OpenUp Ukraine

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
OpenUp Ukraine
OpenUp Україна
OpenUp Ukraine Initiative Logo.svg
Розташування Україна,
Ключові особи

OpenUp Ukraine — неурядова організація, спільнота активістів/ок, розробників/ць, дослідників/ць, які розділяють цінності відкритості в Україні: даних, коду, дослідження та форматів.

Ініціатива наразі налічує більше 50 членів та членкинь, та не формалізована у формі юридичної особи. В рамках ініціативи запланована робота за чотирма базовими напрямкам: відкриті дані, відкритий код, відкрите дослідження та відкриті формати[джерело?].

Історія[ред. | ред. код]

14 вересня 2018 року — перші установчі збори спільноти OpenUp Ukraine. Координаторкою спільноти була обрана Надія Бабинська, експертка з питань відкритих даних і доступу до публічної інформації, колишня журналістка-розслідувачка [джерело?].

Ініціативи OpenUp щодо відкритих урядових даних[ред. | ред. код]

OpenUp реалізовує ініціативи щодо стратегічного розвитку сфери відкритих даних в Україні, методологічної підтримки розпорядників інформації, боротьби за відкриття даних[1] (в тому числі через судові процеси), просування ідей відкритих даних.

Відкриття ЄДР (бізнес-реєстру)[ред. | ред. код]

Учасники ініціативи адвокатують відкриття одного з головних наборів даних — Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).

У 2019 році учасники ініціативи звернулися[2] до Міністерства юстиції з вимогою оприлюднити повний ЄДР у форматі відкритих даних.

Після отримання відмови від Мін'юсту, ініціатива звернулася до суду із позовом до Міністерства юстиції України.

Суд визнав, що Мін'юст незаконно приховував 70 % головного бізнес-реєстру[3]. Внаслідок цього Мін'юст опублікував майже повний набір даних ЄДР на порталі відкритих даних[4].

Наразі активісти вимагають від Мін'юсту також оприлюднення даних про адреси засновника-фізичної особи, приховування яких є порушенням чинного законодавства, адже ця інформація вже доступна, відкрита у інших формах, а відтак має також надаватися у формі відкритих даних.

Відкриття фінансової звітності[ред. | ред. код]

У 2019 році ініціатива, BRDO, TI Ukraine та інші організації звернулися з публічною вимогою оприлюднити фінансову звітність усіх компанії у форматі відкритих даних[5]. Попри проведення діалогу з розпорядниками інформації — Мін'юстом, ДПС, Держстатом, державні органи відмовилися виконувати вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» та оприлюднювати фінансову звітність компаній[6].

У 2021 році ініціатива OpenUp подала три позови проти органів державної влади, що не виконують вимоги законодавства про доступ до публічної інформації[7]. Постановою КМУ від 3 березня 2021 р. № 407 (зміни до Постанови КМУ 835) фінансову звітність включили до переліку наборів, які має оприлюднювати ДПС у форматі відкритих даних. У травні 2021 року ДПС повідомила, що вже готує до оприлюднення відповідний набір даних[8].

28 травня 2021 року Державна податкова служба опублікувала фінансову звітність компаній за 2020 рік у форматі відкритих даних. Серед опублікованих даних відсутня фінансова звітність юридичних осіб — платників єдиного податку 3-ї групи[9]. Ці дані відсутні в ДПС, але наявні в Держстату, який відмовляється публікувати фінзвітність[джерело?].

10 червня 2021 року, після відкриття частини фінансової звітності представники ініціативи провели обговорення якості та повности оприлюднених даних із представниками Мінцифри, ДПС, а також надали пропозиції щодо покращення якості та повноти набору даних[10][відсутнє в джерелі].

Відкриття даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу[ред. | ред. код]

У березні 2020 року експерти та експертки аналітичних центрів, фахівці та фахівчині з відкритих даних, ІТ-розробники та розробниці, закликали[11] органи місцевого самоврядування міст: відкрити та забезпечити безперебійний доступ до даних про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу.

Майже весь[джерело?] громадський транспорт в Україні обладнано GPS-датчиками, завдяки яким і збираються дані про рух громадського транспорту. Такі міста як Бровари, Біла Церква, Житомир, Запоріжжя, Кам'янець, Кам'янське, Краматорськ, Одеса, Рівне, Тернопіль, Хмельницький, Чернігів та інші[які?] українські міста де-факто мають дані про місцезнаходження громадського транспорту, але не відкривають до них доступ.

