Opera

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Opera
Логотип Opera
Скріншот Opera 57.png
Скріншот Opera 57
Тип веб-браузер
Розробник Opera Software
Перший випуск 9 грудня 1996[1]
Стабільний випуск 58.0.3135.65 (12 лютого 2019)
Операційна система Windows, MacOS X, Linux
Написано на C++[2]
Рушій(ї) Blink
Доступні мови Багатомовний (60 мовних пакетів)[3]
Українська Так
Ліцензія власницька безоплатна з відкритими компонентами
www.opera.com/uk

Opera у Вікісховищі?

Opera (МФА: [ˈɑp(ə)ɹə]) — веб-переглядач виробництва норвезької компанії Opera Software. Вперше випущений у 1994 році групою дослідників з норвезької компанії Telenor. З 1995 року продукт компанії Opera Software, створеної авторами першої версії браузера. До 2013 року Opera включала додаткові можливості для роботи з інтернетом (пошта і низка інших служб), але після переходу з власного браузерного рушія на відкритий рушій Blink додаткові функції були виокремлені з браузера в супутні проекти.

Сумарна ринкова частка Opera і Opera Mobile в березні 2012 року становила 2,09%. Крім того, частка Opera Mini становила 15,39%[4]. За популярністю в Україні Opera станом на 2009 зайняла близько 25-30% ринку і була другим браузером, поступаючись лише IE. На березень 2011 року Opera з долею 36% є першою в Україні, випереджаючи IE та Firefox (приблизно 33%)[5]. Після того, як  16 травня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких соцмережі «Вконтакті» і «Однокласники», компанія «Яндекс», електронний поштовий сервіс Мail.ru, браузер став ще популярніший серед молоді, оскільки має вбудований VPN та дозволяє обходити встановлені заборони[6].

Opera безкоштовна. Міжнародна версія браузера має багатомовний інтерфейс, включаючи українську мову.

Браузер написаний мовою програмування C++, має високу швидкість роботи[7] і сумісний з основними веб-технологіями[8]. Відмінними особливостями Opera довгий час були багатосторінковий інтерфейс (система вкладок у вікні програми) і можливість масштабування документів цілком, разом із графікою; згодом ці функції з'явились і в інших браузерах. У Opera розширені функціональні можливості використання комп'ютерної миші: окрім стандартних способів навігації передбачені так звані «жести мишею». У систему безпеки браузера входять: вбудований захист від фішингу; додаткове кодування інформаційного потоку при роботі зі сторінками, що містять запити конфіденційних відомостей; можливість видалення HTTP-Cookies, очищення історії відвідувань одним кліком миші, а також стартова панель «Speed ​​Dial».

Крім основних функцій браузера, за час, що минув з моменту появи пакета, в нього були інтегровані можливості поштового/новинного клієнта Opera Mail, адресної книги, клієнта пірингової мережі BitTorrent, агрегатора RSS, клієнта IRC, менеджера завантажень, WAP-браузера, Opera Link, а також віджети — графічні модулі, засновані на технології HTML і працюють поза вікнами браузера.

Браузер Opera портовано під безліч операційних систем (включаючи Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD, Solaris, а також для мобільних платформ на основі Symbian, MeeGo, MeeGo WeTab, Java, Android, Windows Mobile, Apple iOS[9].

Частка Opera на світовому ринку браузерів значно поступається часткам Internet Explorer, Mozilla Firefox, Chrome та Safari, і становить за різними джерелами від 2 до 4%[4][10]. Але в Європі частка ринку, яку займає Opera, помітно вище середнього показника по світу (від 4 до 11%)[11][12]. У першу чергу це стосується деяких країн СНД (Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Узбекистан), де частка Opera досягає 50%[13][14][15][16]. Значно сильніші позиції Opera (у спеціальних редакціях — Opera Mobile та Opera Mini[Примітка 1]) на ринку браузерів для мобільних пристроїв: мобільних телефонів, смартфонів і КПК, де Opera грає домінуючу роль (особливо в країнах СНД) завдяки технології Small-Screen Rendering[17]. У цьому сегменті ринку браузер представлений версіями для Windows Mobile, S60 та UIQ, а також для платформи Java ME. Opera встановлена більш ніж на 40 мільйонах мобільних телефонів у всьому світі[18].

Opera також — єдиний браузер для ігрових систем Nintendo DS та Wii[19]. Деякі комп'ютерні телеприставки також використовують Opera.

