Metal Gear

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Metal Gear
Металгір.png

Розробник konamiЯпонія
Видавець konamiЯпонія
Геймдизайнер Хідео Кодзіма
Дата випуску 1987
Жанр(и) стелс-екшн
Платформа PC, PlayStation 3, Xbox 360
Режим гри Однокористувацька гра
Сайт metalgear.com
CMNS: Metal Gear на Вікісховищі

Metal Gear (яп. メ タ ル ギ ア Метару Гіа) — відеогра, розроблена дизайнером Хідео Кодзіма і видана студією Konami в 1987 році для домашніх комп'ютерів стандарту MSX2. Започаткувала відомої ігрової серії Metal Gear, пізніше була перенесена на різні ігрові платформи, зокрема на NES. Ремейк даної гри увійшов до складу більш пізнього проекту під назвою Metal Gear Solid 3: Subsistence, а також до збірки Metal Gear Solid HD Collection.

Спочатку розробники визначали жанр гри як тактична шпигунська гра (англ. Tactical Espionage Game). В даний час Metal Gear вважається родоначальницею жанру стелс-екшен, який вимагає від гравця виконання різних місій, як правило, на території противника, уникаючи при цьому відкритого зіткнення з ворожими силами і залучення до себе уваги.

Сюжет[ред.ред. код]

Головний герой гри - солдат сил спеціального призначення на прізвисько Солід Снейк, якому доручено в поодинці проникнути в фортецю Outer Heaven і знищити знаходиться в ній Metal Gear - двоногий танк, здатний здійснювати ядерні удари з будь-якої точки світу.

Персонажі[ред.ред. код]

Солід Снейк - новачок загону сил спеціального призначення FOXHOUND, посланий на своє перше завдання. По радіо з ним зв'язується його командир Біг Бос, який надає інформацію про цілі місії і предметах. Також з головним героєм на зв'язок виходять і інші персонажі:

  • Кайл Шнейдер, лідер місцевого опору, що розповідає про навколишнє оточення і корисних предметах.
  • Діана, яка підказує, як перемогти босів.
  • Дженніфер, внутрішній агент, що допомагає СНЕЙК.

Крім інших заручників Снейк звільняє Грей Фокса, агента FOXHOUND, який під час попередньої місії був узятий в полон. Разом з Фоксом були також захоплені доктор Петрович (в пізніх версіях - Петрович Мандару), вчений, який розробив новітню зброю Metal Gear, і його дочка Елен.

Під час гри СНЕЙК належить схопитися з найманцями з Outer Heaven, в число яких входять:

На обкладинці гри в ролі Солида Снейка зображений актор Майкл Коннелл Бин, який перебував в момент виходу гри на піку акторської слави (образ «солдата майбутнього» взятий з фільму «Термінатор»

Ігровий процес[ред.ред. код]

New York Comic Con 2014 - Metal Gear Rex (15519485771).jpg

Виступаючи в ролі Солида Снейк, гравець повинен переміщатися по різних локаціях, виконуючи певні завдання дії і уникаючи візуального контакту з патрульними військами. Якщо Снейк попадеться на очі ворожому солдату, то на місце прибуде вороже підкріплення. Щоб сховатися, СНЕЙК досить перейти на сусідній екран. Якщо ж головний герой буде виявлений камерою спостереження або перетне інфрачервоний сенсор, то для припинення тривоги він може покинути приміщення (або перейти на інший поверх), або спробувати вбити всіх супротивників.

Снейк починає гру беззбройним, гравцеві належить знаходити різне озброєння (починаючи з пістолета Beretta 92F і закінчуючи гранатометом РПГ-7) на території противника. Боєприпаси до зброї дуже обмежені, але легко восполняемость. Зброю можна використовувати не тільки для вбивства супротивників, але також і для розчищення перешкод (порожнисті стіни, наелектризовані підлоги). Крім зброї Снейк може вбивати супротивників голими руками. Якщо гравець, не піднявши тривоги, вб'є ворожого солдата руками, то отримає пайок або боєприпаси. Гравцеві протягом гри належить вступити в кілька сутичок з босами - найманцями з Outer Heaven.

Ворожа база складається з трьох будівель, поділених на декілька поверхів (включаючи підвали). Для доступу до нових зон гравець використовує ключ-карти. Кожна двері відкриваються тільки однієї певної картою. Різна інформація може бути отримана від звільнених заручників. Після звільнення п'яти заручників гравець отримує надбавку в ранзі на одну зірку (максимально можна отримати чотири зірки), тим самим збільшуючи вантажопідйомність і максимальне здоров'я. У разі загибелі заручника ранг гравця знижується.

