Pokémon Go

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Pokémon GO
Розробник Niantic[ru]
Видавець Niantic[ru]
Дистриб'ютор The Pokémon Company
Жанр(и) доповнена реальність, рольова відеогра
Платформа  iOS
 Android
Дата випуску
6 липня 2016
 • Нова Зеландія Австралія США 6 липня 2016
 • Німеччина 13 липня 2016
 • Велика Британія 14 липня 2016
 • Італія Іспанія Португалія 15 липня 2016
 • Європейський Союз 16 липня 2016 (більшість країн)
 • Канада 17 липня 2016
 • Японія 22 липня 2016
 • Франція 24 липня 2016
 • Гонконг 25 липня 2016
 • Бразилія Аргентина Мексика та ін. Латинської Америки 3 серпня 2016
 • Індонезія В'єтнам Тайвань та більшість Південно-Східної Азії, острови Тихого океану
Режим гри одноосібна відеогра і багатокористувацька гра
Мова англійська, французька, німецька, італійська, японська, іспанська і китайська мова
Творці
Режисер(и) Tatsuo Nomurad
Художник(и) Денніс Хванг[en]
Композитор(и) Джун'їті Масуда
Технічні деталі
Рушій Unity
Носій цифрова дистрибуція
Покемон
Попередня гра Ingress
www.pokemongo.com
CMNS: Pokémon Go у Вікісховищі

Pokémon Go (стилізовано як Pokémon GO) — розрахована на багато користувачів рольова відеогра доповненої реальності із серії Pokémon. Розроблена Niantic[ru] і початково видана в США, Австралії та Новій Зеландії 6 липня 2016 року для мобільних пристроїв на базі iOS і Android. Всього за два тижні після виходу гра здобула велику популярність і збільшила ринкову капіталізацію власниці бренду Pokémon, компанії Nintendo, вдвічі, до понад $40 млрд[1]. На вересень 2016 року кількість завантажень гри сягнула понад 500 млн[2], а в серпні 2019 склала 1 млрд[3].

Особливістю Pokémon GO є накладання віртуальних образів на зображення реального світу. Гра спонукає людей виходити з дому, подорожувати місцевістю у пошуках і відловлюванні покемонів, а також спілкуватися з іншими гравцями. Тим самим долаються поширені проблеми молоді: сидячий спосіб життя і асоціальність у реальному світі. Розповсюджуючись за моделлю free-to-play, гра пропонує робити допоміжні, але необов'язкові внутрішньоігрові покупки.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Гравці мають подорожувати реальним світом, аби дістатися покестопів (невеликі фіолетові чи сині позначки, залежно від взаємодії гравцем) та тренувальних залів (біло-червона вежа).
Зустріч з диким покемоном Додо в режимі віртуальної реальності.

Pokémon GO пропонує гравцям виступити в ролі «тренерів» істот покемонів, яких слід ловити і тренувати для подальших боїв з покемонами інших «тренерів». На початку гравець створює свого аватара, налаштовуючи деталі його вигляду вибором з-поміж кількох варіантів. Тоді як гравець пересувається реальним світом, його аватар подорожує картою завдяки використанню GPS. Якщо поряд знаходиться покемон, гра повідомляє про це і пропонує відшукати його, користуючись камерою смартфона чи планшета. Зображення покемона накладається на картинку навколишнього світу, отриману з камери. При цьому тип істоти вираховується, залежно від інформації про місцевість. Наприклад, водні покемони зустрічатимуться біля річок і фонтанів. За покемонети (англ. Pokecoins), отримувані за внесені реальні гроші, відбуваються внутрішньоігрові покупки корисних речей, які прискорюють прогрес гравця. Іноді вони відшукуються так само, як і покемони. Всі такі покупки і знахідки складаються до інвентаря, який на початку гри вміщує 500 предметів. За необхідності його можна вдосконалити.

Зустрівши дикого покемона, гравець мусить його спіймати, влучно кинувши віртуальну пастку — покебол (англ. Pokeball). Покемони мають різну складність схоплення, позначену кольором кільця навколо них, куди повинен влучити гравець задля більш високого шансу вполювання. Істоти в зеленому кільці лишаються в покеболі, помаранчевому — можуть вирватися, червоному — швидше за все зможуть звільнитися і втекти. Існують різні типи покеболів, що полегшують полювання. Особливо рідкісні і дорогі стовідсотково схоплюють покемона і призначені для полювання на винятково рідкісних звірят.