Рушій Opera[Примітка 2] (Presto) ліцензований Adobe і інтегрований в пакет Adobe Creative Suite (зокрема, Presto використовується в Adobe GoLive та Dreamweaver)[20].

Opera для ПК та Opera Mini розповсюджуються безкоштовно з 2005 року, Opera Mobile — з 2010-го (бета-версії з 2009-го[21]).

Історія[ред. | ред. код]

Браузер Opera протягом свого розвитку був піонером з впровадження новацій, які сьогодні є стандартом де-факто для всіх браузерів. Так, в Opera з'явилися вкладки для окремих сторінок, він промальовував довгі таблиці вже в процесі їхнього завантаження, оптимізував роботу з кешем для зручного перегляду попередніх сторінок з урахуванням заповнених форм. Всі ці нововведення сприяли становленню Opera як «швидкого браузера».

До версії 2.0 браузер називався MultiTorg Opera і не був доступний для широкої публіки. Онлайн документи свідчать, що його було представлено на Третій Міжнародній WWW Конференції у 1995 році. Вже тоді Opera використовувала інтерфейс MDI (multiple document interface) — вигляд програми, коли додаткові вікна відкриваються всередині батьківського вікна, що робить зручнішим перегляд кількох сторінок одночасно.

 • Після виходу на ринок у 1996 році браузер був платним, згодом з'явилася опція безкоштовного користування за умови показу рекламного банера нагорі програмного вікна.

Opera 9.5[ред. | ред. код]

У Opera 9.5 представлений новий двигун JavaScript, який використовує менше системних ресурсів у порівнянні з попередніми версіями, забезпечуючи швидший і плавніший серфінг.

У браузері працює сервіс Opera Link, що забезпечує синхронізацію закладок і сайтів Speed Dial між версією Opera для робочого столу і Opera Mini для мобільних телефонів. Особливу увагу розробники звернули на вбудований засіб для читання пошти: Opera Mail працює швидше й використовує менше пам'яті. Також було усунуто причини зависання програми при перевірці пошти і отриманні новин. Окрім цього, покращена робота з декількома акаунтами, додана можливість відображення поштової скриньки в ієрархічному вигляді, покращені обробка чернеток та інтерфейс панелі Mail.

Також в Opera 9.5 є безліч поліпшень, які стосуються сумісності з сайтами (на це користувачі Opera скаржаться розробникам найчастіше). Зокрема, виправлені проблеми з сайтами Google, зі стандартним шаблоном Wordpress, в різних бібліотеках Javascript. Kestrel також має підтримку деяких нових опцій, які допомагають поліпшити сумісність з сайтами. Серед них підтримка властивостей CSS «overflow-x» і «overflow-y», Javascript Getters і Setters.

Opera 9.5 підтримує програми для читання з екрану. Програма працює з Window-eyes, Jaws і Voiceover на OS X. Окрім цього, покращена просторова навігація і спрощені гарячі клавіші.

У новому релізі також представлена нова система захисту від онлайн-шахрайства, і цей захист вперше включений як типовий. Модуль для захисту користувачів від онлайн-шахрайства в новій Opera 9.5 об'єднує власні розробки Opera Software і технології від компанії Hautesecure, яка займається розробкою засобів для убезпечення роботи в інтернеті. Завдяки наявності цієї технології нова Opera стежить за тим, щоб користувач випадково не викачав за допомогою браузера шкідливу програму, яка могла б вкрасти його особисті дані.

Також Opera 9.5 забезпечує підтримку сертифікатів Extended Validation (EV) SSL. Варто також відзначити функцію швидкого пошуку, за допомогою якої можна швидко знайти одну з відвіданих сторінок, ввівши слова, які на ній зустрічаються.[22]

Opera 10[ред. | ред. код]

Вийшла 1 вересня 2009. Передусім розробники виділяють підтримку фірмової технології Opera Turbo, що дозволяє, завдяки спеціальному алгоритму компресії даних, у кілька разів збільшити швидкість завантаження сайтів при повільному з'єднанні з Інтернетом. Система автоматично визначає швидкість передачі даних і в разі її зниження забезпечує стиснення вмісту веб-сторінки для швидшого відкриття.

