс Сюжетний персонаж Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж
Легіон Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Ліара Т'Соні Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Відсутній Член команди
Міранда Лоусон Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Член команди Відсутній
Мордін Солус Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Морінт Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж/Член команди Відсутній
Привид Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж Сюжетний персонаж
Самара Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член Команди Відсутній
Талі'зора вас Нормандія Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній Член команди
Тейн Кріос Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Відсутній Член команди Відсутній
Урднот Рекс Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж Відсутній
Ешлі Уільямс Відсутній Член команди Відсутній Відсутній Відсутній Сюжетний персонаж/Відсутній Відсутній

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Codex | BioWare Social Network. social.bioware.com. Процитовано 2015-12-10. 
 2. Good, Owen (15 червня 2015). Mass Effect: Andromeda is coming holiday 2016. Polygon. 
 3. MASS EFFECT | Search Results. digital.darkhorse.com. Процитовано 2016-04-10.  Текст « Dark Horse Digital Comics» проігноровано (довідка)
 4. http://masseffectparagonlost.com
 5. Українські субтитри до фільму
 6. Mass Effect: New Earth | Great America, San Francisco CA. www.cagreatamerica.com. Процитовано 2016-05-31. 
 7. CaliforniaCoasterKings (2016-05-17). Mass Effect: New Earth - FUN TV Behind the Scenes Look!. Процитовано 2016-05-31. 

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]