Oecophylla

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Oecophylla
Час існування: Еоцен - наш час
47-0 млн років тому
Королева Oecophylla smaragdina
Королева Oecophylla smaragdina
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Надклас: Шестиногі (Hexapoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Новокрилі (Neoptera)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Підряд: Aculeata
Надродина: Vespoidea
Родина: Мурахи (Formicidae)
Підродина: Formicinae
Триба: Oecophyllini
Рід: Oecophylla
Frederick Smith, 1860
Різноманіття
2 сучасних види
Види

Oecophylla atavina
Oecophylla bartoniana
Oecophylla brischkei
Oecophylla crassinoda
Oecophylla eckfeldiana
Oecophylla grandimandibula
Oecophylla leakeyi
Oecophylla longinoda
Oecophylla longiceps
Oecophylla megarche
Oecophylla obesa
Oecophylla perdita
Oecophylla praeclara
Oecophylla sicula
Oecophylla smaragdina
Oecophylla superba
Oecophylla taurica
Oecophylla xiejiaheensis

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Oecophylla
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Oecophylla
EOL logo.svg EOL: 32538
ITIS logo.svg ITIS: 573980
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 84546
Fossilworks: 72036

Oecophylla — рід мурах підродини Formicinae, включає тропічні і субтропічні види, що спеціалізовані до мешкання на деревах.

Поширення[ред. | ред. код]

Виділяють 2 сучасних види. Перший — Oecophylla longinoda — поширений на території тропічної Африки, а другий — Oecophylla smaragdina — зустрічається у тропіках і субтропіках Південно-Східної АзіїТаїланді, Малайзії, В'єтнамі, Індонезії, Новій Гвінеї) та Австралії. На європейському і американському континентах їх немає.

Опис[ред. | ред. код]

Це досить великі комахи. Довжина тіла робочої особини становить близько 8-10 міліметрів. Забарвлення може змінюватись, все залежить від їх місця проживання. Так азійські мурахи мають зелене забарвлення, тому їх ще називають зеленими мурахами, але от їх грудка і ніжки забарвлені у коричневий колір. Іноді зустрічаються азійські види і з оранжево-червоним черевцем.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Ці мурахи ведуть виключно деревний спосіб життя і на землю спускаються лише для того, щоб піднятися на нове дерево. Вони споруджують там великі і міцні гнізда, здатні витримати вагу 500000 мурах, що живуть на ньому (стільки ж приблизно важить кішка середніх розмірів). На одному дереві може розташовувати кілька подібних гнізд.

Побудоване гніздо — це результат чіткої і злагодженої роботи декількох сотень або навіть тисячі мурашок. Так одна колонія може одночасно створити кілька десятків гнізд, розташованих неподалік один від одного. Основним склеюючим матеріалом у них служить клейка нитка, що виділяється їх личинками. На початку будівництва кілька сотень робочих мурах збираються у т.зв. «тягачі» — ланцюжки мурах, що зачепилися один за одного. Поки на одному кінці ланцюжка один з них тримає один край листа, інші притягують до нього край іншого. Завдяки спільним зусиллям декількох таких тягачів, краї листя з'єднуються. Потім за справу приймаються т.зв. "зклеювачі " — робочі мурашки, які акуратно тримають у своїх щелепах личинок. Спочатку вони прикладають їх до одного краю притягнутого аркуша, а потім до протилежного. При кожному зіткненні з листом, личинка випускає клейку нитку, яка після висихання стає дуже міцною.

Є досить агресивними і готові напасти на будь-якого, хто спробує зазіхнути на їх гніздо. Це в першу чергу стосується різних комах-шкідників, які люблять «нападати» на деревах цитрусових і какао, де найчастіше мурахи споруджують собі гнізда.

Незважаючи на те, що вся колонія може розташуватися у декількох гніздах, цариця у них все одно буде одна. Тривалість її життя може досягати 12 років і після її смерті гине все гніздо.

Живлення[ред. | ред. код]

Oecophylla живляться не тільки солодким соком, виділеним попелицями, але також готові пополювати на інших комах, наприклад, шкідливих клопів.

Використання людьми[ред. | ред. код]

Як самих мурах, так і їх личинок місцеві жителі Таїланду та Індії, використовують для приготування їжі і як корм для домашніх птахів. З дорослих зелених мурах виготовляють особливу пасту, яка служить приправою до страви карі, а з їх личинок і яєць — тайський салат «уіт». Аборигени Австралії також вживають цих мурашок в їжу.

Часова лінія роду[ред. | ред. код]

Oecophylla
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2

Посилання[ред. | ред. код]

  • Bolton B. (1992). A new general catalogue of the ants of the world, Harvard University Press, Cambridge, MA.
  • Hölldober, B. & Wilson, E.O. (1977). Weaver ants — social establishment and maintenance of territory. Science 195: 900–902.
  • Lioni, A., Sauwens, C., Theraulaz, G. & Deneubourg, J. L. (2001). Chain formation in Oecophylla longinoda. Journal of Insect Behavior 14: 679–696.
  • Tree Of Life — Oecophylla (англ.)
  • Фото Alex Wild