Pilsner Urquell

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Pilsner Urquell
Рекламна вивіска
Вивіска ресторану з рекламою Pilsner Urquell
Броварня Чехія Plzeňský Prazdroj та інші підрозділи SABMiller
Тип Пиво пльзенського типу
Перша варка 1842
Вміст спирту, %об. 4,4 %
Густина 12 %
Варіанти тари пляшки і банки;
0,33л та 0,5л;
Рейтинги
RateBeer.com………….. 3.26/5 зірок[1]
BeerAdvocate.com…… B (добре)[2]

Pilsner Urquell (МФА[ˈpɪltsnɐ ˈʔuːɐ̯ˌkvɛl], чеськ. Plzeňský Prazdroj, укр. Плзеньський Праздрой, рідше Пільзнер Уркуел, буквально з німецької: Пльзенське першоджерело) — пиво низового бродіння, що виготовляється у м. Пльзені (Західночеський край) з 1842 року. В самій Чеській Республіці відоме за чеськомовним відповідником назви — Plzeňský Prazdroj. Таку ж назву має й броварня, на якій уперше був зварений цей сорт пива. Назва підкреслює, що саме цей сорт є оригінальним пивом пльзенського типу, від якого бере початок цілий вид пива.

На сьогодні торговельна марка «Pilsner Urquell» належить одному з найбільших світових виробників пива — корпорації «SABMiller». Пиво цієї марки виробляється також на підприємствах корпорації за межами Чеської Республіки, зокрема у Словаччині, Польщі, Росії.

Історія[ред. | ред. код]

До середини 1840-х пиво на теренах Богемії виготовлялося шляхом верхового бродіння, у результаті якого напій виходив темним та каламутним. З метою покращення місцевого пива міська влада Пльзеня прийняла рішення про будівництво власної броварні, яка б варила пиво за баварськими технологіями. Так у 1839 році в місті з'явилася муніципальна броварня «Bürgerbrauerei», що зараз відома під назвою «Plzeňský Prazdroj».

Pilsner Urquell у пляшці та келиху

Для керівництва броварнею був запрошений баварський бровар Йозеф Гролл, який вже у жовтні 1842 року представив першу партію пива, звареного ним із застосуванням нових технологій броварства та світлішого солоду. Комбінація світлішого солоду, відбірного місцевого жатецького хмілю, характерної для Пльзеня надзвичайно м'якої води, а також запозичена з Баварії технологія низового бродіння дозволили отримати прозоре, золотаве за кольором пиво, яке відразу стало справжньою сенсацією та отримало назву пільзнер (нім. Pilsner, тобто пльзенське).

Нове пиво швидко почало копіюватися іншими чеськими та німецькими броварнями, тому 1898 року пльзенські броварі зареєстрували декілька торговельних марок, що мали вирізняти їх оригінальний напій від пізніших варіацій пільзнера. Двома з цих торговельних марок й були «Pilsner Urquell» та її чеськомовний відповідник «Plzeňský Prazdroj».

З розвитком технологій броварства певних змін зазнала й оригінальна технологія виробництва «Pilsner Urquell», однак вже протягом більш ніж століття це пиво залишається серед найпопулярніших у Чехії та одним з еталонних сортів чеського пива, що відомі по всьому світу.

1999 року броварня «Plzeňský Prazdroj» стала частиною пивоварних активів корпорації «South African Breweries», яка згодом стала співзасновником одного з найбільших світових виробників пива — «SABMiller», якому наразі й належить торговельна марка «Pilsner Urquell».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Рейтинг Pilsner Urquell. RateBeer.com. Архів оригіналу за 2013-07-06. Процитовано 2010-09-01.  (англ.)
  2. Рейтинг Pilsner Urquell. BeerAdvocate.com. Архів оригіналу за 2013-07-06. Процитовано 2010-09-01.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Tierney-Jones, Adrian, ред. (2010). 1001 Beers You Must Try Before You Die ((англ.)). Octopus Books. С. 462. —. ISBN 9781844036820.