Іншим важливим нововведенням стала модернізована система вкладок. Якщо за допомогою миші опустити нижню межу панелі з табами, то у верхній частині екрану з'являться не тільки заголовки відкритих у вкладках веб-сторінок, але і їхні зменшені зображення. Типово візуалізовані вкладки Opera 10 розміщені вгорі, але їх можна перемістити вниз або в бічні панелі, що зручно при використанні широкоекранних моніторів.

Подальшим удосконаленням піддалися інтерфейс користувача, засоби безпеки, інтегрований поштовий клієнт і експрес-панель для швидкого доступу до онлайнових ресурсів. Крім того, розробники виділяють функцію автоматичного завантаження оновлень і систему перевірки правопису на основі відкритого словника Hunspell, що підтримує 51 мову. До складу браузера Opera 10 включені агрегатор RSS-стрічок і BitTorrent-клієнт.

Ревізія 10.10, яка вийшла 23 листопада 2009, вперше включила технологію Opera Unite.

Головним нововведенням версії 10.50 стало використання JavaScript-рушія Carakan і графічної бібліотеки Vega.

Opera 11[ред. | ред. код]

Випущена 16 грудня 2010. З основних нововведень можна відзначити такі:

 • Підтримка розширень. Віднині браузер, услід за конкурентами Firefox, Chrome та Safari, підтримує систему розширень, за допомогою яких можна персоніфікувати й поліпшити функціональність браузеру.
 • Групування вкладок: тепер вкладки можна об'єднувати в групи; гурт вкладок створюється простим перетягненням мишею одної вкладки на іншу.
 • Візуальні жести мишею. Можливість відкривати й закривати вкладки, переміщатися відкритими раніше сторінками за допомогою простих жестів миші була вперше реалізована в браузері Opera в 2001 році. Тепер користувачі Opera 11 побачать візуальні підказки переміщень миші прямо у вікні браузеру.
 • Новий адресний рядок. Адреса сторінок відображує тільки основну інформацію, а колірний індикатор показує рівень захищеності відвідуваних сторінок; натиснувши на нього, ви отримаєте детальну інформацію про веб-сайт.
 • Завантаження плагінів на вимогу. Ви можете призначити завантаження вмісту плагінів (наприклад, Adobe Flash) тільки на вимогу. Це допоможе прискорити роботу зі сторінками, що містять надмірну кількість плагінів.

Крім того, поліпшена продуктивність JavaScript-рушія і підтримка новітніх веб-технологій, таких як HTML5 і CSS3.

У версії 11.10, поміж інших покращень, додана підтримка протоколу SOKCS 5, графічного формату WebP і шрифтового формату Web Open Font Format.[23]

Opera 12[ред. | ред. код]

 • Швидший запуск
 • Експериментальна підтримка апаратного прискорення відеокарти і WebGL

Opera 15[ред. | ред. код]

Opera 15 з кодовою назвою «Opera Next» вийшла в травні 2013[24], та стала першим експериментальним випуском на платформі рушіїв Google Blink/V8. Браузер став швидшим у роботі й кардинально переглянув інтерфейс у бік спрощення, але втратив багато у функціональності і можливостях налаштувань.

Можливості програми[ред. | ред. код]

Компанія Opera Software позиціонує свій переглядач Opera як «найшвидший браузер на Землі» («the fastest browser on Earth»). Незалежні перевірки показали, що Opera 9.01 швидша інших браузерів в чотирьох тестах із семи на Microsoft Windows і Mac OS X та в трьох із семи — на Linux. Найсильнішою стороною Opera є робота зі сценаріями JavaScript, приблизно вдвічі швидша, ніж в інших браузерах. Крім того, Opera починає відображати вміст сторінки ще до повного її завантаження, що також заощаджує час користувача, особливо при повільному з'єднанні та великій кількості впроваджених об'єктів.

В Opera вбудований TDI-інтерфейс, що налаштовує блокування виринаючих вікон. Є захист від шахрайства, менеджер завантажень, BitTorrent-клієнт, меню пошуку, RSS-агрегатор. Також у пакет входить поштовий клієнт Opera Mail і клієнт для IRC-мереж.

