North American XB-70 Valkyrie

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
North American XB-70 Valkyrie
North American XB-70 above runway ECN-792.jpg
XB-70 Valkyrie
Призначення: Стратегічний бомбардувальник 
Перший політ: 21 вересня 1964 р 
Період використання: 1964-1969 
Історія виробництва
Виробник: North American Aviation 
Всього збудовано:
Характеристики
Екіпаж: 2 чол.
Максимальна швидкість: 2200 км/год
Максимальна швидкість: 3187 км/год
Дальність польоту: 5499 км
Практична стеля: 23 012 м
Швидкопідйомність: 139,45 м/с м/хв
Розміри
Довжина: 56,63 м
Висота: 9,36 м
Розмах крил: 32 м
Площа крил: 858 м²
Кут стрілоподібності крила по лінії ¼ хорд: 58 °
Шасі: триколісне з носовою стійкою, носова стійка прибирається по польоту, основні - у фюзеляж у напрямку до нього 
Маса
Порожнього: 104 877 кг
Максимальна злітна: 236 347 кг
Силова установка
Двигуни: 6×ТРДФ General Electric YJ93-GE-3 
Тяга: 6×88,52 кН (9026 кгс) кг/с
Тяга форсажна: 6×124,55 кН (12700 кгс) кг/с
Озброєння

North American XB-70 Valkyrie («Валькірія») — був задуманий для Стратегічного авіаційного командування США в 1950-і як висотний бомбардувальник, який повинен був літати зі швидкістю, що відповідає М=3. Два літаки були побудовані і виконували випробувальні польоти в 1960-і роки.

Історія проекту[ред. | ред. код]

У жовтні 1954 Стратегічне авіаційне командування випустило технічне завдання на «Систему зброї 110» і оголосило конкурс попередніх проектів. За завданням бомбардувальник повинен був мати дальність 11000 км без дозаправки на крейсерській швидкості, максимально можливу швидкість на максимально можливій висоті при прориві в повітряний простір супротивника на відстань 1600—1900 км. Він повинен був злітати зі звичайних аеродромів, замінити B-52 і стояти на озброєнні в 1965—1975 роках. Поставки намічалися на 1963.

Після розгляду попередніх проектів 11 листопада 1955 North American і Boeing отримали замовлення на продовження своїх розробок. У ті роки, мало того що двигуни були малоефективні, проектувальники не мали багатьох засобів сучасного проектування, та й просто даних, тому, відповідно до першого проекту, літак North American мав максимальну злітну вагу 340 тонн (у побудованої XB-70 — лише 250 тонн, і навіть такий літак тоді був гігантським), з низкою інших технічних труднощів, і був відхилений, як і проект Boeing-а.

Розробники внесли ряд змін, зменшили злітну вагу і перепроектували літаки на бороводневе паливо (пентаборан), що володіє значно більшою енергією згорання, ніж традиційне вуглеводневе паливо. Проекти обіцяли хороші технічні характеристики, наприклад, крейсерську швидкість між 1,5 і 2,0 Маха. У конструкції був врахований досвід останніх досліджень NASA у надзвуковий аеродинаміці — на трикутному крилі з'явилися закінцівки, що відхилялися.

Проект компанії North American Aviation, Inc. був визнаний перспективним, і 23 грудня 1957 вона була оголошена переможцем. Ім'я «Валькірія» було обрано в результаті великого конкурсу.

Передбачалося, що Валькірію супроводжував би надзвуковий перехоплювач XF-108 Рапіра, який призначався ще й для оборони від очікуваних аналогічних радянських бомбардувальників. Заради економії ряд систем і двигуни літаків були однаковими.