В будь-який момент є можливість сфотографувати покемона серед довкілля. В разі успішного спіймання покемон переходить до колекції гравця, й останній отримує внутрішньоігрову валюту: «зоряний пил» і цукерки, необхідні для розвитку його покемонів. Інший спосіб отримати покемонів — купити або відшукати їхні яйця та інкубатор, в якому виростити істоту. Вид покемона при цьому залежить від яйця, вилупити яке можливо лише за умови подолання необхідної відстані (пересування транспортом не рахується). Дистанція для вилупу яєць варіюється від 2 км (дає слабких істот, як Пікачу чи Чармандер) до 10 км (дає змогу отримати Онікса, Кабуто та ін.). Додатково можна купити модулі приманок (англ. Lure Module), на які збіжаться дикі покемони, полегшуючи їхні лови.

Годуючи покемонів цукерками і витрачаючи «зоряний пил», гравець отримує розвиток покемона — збільшення його параметрів та перехід в іншу форму. Просте посилення піднімає рівень ушкоджень, які завдаються в бою, та запас здоров'я, вимагаючи «пилу» і трохи цукерок. Для зміни форми необхідно згодувати багато цукерок — зазвичай 25, 50 і 100 відповідно до кількості форм. Такі, як Меджікарап, вимагають кілька сотень цукерок для еволюції, що компенсується силою досягнутої форми. Крім того, істота може еволюціонувати безкоштовно, якщо гравець зловив багато покемонів одного виду, чим винагороджуються його зусилля. В боях успіх оцінюється за двома основними параметрами покемона: бойовою міццю (англ. Combat Power) і очками здоров'я (англ. Hit Points). Переможений покемон повертається до колекції з одним очком здоров'я і стає доступним для нових поєдинків після використання спеціального зілля, що відновлює його здоров'я до максимально можливого рівня.

Ловлячи або вирощуючи нових покемонів, розвиваючи їх і беручи участь у боях, гравець віртуально збільшує свій рівень розвитку, отримуючи нові можливості. Йому стає до снаги ловити все сильніших покемонів, а винагорода зростає. Досягши п'ятого рівня, він може долучитися до однієї з трьох команд «тренерів», які змагатимуться між собою в боях. Крім того, кожна команда має свій погляд на покемонів: «Відвага» (англ. Valor) робить ставку на розвиток фізично сильних покемонів, «Таємничі» (англ. Mystic) переконані, що покемони перемагають завдяки розуму, а «Інстинкт» (англ. Instinct) — що секрет перемоги криється в розвитку відчуттів. У людних місцях розташовуються «покезупинки» (англ. Pokestops), де можна знайти цінні предмети, і «тренувальні зали» (англ. Gyms), в яких можна кинути виклик іншим «тренерам» покемонів. «Тренувальні зали» контролюються якоюсь із команд, яка повинна турбуватися про їхній престиж, відповідаючи на виклики інших команд, здобуваючи перемоги і заробляючи медалі за випробування, що даються автоматично. «Тренер» тренуватиме своїх звірят тільки в залі, контрольованому його командою. Чим більше покемонів перебуває в залі, тим сильнішим є його захист. Якщо престиж падає до нуля внаслідок поразок, то переможці привласнюють «тренувальний зал» собі, збільшуючи свій вплив[4][5].

Для запуску гри пристрій повинен бути під управлінням операційної системи Android 4.4 чи більш нової[6], або iOS 8[7].

