PC speaker

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Динамік ПК (англ. PC speaker; Beeper) — найпростіший пристрій відтворення звуку, який застосовувався у IBM PC і сумісних ПК. До появи спеціалізованих звукових карт був основним пристроєм відтворення звуку.

У сьогодення PC speaker залишається штатним пристроєм IBM PC-сумісних комп'ютерів, і в основному використовується для подачі сигналів про помилки, зокрема при проведенні POST.

Пристрій дозволяє відтворювати прості одноголосні звукові сигнали, що генеруються за допомогою програмувального таймера. За допомогою спеціальних програм також можливе відтворення низькоякісного оцифрованого звуку, за рахунок істотного використання ресурсів процесора.

Можливості[ред.ред. код]

Є два способи управління динаміком.

  • Програмований таймер, який генерує прямокутну звукову хвилю заданої частоти без участі центрального процесора. Це дозволяє програвати прості одноголосі звукові сигнали. Якщо програма зависала під час програвання звуку, таймер продовжував працювати, видаючи одну ноту, поки комп'ютер не перезавантажать.
  • І пряме управління мембраною через порт 61h з дискретністю в 1 біт. Подаючи з великою частотою то 0, то 1, за допомогою широтно-імпульсної модуляції можна синтезувати низькоякісний оцифрований звук - правда, за рахунок істотного використання ресурсів процесора. Цим свого часу широко користувалися трекери і деякі ігри (Another World, Metal Mutant).Всі подібні програми не працюють у багатозадачних операційних системах.

Опис роз'єму PC Speaker[ред.ред. код]

У старих комп'ютерах PC Speaker зазвичай являв собою динамік значних розмірів, що розташовувався в корпусі системного блоку і приєднується до материнської плати через спеціальний роз'єм:

Пін Ім'я Опис Колір дроту
1 +SP5V + Speaker +5 В Червоний
2 key Ключ (не підключено)
3 GND Земля Чорний в застарілих ПК (в сучасних комп'ютерах відсутній)
4 -SP -Speaker Чорний (у сучасних комп'ютерах може бути білим)

У більшості нових комп'ютерів, приблизно з початку 2000-х років, PC Speaker являє собою мініатюрний динамік, розташований безпосередньо на материнській платі.

Див. також[ред.ред. код]