OpenStreetMap

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

OpenStreetMap
Openstreetmap logo.svg
Osm kyiv 20121127.png
Київ на мапі OpenStreetMap в стандартному стилі Mapnik
URL openstreetmap.org
Гасло (девіз) The Free Wiki World Map
Комерційний ні
Тип Спільне картографування[en]
Реєстрація потрібна для внесення правок
Мови
 • інтерфейс сайту перекладений більш як 100 мовами, кількість мов мапи необмежена[1]
Власник OpenStreetMap Foundation[en]
Автор Стів Кост[en]
Започатковано 1 липня 2004; 5044 дні тому
Стан в безперервному процесі роботи (perpetual work-in-progress)
Рейтинг Alexa 6938[3]
Ліцензія контенту Open Database License[4]
OpenStreetMap у Вікісховищі?
Стів Кост, 2009

OpenStreetMap (OSM; з англ. дослівно «відкрита вулична мапа») — це відкритий проект зі створення загальнодоступної геопросторової бази даних і мап світу на її основі силами спільноти волонтерів. Проект заснований у Великій Британії в липні 2004 року Стівом Костом[en]. У квітні 2006-го OSM зареєстровано як фонд. «Фонд OpenStreetMap — міжнародна некомерційна організація, створена для підтримки розвитку та розповсюдження геопросторових даних, а також надання можливості використання геопросторових даних будь-ким». [5]

Ліцензування[ред.ред. код]

На противагу власницьким наборам даних, таким як Google Map Maker, ліцензія OpenStreetMap гарантує вільний доступ до усіх наявних даних.

Геопросторові дані ліцензуються на умовах Open Database License[6], яка дозволяє їх використання з будь-якою, у т.ч. комерційною метою, за умови зазначення походження даних.

Документація, створена на основі геопросторових даних OpenStreetMap, згенеровані тайли (зображення, які візуалізують геопросторові дані) поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 (CC-BY-SA).

Особливості[ред.ред. код]

Необроблені дані, отримані з приймачів GPS. Бедфорд, Англія
 • Проект охоплює всю поверхню Землі.
 • OpenStreetMap, по суті, є не мапою у звичному розумінні, а базою геопросторових даних. Вона містить географічні координати окремих точок та інформацію про об'єкти вищого порядку — лінії, що з'єднують точки, зв'язки, які можуть включати точки й лінії, а також атрибути всіх зазначених об'єктів. Тому на основі одних і тих же даних OSM побудовані різноманітні сервіси, що відрізняються як способом відображення, так і функціональністю.[7] А інтерфейс головної сторінки OpenStreetMap слід розглядати лише як приклад використання бази OSM.
 • Мапи двовимірні, без показу висот над рівнем моря, ізоліній. Хоча також набуває поширення позначення висотних характеристик окремих об'єктів та розвиваються проекти з їх рендерингу.[8]
 • Дані мап, як всієї Землі, так і окремих її ділянок, можуть бути завантажені як у внутрішньому форматі OSM, так і конвертованими в графічні формати або формати GPS-навігаторів.
 • Можна використовувати Javascript-бібліотеку Google Map для відображення шарів OpenStreetMap. [9]
 • Через правило "map what's on the ground" (мапити те, що на місці)[10] визнає анексовані території територіями двох держав наприклад Кримський півострів.

Джерела наповнення[ред.ред. код]

Запис «треку» GPS (Страсбург).

Первинною й основною інформацією для OpenStreetMap є «треки», зібрані добровольцями з допомогою пристроїв, обладнаними GPS-приймачами та відвантажені до бази OSM. Саме за треками створюється основна мережа доріг.

Коли мережа доріг певної місцевості створена, для внесення правок достатньо лише знання місцевості: назви вулиць, фізичні характеристики шляхів, обмеження дорожнього руху, номери будівель — все, що відомо.

Для позначення неосновних проїздів та усіх інших об'єктів, де збирання GPS-треків ускладнене особливостями рельєфу чи забудови, можуть бути використані супутникові знімки. На території України найбільше і найякісніше покриття даними дистанційної зйомки, які можуть бути використані без ліцензійних обмежень у роботі над OpenStreetMap, надає Bing, пошуковий сервіс від Microsoft.[11] Варто пам'ятати, що супутникові знімки в силу значної площі покриття не можуть бути точно прив'язані за географічними координатами до конкретної місцевості, тому кожному сеансу правки має передувати їх вирівнювання за наявними треками.

Можуть бути використані власні фотографії та мапи, вільні від ліцензійних обмежень.

Є можливість допомогти в зборі даних, використовуючи такі сервіси як Walking Papers, Field Papers або Android-додатки Keypad -mapper 3, OsmPad тощо.

Інтерфейс головної сторінки проекту дозволяє додавати у певні місця мапи нотатки, як зареєстрованим, так і анонімним користувачам. Ця інформація може бути використана згодом іншими мапперами в процесі правки даних.

Формат даних[ред.ред. код]

Базові інструменти OSM оперують даними у форматі XML, який описує набір екземплярів елементів (вузли, відрізки та зв'язки).[12]

Елементи, або базові примітиви включають:

 • Точка, вузол (англ. node) — позначає окрему геопросторову точку, характеризується щонайменше широтою та довготою.
 • Лінія (англ. way) — впорядкований (за напрямком) список від 2 до 2000 точок. Використовується для позначення лінійних (векторних) структур або площин (якщо лінія замкнута).
 • Зв'язок (англ. relation) — впорядкований список з елементів, тобто точок, ліній, та інколи інших зв'язків. Окремі елементи зв'язків характеризуються певними ролями (англ. role). Типовим прикладом зв'язку може бути маршрут громадського транспорту, який включає лінії автошляхів та точки зупинок.
 • Теґ — строго кажучи, не є елементом, а лише певною інформацією, пов'язаною з одним із зазначених вище елементів. Складається з двох текстових полів довільного формату, 'ключ' та 'значення'.