Розробка[ред. | ред. код]

Запуск Pokémon Go у країнах світу:
   6 липня 2016 (Австралія, Нова Зеландія, США)
   13 липня 2016 (Німеччина)
   14 липня 2016 (Велика Британія)
   15 липня 2016 (Італія, Іспанія, Португалія)
   16 липня 2016 (більшість країн Європи)[К 1]
   17 липня 2016 (Канада)
   22 липня (Японія)
   24 липня (Франція)
   25 липня (Гонконг)
   6 серпня (більшість Південно-Східної Азії[К 2], островів Тихого океану[К 3] і Тайвань)
   29 вересня 2016 (Албанія, Боснія і Герцеговина, Макао, Македонія і Сербія)
   30 вересня 2016 (Середня Азія [К 4])
   4 жовтня 2016 (Африка [К 5])
   17 листопада 2016 (Близький Схід [К 6])
   13 грудня 2016 (Південна Азія [К 7])

Ідея гри зародилася в Сатору Івати з Nintendo та Цунеказу Ішіхари з The Pokémon Company першого квітня 2014 року. Тоді Google було влаштовано жарт — опубліковано відео, в якому показувалася начебто майбутня функція сервісу Google Maps — доповнена реальність з покемонами, яких можна буде ловити, подорожуючи світом[8]. Це здалося більшим, ніж просто жарт, і Pokémon Company, Google та Nintendo інвестували $30 млн у Niantic[ru] задля реалізації такої можливості на повному серйозі[9]. Цей вибір обґрунтовувався тим, що Niantic, яка була заснована 2010 року як стартап Google, вже мала досвід створення ігор доповненої реальності. Її творіння мало назву Ingress і було грою, де дві команди гравців змагалися за віртуальне володіння культурними пам'ятками реального світу[10][11]. «Стратегічні інвестиції Pokémon в Niantic відкривають шлях до соціального мобільного досвіду, якого світ ще не бачив» — повідомляв Ішіхара в жовтні 2015 року[9].

Незвичайну гру, яка поєднувала б реальність із віртуальним світом і отримала назву Pokémon GO, було анонсовано у січні 2016. Підігріваючи інтерес до проекту, Niantic у своєму блозі назвали 2016 рік роком доповненої реальності[12]. В березні було анонсовано тестування Pokémon GO, при якому гравці могли б ловити покемонів, вирощувати їх з яєць і знаходити «покезупинки» і «тренувальні зали» біля примітних місць, таких як історичні пам'ятки[13]. У квітні тестування поширилося на Австралію і Нову Зеландію[14], а у травні — на США[15]. Згодом, у червні, розробники додали функцію фото, за допомогою якої можна робити знімки покемонів[16]. Випуск фінальної версії відбувся 6 липня у країнах, де раніше відбувалося тестування[17]. Поступово гра виходить і в інших регіонах: так, 13 липня вона стала доступною для завантаження у Німеччині[18], а 14 — у Великій Британії[19].

Зважаючи на популярність Pokémon GO, виконавчий директор Niantic Джон Ганке невдовзі заявив, що скоро гра стане доступною ще на 200 ринках. Він поділився планами своєї компанії запустити гру найближчим часом у Південній Кореї, Китаї та Японії, що особливо цікаві як ринки мобільних додатків[20]. Список країн, де гра офіційно підтримується, поповнився 15 липня Італією, Іспанією і Португалією[21]. З 16 липня її стало можливим завантажувати в наступних європейських країнах: Австрії, Бельгії, Болгарії, Греції, Гренландії, Данії, Естонії, Ісландії, Ірландії, Латвії, Литві, Люксембурзі, Мальті, Нідерландах, Норвегії, Польщі, Румунії, Словаччині, Словенії, Угорщині, Фінляндії, Хорватії, Чехії, Швеції, Швейцарії та на Кіпрі[22]. Від 17 липня Pokémon GO доступна в Канаді[23]. В Японії реліз відбувся 22 липня, спонсором при цьому виступала корпорація McDonald's[24]. З 24 липня гра вийшла у Франції[25] і наступного дня в Гонконзі[26]. Від 3 серпня Pokémon GO офіційно доступна в Латинській Америці[27][28], а від 6 серпня — в більшості країн Південно-Східної Азії, островах Тихого океану і на Тайвані[29]. З 29 вересня Pokémon GO стала офіційно доступною також на Балканах і в Макао[30]. Ще за п'ять днів гру видали в Середній Азії та Монголії[31]. Згодом, 4 жовтня, до офіційно підтримуваних регіонів додалася Африка, але лише деякі країни[32]. Реліз для Близького Сходу відбувся 17 листопада[33]. Наприкінці року регіони підтримки поповнилися країнами: Багладеш, Бутан, Індія, Непал, Пакистан і Шрі-Ланка[34].

