Nyctibius griseus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Nyctibius griseus
Nyctibius griseus -Registro, Sao Paulo, Brazil-8.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Euraryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Дрімлюгоподібні (Caprimulgiformes)
Родина: Nyctibiidae
Рід: Nyctibius
Вид: N. griseus
Біноміальна назва
Nyctibius griseus
(Gmelin, 1789)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Nyctibius griseus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Nyctibius griseus
EOL logo.svg EOL: 1178202
ITIS logo.svg ITIS: 177956
IUCN logo.svg МСОП: 22689646
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 48428

Nyctibius griseus (рос. серый исполинский козодой[1][2]) — вид нічних птахів із родини Nyctibiidae.

Опис[ред. | ред. код]

Даний вид дрімлюг досягає довжини 38 см і важить 230 г. Це великий, сильний птах з оперенням сіро-бурого кольору. Короткий дзьоб розкривається у величезну глотку. При основі дзьоба розміщені «щетинки» (видозмінені пера). Призовні крики «ПУУ-уу» — глибокі, ясні, сумно звучать звуки, зменшуються як по висоті, так і по гучності.

Поширення[ред. | ред. код]

Вид поширений у Центральній та Південній Америці від тропічної Мексики через Коста-Рику до півночі Аргентини та півночі Уругваю. Також його можна зустріти на Карибських островах Ямайка та Гаїті. Віддає перевагу світлим лісам, узліссям, порослим деревами, території на зразок саван на позначці нижче 1200 м над рівнем моря.

Розмноження[ред. | ред. код]

Незвичною є гніздова поведінка цього дрімлюги. Між груднем та березнем птахи висиджують єдине біле яйце з фіолетовими плямами. Вдень самець сидить абсолютно нерухомо з заплющеними очима на яйці. Його райдужка яскраво-помаранчева і вони одразу видали б його чудове маскування. Він уважно розглядає місцевість через два різного розміру розрізу, які проходять вертикально до повік. Коли стемніє, самка висиджує яйце, при цьому її очі залишаються відкритими. Самець полює вночі на великих літаючих комах. У птахів майже ідеальне до фону забарвлення, що забезпечує надійне маскування. Коли вони сидять на розгалуженні гілок на висоті від 3-х до 18-ти м або на двометровій жердині, вони не помітні. Голова з коротким дзьобом спрямована вертикально вгору. Птах настільки довіряє своєму маскуванню, що не тікає навіть при наближенні на кілька сантиметрів. Цей вид дрімлюг мало вивчений та всюди дуже рідкісний.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Галушин В. М., Дроздов Н. Н., Ильичев В. Д. и др. Фауна Мира: Птицы: Справочник/под ред. В. Д. Ильичева. — М.: Агропромиздат, 1991. — С. 175. — 311 с. — ISBN 5-10-001229-3
  2. Беме Р. Л., Флінт В. Е. Пятиязычный словарь названий животных. Птицы. Латинский, русский, английский, немецкий, французский / під загальною редакцією акад. В. Е. Соколова. — М. : Рус. яз., «РУССО», 1994. — 845 с. — 2030 прим. — ISBN 5-200-00643-0.

Література[ред. | ред. код]

  • Жизнь животных. Том 6. Птицы/под ред. В. Д. Ильичева, И. В. Михеева, гл. ред. В. Е. Соколов. — 2-е изд. — М.: Просвещение, 1986. — С. 311. — 527 с.