OSM використовує рівнокутну проекцію Меркатора.

Інструменти для перегляду[ред.ред. код]

Сайт OpenStreetMap надає інтерфейс «рухомої мапи» на основі JavaScript-бібліотеки Leaflet[en] (до 23 листопада 2012 р. — на OpenLayers[en]), який наживо показує мапу, використовуючи тайли, згенеровані Mapnik[en] і тайли з інших джерел. Можна генерувати мапи локально, встановивши Mapnik та завантаживши дані.

Інструменти редагування[ред.ред. код]

Правити мапи можна безпосередньо у веб-переглядачі з допомогою редактора iD, HTML5-додатка, написаного з використанням D3.js[en] компанією Mapbox.[13] Через веб-переглядач доступний також редактор Potlatch 2, написаний на Flash.

JOSM та Merkaator — потужніші програми для персонального комп'ютера, які краще пасуватимуть досвідченим користувачам.

Користувачам платформи Android доступний редактор Vespucci.

Навігація та маршрутизація[ред.ред. код]

OpenStreetMap підтримує в актуальному стані списки доступних інструментів маршрутизації, автономних і неавтономних. З огляду на відкритість даних, відкриті проекти й компанії можуть вільно завантажувати дані для використання у своїх програмах маршрутизації.

Найпопулярніші:

 • OsmAnd — застосунок з відкритим вихідним кодом, написаний на Java для платформи Android, працює як навігатор та маршрутизатор, має обмеженні функції додавання та редагування POI.
 • MAPS.ME — мобільний застосунок для навігації на основі даних з OpenStreetMap.
 • Traveling Salesman — застосунок з відкритими вихідними кодами, написаний на Java, працює як навігатор й маршрутизатор.
 • Navit — автомобільна навігаційна система з відкритими джерельними кодами [1] версії для Windows, Linux, MacOS.
 • CloudMade — прокладка маршрутів по всьому світу в режимі онлайн.
 • Open Source Routing Machine (OSRM) — швидкий онлайн-маршрутизатор.
 • GraphHopper — швидка Java-бібліотека з алгоритмом, що забезпечує ефективне використання оперативної пам'яті.
 • У липні 2005 року проект Strava перейшов із Google Maps на хостинг Mapbox, який побудований на OpenStreetMap.

Зв'язок із Вікіпедією[ред.ред. код]

Скріншот сторінки Operahuset i Oslo з прикладом відображення динамічної мапи на основі OpenStreetMap

В OpenStreetMap існує можливість будь-якому об'єкту призначити теґи wikipedia та wikidata, вказавши їхнім значенням назву сторінки Вікіпедії чи номер елементу Вікіданих. Назва основної сторінки повинна включати мовний префікс, наприклад: «wikipedia=uk:Україна». Можуть бути додані також посилання на сторінки іншими мовами, тоді теґ wikipedia слід доповнити суфіксом мови, наприклад, «wikipedia:en=Ukraine», «wikipedia:ru=Украина».

Надалі зазначена інформація може бути використана для відображення на мапах інформації з Вікіпедії.

З іншого боку, існують проекти з ілюстрування статей Вікіпедії динамічними мапами на основі даних OpenStreetMap. Найбільш поширений з таких проектів — WIWOSM. Перевагами його використання є відсутність потреби щоразу генерувати нові зображення при змінах або посилатися на об'єкти через їх OSM-ідентифікатори, які можуть бути змінені.

За прикладами використання WIWOSM можна звернутися до будь-якої статті з норвезької чи німецької Вікіпедії, наприклад, Operahuset i Oslo або Dnepr, де натискання на відповідне посилання праворуч вгорі активує динамічну мапу, на якій буде виділений об'єкт з поточної статті.

Нарешті, можна в тексті статей Вікіпедії посилатися на статті OSM-wiki не через механізм зовнішніх посилань, а безпосередньо, вказавши префікс openstreetmap: (див. Спеціальна:Інтервікі)

Вікімініатлас[ред.ред. код]

Вікімініатлас використовує дані проекту OpenStreetMap. При натисканні на іконку глобуса поруч із географічними координатами у статтях Вікіпедії показується інтерактивна карта місцевості поблизу об'єкта, вказаного в статті Вікіпедії.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Переклад OpenStreetMap. translatewiki.net. Процитовано 24 серпня 2013. (англ.)
 2. Статистика OpenStreetMap. Процитовано 25 серпня 2013. 
 3. Alexa.com — 1996.
 4. https://blog.openstreetmap.org/2012/09/12/openstreetmap-data-license-is-odbl/
 5. «The OpenStreetMap Foundation is an international non-profit organisation dedicated to encouraging the growth, development and distribution of free geospatial data and to providing geospatial data for anybody to use and share.»
 6. RWeait (2012-09-12). OpenStreetMap data license is ODbL v1.0. OSM Foundation. Архів оригіналу за 2013-06-27. Процитовано 2012-11-05. 
 7. Список сервісів на основі OpenStreetMap (англ.). 
 8. 3D — OpenStreetMap (англ.). 
 9. Google Maps Example (англ.). 
 10. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#Map_what.27s_on_the_ground
 11. Bing engages open maps community. 
 12. OSM XML. (англ.)
 13. A New Editor for OpenStreetMap: iD. 

Посилання[ред.ред. код]