За радіопередавачу головний герой може зв'язуватися зі своїм командиром Біг Босом і з членами опору, що діють поблизу Outer Heaven: Шнейдером, Діаною і Дженніфер. Кожен із союзників Снейк спеціалізується в певній тематиці: Біг Бос надає інформацію про зброю і предмети, Шнейдер багато знає про планування фортеці, а Діана знає про слабкості багатьох босів. Гравець повинен запам'ятати радіочастоти союзників, щоб він міг в подальшому з ними зв'язатися. Зміст радіоповідомлень залежить від того, в якій кімнаті знаходиться гравець.

Сюжет[ред.ред. код]

1995 рік зазначено в випущеної пізніше грі Metal Gear Solid. У 200 кілометрах на північ від Гальцбурга, в Південній Африці, розташоване Outer Heaven, укріплене державу, засновану «легендарним найманцем». До західного світу дійшла інформація, що в глибині цієї фортеці розробляється зброя масового ураження. Уряд США віддає елітного спецпідрозділу FOXHOUND наказ проникнути в Outer Heaven, провести розвідку і, при необхідності, ліквідувати загрозу. Місія була довірена Грей Фоксу (англ. Grey Fox, в наступних іграх серії Gray Fox ), одному з найкращих оперативників FOXHOUND. Однак через кілька днів контакт з Фоксом було втрачено, а його останні повідомлення складалося всього з двох слів: «METAL GEAR ...». Тоді лідер FOXHOUND Біг Бос посилає новачка Солида Снейк з місією звільнити Грей Фокса і завершити його місію, що має назву «Операція: Вторгнення № 313».

Успішно проникнувши в Outer Heaven, Снейк налагоджує контакт з членами місцевого опору: Шнейдером, Діаною і Дженніфер. Використовуючи всі свої навички і знайдену екіпіровку, Снейк звільняє Фокса і дізнається від нього, що Metal Gear - кодове найменування двоногого танка, забезпеченого ядерними боєголовками і здатного здійснити ядерний удар з будь-якої точки планети. І Outer Heaven, маючи у себе таку зброю, збирається стати новою світовою наддержавою.

Щоб знищити Metal Gear, Снейк рятує головного інженера Metal Gear доктора Петровича і його дочку Еллен. Дізнавшись про те, як можна знищити ядерний танк, Снейк продовжує свій шлях через Outer Heaven. Незабаром він починає розуміти, що пастки явно спрямовані проти нього, а отже інформація про його діях якось була перехоплена противником. Біг Бос починає поводитися дивно - він дає герою неправильні вказівки, а незабаром наказує припинити виконання місії (тим самим ламається четверта стіна, адже Бос наказує вимкнути консоль безпосередньо гравцеві). Шнейдер потрапляє в засідку і втрачає контакт зі Снейком.

Добравшись до самого серця ворожої бази, Снейк нейтралізує Metal Gear. Після цього він намагається покинути базу, але стикається з лідером найманців Outer Heaven, яким надається Біг Бос. Бос говорить, що використовував всі свої зв'язки в колах військових, щоб створити власну найману силу. Саме він бажав, щоб держава Outer Heaven стало світовою наддержавою, яка здатна поставити на коліна навіть західні країни. Він послав Снейка на завдання в надії, що той буде схоплений, але недооцінив можливості свого підлеглого.

Втративши Metal Gear і більшість своїх солдатів, Біг Бос активує механізм самознищення і обіцяє, що помре не один, а разом зі Снейком. З зав'язався поєдинку переможцем виходить Снейк, який потім біжить з палаючої будівлі. Після фінальних титрів з'являється повідомлення Біг Боса про те, що він ще побачиться з Снейком.

Створенням гри керував Хідео Кодзіма. Metal Gear від початку була задумана як екшн-гра із сучасною бойовою системою. Однак технічні обмеження комп'ютера MSX2 не дозволяли відобразити на екрані велику кількість куль і супротивників. Натхненний книгою The Great Escape (укр. Велика зустріч), Кодзіма змінив концепцію геймплея - тепер основним елементом стала не стрілянина по ворогах, а уникнення зустрічей з ними. Усвідомивши масштабність майбутньої роботи і засумнівавшись в можливості довести її до кінця, Кодзіма ознайомив з цією концепцією директора компанії Konami, який умовив його продовжити роботу.