Однією з особливостей браузера є можливість швидкого переходу до найчастіше відвідуваних веб-сторінок (Speed Dial — «швидкий набір» або «експрес-панель»). Користувач може задати адреси веб-сторінок у дев'яти слотах, і після відкриття нової вкладки на ній будуть відображена група віконець (типово — 3 × 3 = 9), у кожному з яких буде зменшена копія заданої сторінки. Ця опція значно полегшує навігацію між веб-сайтами. Налаштувати кількість сайтів у Speed Dial можна, починаючи з версії 9.5, внісши зміни до speeddial.ini в папці профілю. А починаючи з версії 10.0 beta, ця опція доступна з інтерфейсу браузера.

Opera підтримує так звані віджети (Opera Widgets) — маленькі веб-застосунки, які можна запустити з браузера. Серед інших існує «User JavaScript», діалект скриптової мови, що дозволяє користувачеві редагувати скрипти на веб-сторінках і додавати нові. Готові скрипти можна завантажити на сайті UserJS.org, з іншої адреси: Userscripts.org можна завантажити аналогічні скрипти для Greasemonkey, більшість із яких можна використовувати і в Opera. Третій спосіб розширення можливостей браузера — підключення плагінів, які змінюють зовнішній вигляд браузера або додають до нього нові функції. В той же час, використання плагінів обмежена. Можна підключати лише плагіни, схвалені і розповсюджувані Opera Software, тоді як у деяких інших браузерах є можливість встановити плагіни будь-яких розробників.

Управління та інтерфейс[ред. | ред. код]

У браузері Opera передбачені засоби керування для людей із порушеннями зору або обмеженими руховими можливостями: є голосове управління й можливість підключення «екранних дикторів». За допомогою різних установок користувач може налаштувати інтерфейс за своїм смаком.

Є можливість здійснювати навігацію й налаштування браузера, використовуючи тільки клавіатуру. Типово задані «гарячі клавіші» можна перепризначити на свій розсуд. Можна також використовувати «жести мишею», які істотно спрощують навігацію за допомогою цього маніпулятора, певні послідовності натиснення клавіш і рухів «миші» дозволяють, наприклад, швидко гортати або оновлювати сторінки, не переміщуючи курсор до іконки меню навігації.

Масштабування сторінок дозволяє пропорційно збільшувати або зменшувати всі елементи документа: текст, зображення, флеш-анімацію, створюючи ефект наближення і віддалення сторінки. Масштаб можна змінювати в межах від 20% до 1000%. Користувач може налаштувати шрифти та кольори для веб-сторінок, і навіть подолати налаштування стилів CSS. Це може бути корисним, наприклад, для сторінок із невдалим дизайном, коли шрифти важко читаються чи контраст між кольорами шрифту й тла замалий.

Голосове управління, розроблене спільно з IBM, дозволяє користуватися браузером без допомоги миші та клавіатури. Opera також може читати вголос сторінки й виділені фрагменти, але це можливо тільки в середовищі Microsoft Windows і лише за допомогою екранного диктора, вбудованого в браузер, бо програми сторонніх розробників, починаючи з версії Opera 6.0, не підтримуються.

Безпека та конфіденційність[ред. | ред. код]

У Opera є кілька установок безпеки, доступних користувачеві. Одна з них — можливість швидкого видалення інформації про відвідані сторінки: очистка cookies, історії, кеша, тощо. Це корисно, якщо за комп'ютером по черзі працюють кілька користувачів.

При відвідуванні захищених сторінок Opera кодує одержану й передану інформацію за допомогою протоколів високої надійності: SSL або TLS. Інформація про включення захисту відображається в адресному рядку браузера. Користувач може натиснути на кнопку, яка з'явилася там, і перевірити, чи не є сторінка шахрайською або створеною для «фішингу». Користувач може включити автоматичну перевірку сторінок на «фішинг» (типово ця опція не активна).

Для захисту збережених паролів можливе шифрування бази даних паролів, використовуючи майстер паролів та алгоритм 3DES для створення ключа шифрування, яким також захищені особисті сертифікати та дані wand.

Для своєчасного виявлення вразливостей і відлову багів у програмі є можливість відправки повідомлень про помилки в Opera Software. За даними компанії Secunia, що спеціалізується на комп'ютерній і мережевій безпеці, в Opera 9.x було виявлено 13 вразливостей, всі вони дотепер усунуті. Для порівняння, в Firefox 2.0.x було виявлено 23 вразливості, з яких до цих пір не усунені 4, в Internet Explorer 7.x залишаються незакритими 8 з 24, а в Safari 3.x — одна з трьох знайдених вразливостей.

