OpenStreetMap

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

OpenStreetMap
Openstreetmap logo.svg
Osm kyiv 20121127.png
Київ на мапі OpenStreetMap в стандартному стилі Mapnik
URL openstreetmap.org
Гасло (девіз) The Free Wiki World Map
Комерційний ні
Тип Спільне картографування[en]
Реєстрація потрібна для внесення правок
Мови
 • інтерфейс сайту перекладений більш як 100 мовами, кількість мов мапи необмежена[1]
 • Власник Учасники OpenStreetMap
  Автор Стів Кост[en]
  Започатковано 1 липня 2004; 5250 днів тому
  Стан в безперервному процесі роботи (perpetual work-in-progress)
  Рейтинг Alexa 6938[3]
  Мова програмування JavaScript[4]
  Ліцензія контенту Open Database License[5]
  OpenStreetMap у Вікісховищі?
  Стів Кост, 2009

  OpenStreetMap (OSM; з англ. дослівно «відкрита вулична мапа») — це відкритий проект спрямований на збір, збереження та розповсюдження загальнодоступних геопросторових даних, створення інструментів для роботи з ними силами спільноти волонтерів. Проект заснований у Великій Британії в липні 2004 року Стівом Костом[en]. У квітні 2006-го зареєстровано Фонд OpenStreetMap. «Фонд OpenStreetMap[en] — міжнародна некомерційна організація, створена для підтримки розвитку та розповсюдження геопросторових даних, а також надання можливості використання геопросторових даних будь-ким». [6]

  Ліцензування[ред. | ред. код]

  Геопросторові дані проекта OpenStreetMap ліцензуються на умовах Open Database License[7], яка дозволяє їх використання з будь-якою, у т.ч. комерційною метою, за умови зазначення походження даних.

  Документація, згенеровані тайли (зображення, які візуалізують геопросторові дані на головному сайті проекта OpenStreetMap) поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 (CC-BY-SA).

  На противагу власницьким наборам даних, таким як Google Maps, ліцензія OpenStreetMap гарантує вільний доступ до усіх наявних даних.

  Особливості[ред. | ред. код]

  Необроблені дані, отримані з приймачів GPS. Бедфорд, Англія
  • Проект охоплює всю поверхню Землі.
  • OpenStreetMap, по суті, не є мапою у звичному розумінні, це база геопросторових даних. Вона містить географічні координати окремих точок та інформацію про об'єкти вищого порядку — лінії, що з'єднують точки, зв'язки, які можуть включати точки й лінії, а також атрибути всіх зазначених об'єктів. Тому на основі одних і тих самих даних OSM можуть бути побудовані різноманітні сервіси, що відрізняються як способом відображення, так і функціональністю.[8] Мапу, пошук об'єктів та сервіс прокладання маршрутів на головній сторінці OpenStreetMap слід розглядати лише як один із прикладів використання даних бази OSM.
  • Мапи двовимірні, без зазначення висот над рівнем моря, ізоліній. Хоча також набуває поширення позначення висотних характеристик окремих об'єктів та розвиваються проекти з їх рендерингу.[9]
  • Дані мап, як всієї Землі, так і окремих її ділянок, можуть бути завантажені як у форматі OSM, так і перетворені в інші формати для роботи з ними в гео-інформаційних системах, створення друкованих мап та перетворені в формати GPS-навігаторів.
  • Дані OpenStreetMap можуть бути стилізовані у потрібний користувачу спосіб[10]. На головному веб-сайті OpenStreetMap пристуні чотири різні стилі (шари) мап, для показу яких використовується вільна Javascript-бібліотека leaflet.js. Але ви можете не обмежуватись однією бібліотекою та обрати інші, як вільні[11][12] так і патентовані аналоги[13].
  • Через правило "map what's on the ground" (додавайте на мапу те, що є насправді)[14] Кримський півострів, анексований Росією, є спірною територією та входить до складу обох держав. Фонд OpenStreetMap прийняв відповідне рішення з цього приводу в літку 2014.[15]

  Джерела наповнення[ред. | ред. код]

  Запис «треку» GPS (Страсбург).