На фестивалі Comic-Con International 21-24 липня в Сан-Дієго генеральный директор Niantic Джон Ганке поділився планами щодо подальшого розвитку Pokémon GO. Він зазначив, що пріоритетним завданням розробників є забезпечення стабільної роботи гри і виправлення її помилок і недоліків. Також він повідомив, що сервери компанії не були розраховані на те навантаження, з яким довелося зіткнутися. Поки цю проблему не буде вирішено, гра не отримає нововведень. Разом з тим Ганке анонсував розширені можливості лідерів команд, наприклад, вони даватимуть поради. За його словами, з часом буде додано більше покемонів, Покецентри, де можна буде лікувати покемонів, і функція торгівлі між гравцями[35]. Наприкінці липня Джон Ганке розкрив, що сам мало грає в своє творіння і має там 5-й рівень, оскільки весь час зайнятий вдосконаленням і обслуговуванням Pokémon GO[36].

Оцінки і відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Агрегатори
АгрегаторОцінка
Metacritic68/100[37]
Світові
ВиданняОцінка
Destructoid3.5/10[38]
GameSpot7/10[39]
IGN7/10[40]
The Guardian2/5 зірок[42]
Time3/5 зірок[43]
Dectructoid3,5/10[44]
Українські
ВиданняОцінка
ITC4,5/5[41]

При своїй популярності Pokémon GO отримала змішані оцінки-відгуки як критиків, так і пересічних гравців. На агрегаторі Metacritic середній бал серед професійних рецензентів складає 68 зі 100 можливих[37]. У численних рецензіях і оглядах Pokémon GO називалася веселою і захопливою, але згадувалися технічні проблеми, такі як помилки самої гри та перевантаження її серверів[45][46][47]. У магазині Google Play оцінки користувачів склали 3,9/5 на основі понад півтора мільйона оцінювань[6].

В IGN гру було оцінено в 7/10, що відповідає рівню «добре». Зауважувалася відсутність глибини боїв порівняно з іншими іграми серії Pokémon, битв між друзями, торгівлі та списків лідерів. Висловлювалося побоювання, що популярність гри тимчасова, але з висновком, що навіть в такому разі Pokémon GO варта витраченого на неї часу[5].

Ресурс Destructoid поставився вельми критично, давши грі 35/100. Популярність пояснювалася тим, що Pokémon GO перша у своєму роді та звертається до ностальгії за іграми й аніме про покемонів. Але власне ігровий процес було визначено як бідний, з простими ловами, нерівними можливостями для гравців у пошуках звірят і складністю побудови сильної команди. Рецензент Майк Косімано поділився, що, на його думку, цікавіше обговорювати цю гру, ніж грати в неї[44].

Російський журнал «Мир фантастики» припустив, що після Pokémon GO почнеться мода на ігри з доповненою реальністю. Поки такі твори, як Ingress, були лише експериментами, Pokémon GO — масовий продукт, який зробив реальність трохи фантастичнішою[11].

Попри те, що після виходу Pokémon GO Nintendo обійшла Sony за капіталізацією, 25 липня її акції сильно впали. Феноменальна популярність призвела до серйозного підвищення попиту на акції Nintendo — 60%, який швидко знизився на 17,6%. Причина полягала в тому, що Nintendo заявила про досить обмежені доходи від самої гри, яка розповсюджується безкоштовно і може гратися без внутрішньоігрових покупок[48][49].

Грудневе оновлення 2017 року додало до гри динамічну зміну погоди, що відповідає погоді в реальному світі. Це впливає на появу покемонів, наприклад, водні з'являються частіше під час дощу та мають більшу бойову міць. Також оновлення додало покемонів із ігор Pokémon Ruby й Sapphire[50].

У липні 2020 року, з нагоди 4-ї річниці випуску гри, аналітична компанія Sensor Tower повідомила, що за весь час Pokémon GO принесла прибутки в 3,6 млрд доларів США[51].

