OpenStreetMap

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
OpenStreetMap
Логотип
Логотип
Київ на мапі OpenStreetMap в стандартному стилі Mapnik
Посиланняopenstreetmap.org
Гасло (девіз)The Free Wiki World Map
Комерційнийні
ТипСпільне картографування
Реєстраціяпотрібна для внесення правок
Мовиінтерфейс сайту перекладений більш як 100 мовами, кількість мов мапи необмежена[1]
ВласникУчасники OpenStreetMap
ЗасновникСтів Костd
АвторСтів Кост[en]
Започатковано1 липня 2004
Станв безперервному процесі роботи (perpetual work-in-progress)
Рейтинг Alexa6938[2]
CMNS: OpenStreetMap у Вікісховищі
Стів Кост, 2009

OpenStreetMap (OSM; з англ. дослівно «відкрита вулична мапа») — це відкритий проєкт, спрямований на збір, збереження та розповсюдження загальнодоступних геопросторових даних, створення інструментів для роботи з ними силами спільноти волонтерів.

Історія

[ред. | ред. код]

Проєкт заснований у Великій Британії в липні 2004 року Стівом Костом[en]. У квітні 2006-го зареєстровано Фонд OpenStreetMap. «Фонд OpenStreetMap[en] — міжнародна некомерційна організація, створена для підтримки розвитку та розповсюдження геопросторових даних, а також надання можливості використання геопросторових даних будь-ким»[3]/

Ліцензування

[ред. | ред. код]

Геопросторові дані проєкта OpenStreetMap ліцензуються на умовах Open Database License[4], яка дозволяє їх використання з будь-якою, у тому числі комерційною метою, за умови зазначення походження даних.

Документація, згенеровані тайли (зображення, які візуалізують геопросторові дані на головному сайті проєкта OpenStreetMap [Архівовано 1 червня 2021 у Wayback Machine.]) поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 (CC-BY-SA).

На противагу власницьким комерційним наборам даних, таким як Google Maps, Bing Maps та Here, ліцензія OpenStreetMap [Архівовано 25 серпня 2013 у Wayback Machine.] гарантує вільний доступ до усіх наявних даних.

Особливості

[ред. | ред. код]
Необроблені дані, отримані з приймачів GPS. Бедфорд, Англія
 • Проєкт охоплює всю поверхню Землі.
 • OpenStreetMap, по суті, не є мапою у звичному розумінні, це база геопросторових даних. Вона містить географічні координати окремих точок та інформацію про об'єкти вищого порядку — лінії, що з'єднують точки, зв'язки, які можуть включати точки й лінії, а також атрибути всіх зазначених об'єктів. Тому на основі одних і тих самих даних OSM можуть бути побудовані різноманітні сервіси, що відрізняються як способом відображення, так і функціональністю[5]. Мапу, пошук об'єктів та сервіс прокладання маршрутів на головній сторінці OpenStreetMap [Архівовано 23 лютого 2011 у Wayback Machine.] слід розглядати лише як один із прикладів використання даних бази OSM.
 • Мапи двовимірні, без зазначення висот над рівнем моря, ізоліній. Хоча також набуває поширення позначення висотних характеристик окремих об'єктів та розвиваються проєкти з їх рендерингу[6].
 • Дані мап, як всієї Землі, так і окремих її ділянок, можуть бути як завантажені у форматі OSM, так і перетворені в інші формати для роботи з ними в гео-інформаційних системах, для створення друкованих мап або перетворення в формати для GPS-навігаторів.
 • Дані OpenStreetMap можуть бути стилізовані у потрібний користувачу спосіб[7]. На головному вебсайті OpenStreetMap присутні чотири різні стилі (шари) мап, для показу яких використовується вільна JavaScript-бібліотека leaflet.js [Архівовано 7 лютого 2021 у Wayback Machine.]. Але ви можете не обмежуватись однією бібліотекою та обрати інші, як вільні[8][9] так і патентовані аналоги[10].

Крим в OpenStreetMap

[ред. | ред. код]

Через правило «map what's on the ground» (додавайте на мапу те, що є насправді)[11] Кримський півострів, окупований Росією, але є територією України. Робоча група по роботі з даними (Data Working Group[12]) Фундації OpenStreetMap прийняла відповідне рішення з цього приводу влітку 2014 року[13]. В листопаді 2018 року робоча група (DWG) вирішила переглянути власне рішення і виключила Крим зі складу території України[14]. Українська спільнота учасників OpenStreetMap звернулася зі скаргою на дії Data Working Group до Ради Фундації OpenStreetMap [15] після чого спірне рішення DWG було скасоване[16][17].

Джерела наповнення

[ред. | ред. код]
Запис «треку» GPS (Страсбург).

Первинною й основною інформацією для OpenStreetMap є «треки», зібрані добровольцями за допомогою пристроїв, обладнаних GPS-приймачами, та завантажені до бази OSM. Треки використовують як референсні дані для нанесення доріг, перевірки прив'язки супутникових знімків до місцевості, а й іноді вони є єдиним джерелом інформації про наявні шляхи в місцях, де відсутні супутникові знімки, або там, де знімки неналежної якості.

