Nintendo Game & Watch

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Game & Watch Ball

Game & Watch (вимовляється гейм енд вотч) — серія портативних електронних ігор з рідкокристалічним (РК) екраном. Серія була створена розробником ігор Гунпеєм Йокої[en] в компанії Nintendo, ігри випускалися з 1980 по 1991 рік. Більшість пристроїв дозволяли грати тільки в одну гру — це обмеження було викликане використанням сегментованого РК-екрану. На багатьох іграх були кнопки «Гра A» і «Гра B», причому гра B зазвичай була просто швидшою і складнішою версією гри A. Швидкість гри і швидкість відгуку теж були обмежені швидкістю зміни стану індикатора. Також пристрій містив годинник і будильник.

Game & Watch працювали від батарейок-«таблеток»; з серії LR4x/SR4x використовувалися батарейки мінімальної висоти.

Пристрій з'явився завдяки тому, що Гунпей Йокої, подорожуючи потягом сінкансеном, зауважив знудженого бізнесмена, який намагався розважити себе, натискаючи кнопки калькулятора. Yokoi тоді прийшла в голову ідея маленької ігрової машинки, яка може використовуватися як годинник і дозволить коротати час[1].

Серії[ред. | ред. код]

Випускалися різні моделі і варіанти ігор, деякі з пристроїв мали два екрани і дизайн у вигляді «розкладачки».

В дужках зазначена дата виходу першої моделі в серії на японському ринку.

Модель Дата виходу Випущено моделей
Silver 24 квітня 1980 5
Gold 27 січня 1981 3
Wide Screen 19 червня 1981 10
New Wide Screen 26 вересня 1982 8
Multiscreen 28 травня 1982 15
Color Screen Table Top 28 квітня 1983 4
Panorama Screen 30 серпня 1983 6
Super Color 7 лютого 1984 2
Micro Vs. System 31 липня 1984 3
Crystal Screen червня 1986 3
Mini Classics 1998 40+
Donkey Kong


Існувало 60 різних ігор Game & Watch, 59 з яких були випущені для продажу, і одну можна було отримати тільки як приз. Призова гра вручалася переможцям змагання F-1 Grand Prix Tournament в Японії - версія гри Super Mario Bros в жовтому кольорі, в пластиковій коробці, зробленій за зразком Диск-куна, маскота Famicom Disk System[ru]. Оскільки було вироблено тільки 10 000 примірників і вона ніколи не була в продажу, ця версія гри стала вважатися рідкісною.

Останньою грою серії стала Mario the Juggler, випущена в 1991 році.

Містер Game & Watch[ред. | ред. код]

Містер Game & Watch є талісманом серії Game & Watch; вперше з'явився у грі Ball в серії Game & Watch. Створенням персонажів у перших трьох іграх займався сам Гунпей Йокої, але незабаром він помітив художні здібності в одного з членів своєї команди — молодого співробітника Nintendo Макото Кано, і вигляд більшості наступних ігор і персонажів вже належали йому. При створенні чергового персонажа Кано надихався, спостерігаючи за паном Огава, співробітником команди розробників. За спогадами очевидців, він володів почуттям гумору і сам був смішною людиною. Багато його рухів були перейняті Кано і втілені в рухи персонажів ігор.

Містер Game & Watch не розмовляє в іграх, замість цього видаючи характерне попискування, на яке були здатні ігри Game & Watch. Сам персонаж є двовимірним і має дуже обмежену анімацію, пов'язану з особливостями РК-екранів, які застосовувалися в Game & Watch. У грі Super Smash Bros. Brawl основна сюжетна лінія передбачає, що містер Game & Watch складається з первинної речовини і тому може набувати будь-якої форми. Через це містер Game & Watch не має уявлень про добро і зло.

Вплив на індустрію електронних ігор[ред. | ред. код]

Game & Watch Donkey Kong II. Подібний дизайн згодом вплинув на вигляд портативної консолі Nintendo DS

Серія Game & Watch зробила портативні ігрові пристрої надзвичайно популярними. Багато компаній-виробників іграшок пішли шляхом Nintendo, запропонувавши свої серії, наприклад, Star Wars компанії Tiger Electronics[en].

У той час ігрові контролери домашніх систем (таких як Atari 2600) призначалися в основному під праву руку гравця. У серії Game & Watch вперше була застосована схема управління з координатним D-pad[en] під ліву руку і кнопками дій під праву. Такий підхід пізніше був перенесений спочатку в ігровий контролер Nintendo Entertainment System, а потім скопійований у контролери практично всіх ігрових консолей.

Дизайн «розкладачки» мультиекранних ігор серії був пізніше використаний при розробці Nintendo DS.

Перевидання ігор[ред. | ред. код]

Гра Game & Watch були випущені в 1997-2002 роках в серії Game & Watch Gallery у вигляді картриджів для Game Boy Color і Game Boy Advance.

Також планувалося перевидати всі ігри серії Game & Watch у вигляді набору карток для e-Reader[ru] — спеціального пристрою для портативної консолі Game Boy Advance, проте з них вийшли тільки чотири, і продавалися вони тільки в комплекті з e-Reader.

Пізніше кращі ігри серії були перевидані і на Nintendo DS.

Радянські клони[ред. | ред. код]

В СРСР під маркою «Електроніка» випускалася серія електронних ігор, що були по суті близькими клонами і варіаціями серії Game & Watch. Наприклад, ігри «Міккі Маус»[ru], «Ну, постривай!»[ru], «Полювання» повторювали Nintendo EG-26 Egg, «Таємниці океану» — Nintendo OC-22 Octopus, «Веселий кухар»[ru] — Nintendo FP-24 Chef.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Escapist: Searching for Gunpei Yokoi. Архів оригіналу за 13 лютого 2014. Процитовано 10 серпня 2019.

Посилання[ред. | ред. код]