MediaWiki

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
MediaWiki
MediaWiki.svg
MediaWiki
Розробник(и) Wikimedia Foundation Inc.
Стабільний випуск 1.18 (28 листопада 2011; 1948 днів тому )
Версії 1.28[1], 1.27[2] і 1.28[3]
Репозиторій phabricator.wikimedia.org/diffusion/MW/
Написано на PHP
Операційна система Багатоплатформна
Українська так
Тип Wiki
Ліцензія GPL
Веб-сайт www.mediawiki.org

CMNS: MediaWiki на Вікісховищі

MediaWiki (не плутати з WikiMedia) — програмний рушій для веб-сайтів, що працюють за технологією «вікі». Це один із найпотужніших вікі-рушіїв, написаний спеціально для Вікіпедії і використовується у багатьох інших проектах фонду Вікімедіа. Вільна програма, що розповсюджується під Загальнодоступною громадською ліцензією GNU.

MediaWiki написаний на PHP і використовує у своїй роботі реляційну базу даних (можна використовувати MySQL, PostgreSQL); підтримує використання програм memcached та Squid.

MediaWiki надає інтерфейс роботи з базою сторінок, розмежування прав доступу до адміністрування системи, можливість обробки тексту як у власному форматі, так і у форматах HTML та TeX (для формул), можливість завантаження зображень або інших файлів, а також інші можливості. Гнучка система розширень дозволяє користувачам додавати власні нові можливості та програмні інтерфейси.

Логотип МедіаВікі символізує використовувану мову розмітки, у якому для створення посилань використовуються квадратні дужки («[[», «]]»), що набагато простіше за традиційний синтаксис HTML.

Історія[ред.ред. код]

МедіаВікі був розроблений спеціально для Вікіпедії німецьким студентом Магнусом Манске. Спочатку використовувався UseModWiki (відомий, як «Фаза I» — «Phase I»), написаний на Perl. Потім 25 січня 2002 року нова версія («Фаза II» — «Phase II») перейшла на використання PHP. Серед вікіпедистів цей день відомий як «День Магнуса Манске».

Наступна, розширена і доповнена версія, у свій час носила ім'я «Фаза III» («Phase III»), проте потім була перейменована у MediaWiki, оскільки цей програмний засіб стало можливим застосовувати не тільки у Вікіпедії, але і у багатьох інших проектах, і виникла необхідність строгої нумерації версій. Назва «MediaWiki» — гра слів, вона перекликається з назвою «Вікімедія» — батьківська організація Вікіпедії. Цю назву іноді критикують за можливість плутання з «Wikimedia», що вносить деяку плутанину і бентежить новачків проекту.

В 2009-му Пентагон вирішив використовувати технологію вікі для редагування бойових настанов.

Історія версій[ред.ред. код]

Нижче приведена таблиця, яка показує, як змінювався рушій з 2003 рік до теперішнього часу.

Розробка MediaWiki[ред.ред. код]

Станом на 19 лютого 2011 проект очолює Тім Старлінґ[5]. Розробники використовують систему керування версіями Subversion. Для виправлення помилок і розробки нової функціональності використовується система відслідковування помилок Bugzilla, що знаходиться за адресою https://bugzilla.wikimedia.org. Існує окремий вікі-проект http://www.mediawiki.org, повністю присвячений рушію MediaWiki (зокрема містить документацію декількома мовами). Переклад повідомлень рушія здійснюється на спеціальному сайті Translatewiki.net.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]