Підтримка судових спорів[ред. | ред. код]

У 2021 році Університет Мальме (Malmö University, Швеція) надав підтримку[12] ініціативі OpenUp Ukraine у судах за відкриття урядові дані. Університет підтримає 5 судових справ за головні набори даних, що приховуються державою від українців. Партнером OpenUp у цьому проекті виступає Electronic Republic. Technology NGO. Допомога Університету Мальме передбачає:· оплату судових зборів;· оплату послуг адвокатів;· допомогу з публічною адвокацією та комунікацією.

Станом на травень 2021 ініціатива вже обрала три судових спори, що будуть підтримані в рамках проекту:

 • ДБН та ГБН (державні та галузеві будівельні норми) оприлюднення у формі відкритих даних
 • Тексти судових рішень у форматі відкритих даних на запит
 • Рішення ВРЮ оприлюднення у форматі відкритих даних

Тренінги для державних службовців[ред. | ред. код]

Учасники ініціативи беруть участь у тренінгах[13] для державних службовців щодо відкритих даних.

Також учасники ініціативи брали участь у зйомках курсу Міністерства цифрової трансформації України про політику відкритих даних[14].

Вдосконалення законодавства[ред. | ред. код]

Учасники ініціативи беруть участь у роботі над вдосконаленням законодавства про відкриті дані, зокрема брали участь у напрацюванні змін[15] до Постанови № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних»[16]. Учасники ініціативи беруть участь у робоій підгрупи з відкритих даних у складі робочої групи з системного удосконалення законодавства про доступ до публічної інформації при Комітеті Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики[17].

Фінансування ініціативи[ред. | ред. код]

Ініціатива існує без постійних джерел фінансування та майже без постійних витрат. Учасники ініціативи збирають кошти на необхідні витрати або надають безоплатно відповідні ресурси (оплата судових зборів [джерело?], серверні потужності тощо)[джерело?].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Хто здійснює адвокаційну діяльність у сфері відкритих в Україні. Дія.Відкриті дані. Процитовано 19 травня 2021. 
 2. OpenUp вимагає через суд, щоб Мін’юст опублікував дані ЄДР у форматі відкритих даних.. Доступ до правди. Процитовано 9 травня 2021. 
 3. Суд визнав, що Мін’юст незаконно приховував 70% головного бізнес-реєстру. Економічна правда. 3 грудня 2019. Архів оригіналу за 25 листопада 2021. Процитовано 9 травня 2021. 
 4. Мін’юст виконав рішення суду і надав ініціативі OpenUp усі дані ЄДР. Доступ до правди. 19 лютого 2020. Архів оригіналу за 22 жовтня 2020. Процитовано 9 травня 2021. 
 5. Звернення щодо відкриття фінансової звітності компаній.. Сайт Офісу ефективного регулювання. Процитовано 9 травня 2021. 
 6. Три причини, чому ми пішли в суд для відкриття фінзвітності.. НВ Бізнес. Архів оригіналу за 09 травня 2021. Процитовано 9 травня 2021. 
 7. Активісти пішли судом проти Мінюсту, Держстату і податкової через неоприлюднення фінзвітів.. Українська правда. Архів оригіналу за 08 лютого 2021. Процитовано 9 травня 2021. 
 8. Уже готують. Податкова опублікує фінансову звітність компаній в форматі відкритих даних.. НВ. Архів оригіналу за 15 травня 2021. Процитовано 17 травня 2021. 
 9. В Україні відкрили фінансову звітність. Чим це корисно і коли буде доступно. Forbes. Процитовано 28 травня 2021 року. 
 10. OpenUp DataTalk: Відкриті дані фінзвітності: що це таке і що з цим робити. Дія.Відкриті дані. 08 червня 2021. Процитовано 10 червня 2021. 
 11. Заява: Приховувати дані про рух громадського транспорту під час карантину неприпустимо.. Сайт Офісу ефективного регулювання. Процитовано 9 травня 2021. 
 12. 5 судових позовів щодо відкриття урядових даних підтримає шведський інститут — OpenUp.. ЗМІ для змін. Процитовано 9 травня 2021. 
 13. Публічна інформація у форматі відкритих даних: співробітникам Секретаріату Уповноваженого розповіли, як працювати в умовах діджитилізації.. Сайт Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Процитовано 9 травня 2021. 
 14. Курс Відкриті дані для державних службовців.. Цифрова освіта. Процитовано 9 травня 2021. 
 15. Громадське обговорення проєкту змін в постанови КМУ щодо відкритих даних.. Портал відкритих даних. Процитовано 9 травня 2021. 
 16. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних".. Портал Верховної Ради України. Процитовано 9 травня 2021. 
 17. Відкриті дані: систематизувати розпорядників і підвищити якість наборів.. Доступ до правди. Процитовано 1 червня 2021. 


Посилання[ред. | ред. код]