Однак, потім виявився ряд обставин, що змусив уряд скоротити проект до дослідницького. Бороводневе паливо виявилося дуже отруйним і дуже дорогим. Розвивалося ракетна зброя, що ставив під питання саму необхідність в пілотованих бомбардувальниках, з'явилися мобільні зенітно-ракетні комплекси, що робило XB-70 уразливим. Радянський МіГ-25 був розроблений саме проти цієї американської машини, що також послужило причиною відмови від подальших розробок. Після припинення польотів U-2 життєздатність програми опинилася під питанням, і вона була змінена в бік дослідницької, для вивчення аеродинаміки, двигунів та інших предметів, пов'язаних з великим надзвуковим літаком.

Міністерство оборони вирішило, що ефект від проекту не виправдовує його вартість, і, замість запланованих трьох дослідницьких літаків (а спочатку — 50 бойових), в липні 1964 обмежило програму створенням двох двомісних тестових літаків. Також пропонувалися варіанти переобладнання Валькірії в пасажирський і транспортний літаки.

Конструкція[ред. | ред. код]

Літак мав компоновку за схемою «бесхвостка з ПГО», з двома вертикальними стабілізаторами і горизонтальним оперенням попереду, використовуваним на надзвуковій швидкості для балансування машини (воно вільно відхилялася на дозвукових швидкостях і жорстко фіксувалася на надзвукових).

Використовувалося трикутне крило з нержавіючої сталі, сотових багатошарових панелей і титану. Краї крил відхилялися на 65 градусів вниз. Вони утримували під крилом надзвукову ударну хвилю, при цьому служили ще й вертикальними стабілізаторами. Вони були спроектовані так, щоб збільшувати тиск під крилом за рахунок стрибків ущільнення.

Дослідження в аеродинамічній трубі показували, що відхиляють закінцівки трикутного крила дозволяють на високих швидкостях збільшити відношення підйомної сили до опору повітря, і цей ефект ліг в основу конструкції крила Валькірії — вважається, що таке рішення дозволило збільшити аеродинамічну якість на 30 %. Однак компресійна підйомна сила залишається суперечливою теорією, і на сьогоднішній день Валькірія — єдиний літак такого розміру, коли-небудь мав закінцівки крил, що відхиляються вниз.

Система катапультування припускала зміщення крісел пілотів тому перед викиданням їх з літака.

Польоти[ред. | ред. код]

XB-70 Валькірія в польоті (краї крила опущені)

Перший політ Валькірія № 1 здійснила 21 вересня 1964. На ньому відразу ж почалися різні неполадки і проявилися вади, наприклад, слабкості комірчастої структури крила, яка у виготовленні виявилася складніше, ніж очікували проектувальники. На першому літаку постійно траплялися витоки в гідравлічній і паливній системах, а також виникли проблеми з незвичайно складною конструкцією шасі. 7 травня 1965 під час польоту передня кромка роздільник половинок повітрозабірника зруйнувалася, і її шматки потрапили в двигуни. Всі 6 двигунів були списані.

14 жовтня 1965 при першому польоті зі швидкістю вище 3 Маха з лівого крила під тиском зірвало 60 см передньої кромки. Було вирішено обмежити максимальну швидкість 1-го прототипу до 2,5 Мах.

Проблеми комірчастої конструкції були майже повністю вирішені на літаку № 2. Проблем з гідравлікою на ньому не виникало, а на № 1 вони були поступово усунені. Валькірія № 2 зробила перший політ 17 липня 1965, а 19 травня 1966 подолала відстань у 3900 км за 91 хвилину, підтримуючи швидкість 3 Мах протягом 33 хвилин польоту.

Валькірія на базі ВПС

Програма йшла вдало, проте 8 червня 1966 Валькірія № 2 потрапила в катастрофу під час показового польоту для рекламного ролика виробника двигунів Дженерал Електрик. Літаки летіли в дуже близькому строю, і коли пілотований Джозефом Уокером F-104 занадто наблизився, його засмоктало турбулентним потоком і вдарило об Валькірію, зруйнувавши їй один з вертикальних стабілізаторів, частина оперення і обшивки. Машина деякий час продовжувала летіти нормально, потім почалися проблеми із стійкістю, далі вона увійшла в плоский штопор, впала на землю і повністю зруйнувалася. З літака не зміг катапультуватися майор Кросс (через плоский штопор і велику довжину фюзеляжу на пілота і його крісло діяла настільки велика відцентрова сила, що система катапультування не змогла змістити крісло Кросу назад для викидання). Пілот Ел Уайт зміг катапультуватися за секунди до зіткнення із землею, проте його парашут не встиг розкритися, він врізався в землю на великій швидкості і піддався величезному перевантаженню. Тим не менш, Уайт обійшовся без серйозних травм, і вже через 3 місяці знову сів за штурвал.