Супутня продукція[ред. | ред. код]

Pokemon GO Plus

Для більшої зручності гри в Pokémon Go анонсовано спеціальний пристрій Pokémon Go Plus. Це краплеподібна річ (поєднано дизайн покебола зі шпилькою Google Maps) з вібрувальним елементом і світлодіодом, яка поєднується зі смартфоном чи планшетом через безпровідну технологію Bluetooth. Вона кріпиться до браслета, що носиться на руці, або до одягу за допомогою кліпси[52]. Пристрій вібрує і світиться, коли у грі поруч знаходиться покемон, поблизу є «покезупинка», або відбуваються інші важливі події. Тим самим пристрій позбавляє необхідності постійно дивитися на екран[53]. Pokémon Go Plus очікувався до серійного випуску наприкінці липня 2016 року[4][53]. Орієнтовною датою називалося 31 липня[52]. Однак 27 липня випуск було перенесено на вересень[54]. Врешті пристрій надійшов у продаж 16 вересня, розповсюджуючись через онлайн-магазини Amazon і GameStop[55].

Сумісність зі смартфонами і планшетами розширюватиметься в міру виходу оновлень гри. Згідно заяви Nintendo, Pokémon Go Plus продається лише по одному примірнику для кожного власника гри Pokémon GO[52].

Pokémon Go як культурний феномен[ред. | ред. код]

Натовп людей у Флоридському міжнародному університеті шукає рідкісного покемона Гантера

Вже за тиждень гра отримала величезну популярність і кількість завантажень. Кількість інсталяцій із Google Play склало понад 10 млн[56], але загальна кількість була більшою, оскільки в непідтримуваних регіонах користувачі ставили спеціально зламані версії. За даними компанії Sensor Tower на кінець тижня по випуску, середній час щоденного використання Pokémon Go становив понад 33 хвилини. Це більше, ніж щоденне середнє користування Facebook (22 хвилини на день), Snapchat (18 хвилин), і Твіттер (17 хвилин). Щоправда, це число не було рекордом серед мобільних додатків, у Candy Crush Saga і Game of War грали ще більше[57]. Станом на 12 липня в Pokémon GO тільки для iOS у США щодня здійснювалося покупок на $1,6 млн при тому, що платили лише 5 % гравців[58]. З'явилися відомості, що пошукові запити в Google про Pokémon GO перевищили за кількістю запити на порнографію[59][60].

Деякі гравці зробили свого роду винаходи задля спрощення ловів звірят. Так, група шанувальників гри пристосувала дрон-квадрокоптер для тримання смартфона, щоб дистанційно керувати ним і ловити покемонів швидше та в малодоступних місцях[61]. Публічні заклади, такі як магазини і кафе, швидко побачили можливість додаткового заробітку, дозволяючи ловити покемонів на своїй території тільки після здійснення в них покупки[11].

У ЗМІ швидко стали з'являтися новини про кумедні й моторошні випадки, пов'язані з грою в Pokémon Go. Наприклад, про поліцейських, які в робочий час стояли на «покестопі»[62], студента, який не відволікся від гри навіть при ножовому пораненні[63], або як президент Ізраїлю знайшов покемона у власному кабінеті[64]. Оскільки гра не була доступною по всьому світу, в тому числі й Україні, інформаційні ресурси викладали інструкції як отримати гру, попри регіональні обмеження[65].

Низка спільнот і установ виступила проти використання Pokémon GO в певних місцях. Так, Меморіальний Музей Голокосту у Вашингтоні та Арлінгтонський національний цвинтар у сусідній Вірджинії видали заяви з проханням проявляти повагу і не «ловити» віртуальних покемонів на їх територіях. Служба національних парків закликала відвідувачів насолоджуватися красою природи замість полювання на віртуальних істот[66]. В Петербурзі місцеві козаки виступили з осудом гри, називаючи захоплення доповненою реальністю сатанинським заняттям, що відволікає від більш важливих справ[67]. З'явилася навіть думка, що Pokémon GO створено спецслужбами якоїсь країни для збору інформації по всьому світу[68]. Численних користувачів Інтернету стали дратувати повсюдні згадки гри, тому було створено спеціальні додатки, які блокують в інтернет-браузерах будь-яку інформацію про цю гру[69].

