ORCID

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ORCID
ORCID logo with tagline.svg
Повна назва Open Researcher and Contributor ID
Кількість публікацій > 1 000 000
Введений 16 жовтня 2012
Організація управління ORCID, Inc.
Кількість цифр 16
Контрольне число MOD 11-2
Приклад https://orcid.org/0000-0003-2729-489X
Веб-сайт orcid.org

ORCID (англ. Open Researcher and Contributor ID) — некомерційний проєкт, мета якого створення єдиного, міжнародного реєстру вчених ORCID.[1]

Загальний огляд[ред. | ред. код]

Кожному учаснику присвоюється унікальний 16-значний номер, відкритий ідентифікатор дослідника і автора досліджень. Ідентифікатори використовують формат, сумісний зі стандартом ISO ISNI[2]. Букви прізвища та імені замінюються цифрами, що вирішує проблему розпізнання внеску конкретного автора, яка виникає через використання особових імен, і це дозволяє відрізнити автора А, від автора Б навіть при цілковитому збігу імен. Ідентифікатор ORCID це HTTP URI, тому при зміні імені чи прізвища автора (через шлюб, зміну імені, тощо) всі публікації, як і раніше, будуть закріплені за автором.

ORCID унікальний завдяки своїй незалежності від наукових дисциплін і національних кордонів, а також налагодженій системі взаємодії з іншими системами ідентифікації (напр. в scopus). ORCID-ідентифікація науковців дозволяє також розв'язати проблему свідомого чи випадкового застосування омогліфів при написанні прізвищ вчених.

Для індивідуальних осіб доступ до реєстру надається безкоштовно. Вони можуть отримати ORCID ID, управляти записом результатів своєї діяльності і шукати в реєстрі інших науковців. 

Ніякої інформації про людину не кодується в номері ORCID. Ці ідентифікатори були розроблені, щоб бути корисними в ситуаціях, де особиста інформація не повинна і не може бути загальнодоступною. Крім того, ідентифікатор призначений для використання впродовж довготривалого часу, уся інформація, яка може змінитися протягом кар'єри людини, може бути належним чином відредагована та впорядкована самим користувачем.

Процедура отримання номера ORCID достатньо проста та включає проходження 3 кроків.[3]

На підставі цього реєстраційного номера науковці забезпечують собі: коректну цитованість своїх статей (статті не «втрачаються» пошуковими системами), можливість подавати свої статті в престижні міжнародні наукові видання, можливість формування особистого рейтингу в Українському індексі наукового цитування (проєкт «Наукової періодики України»), можливість участі в рейтингах міжнародного рівня, можливість брати участь у подачі заявок на гранти.

Засоби ORCID дають можливість легко модерувати індивідуальні профілі користувачів, зосереджувати в одному місці всю ключову інформацію про науковця, сферу його дослідницьких інтересів та публікаційну активність. ORCID має сумісність з численними науково-інформаційними системами різних установ і дозволяє налаштувати у своєму записі підтримку інших систем ідентифікації. Зручною особливістю ORCID, як сервісу є можливість здійснювати експорт та імпорт наукометричного контенту з інших аналогічних профілів таких, наприклад, як ResearcherID чи Google Scholar.

Учасники та партнери[ред. | ред. код]

15 листопада 2014 р. було заявлено про мільйонну реєстрацію[4]. Станом на 10 березня 2017 р. зареєстровано 3,152,407 ідентифікаторів[5]. До організації приєдналось чимало науково-дослідних організацій, університетів, бібліотек, наукових співтовариств. Також видавництв серед яких CrossRef,  Elsevier, Oxford University Press; та комерційних компаній, зокрема Microsoft Research, та Thomson Reuters[6].

Контрольна сума[ред. | ред. код]

Останній символ в ORCID ID — це контрольна сума. Відповідно до ISO / IEC 7064: 2003[7], MOD 11-2, ця контрольна сума повинна бути «0» — «9» хоча контрольна цифра також може бути 'X', велика буква X, (що представляє значення 10). Нижче наведено алгоритм, який використовується для визначення контрольної суми ORCID, або можна побачити його в дії за допомогою інструменту Digit ORCID контрольної суми.[8]

/** 
 * Generates check digit as per ISO 7064 11,2. 
 * 
 */ 
public static String generateCheckDigit(String baseDigits) { 
  int total = 0; 
  for (int i = 0; i < baseDigits.length(); i++) { 
    int digit = Character.getNumericValue(baseDigits.charAt(i)); 
    total = (total + digit) * 2; 
  } 
  int remainder = total % 11; 
  int result = (12 - remainder) % 11; 
  return result == 10 ? "X" : String.valueOf(result); 
}

Примітки[ред. | ред. код]

 1. paglione, laura (2012-08-17). About ORCID (en). Процитовано 2017-03-15. 
 2. ISO 27729:2012 - Information and documentation -- International standard name identifier (ISNI). www.iso.org (en). Процитовано 2017-03-15. 
 3. Як зареєструватися в ORCID та редагувати свій профіль?. 
 4. Твіттер. mobile.twitter.com. Процитовано 2017-03-15. 
 5. ORCID. ORCID. orcid.org (en). Процитовано 2017-03-15. 
 6. admin (2012-09-05). Sponsors. Процитовано 2017-03-15. 
 7. ISO/IEC 7064:2003 - Information technology -- Security techniques -- Check character systems. www.iso.org (en). Процитовано 2017-03-15. 
 8. Structure of the ORCID Identifier – Feedback & support for ORCID. support.orcid.org (en). Архів оригіналу за 2018-01-22. Процитовано 2017-03-15. 

Посилання[ред. | ред. код]