Org-mode

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Org-mode
Org-mode-unicorn.svg
Org-mode01.jpg
Тип особистий організатор, нотатник, видавнича система, електронні таблиці та ін.
Автор(и) Carsten Dominik[1] та інші[2]
Розробник GNU Project[d]
Версії 8.3.4[3]
Репозиторій orgmode.org/cgit.cgi/org-mode.git/
Платформа Gnu Emacs
Операційна система Різні
Написано на Emacs Lisp
Ліцензія GPLv3
orgmode.org

CMNS: Org-mode на Вікісховищі

Org-mode або просто Org — комплексний програмний засіб для систематизації інформації у текстовому форматі, що працює на базі текстового редактора Gnu Emacs. До основних функцій Org належить, зокрема, створення структурованих текстових документів, розбудований особистий організатор, видавнича система (завдяки можливостям форматування тексту, створення таблиць, вбудування зображень і формул) та електронні таблиці.

Всі дані Org-mode зберігає у форматі простого текстового файлу з власним маркуванням, що орієнтується на простоту використання.

Основні можливості[ред.ред. код]

Основне завдання Org-mode — асистування в організації особистої інформації, зокрема планування й занотовування[4]. Проте Org-mode містить доволі великий набір функцій, що значно розширюють сферу його застосування.

Як і все середовище Emacs, Org Mode має розбудовану систему комбінацій клавіш, що суттєво підвищує ефективність роботи.

Структуровані документи та видавнича система[ред.ред. код]

В основі Org-mode лежить можливість створення документів зі структурою: документ ділиться на ієрархію заголовків. Текст, що стосується кожного із заголовків, можна тимчасово приховати, частково розкрити (показати лише текст, що міститься безпосередньо під заголовком, не розкриваючи вкладені розділи) та повністю показати. Для переміщення вказівника між заголовками, а також створення та переміщення заголовків, існують зручні комбінації клавіш.

Текст кожного документа Org-mode може містити форматування: жирний, нахилений, моноширинний шрифти, списки, таблиці, примітки. До документа можна включати графічні файли та фрагменти комп’ютерного коду на різних мовах програмування (з автоматичним кольоруванням в HTML та, за бажанням, у LaTeX).

Org-mode підтримує перетворення документів у ряд форматів як для друку, так і для публікації в Інтернеті, зокрема LaTeX і PDF, HTML, DocBook та ODF.

Особистий організатор[ред.ред. код]

Кожен із заголовків може бути позначений як завдання до виконання (TODO). Завданню можна призначити пріоритет, дату й час до виконання і крайню дату виконання завдання. З усіх заголовків Org-mode генерує план/розклад на день, тиждень чи задану кількість днів. Кожне із завдань може бути таким, що автоматично повторюється через заданий проміжок часу. Також існує функція обліку часу, проведеного за виконанням того чи іншого завдання.

Електронні таблиці[ред.ред. код]

Org-mode підтримує формули у таблицях. Він не копіює інші наявні програми електронних таблиць, але при тому має доволі широкий набір функцій, зокрема відносні координати комірок, формули, що автоматично розповсюджуються на увесь стовпчик, комірки з часовими даними, а також креслення даних із таблиці з допомогою Gnuplot. Формули в таблицях Org-Mode записуються у форматі Emacs Calc або навіть на Lisp[5].

Зовнішні посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]