Точні причини зіткнення досі є предметом суперечок. Перший літак, з обмеженими можливостями, продовжив випробування і виконав 33 польоти. 4 лютого 1969 № 1 пішов на спочинок і перелетів в Національний музей ВПС США на базі ВПС Райт-Паттерсон, в районі Дейтона (штат Огайо).

Літаки[ред. | ред. код]

  • Макет у натуральну величину побудований в лютому 1959.
  • XB-70A № 1 — (NA-278) 62-0001, 83 польоти, загальною тривалістю 160 год. ​​16 хв. — Зберігається в Національному Музеї ВПС США
  • XB-70A № 2 — (NA-278) 62-0207, 46 польотів, загальною тривалістю 92 год. 22 хв. — Зазнав катастрофи 8 червня 1966 на північ від Барстоу, шт. Каліфорнія, загинув пілот ВПС майор Карл С. Крос.
  • XB-70B № 3 — (NA-274) 62-0208 спочатку повинен був стати першим літаком моделі YB-70A в березні 1961, був самим передовим прототипом, не добудований у зв'язку з відміною програми в березні 1964.
  • YB-70A — планувалися 10 додаткових поліпшених прототипів. Скасовані в грудні 1960. Вони повинні були бути після закінчення тестів модифіковані до моделі B-70A.
  • B-70A — планувався флот з 50 працюючих бомбардувальників (з паливними баками на крилах), проект скасований у грудні 1959.
  • RS-70 — альтернативний проект флоту з 50 бомбардувальників-розвідників (з можливістю дозаправки в повітрі) розглядався в лютому 1959.

Відповідь СРСР[ред. | ред. код]

На початку 1960-х років, Рада Міністрів СРСР, а також Міністерство оборони СРСР, було сильно стурбоване розробкою в США надзвукового стратегічного бомбардувальника міжконтинентальної дальності. Надзвукова швидкість, стратосферна висота (до 30000 метрів) робили цей літак практично недосяжним для радянської ППО. Вивчивши можливу небезпеку від такого бомбардувальника, уряд і Міністерство оборони СРСР висунули завдання на проектування надзвукового, висотного винищувача-перехоплювача, здатного перехоплювати і знищувати подібні бомбардувальники на висотах до 30000 метрів і швидкості до 3200 км/год. Завдання на розробку такого винищувача перехоплювача отримало КБ Мікояна-Гуревича.

Проект нового винищувача отримав позначення Е-155. Перший дослідний зразок нового винищувача-перехоплювача був готовий до грудня 1963 року. Перші випробування виробу Е-155 почалися на початку 1964 року. Пізніше новий винищувач-перехоплювач отримав позначення МіГ-25. Випробування і доведення МіГ-25 проводилися прискореними темпами, тому що вже тоді в СРСР серйозно ставилися до можливостей машин типу XB-70. МіГ-25 був прийнятий на озброєнні в 1970 році, і хоча проект «Валькірії» до того часу був вже закритий, зіграв вирішальну роль у долі всього цього класу бомбардувальників. Спецслужби США знали про появу в СРСР нового винищувача-перехоплювача, здатного протистояти машинам типу XB-70 в будь-якому діапазоні висот і швидкостей польоту.

Посилання[ред. | ред. код]

http://www.sergib.agava.ru/usa/northam/b/70/b70.htm http://xb70.interceptor.com/

Джерела[ред. | ред. код]

рос. North American XB-70 Valkyrie