Mitsubishi X-2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mitsubishi X-2
Mitsubishi X-2
Призначення: Стелс-літак, експериментальний винищувач, демонстратор технологій 
Перший політ: 22 квітня 2016 року[1] 
Статус програми: в розробці 
Історія виробництва
Розробник: Японія Японія TRDI
Японія Японія Mitsubishi Heavy Industries 
Первинний експлуатант: Повітряні Сили Самооборони Японії 
Характеристики
Розміри
Маса
Силова установка
Озброєння

Міцубісі X-2 Сінсін (яп. 心神, «душа») раніше ATD-X — експериментальний японський винищувач, виготовлений за технологією «стелс», який розробляється в Технічному проектно-конструкторському інституті (TRDI) японського міністерства оборони. Основним контрактором по роботі над літаком є компанія Mitsubishi Heavy Industries. Абревіатура ATD-X означає Advanced Technology Demonstrator — X — Демонстратор передової технології X.

У 2005 році планер ATD-X був перевірений на радіолокаційну помітність, у 2006 році почалися випробування дистанційно керованого зменшеного прототипу в масштабі 1:5[2]. У 2007 році, після відмови США продати Японії винищувач п'ятого покоління F-22, уряд Японії прийняв рішення про будівництво повнорозмірних льотних примірників ATD-X[3]. Прототип ATD-X був офіційно представлений 29 січня 2016 року. Перший політ літака очікувався наступного місяця[4][5]; на демонстрації прототипу він носив офіційне військове позначення X-2[6]. Перший політ літака відбувся 22 квітня 2016 року[1]. На ATD-X припадає приблизно третину людино-годин, які Японія витрачає на розробку військових літаків[7].

Призначення[ред. | ред. код]

ATD-X є експериментальним проектом високоманевреного літака малої помітності (з технологією stealth), що втілює в собі ряд сучасних технологій, які в подальшому можуть бути використані при розробці інших винищувачів. В рамках даного проекту також ведуться роботи з відпрацювання та підтвердження експлуатаційної ефективності різних систем при різних умовах польоту ", — повідомили в міністерстві.

Планується використовувати цей літак в рамках вивчення та оптимізації систем протиповітряної оборони для боротьби з винищувачами малої помітності, які можуть бути використані сусідніми країнами надалі.

«Літак буде розроблений і виготовлений з метою проведення льотних випробувань і відпрацювання застосовуваних технологій для забезпечення надманевреності і зниженої помітності, які є ключовими в даному проекті», — повідомили в міністерстві[8].

Конструкція[ред. | ред. код]

За розміром ATD-X близький до Saab Gripen, а за формою — до F-22 Raptor[2]. Розміри і кут нахилу вертикального оперення і форма напливу і повітрозабірників ідентичні використовуваним на американському винищувачі п'ятого покоління.

Літак побудований із застосуванням стелс-технологій та використовує композиційні матеріали. Згідно зі словами представника міноборони Японії, ефективна площа розсіювання у ATD-X більше, ніж у комахи, але менше, ніж у птиці середніх розмірів[9].

Двигуни[ред. | ред. код]

ATD-X model 2.JPG

Винищувач буде мати два турбореактивних двигуна і зможе розвивати надзвукову швидкість без використання форсажу. На перші льотні екземпляри поставлять іноземні двигуни — або General Electric F404 (використовуються на F/A-18), або Snecma M88-2 (Dassault Rafale), або Volvo Aero RM12 (Gripen). Очікується, що остаточна версія літака буде використовувати японські двигуни IHI XF5-1 з керованим вектором тяги, поки що знаходяться на стадії розробки[10].

Згідно з вимогами, реактивні двигуни повинні мати тягу в 44-89 кілоньютони в без форсажному режимі. Силові установки планується доопрацювати для установки на них системи всеракурсного управління вектором тяги, який, до слова, планується реалізувати не за допомогою рухомого сопла, а за допомогою трьох широких пластин. Така технологія була вперше реалізована в США в 1990 році на літаку Rockwell-MBB X-31.