Гра Metal Gear була випущена в Японії для платформи MSX2 12 липня 1987 року, офіційна англійська версія з'явилася на європейському ринку у вересні того ж року. В англійській версії гри були змінені або видалені багато радіоповідомлення, зокрема коментарі Біг Боса про зброю і предметах. Згідно з проектом фанатських перекладів, було переведено тільки 56% оригінального японського тексту. При цьому переклад містить безліч орфографічних помилок, наприклад запис слова «destroy» як «destoroy». Керівництво до японської версії гри містило ексклюзивну інформацію, що не увійшла в аналогічний англійський довідник: інформацію про персонажів з ілюстраціями, нам інформацію про те кожного боса, а також повні технічні характеристики танка Metal Gear.

8 грудня 2009 року гра Metal Gear вийшла в Японії для сервісу Virtual Console

Портована під приставку Famicom (NES), гра була випущена в Японії 22 грудня 1987 року. У той час як MSX2-версія не була випущена на території США, NES-версія потрапила на ринок Північної Америки в 1988 році, і тоді ж вийшла в Європі і Австралії. За словами Кодзіма, порт гри для NES створювався окремим підрозділом Konami без його участі. В процесі портування гра зазнала багато змін, ніж Хідео Кодзіма був сильно розчарований. Масахиро Уено, який брав участь в створенні NES-версії, повідомив, що персоналу було доручено протягом трьох місяців завершити розробку портований версії. Деякі відмінності між версіями MSX2 і NES, наприклад локація джунглів на початку гри, були спроектовані за дорученням керівників компанії-розробника, які бажали, щоб версія NES відрізнялася від оригінальної. А видалення боса Metal Gear було обумовлено технічними обмеженнями приставки NES.

Найбільш істотною відмінністю стала зміна дизайну рівнів. В оригінальній версії головний герой проникав на базу по воді; в NES-версії в відкриває заставці видно, як Солід Снейк і ще троє солдатів стрибають з парашутом, і гравець починає гру в джунглях (а не перед входом в перший будинок), а три інших солдата в грі більше не фігурують. У грі відсутня фінальний бос Metal Gear - замість нього гравець повинен знищити суперкомп'ютер, що охороняється чотирма солдатами. Бос Hind D був замінений на гарматну вежу. У грі також була змінена фонова музика і прибрано повідомлення Біг Боса в кінці гри. Англійська локалізація гри містила безліч граматично некоректних пропозицій, як наприклад «Contact missing our Grey Fox», «The truck have started to move!» І «I feel asleep !!».

Довідник англійської локалізації гри містив інформацію, сильно відрізняється від оригінального сюжету. Головний лиходій (чия особа не розкривається до самого кінця) був названий «полковником Вермона КаТаффі», а командир Снейк перейменований в «командира Сауф». До того ж, згідно з інформацією в довіднику, Солід Снейк брав участь у вторгненні в Гренаду до того, як приєднався до загону FOXHOUND. Безпосередньо в грі подібні зміни не фігурують.

Бонусний диск з грою був включений в комплект преміум-видання гри Metal Gear Solid: The Twin Snakes, випущеної тільки в Японії.

Розробка і випуск[ред.ред. код]

Створенням гри керував Хідео Кодзіма. Metal Gear від початку була задумана як екшн-гра із сучасною бойовою системою. Однак технічні обмеження комп'ютера MSX2 не дозволяли відобразити на екрані велику кількість куль і супротивників. Натхненний книгою The Great Escape (укр. Велика втеча), Кодзіма змінив концепцію геймплея - тепер основним елементом стала не стрілянина по ворогах, а уникнення зустрічей з ними. Усвідомивши масштабність майбутньої роботи і засумнівавшись в можливості довести її до кінця, Кодзіма ознайомив з цією концепцією директора компанії Konami, який умовив його продовжити роботу.

MSX2[ред.ред. код]

Гра Metal Gear була випущена в Японії для платформи MSX2 12 липня 1987 року, офіційна англійська версія з'явилася на європейському ринку у вересні того ж року. В англійській версії гри були змінені або видалені багато радіо повідомлення, зокрема коментарі Біг Боса про зброю і предметах. Згідно з проектом фанатських перекладів, було переведено тільки 56% оригінального японського тексту. При цьому переклад містить безліч орфографічних помилок, наприклад запис слова «destroy» як «destoroy». Керівництво до японської версії гри містило ексклюзивну інформацію, що не увійшла в аналогічний англійський довідник: інформацію про персонажів з ілюстраціями, нам інформацію про те кожного боса, а також повні технічні характеристики танка Metal gear.