Група Arche Twist випускає комплект програмного забезпечення OperaTor, призначеного для анонімного серфінгу в Інтернеті. До нього входить браузер Opera, клієнт анонімної мережі Tor і віртуальний проксі-сервер Polipo. Анонімізується робота за протоколами HTTP і HTTPS.

Інструменти розробника та зневадження[ред. | ред. код]

Докладніше: Opera Dragonfly

В браузер, починаючи від версії Opera 9.5 (2008 рік), вбудований Dragonfly — зневаджувач JavaScript та інспектор DOM/CSS. У травні 2011 Dragonfly випущений як окремий інструмент розробника під відкритою ліцензією Apache.

Opera Link[ред. | ред. код]

Служба Opera Link була додана у версії Opera 9.50. Ця служба використовується для синхронізації закладок, записів «Швидкого набору», нотаток та інших даних користувача. Дані зберігаються на спеціальному сервері, звідки можуть бути передані на будь-який інший комп'ютер.[25]

Opera Unite[ред. | ред. код]

Докладніше: Opera Unite

16 червня 2009 Opera випустила Opera Unite, додавши сервер до свого браузера. Opera Unite забезпечує кілька послуг, які хостяться на комп'ютері користувача, зокрема власний веб-сервер користувача, службу розподілення файлів і фотографій, чат і потокове медіа. Ці послуги можуть бути доступні в будь-якому браузері, проте власник повинен використовувати Opera.[26]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Desktop-версію за умовами ліцензійної угоди дозволено використовувати тільки на настільних персональних комп'ютерах і лептопах
 2. Рушій Presto лежить в основі версій Opera з 7 по 12-ту

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Opera version history. Opera Software. Процитовано 18 грудня 2009. 
 2. Lextrait, Vincent (July 2010). The Programming Languages Beacon, v10.3. Процитовано 5 September 2010. 
 3. Opera for Windows — language files. Opera Software. Процитовано 2008-04-02. 
 4. а б Доля використання браузерів, діаграма за минулий місяць (англійською). Net Applications. 10 березня 2011. Процитовано 10 березня 2011. 
 5. Глобальная статистика Интернета.  (рос.)
 6. Додаток Opera VPN для обходу заборони ВКонтакте вже недоступний користувачам з України - Новое Время, 19 травня 2017
 7. Тести на швидкість роботи(англ.) переклад. (рос.)
 8. Повідомлення від 26 березня 2008 року про успішне проходження тесту Acid3. 
 9. Opera Software (російською). Opera Software. Процитовано 9 лютого 2008. 
 10. Всесвітня статистика браузерів. StatCounter.com. 1 червня 2011. Процитовано 1 червня 2011. 
 11. Доля використання браузерів. Дані для Європи за січень 2009 (англійською). AT Internet Institute. 17 березня 2009. Процитовано 21 травня 2009. 
 12. Європейська статистика браузерів. StatCounter.com. 1 червня 2011. Процитовано 1 червня 2011. 
 13. Російська статистика браузерів. StatCounter.com. 1 червня 2011. Процитовано 1 червня 2011. 
 14. Звіт: кількість відвідувачів з різними браузерами. Liveinternet.ru. Процитовано 1 червня 2011. 
 15. Статистика використання браузерів. Mail.ru. Архів оригіналу за 8 серпень 2007. Процитовано 16 жовтня 2009. 
 16. Всесвітня статистика браузерів мобільних пристроїв. StatCounter.com. 1 червня 2011. Процитовано 1 червня 2011. 
 17. Mirko Zorz. (13 серпня 2007). Інтерв'ю з Крістеном Крог, віце-президентом Opera Software, що відповідає за технічний розвиток компанії. Процитовано 4 грудня 2007. 
 18. A Web Revolution in the Living room: Opera partners with Nintendo to put browser on the Wii game console. Opera Software. 10 травня 2006. Процитовано 12 жовтня 2007. 
 19. Daniel Goldman. (1 серпня 2006). Adobe renews deal with Opera to include browser in Adobe Creative Suite. Opera Watch. Процитовано 9 лютого 2008. 
 20. Opera Mobile 9.51 beta. 
 21. Планетонет. Opera 9.50
 22. Релиз web-браузера Opera 11.10. 
 23. Вийшов браузер Opera 15 для комп'ютерів
 24. Довідка Opera Link. 
 25. unite.opera.com. 

Посилання[ред. | ред. код]