  Первинною й основною інформацією для OpenStreetMap є «треки», зібрані добровольцями за допомогою пристроїв, обладнаних GPS-приймачами та завантажені до бази OSM. Треки використовуються, як референсні дані, для нанесення доріг, перевірки прив'язки супутникових знімків до місцевості, а й іноді, вони є єдиним джерелом інформації про наявні шляхи в місцях, де відсутні супутникові знімки, або там де знімки неналежної якості.

  Коли мережа доріг певної місцевості створена, для внесення правок достатньо лише знання місцевості: назви вулиць, фізичні характеристики шляхів, обмеження дорожнього руху, номери будівель — все, що відомо.

  Для позначення неосновних проїздів та усіх інших об'єктів, де збирання GPS-треків ускладнене особливостями рельєфу чи забудови, можуть бути використані супутникові знімки. На території України найбільше і найякісніше покриття даними дистанційної зйомки, які можуть бути використані без ліцензійних обмежень у роботі над OpenStreetMap, надає Bing, пошуковий сервіс від Microsoft.[16] Варто пам'ятати, що супутникові знімки в силу значної площі покриття не можуть бути точно прив'язані за географічними координатами до конкретної місцевості, тому кожному сеансу правки має передувати їх вирівнювання за наявними треками[17].

  Можуть бути використані власні фотографії та мапи, вільні від ліцензійних обмежень.

  Є можливість допомогти в зборі даних, використовуючи такі сервіси як Walking Papers, Field Papers або Android-додатки Keypad -mapper 3, OsmPad тощо.

  Інтерфейс головної сторінки проекту дозволяє додавати у певні місця мапи нотатки, як зареєстрованим, так і анонімним користувачам. Ця інформація може бути використана згодом іншими мапперами в процесі виправлення даних.

  Формат даних[ред. | ред. код]

  Базові інструменти OSM оперують даними у форматі XML, який описує набір екземплярів елементів (вузли, відрізки та зв'язки).[18]

  Елементи, або базові примітиви включають:

  • Точка, вузол (англ. node) — позначає окрему геопросторову точку, характеризується щонайменше широтою та довготою.
  • Лінія (англ. way) — впорядкований (за напрямком) список від 2 до 2000 точок. Використовується для позначення лінійних (векторних) структур або площин (якщо лінія замкнута).
  • Зв'язок (англ. relation) — впорядкований список з елементів, тобто точок, ліній, та інколи інших зв'язків. Окремі елементи зв'язків характеризуються певними ролями (англ. role). Типовим прикладом зв'язку може бути маршрут громадського транспорту, який включає лінії автошляхів та точки зупинок.
  • Теґ — строго кажучи, не є елементом, а лише певною інформацією, пов'язаною з одним із зазначених вище елементів. Складається з двох текстових полів довільного формату, 'ключ' та 'значення'.

  OSM використовує рівнокутну проекцію Меркатора.

  Інструменти для перегляду[ред. | ред. код]

  Сайт OpenStreetMap надає інтерфейс «рухомої мапи» на основі JavaScript-бібліотеки Leaflet (до 23 листопада 2012 р. — на OpenLayers[en]), який наживо показує мапу, використовуючи тайли, згенеровані Mapnik[en] і тайли з інших джерел. Можна генерувати мапи локально, встановивши Mapnik та завантаживши дані.

  Інструменти редагування[ред. | ред. код]

  Правити мапи можна безпосередньо у веб-переглядачі з допомогою редактора iD, HTML5-додатка, написаного з використанням D3.js[en] компанією Mapbox.[19] Через веб-переглядач доступний також редактор Potlatch 2, написаний на Flash.

  JOSM та Merkaator — потужніші програми для персонального комп'ютера, які краще пасуватимуть досвідченим користувачам.

  Користувачам платформи Android доступний редактор Vespucci.

  Навігація та маршрутизація[ред. | ред. код]

  OpenStreetMap підтримує в актуальному стані списки доступних інструментів маршрутизації, автономних і неавтономних. З огляду на відкритість даних, відкриті проекти й компанії можуть вільно завантажувати дані для використання у своїх програмах маршрутизації.