Коли мережа доріг певної місцевості створена, для внесення правок достатньо лише знання місцевості: назви вулиць, фізичні характеристики шляхів, обмеження дорожнього руху, номери будівель — все, що відомо.

Для позначення неосновних проїздів та усіх інших об'єктів, де збирання GPS-треків ускладнене особливостями рельєфу чи забудови, можуть бути використані супутникові знімки. На території України найбільше і найякісніше покриття даними дистанційної зйомки, які можуть бути використані без ліцензійних обмежень у роботі над OpenStreetMap, надає Bing, пошуковий сервіс від Microsoft[18]. Варто пам'ятати, що супутникові знімки в силу значної площі покриття не можуть бути точно прив'язані за географічними координатами до конкретної місцевості, тому кожному сеансу правки має передувати їх вирівнювання за наявними треками[19].

Можуть бути використані власні фотографії та мапи, вільні від ліцензійних обмежень.

Є можливість допомогти в зборі даних, використовуючи такі сервіси, як Walking Papers, Field Papers або Android-додатки Keypad-Mapper 3, OsmPad тощо.

Інтерфейс головної сторінки проєкту дозволяє додавати у певні місця мапи нотатки як зареєстрованим, так і анонімним користувачам. Ця інформація може бути використана згодом іншими мапперами в процесі виправлення даних.

Формат даних

[ред. | ред. код]

Базові інструменти OSM оперують даними у форматі XML, який описує набір екземплярів елементів (вузли, відрізки та зв'язки)[20].

Елементи, або базові примітиви включають:

 • Точка, вузол (англ. node) — позначає окрему геопросторову точку, характеризується щонайменше широтою та довготою.
 • Лінія (англ. way) — впорядкований (за напрямком) список від 2 до 2000 точок. Використовується для позначення лінійних (векторних) структур або площин (якщо лінія замкнута).
 • Зв'язок (англ. relation) — впорядкований список з елементів, тобто точок, ліній, та інколи інших зв'язків. Окремі елементи зв'язків характеризуються певними ролями (англ. role). Типовим прикладом зв'язку може бути маршрут громадського транспорту, який включає лінії автошляхів та точки зупинок.
 • Тег — не є елементом, а лише певною інформацією, пов'язаною з одним із зазначених вище елементів. Складається з двох текстових полів довільного формату, 'ключ' та 'значення'. Наприклад, 'highway=motorway' для автомагістралей.

OSM використовує рівнокутну проєкцію Меркатора.

Інструменти для перегляду

[ред. | ред. код]

Сайт OpenStreetMap надає інтерфейс «рухомої мапи» на основі JavaScript-бібліотеки Leaflet (до 23 листопада 2012 року — на OpenLayers[en]), який наживо показує мапу, використовуючи тайли, згенеровані Mapnik[en] і тайли з інших джерел. Можна генерувати мапи локально, встановивши Mapnik та завантаживши дані.

Проєкти для перегляду і візуалізації тривимірних геопросторових даних OpenStreetMap:

Щодо 3D-маппінгу див. також схему тегування
openstreetmap:Simple 3d buildings

Інструменти редагування

[ред. | ред. код]

Правити мапи можна безпосередньо у вебпереглядачі з допомогою редактора iD, HTML5-додатка, написаного з використанням D3.js компанією Mapbox[21]. Через вебпереглядач доступний також редактор Potlatch 2, написаний на Flash.

JOSM та Merkaator — потужніші програми для персонального комп'ютера, які краще пасуватимуть досвідченим користувачам.

Користувачам платформи Android доступний редактор Vespucci, для користувачів платформи iOS доступний редактор Go Map!!.

Навігація та маршрутизація

[ред. | ред. код]

OpenStreetMap підтримує в актуальному стані списки доступних інструментів маршрутизації, автономних і неавтономних. З огляду на відкритість даних, відкриті проєкти й компанії можуть вільно завантажувати дані для використання у своїх програмах маршрутизації.

Найпопулярніші:

 • OsmAnd — застосунок із відкритим вихідним кодом, написаний на Java для платформи Android, працює як навігатор та маршрутизатор, має обмеженні функції додавання та редагування POI.
 • Guru Maps — (раніше відомі як Galileo Offline Maps) мобільний застосунок для офлайн-карт і навігації. Для України активовано платні функції без VPN і не має ніяких обмежень.
 • MAPS.ME — російський мобільний застосунок для навігації на основі даних з OpenStreetMap. Належить компаній Mail.ru Group.
 • Organic Maps — форк Maps.me, має аналогічний функціонал
 • Traveling Salesman — застосунок із відкритими вихідними кодами, написаний на Java, працює як навігатор і маршрутизатор.
 • Navit — автомобільна навігаційна система з відкритими джерельними кодами [1] [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] версії для Windows, Linux, MacOS.
 • CloudMade — прокладка маршрутів по всьому світу в режимі онлайн.
 • Open Source Routing Machine (OSRM) — швидкий онлайн-маршрутизатор.
 • GraphHopper — швидка Java-бібліотека з алгоритмом, що забезпечує ефективне використання оперативної пам'яті.
 • У липні 2005 року проєкт Strava перейшов із Google Maps на хостинг Mapbox, який побудований на OpenStreetMap.
Скріншот сторінки Operahuset i Oslo з прикладом відображення динамічної мапи на основі OpenStreetMap

