Orrorin tugenensis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Orrorin tugenensis
Час існування: міоцен
Orrorin tugenensis.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Людиноподібні (Hominidae)
Рід: Orrorin
Вид: O. tugenensis
Біноміальна назва
Orrorin tugenensis
Senut, Pickford, Gommery, Mein, 2001
Синоніми
Praeanthropus tugenensis
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Orrorin
EOL logo.jpg EOL: 8824351

Orrorin tugenensis, або Praeanthropus tugenensis — вид гомінід, єдиний відомий представник роду оррорін (Orrorin). Жив близько 6 мільйонів років тому (наприкінці міоцену) вважається одним з найдавніших відомих предків гомінід і, можливо, сучасних людей. Вважається другим за віком з імовірних відомих предків людини після сахелантропа і єдиним видом, що належать до роду Orrorin. Значення ороріна в тому, що він може бути найбільш раннім прямоходячим  гомінідом. Особливості цього виду були, в тому, що вони були приблизно розміром з шимпанзе. В них були маленькі зуби з товстою емаллю, схожі на зуби сучасних людей.

Історія відкриття[ред.ред. код]

Дослідницька група під керівництвом французького палеонтолога Бріджит Сенут і французького геолога Мартіна Пікфорда виявила залишки оррорінів  в Кенії. Вони залягали між двома шарами вулканічного попелу, завдяки яким датуються відносно точно. Було виявлено більше десятка скам'янілостей, що датуються періодом між, приблизно 6,2 млн 6,0 млн років. Знахідки отримали назву «оррорін тугененсіс» (Orrorin tugenensis), що походить від імені низовини, де велися пошукові роботи (Туген), і від слова «оррорін», що означає мовою одного з місцевих племен «перша людина»

Характеристика[ред.ред. код]

Залишки включають  в себе два фрагменти задньої частини нижньої щелепи, симфіз, декілька ізольованих зубів, частину ліктьової кістки, проксимальну фалангу, дистальну фалангу великого пальця.

Зуби орроріна невеликі по відношенню до розміру тіла. Корінні зуби відрізняються від зубів австралопітеків відносно меншим розміром і меншою видовженістю, а від зубів ардіпітеків меншою товщиною емалі. Ікла мавпоподібні, але меншого розміру, як у міоценових мавп і самок шимпанзе. Форма корінних зубів і іклів характерна для тварин, що харчуються фруктами і зрідка-м'ясом.

За розмірами орроріни були порівнянні з сучасними шимпанзе. Голівка стегнової кістки сферична і повернена вперед, шийка витягнута і має овальний перетин. Ці деталі морфології говорять про прямоходіння, в той час як інший Посткраніальний скелет показує пристосування до лазіння по деревах, наприклад вигнута проксимальна фаланга.

Еволюційне положення[ред.ред. код]

Якщо оррорін дійсно є прямим предком людей, то ардіпітека і австралопітеки виявляються тупиковою гілкою еволюції, так як оррорін жив до їх появи, а форма його стегнової кістки істотно ближче до людської, ніж у Люсі. Поки це питання залишається дискусійним.

Інші знайдені скам'янілості (листя і безліч ссавців, показують, що оррорін жив у сухих вічнозелених галерейних лісах, а не в саванах, як це передбачається багатьма теоріями еволюції людини.

Джерела[ред.ред. код]

Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.