Постачанням двох турбореактивних двоконтурних двигунів XF5-1 з тягою в 15 тисяч кілограмів-сили кожен, займається компанія Ishikawajima-Harima Heavy Industries. Але фахівці компанії не змогли підготувати перший повністю робочий двигун на випробування[11]. Через це Японія перенесла перший політ свого новітнього літака п'ятого покоління на кінець 2015 року.

Радар[ред. | ред. код]

ATD-X スケールモデル.JPG

ATD-X буде використовувати РЛС АФАР, розроблена Mitsubishi Electronics. Стверджується, що ця РЛС порівнянна з новітньою американською AN/APG-81 (встановлюється на F-35), може динамічно перемикатися між діапазонами частот C і Ku і має вбудовані можливості радіоелектронної боротьби[12].

Крім планів встановити на Shinshin новий багаторежимний радар з активною фазованою антенною решіткою широкого спектра, планується застосувати і ряд інших сучасних технологій. В першу чергу — це:

 • системи радіоелектронної протидії;
 • апаратура радіоелектронної боротьби,
 • єдина система обміну інформацією.

Деякі японські ЗМІ в 2009—2010 роках повідомляли, що на новому літаку, можливо, буде використовуватися і мікрохвильова зброя.

Озброєння[ред. | ред. код]

Враховуючи експериментальну спрямованість проекту, літак не буде оснащуватися сучасним обладнанням та озброєнням.

«Це буде не винищувач, а експериментальний літак, призначений для проведення програми льотних випробувань», — пояснили у відомстві.

Проте науково-технічний заділ, отриманий у рамках програми ATD-X, надалі може бути використаний при створенні вітчизняного винищувача зі зниженою помітністю для Японських ВПС Сил Самооборони.

Стелс технологія[ред. | ред. код]

Як очікується, в Shinshin буде використано декілька технологій малопомітності, включаючи розсіювальну геометричну форму, радіопоглинаючі матеріали і широке застосування композитів. У перспективному винищувачі буде реалізована технологія оптико-волоконної системи дистанційного управління з багаторазовим дублюванням каналів обміну даними. Таке рішення дозволить зберегти управління літаком у разі пошкодження однієї з підсистем, а також в умовах радіоелектронного придушення.

Особливості конструктивного виконання[ред. | ред. код]

У середині 2000-х років повідомлялося, що в ATD-X планується реалізувати технологію самовідновлення управління польотом (SRFCC, Self Repairing Flight Control Capability). Це означає, що бортовий комп'ютер винищувача буде автоматично визначати отримані пошкодження і перенастроювати роботу системи управління польотом за рахунок включення в ланцюг резервних справних підсистем.

Крім того, передбачається, що комп'ютер також буде визначати ступінь ушкодження різних елементів конструкції літака — елерони, керма висоти, керма напряму, поверхня крил — і коригувати роботу цілих елементів, щоб практично повністю відновити керованість винищувачем. Інші подробиці про технологію SRFCC поки невідомі. Також невідомо, яким саме чином вона буде реалізована.

Стадія розробки[ред. | ред. код]

Японія продемонструвала перший повнорозмірний макет ATD-X на салоні Japan Aerospace 2008. Багато хто тоді дійшов до думки, що незважаючи на величезні витрати і високі ризики, що виникають при реалізації даного проекту, Токіо не відмовиться від нього, оскільки це є спробою отримати доступ до винищувачу Lockheed Martin F-22 Raptor, який Вашингтон відмовляється продавати своєму тихоокеанському союзнику.

Випробування першого прототипу ATD-X заплановані на 2015 рік. Коли планується прийняти новий літак на озброєння, Есіокі не уточнив. За оцінкою західних експертів, у разі, якщо Японія не відмовиться від реалізації програми Shinshin, новий літак зможе надійти до війська в 2018—2020 році.