Також було анонсовано вихід повнометражного фільму, сюжет якого буде заснований на грі Pokemon GO. Зйомки фільму почнуться кінокомпанією Legendary Entertainment у 2017 році.[70]

У Південній Кореї, де Pokémon GO станом на 24 липня ще не вийшла, місто Сокчхо перетворилося на принаду для туристів — воно виявилося єдиним, де в усій країні гра працювала. Причиною стала заборона сервісу Google Maps, який використовує гра, у Південній Кореї, оскільки вона формально досі перебуває у стані війни з Північною Кореєю і карти можуть видати розташування важливих об'єктів. Лише невелика ділянка, де і розташоване Сочкхо, не потрапляє до забороненої зони. Автобуси не встигали возити туристів, а місцеві заклади швидко зреагували, розміщуючи зарядні станції, точки Wi-Fi та рекламу[71].

На хвилі популярності Pokémon GO виникли пропозиції таких послуг, як інсталяція гри за певну плату для недосвідчених користувачів, «вигулювання» смартфонів за гравця, погодинні перевезення на таксі по місту між важливими точками[72]. В Європі туроператори взялися офіційно возити туристів до США, щоб ті могли зловити всіх покемонів[73]. Власники аккаунтів з високим рівнем тренера і багатою колекцією покемонів пропонували купити свої аккаунти, доводячи ціну до $100. Такі пропозиції з'явилися в тому числі і в Україні, а до Києва організовувалися поїздки на «полювання»[72]. Niantic[ru] наголосили, що передача своїх аккаунтів іншим людям, як і шахрайство у вигляді користування зламаними версіями їхньої гри, може каратися баном аккаунту[74].

