Mirabilis jalapa

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Mirabilis jalapa
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Nyctaginaceae
Рід: Mirabilis
Вид:
M. jalapa
Біноміальна назва
Mirabilis jalapa

Нічна красуня звичайна[1], царська борідка[1], мірабіліс ялапа[2], нічна красуня[3][4] (Mirabilis jalapa) — вид квіткових рослин родини Nyctaginaceae. Вид M. jalapa культивувався ацтеками для лікарських і декоративних цілей.

Опис[ред. | ред. код]

Багаторічна трав'яниста рослина родини ночецвітних[3]. Листки супротивні, суцільні. Квітки з приємним запахом червоні, жовті або білі, зібрані в волоті, розкриваються тільки ввечері. Дико росте в Пд. Америці. В Україні культивують як однорічну декоративну рослину[4]. Трав'янистий чагарник, який може досягати до 150 см у висоту. М'ясисті бульбові корені можуть досягати 60–150 см. Має дуже розгалужені стебла й прямостоячі гілки. Черешчате листя яйцевиде, від 4 до 13 см завдовжки і 10–80 мм завширшки. Черешок довжиною близько 4 см. Суцвіття виникають на верхівках гілок, часто оточені дрібними листям. Квітки воронкоподібні, завдовжки 6,5 см і шириною від 2,5 до 3,5 см. Цікавою особливістю цього виду є те, що на рослині можуть бути квіти різних кольорів одночасно, і навіть одна квітка може бути з різними кольорами. Насіння — яйцеподібна або еліптична сім'янка довжиною від 6 до 8 мм від 2 до 5 мм в ширину, яка має зморшкувату текстуру і колір від зеленувато-жовтого до чорного при дозріванні. Розмножують насінням, розмноження можливе також бульбами або живцями.

Поширення[ред. | ред. код]

Можливе походження рослини: Мексика. Широко натуралізований вид і широко культивується. Натуралізований вид у Австрії та південній Європі: Португалія, Гібралтар, Іспанія, Франція, Італія, Мальта, Болгарія. Мешкає в тропічній Америці, хоча натуралізована в тропічних і помірних областях. У регіонах з помірним кліматом рослини часто вмирають з першими заморозками і знову проростають на наступний теплий сезон з бульбових коренів. Рослина потребує повного сонця, але переносить частковий затінок. Часто на сонці листя в'яне, а потім повертається до енергійного стану ввечері.

Використання[ред. | ред. код]

Квіти використовують як харчовий барвник. У фітотерапії, частини рослин можуть бути використані як сечогінне, проносне, а також засіб для лікування ран. Листя використовуються для зменшення запалення. Відвар з них (мацерації і кипіння) використовується для лікування наривів. Насіння вважаються токсичним. Рослина має потенціал для біоремедіації ґрунтів, забруднених помірними концентраціями важких металів, таких як кадмій.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Mirabilis jalapa // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987.
  3. а б Академічний тлумачний словник (1970—1980). Архів оригіналу за 15 квітня 2016. Процитовано 2 квітня 2016. 
  4. а б Українська Радянська Енциклопедія. Архів оригіналу за 27 серпня 2016. Процитовано 2 квітня 2016.