Mitragyna speciosa

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mitragyna speciosa
Mitragyna speciosa (Korth.) Havil.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудикоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Тирличецвіті (Gentianales)
Родина: Маренові (Rubiaceae)
Підродина: Cinchonoideae
Триба: Naucleeae
Рід: Mitragyna
Вид: Кратом
Біноміальна назва
Mitragyna speciosa
(Korth.) Havil., 1839
Синоніми[1]
* Nauclea korthalsii Steud. nom. inval.
  • Nauclea luzoniensis Blanco
  • Nauclea speciosa (Korth.) Miq.
  • Stephegyne speciosa Korth.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mitragyna speciosa
EOL logo.svg EOL: 1106532
IPNI: 756303-1
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 170351

Кратом (Mitragyna speciosa) — вид рослин родини маренові (Rubiaceae). Поширений у Південно-Східній Азії.

Будова[ред. | ред. код]

Це вічнозелене дерево висотою 28 метрів. Стовбур прямий, покритий сірою корою, може досягати 90 см у діаметрі. Овально-загострене листя темно-зелене глянцеве до 20 см довжини і 12 ширини, має 12-17 помітних жилок. Квіти зібрані у суцвіття по три, на кінцях гілок. Генетично кратом споріднений з кавою та гарденією.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Походить з Таїланду, Індонезії, Малайзії, М'янми та Папуа Нової Гвінеї.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Сушений кратом

Псхоактивний засiб природного походження, вельми поширений у Південно-східній Азії, оскiльки містить, нарівні з десятками найрiзноманiтніших бiологiчно активних речовин, психоактивнi алкалоїди мітрагінін (а також його стереоiзомери), та його бiльш активне, хоча i наявне в менших кiлькостях у листях похiдне, 7-Гiдроксимiтрагiнiн, який за активнiстю перевершує морфiн щонайменше в 10 разів.

У листi також наявнi т.з. окиiндольнi похiднi, котрi виявляють потужну iммуностимулюючу дiю i добре вiдомi, оскiльки це основнi бiологiчно активнi речовини славнозвiсної лiани «Уна де Гато», з якою, власне кажучи, у дерева Кратом — також є багато спiльного в бiологiчному вiдношеннi.

У складi листя Кратому також наявна речовина, схожа на ЕГКГ (епiгалокатехiнгаллат), який наявний у листках чаю, i надає напою корисних властивостей.

Найбiльш традиційним виживанням Кратому вважається жування його свiжих листкiв; також популярним є приготування особливого напою пiд назвою «кратомна вода». Також вживаються рiзноманiтнi напари, вiдвари та «чай» (настiй) iз висушених листкiв рослини. З недавнiх часiв на півночі Таїланду набув шаленої популярності напiй під назвою «4x100».[2], який несе в собi досить велику небезпеку i призводить до тяжких наслiдкiв i навiть до смертi, у результатi повного пригнiчення дихання.

У Європі і США, а також в Українi продається у вигляді порошку, тобто у виглядi вельми сильно змеленого листя, а також у виглядi пресованих таблеток та «капсул» тощо; iснує також у виглядi найрізноманітніших екстрактів і рідких витяжок, «посилених форм».

Ефект настає по-рiзному в залежностi вiд форми, яка вживається, і триває п'ять-сім годин, а у рядi випадкiв залишковi ефекти вiдчуваються навiть на наступний день.

У малих дозах (1—5 гр.) людина стає бiльш енергійною, комунiкабельною. Великі ж дози викликають опiоподiбнi ефекти: виникає приємна млявість та ейфорія. У людини виникає бажання полежати, послухати музику, подивитися фiльми i т.д.

Побічні ефекти включають нудоту, блювання, підвищення кров'яного тиску, закреп, свербіж, тремтіння, параною. Вкрай характерним побiчним ефектом вiд вживання Кратома є диплопiя («роздвоєння зору»). Після рiзкого припинення вживання у випадку систематичного прийому, викликає абстинентний синдром, вельми схожий на класичний опiатний: виникає дискомфорт, дiарея, слабкiсть, рiзке погiршення настрою (депресiя), перепади настрою, дисфорiя i т.д. Виявляются неприємнi болi у суглобах, «синдром неспокiйних нiг» (iнодi спостерiгаються навiть судоми), та багато iнших неприємних вiдчуттiв та cимптомiв, що зазвичай спонукає шукати споживача Кратому «чергову дозу», пiсля прийому якої всi цi неприємнi вiддчуття швидко зникають.

У США зафіксовано 15 смертей від кратому за період з 2014—2016.

Використовується наркозалежними для полегшення перебiгу абстинентного синдрому при вiдмiнi в першу чергу опiоїдів, а також алкоголю, та психостимуляторів. Проте досить часто таке «самолiкування» звичайно призводить до полiнаркоманiї. Тобто, людина потрапляє у залежнiсть не тiльки вiд наркотикiв, якi вже споживає, а й у залежнiсть вiд Кратому.

У 2013 році Управління ООН з наркотиків і злочинності занесло кратом у один список з кхатом (Catha edulis), Salvia divinorum, синтетичний кетамін, мефедрон у окремий список під назвою нові психоактивні речовини. У Таїланді віднесений у одну групу з марихуаною. Лише у 2011 в Таїланді арештували за споживання кратому близько 13,000 осіб.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mitragyna speciosa (Korth.) Havil. is an accepted name . Theplantlist.org. Retrieved 2013-12-26.
  2. Fuller, Thomas (2012-07-23). A Fading Thai Drug Finds Its Resurgence in a Cocktail. The New York Times. ISSN 0362-4331. Процитовано 2016-10-04. 
  3. Drug Abuse | Kratom Effects. Narconon International. Процитовано 2016-10-04. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • JACE A. DANIELS «MITRAGYNA SPECIOSA: AN ANALYTICAL STUDY» // A THESIS, Submitted to the graduate faculty of The University of Alabama at Birmingham, in partial fulfillment of the requirements for the degree of Master of Science, — BIRMINGHAM, ALABAMA, 2015 — PDF