Серед причин популярності гри основною є те, що вона збирає людей разом, дозволяє заводити нові знайомства і весело проводити час за спільним заняттям. Pokémon GO стала першою мобільною грою з доповненою реальністю, зрозумілою широким верствам населення, яка не вимагала спеціальних шоломів або окулярів, будучи доступною кожному, хто володіє смартфоном. Крім того ця гра є ностальгічною: покемони з'явилися в консольних іграх 1990-х років і набули популярності з виходом аніме. Станом на 2016 рік люди, для яких це було часом дитинства, вже стали 20-30-річними дорослими. Також Pokémon GO спонукає вести активний спосіб життя, подорожуючи і цим покращуючи здоров'я. Під час цього зростає інтерес до публічних місць, таких як бібліотеки та музеї, оскільки в них містяться віртуальні істоти й об'єкти[75][76][77].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
 1. А саме: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Гренландія, Данія, Естонія, Ісландія, Ірландія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Хорватія, Чехія, Швеція та Швейцарія.
 2. А саме: Бруней, Камбоджа, Індонезія, Лаос, Малайзія, Філіппіни, Сингапур, Таїланд та В'єтнам.
 3. Фіджі, Мікронезія, Палау, Папуа Нова Гвінея, Соломонові острови
 4. Казахстан, Киргизстан, Монголія, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан
 5. Бенін, Ботсвана, Буркіна-Фасо, Кабо-Верде, Чад, Кот-д'Івуар, Єгипет, Габон, Гамбія, Гана, Гвінея-Бісау, Кенія, Ліберія, Мадагаскар, Малаві, Мавританія, Маврикій, Марокко, Мозамбік, Намібія, Нігер, Руанда, Сейшели, Сан-Томе і Принсипі, Сьєрра-Леоне, ПАР, Свазиленд, Танзанія, Того, Уганда і Замбія
 6. Бахрейн, Ізраїль, Йорданія, Кувейт, Ліван, Оман, Катар і ОАЕ
 7. Бангладеш, Бутан, Індія, Непал, Пакистан і Шрі-Ланка
Джерела
 1. Savov, Vlad (19 липня 2016). Nintendo has doubled in value since Pokémon Go’s release. The Verge (англійською). Архів оригіналу за 20 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 2. 65 Amazing Pokemon Go Statistics (амер.). 27 серпня 2016. Архів оригіналу за 3 жовтня 2016. Процитовано 1 жовтня 2016. 
 3. 'Pokémon Go' has racked up 1 billion downloads. Engadget (англ.). Архів оригіналу за 2 серпня 2019. Процитовано 2 серпня 2019. 
 4. а б Pokémon GO | Pokémon Video Games. www.pokemon.com (англійською). Архів оригіналу за 5 серпня 2016. Процитовано 13 липня 2016. 
 5. а б Pokemon GO Wiki Guide. IGN (англійською). Архів оригіналу за 12 липня 2016. Процитовано 13 липня 2016. 
 6. а б Pokémon GO — Програми Android у Google Play. Google Play. Архів оригіналу за 12 серпня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 7. Pokémon GO on the App Store. App Store. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 8. Google's April Fools' prank puts Pokemon in the real world. CNET. Архів оригіналу за 8 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 9. а б Niantic Inc. Raises $20 Million in Financing from The Pokémon Company, Google and Nintendo. www.nianticlabs.com. Архів оригіналу за 5 серпня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 10. Ingress. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 14 липня 2016. 
 11. а б в Pokémon Go: как дополненная реальность за неделю изменила мир | Игры на МирФ. Мир фантастики (російською). Архів оригіналу за 15 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 12. Three Years of Ingress and the Road for Niantic. Архів оригіналу за 16 серпня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 13. A first look at Pokémon GO. Архів оригіналу за 16 серпня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 14. Pokémon GO invites roll out to Australia and New Zealand field testers. Архів оригіналу за 16 серпня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 15. Pokémon GO field testing expands to the United States. Архів оригіналу за 16 червня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 16. More Pokémon GO Updates. Архів оригіналу за 16 серпня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 17. Break out the sneakers and Poké Balls!. Архів оригіналу за 26 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 18. Germans join Pokemon hunt as hit game reaches Europe. Yahoo!. Архів оригіналу за 14 липня 2016. Процитовано 15 липня 2016. 
 19. Pokemon Go officially arrives in the UK on iOS and Android. CNET. Архів оригіналу за 14 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 20. Developer of Nintendo's Pokemon GO aiming for rollout to 200 markets soon. Рейтер. 15 липня 2016. Архів оригіналу за 19 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 21. Pokémon GO available in Italy, Spain, and Portugal — Nintendo Everything (англійською). 15 липня 2016. Архів оригіналу за 16 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 22. Pokemon Go is officially out in Ireland — GO!. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 23. Pokémon GO on Twitter. Twitter. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 24. Russell, Jon. Pokémon Go will launch in Japan tomorrow with game’s first sponsored location. TechCrunch. Процитовано 20 липня 2016. 
 25. Pokémon GO Now Available In France — Nintendo Insider (англійською). 24 липня 2016. Архів оригіналу за 25 липня 2016. Процитовано 25 липня 2016. 