  Найпопулярніші:

  • OsmAnd — застосунок з відкритим вихідним кодом, написаний на Java для платформи Android, працює як навігатор та маршрутизатор, має обмеженні функції додавання та редагування POI.
  • MAPS.ME — мобільний застосунок для навігації на основі даних з OpenStreetMap.
  • Traveling Salesman — застосунок з відкритими вихідними кодами, написаний на Java, працює як навігатор й маршрутизатор.
  • Navit — автомобільна навігаційна система з відкритими джерельними кодами [1] версії для Windows, Linux, MacOS.
  • CloudMade — прокладка маршрутів по всьому світу в режимі онлайн.
  • Open Source Routing Machine (OSRM) — швидкий онлайн-маршрутизатор.
  • GraphHopper — швидка Java-бібліотека з алгоритмом, що забезпечує ефективне використання оперативної пам'яті.
  • У липні 2005 року проект Strava перейшов із Google Maps на хостинг Mapbox, який побудований на OpenStreetMap.

  Зв'язок із Вікіпедією[ред. | ред. код]

  Скріншот сторінки Operahuset i Oslo з прикладом відображення динамічної мапи на основі OpenStreetMap

  В OpenStreetMap існує можливість будь-якому об'єкту призначити теґи wikipedia та wikidata, вказавши їхнім значенням назву сторінки Вікіпедії чи номер елементу Вікіданих. Назва основної сторінки повинна включати мовний префікс, наприклад: «wikipedia=uk:Україна». Можуть бути додані також посилання на сторінки іншими мовами, тоді теґ wikipedia слід доповнити суфіксом мови, наприклад, «wikipedia:en=Ukraine», «wikipedia:ru=Украина».

  Надалі зазначена інформація може бути використана для відображення на мапах інформації з Вікіпедії.

  З іншого боку, існують проекти з ілюстрування статей Вікіпедії динамічними мапами на основі даних OpenStreetMap. Найбільш поширений з таких проектів — WIWOSM. Перевагами його використання є відсутність потреби щоразу генерувати нові зображення при змінах або посилатися на об'єкти через їх OSM-ідентифікатори, які можуть бути змінені.

  За прикладами використання WIWOSM можна звернутися до будь-якої статті з норвезької чи німецької Вікіпедії, наприклад, Operahuset i Oslo або Dnepr, де натискання на відповідне посилання праворуч вгорі активує динамічну мапу, на якій буде виділений об'єкт з поточної статті.

  Нарешті, можна в тексті статей Вікіпедії посилатися на статті OSM-wiki не через механізм зовнішніх посилань, а безпосередньо, вказавши префікс openstreetmap: (див. Спеціальна:Інтервікі)

  Вікімініатлас[ред. | ред. код]

  Вікімініатлас використовує дані проекту OpenStreetMap. При натисканні на іконку глобуса поруч із географічними координатами у статтях Вікіпедії показується інтерактивна карта місцевості поблизу об'єкта, вказаного в статті Вікіпедії.

  Галерея[ред. | ред. код]

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. Переклад OpenStreetMap. translatewiki.net. Процитовано 24 серпня 2013. (англ.)
  2. Статистика OpenStreetMap. Процитовано 25 серпня 2013. 
  3. Alexa.com — 1996.
  4. The osm Open Source Project on Open Hub: Languages Page — 2006.
  5. https://blog.openstreetmap.org/2012/09/12/openstreetmap-data-license-is-odbl/
  6. «The OpenStreetMap Foundation is an international non-profit organisation dedicated to encouraging the growth, development and distribution of free geospatial data and to providing geospatial data for anybody to use and share.»
  7. RWeait (2012-09-12). OpenStreetMap data license is ODbL v1.0. OSM Foundation. Архів оригіналу за 2013-06-27. Процитовано 2012-11-05. 
  8. Список сервісів на основі OpenStreetMap (англ.). 
  9. 3D — OpenStreetMap (англ.). 
  10. Rendering — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 2018-05-23. 
  11. Mapbox GL — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 2018-05-23. 
  12. OpenLayers — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 2018-05-23. 
  13. Google Maps Example — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 2018-05-23. 
  14. Uk:Гарні звички — OpenStreetMap Wiki. Додавайте на мапу те, що є насправді. wiki.openstreetmap.org (uk). Процитовано 2018-05-23. 
  15. Working Group Minutes/DWG 2014-06-05 Special Crimea. https://wiki.osmfoundation.org/ (en). 2014-06-05. Процитовано 2018-05-23. 
  16. Bing engages open maps community. 
  17. Using Imagery — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Процитовано 2018-05-23. 
  18. OSM XML. (англ.)
  19. A New Editor for OpenStreetMap: iD. 

  Посилання[ред. | ред. код]