Picea purpurea

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялина багряна
Picea purpurea Rogów placard.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
Вид: P. purpurea
Біноміальна назва
Picea purpurea
(Masters 1906)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Picea purpurea
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Picea purpurea
EOL logo.svg EOL: 1033695
IPNI: 676981-1
IUCN logo.svg МСОП: 42334
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 308687

Picea purpurea (Ялина багряна, кит. 紫果云杉, зігуо юнсхан) — вид роду ялина родини соснових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Китай (Ганьсу, Цинхай, Сичуань). Це субальпійський вид, що росте на висоті від 2600 м і 3600 м над рівнем моря, переважно на північних схилах. Ґрунти сіро-бурі гірські або кам'янисті, як правило, підзолисті. Клімат холодний континентальний, кількість опадів від низької до помірної, більша частина яких, випадає як сніг взимку. Росте в чистих лісах або в суміші з кількома іншими видами соснових.

Опис[ред. | ред. код]

Росте як вічнозелене дерево до 50 м у висоту і 100 см діаметра, з пірамідальною кроною. Кора темно-сіра і луската. Кора гілок спочатку світло-жовтого або коричнево-жовтого кольору, знебарвлюється з часом, стаючи від сіруватого до жовтувато-сірого кольору. Листя пряме або злегка вигнуте, сплющено-ромбічне в поперечному перерізі, розміром 7-12 × 1,5-1,8 мм. Насіннєві шишки від червонувато до дуже темно-фіолетового кольору, еліпсоїдні, розміром 2.5-4 (-6) × 1.7-3 см. Насіння бл. 9 мм, включаючи коричневі, фіолетово-плямисті крила. Запилення відбувається у квітні, насіння дозріває у жовтні.

Використання[ред. | ред. код]

Має високу якість деревини, яку використовують для будівництва, створення меблів, інструментів, в тому числі музичних інструментів і в обмеженій мірі для целюлози в промисловому виробництві, наприклад, паперу.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Вирубки, які не супроводжувалися задовільною природною регенерацією (чи то через пожежу або випас) скоротили площі проживання виду. Цей вид присутній в кількох охоронних районах по всьому діапазону поширення.

Посилання[ред. | ред. код]