Таким чином, вирішивши серйозно взятися за реалізацію програми Shinshin, Японія фактично включилася в гонку авіаційних озброєнь в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Виробник передасть літак інституту Міністерства оборони (Technical Research and Development Institute) у фінансовому році, який завершиться 31 березня 2017 року. Як очікується, новий китайський винищувач J-20 буде прийнятий на озброєння не раніше 2018 року (за оцінкою розвідки США, не раніше 2020 року), а південнокорейський літак KAI KF-X покоління «4++» з технологією малопомітності — після 2020 року.

Mitsubishi Heavy Industries 28 березня 2012 приступила до збірки першого льотного прототипу винищувача п'ятого покоління ATD, відомого також як ATD-X Shinshin. Будівництво прототипу ведеться за контрактом з міністерством оборони Японії. Літак буде використовуватися для відпрацювання технологій, включаючи малопомітність і надманевренність, які в перспективі будуть використовуватися на інших японських винищувачах.

Дотепер MHI створила два статичних прототипи літака, на яких відпрацьовувалася компонування і розміщення обладнання. Як очікується, льотний прототип ATD-X підніметься в повітря у 2015, а закінчення розробки літака заплановано на 2017 р.[13] Перш, ніж літак підніметься в повітря, MHI проведе його структурні випробування, включаючи перевірки на міцність силових елементів конструкції[14].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Japan's Stealth Jet Makes First Flight as Abe Boosts Defense (en). Bloomberg.com. 
 2. а б Mitsubishi ATD-X Shinshin (Japan) (англійською). Jane's. Архів com / articles / Janes-All-the-Worlds-Aircraft / Mitsubishi-ATD-X-Shinshin-Japan.html оригіналу за 2013-07-25. Процитовано 2010-05-02. 
 3. [http:// www.defenceaviation.com/2008/02/japan-cuts-back-funds-for-atd-x-steath-demonstrator.html Japan cuts back funds for ATD-X steath demonstrator] (англійською). Defence Aviation. 10 лютого 2008. Процитовано 2010-02-06. 
 4. Waldron, Greg (29 January 2016). ATD-X to spur Japan's advanced fighter research. Flightglobal. Процитовано 29 January 2016. 
 5. Japan Unveils New 5th Generation Stealth Fighter Jet. Accessed 30 January 2016.
 6. Japan unveils the X-2, country’s first stealth fighter jet. Asia Times. 28 January 2016. Процитовано 30 January 2016. 
 7. ? channel = defense & id = news/awst/2010/01/11/AW_01_11_2010_p23-194867.xml & headline = Fighter% 20Industry% 20In% 20Japan% 20Risks% 20Shrinkage Fighter Industry In Japan Risks Shrinkage (англійською). Aviation Week. 17 Січень 2010. Процитовано 2010-02-06. [недоступне посилання з червня 2019]
 8. http://www.aex.ru/news/2011/9/2/88004/
 9. [http:// www.youtube.com/watch?v=g94C5CNIPOQ Запис японської телевізійної передачі про ATD-X]. Процитовано 2010-02-06. 
 10. Francis, Leithen (2010-04-27). Japan seeks foreign engines for stealth fighter prototypes (англійською). Flight Global. Архів оригіналу за 2012-04-17. Процитовано 2010-05-03. 
 11. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 січень 2014. Процитовано 8 січень 2014. 
 12. Japanese Military Technology Advances (англійською). Strategy Center. 2007-12-06. Архів оригіналу за 2012-04-17. Процитовано 2010-02-06. 
 13. http://tbu.com.ua/news/iaponiia_nachnet_razrabotku_novogo_istrebitelia_v_techenie_piati_let.html
 14. http://tbu.com.ua/news/mitsubishi_heavy_industries_nachala_sborku_prototipa_istrebitelia_piatogo_pokoleniia.html

Посилання[ред. | ред. код]