В OpenStreetMap існує можливість будь-якому об'єкту призначити теги wikipedia та wikidata, вказавши їхнім значенням назву сторінки Вікіпедії чи номер елементу Вікіданих. Назва основної сторінки повинна включати мовний префікс, наприклад: «wikipedia=uk:Україна». Можуть бути додані також посилання на сторінки іншими мовами, тоді тег wikipedia слід доповнити суфіксом мови, наприклад, «wikipedia: en=Ukraine», «wikipedia: ru=Украина».

Надалі зазначена інформація може бути використана для відображення на мапах інформації з Вікіпедії.

З іншого боку, існують проєкти з ілюстрування статей Вікіпедії динамічними мапами на основі даних OpenStreetMap. Найбільш поширений з таких проєктів — WIWOSM. Перевагами його використання є відсутність потреби щоразу генерувати нові зображення при змінах або посилатися на об'єкти через їх OSM-ідентифікатори, які можуть бути змінені.

За прикладами використання WIWOSM можна звернутися до будь-якої статті з норвезької чи німецької Вікіпедії, наприклад, Operahuset i Oslo або Dnepr, де натискання на відповідне посилання праворуч вгорі активує динамічну мапу, на якій буде виділений об'єкт із поточної статті.

Нарешті, можна в тексті статей Вікіпедії посилатися на статті OSM-wiki [Архівовано 20 серпня 2008 у Wayback Machine.] не через механізм зовнішніх посилань, а безпосередньо, вказавши префікс openstreetmap: (див. Спеціальна:Інтервікі).

Вікімініатлас

[ред. | ред. код]

Вікімініатлас використовує дані проєкту OpenStreetMap. При натисканні на іконку глобуса поруч із географічними координатами у статтях Вікіпедії показується інтерактивна карта місцевості поблизу об'єкта, вказаного в статті Вікіпедії.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Переклад OpenStreetMap. translatewiki.net. Архів оригіналу за 28 квітня 2020. Процитовано 24 серпня 2013.(англ.)
 2. Alexa.com — 1996.
 3. «The OpenStreetMap Foundation is an international non-profit organisation dedicated to encouraging the growth, development and distribution of free geospatial data and to providing geospatial data for anybody to use and share.»
 4. RWeait (12 вересня 2012). OpenStreetMap data license is ODbL v1.0. OSM Foundation. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 5 листопада 2012.
 5. Список сервісів на основі OpenStreetMap (англ.). Архів оригіналу за 2 червня 2012. Процитовано 25 серпня 2013.
 6. 3D — OpenStreetMap (англ.). Архів оригіналу за 3 серпня 2013. Процитовано 25 серпня 2013.
 7. Rendering — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 8. Mapbox GL — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 9. OpenLayers — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 10. Google Maps Example — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 11. Uk:Гарні звички — OpenStreetMap Wiki. Додавайте на мапу те, що є насправді. wiki.openstreetmap.org (укр.). Архів оригіналу за 15 червня 2021. Процитовано 23 травня 2018.
 12. Data Working Group [Архівовано 8 березня 2019 у Wayback Machine.]
 13. Working Group Minutes/DWG 2014-06-05 Special Crimea. https://wiki.osmfoundation.org/ (англ.). 5 червня 2014. Архів оригіналу за 31 березня 2022. Процитовано 23 травня 2018.
 14. Working Group Minutes/DWG 2018-11-14 Crimea. https://wiki.osmfoundation.org/ (англ.). 14 листопада 2018. Архів оригіналу за 19 листопада 2018. Процитовано 19 листопада 2018.
 15. Рада Фундації OpenStreetMap [Архівовано 4 листопада 2020 у Wayback Machine.]
 16. Openstreetmap Ukraine. www.facebook.com (укр.). Архів оригіналу за 24 лютого 2019. Процитовано 7 березня 2019.
 17. [OSM-talk] Board decision on Crimea complaint. Mon Dec 10 16:55:42 UTC 2018. Архів оригіналу за 10 грудня 2018. Процитовано 7 березня 2019. {{cite web}}: |first= з пропущеним |last= (довідка)
 18. Bing engages open maps community. Архів оригіналу за 21 серпня 2013. Процитовано 25 серпня 2013.
 19. Using Imagery — OpenStreetMap Wiki. wiki.openstreetmap.org. Архів оригіналу за 24 травня 2018. Процитовано 23 травня 2018.
 20. OSM XML. Архів оригіналу за 31 серпня 2013. Процитовано 25 серпня 2013.(англ.)
 21. A New Editor for OpenStreetMap: iD. Архів оригіналу за 27 серпня 2013. Процитовано 25 серпня 2013.

Посилання

[ред. | ред. код]