Micranthes nivalis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Micranthes nivalis
Saxifraga nivalis plant upernavik 2007-07-02.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Ломикаменеві (Saxifragaceae)
Рід: Micranthes
Вид: M. nivalis
Біноміальна назва
Micranthes nivalis
(L.) Small, 1905
Синоніми
Saxifraga nivalis L.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Micranthes nivalis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Micranthes nivalis
EOL logo.svg EOL: 485054
IPNI: 794166-1
ITIS logo.svg ITIS: 24287

Micranthes nivalis — вид трав'янистих рослин родини Ломикаменеві (Saxifragaceae), поширений у північній Євразії та на півночі Північної Америки. Етимологія: лат. nivalis — «сніговий»[1].

Опис[ред. | ред. код]

Це поодинокі багаторічні трав'янисті рослини прості або з короткими вертикальними гілками, кожна закінчується розеткою листя на рівні землі. Квіткові стебла прямостійні, (4)5–15(20) см, по одному з розеток 1–2(2.5) мм товщиною опушені довгими волосками, часто завдовжки з діаметр стебла. Волоски білі але часто з фіолетовими залозистими кінчиками. Листки чергові, всі базальні в розетках, 3–4 × 1.5–2 см; пластини від широкояйцевидої до закругленої форми, з тупими зубцями, шкірясті, сірувато-зелені, часто червонуваті, особливо внизу, рідко волохаті, звужуються більш-менш різко до коротких, крилатих черешків. Суцвіття — 1–5 (або більше) кластерів, кожен з 1–4 (або більше) квітів у короткій, часто головчастій волоті. Квіти радіально-симетричні з 5 вільних чашолистків і пелюсток. Чашолистки 1.3–2.3 × 1.3–2.3 мм, від широкояйцевидих до трикутних, тупі, від зеленого до червонуватого забарвлення. Пелюстки 2.5–3.2 × 1.0–1.3 мм, в 1.5–2 рази довші за чашолистки, вузько довгасті, від тупих до округлих, не перекриваються, білі або рідше блідо-рожеві. Тичинок 10. Плоди — 2-дольні капсули з двома дзьобами вигнутими до 90° назовні при дозріванні, зелені, стаючи від червонуватих до пурпурних при дозріванні. Насіння численне.

Розмножується насінням; немає вегетативного розмноження. Капсули мають горішній отвір, який гарантує, що насіння розсіюються тільки при певній швидкості вітру. Поширення насіння часто відбувається після першого снігопаду, що збільшує відстань розпорошення шляхом видування по гладкій поверхні. Насіння також поширюється тваринами, наприклад гусами, які селективно харчуються капсулами.

Поширення[ред. | ред. код]

Європа (Велика Британія, Чехія, Фарерські о-ви, Фінляндія, Ірландія, Ісландія, Норвегія [вкл. Шпіцберген], Польща, Росія, Швеція); Північна Америка (Гренландія, Канада, Аляска); Азія (Росія). Населяє відкриту мохову тундру, кам'янисті гряди або тіньові уступи, пустища, трав'яні схили, осипи, сухі річкові тераси.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]