Picea schrenkiana

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялина Шренка
IMG 9369-Kaindy.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
Вид: P. schrenkiana
Біноміальна назва
Picea schrenkiana
(Fischer et C.A. Meyer 1842)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Picea schrenkiana
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Picea schrenkiana
EOL logo.svg EOL: 1061643
IPNI: 262720-1
IUCN logo.svg МСОП: 42336
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 162307

Picea schrenkiana (Ялина Шренка, кит. 雪岭杉, xueling yunshan) — вид роду ялина родини соснових.

Вид названий на честь балтійського німця, натураліста Олександра фон Шренка (1816-1876).

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Китай (Синьцзян); Казахстан; Киргизстан. Високогірний і субальпійських вид Центральної Азії, що живе між 1300 м і 3000 (-3600) м над рівнем моря, особливо на північних схилах і в прохолодних ярах. Росте на різних гірських ґрунтах, як правило, в скелястих місцях де просочується вода від танення снігів (вічних снігів на височинах). Клімат холодний, континентальний. Як правило, утворює чисті ліси, але іноді змішується з Abies sibirica, на більш низьких висотах з Ulmus і Populus уздовж струмків.

Picea schrenkiana має два підвиди:

  • Picea schrenkiana subsp. schrenkiana. Разповсюджена у східному Тянь-Шані в Казахстані та Синьцзяні. Листки 2-3,5 см завдовжки.
  • Picea schrenkiana subsp. tianshanica (ялина тянь-шанська). Разповсюджена у західному Тянь-Шані, в Киргизстані. Листки 1,5-2,5 см завдовжки.

Опис[ред. | ред. код]

Дерева до 60 м заввишки і 200 см діаметра на рівні грудей, з вузько-пірамідальною кроною. Кора темно-коричнева, густо полущена. Листки прямі або дещо вигнуті, широко ромбічні в поперечному перерізі, розміром 20-35 мм × 1,5 мм, вершини гострі. Насіннєві шишки фіолетові або зелені, після дозрівання пурпурно-коричневі, циліндричні, розміром 6-11 × 2,5-3,5 см. Насіння 3-4 мм з 12-13 мм крилами. Запилення відбувається в травні-червні, насіння дозріває у вересні-жовтні.

Використання[ред. | ред. код]

Виробляє цінну деревину у великих обсягах, але експлуатація утруднена віддаленістю гір. Кілька дерев посаджені в ботанічних садах і дендраріях Європи та США.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Вирубка, якщо це призводить до виснаження середовища існування за відсутністю відновлення, представляє головну загрозу цьому виду. Тільки невелика частина області існування цього виду входить в захищені області.

Посилання[ред. | ред. код]