8 грудня 2009 року гра Metal Gear вийшла в Японії для сервісу Virtual консолі

Nintendo Entertainment System[ред.ред. код]

Портована під приставку Famicom (NES), гра була випущена в Японії 22 грудня 1987 року. У той час як MSX2-версія не була випущена на території США, NES-версія потрапила на ринок Північної Америки в 1988 році, і тоді ж вийшла в Європі і Австралії. За словами Кодзіма, порт гри для NES створювався окремим підрозділом Konami без його участі. В процесі портування гра зазнала багато змін, ніж Хідео Кодзіма був сильно розчарований. Масахиро Уено, який брав участь в створенні NES-версії, повідомив, що персоналу було доручено протягом трьох місяців завершити розробку портований версії. Деякі відмінності між версіями MSX2 і NES, наприклад локація джунглів на початку гри, були спроектовані за дорученням керівників компанії-розробника, які бажали, щоб версія NES відрізнялася від оригінальної. А видалення боса Metal Gear було обумовлено технічними обмеженнями приставки NES.

Найбільш істотною відмінністю стала зміна дизайну рівнів. В оригінальній версії головний герой проникав на базу по воді; в NES-версії в відкриває заставці видно, як Солід Снейк і ще троє солдатів стрибають з парашутом, і гравець починає гру в джунглях (а не перед входом в перший будинок), а три інших солдата в грі більше не фігурують. У грі відсутня фінальний бос Metal Gear - замість нього гравець повинен знищити суперкомп'ютер, що охороняється чотирма солдатами. Бос Hind D був замінений на гарматну вежу. У грі також була змінена фонова музика і прибрано повідомлення Біг Боса в кінці гри. Англійська локалізація гри містила безліч граматично некоректних пропозицій, як наприклад «Contact missing our Grey Fox» , «The truck have started to move!» і «I feel asleep !!».

Довідник англійської локалізації гри містив інформацію, сильно відрізняється від оригінального сюжету. Головний лиходій (чия особа не розкривається до самого кінця) був названий «полковником Вермона КаТаффі», а командир Снейк перейменований в «командира Сауф». До того ж, згідно з інформацією в довіднику, Солід Снейк брав участь у вторгненні в Гренаду до того, як приєднався до загону FOXHOUND. Безпосередньо в грі подібні зміни не фігурують.

Бонусний диск з грою був включений в комплект преміум-видання гри Metal Gear Solid: The Twin Snakes, випущеної тільки в Японії.

PC MS-DOS і Commodore 64[ред.ред. код]

На основі NES-версії Metal Gear в 1990 році були створені ще дві перенені версії для PC MS-DOS і Commodore 64. Розробкою гри для MS-DOS займався Чарльз Ернст, а версію для Commodore 64 створювала компанія Unlimited Software Inc. Гра під MS-DOS містить незначні зміни, зокрема більш швидке виснаження здоров'я головного героя. Версія гри під Commodore 64 близька до NES-версії, корективи внесені тільки в музику і дизайн рівнів.

Мобільні телефони і PlayStation 2[ред.ред. код]

18 серпня 2004 року в Японії вийшла версія гри Metal Gear для мобільних телефонів. Поширення відбувалося через сервіси i-Mode, EZweb і Vodafone. Гра також увійшла до складу Metal Gear Solid 3: Subsistence для PlayStation 2. Північноамериканська версія гри включала в себе перекладений на англійську та іспанську мови текст. У 2008 році Konami початку поширення мобільної версії Metal Gear через сервіс Konami Mobile

У грі присутні два рівня складності ( «Original» і «Easy»), що відкривається режим «Boss Survival» і бандана, яка, будучи екіпірованої, дає гравцеві нескінченні боєприпаси. Деякі боси були перейменовані. У японську версію гри були додані кандзі і хирагана; в англійській версії використовується абсолютно новий переклад, відмінний від локалізацій MSX2 і NES.

Ця версія гри Metal Gear була включена до складу збірника Metal Gear Solid HD Collection для PlayStation 3, Xbox 360 і PlayStation Vita

Сіквели[ред.ред. код]

Успіх гри спричинив появу двох прямих продовжень (сіквелів): Snake's Revenge , випущений виключно для західного ринку і погано прийнятий гравцями, і Metal Gear 2: Solid Snake , створений самим Хідео Кодзіма і вийшов тільки на території Японії, виключно на платформі MSX2.

Пізніше, вже в епоху консолі PlayStation серія була поповнена новими іграми, такими як Metal Gear Solid, Metal Gear Solid Integral , Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty і так далі.

Сприйняття критикою[ред.ред. код]

NES-версія Metal Gear зайняла 104-у позицію в списку найкращих ігор Nintendo Power Top 200, опублікованому в журналі Nintendo Power.

Силки[ред.ред. код]