 26. Pokémon Go finally comes to Hong Kong, instantly takes over the city. Shanghaiist. Архів оригіналу за 27 липня 2016. Процитовано 25 липня 2016. 
 27. Pokémon GO: Próximas horas | Pokémon GO Argentina (es-ES). 6 липня 2016. Архів оригіналу за 7 серпня 2016. Процитовано 4 серпня 2016. 
 28. [¡Atrapalos ya!] Pokémon GO expands to South America and Central America. Android Police. 3 серпня 2016. Архів оригіналу за 5 серпня 2016. Процитовано 4 серпня 2016. 
 29. Pokemon Go is finally released in Thailand and across Southeast Asia (амер.). 6 серпня 2016. Архів оригіналу за 7 серпня 2016. Процитовано 6 серпня 2016. 
 30. Pokémon GO available in five new countries and regions. pokemongo.nianticlabs.com. Архів оригіналу за 8 жовтня 2016. Процитовано 8 грудня 2016. 
 31. Pokémon GO available in six new countries. pokemongo.nianticlabs.com. Архів оригіналу за 8 жовтня 2016. Процитовано 8 грудня 2016. 
 32. Pokémon GO available in thirty-one new countries. pokemongolive.com. Архів оригіналу за 8 жовтня 2016. Процитовано 8 грудня 2016. 
 33. Pokémon GO available in eight new countries in the Middle East. pokemongo.nianticlabs.com. Архів оригіналу за 18 листопада 2016. Процитовано 8 грудня 2016. 
 34. Pokémon GO is now available in India and other South Asian Countries!. pokemongolive.com. Архів оригіналу за 14 грудня 2016. Процитовано 3 лютого 2017. 
 35. The CEO behind Pokémon Go just dropped some big hints to the future of the game. Архів оригіналу за 27 липня 2016. Процитовано 27 липня 2016. 
 36. The creator of Pokémon Go is only a level 5. Архів оригіналу за 27 липня 2016. Процитовано 27 липня 2016. 
 37. а б Pokemon GO. Metacritic (англійською). Архів оригіналу за 21 липня 2016. Процитовано 20 липня 2016. 
 38. Cosimano, Mike. Review: Pokemon Go. Destructoid. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 12 липня 2016. 
 39. Concepcion, Miguel (12 липня 2016). Pokemon GO Review. GameSpot. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 12 липня 2016. 
 40. Plagge, Kallie (12 липня 2016). POKEMON GO REVIEW. IGN. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 13 липня 2016. 
 41. Данилов, Олег (16 липня 2016). Pokémon GO: покемоны, которые захватили мир. ITC.ua (російською). Архів оригіналу за 20 липня 2016. Процитовано 20 липня 2016. 
 42. Brewster, Kat. Pokémon Go review – it may not be a good game, but it's a great experience. The Guardian. Архів оригіналу за 12 липня 2016. Процитовано 13 липня 2016. 
 43. Peckham, Matt (12 липня 2016). 'Pokémon Go' Review: Brilliant Concept, Shallow Fun. TIME.com. Архів оригіналу за 13 липня 2016. Процитовано 12 липня 2016. 
 44. а б Review: Pokemon Go. Destructoid. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 45. Pokemon Go Review. Gamespotдата-доступу=2016-07-17. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 46. Plagge, By Kallie. Pokemon Go Review. IGN. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 47. Pokemon GO Review. Архів оригіналу за 9 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 48. Byford, Sam (25 липня 2016). Nintendo shares plummet after investors realize it doesn't actually make Pokémon Go. The Verge. Архів оригіналу за 26 липня 2016. Процитовано 26 липня 2016. 
 49. Nintendo shares dive as company plays down Pokemon GO's earnings impact. Рейтер. 25 липня 2016. Архів оригіналу за 26 липня 2016. Процитовано 26 липня 2016. 
 50. Frank, Allegra (6 грудня 2017). Pokémon Go’s weather system was a long time coming. Polygon. Архів оригіналу за 8 грудня 2017. Процитовано 8 грудня 2017. 
 51. Chapple, Craig. Pokémon GO Surpasses $3.6 Billion in Lifetime Revenue as It Celebrates Four-Year Launch Anniversary. Sensor Tower Blog. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 8 липня 2020. 
 52. а б в Pokémon Go Plus - release date, price, UK pre order and everything we know. Архів оригіналу за 20 липня 2016. Процитовано 19 липня 2016. 
 53. а б Frank, Allegra (11 липня 2016). Pokémon Go Plus: Everything you need to know. Polygon (англійською). Архів оригіналу за 12 липня 2016. Процитовано 13 липня 2016. 
 54. Sarkar, Samit (27 липня 2016). Pokémon Go Plus delayed to September (update). Polygon (амер.). Архів оригіналу за 28 липня 2016. Процитовано 4 серпня 2016. 
 55. Pokemon Go Plus Is Available Now. Архів оригіналу за 18 вересня 2016. Процитовано 18 вересня 2016. 
 56. 'Pokémon Go' is already almost as big as Snapchat and Google Maps. Архів оригіналу за 19 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 57. На Pokemon Go тратят больше времени, чем на Facebook. 3DNews Daily Digital Digest (російською). Архів оригіналу за 20 вересня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 58. Truong, Alice. Pokémon Go is making $1.6 million each day in the US from iOS users paying for silly virtual goods (англійською). Архів оригіналу за 13 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 59. POKÉMON GO Is More Popular Than Porn Right Now | Nerdist. 14 липня 2016. Архів оригіналу за 15 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 60. Покемони захоплюють світ. Google користувачі шукають Pokemon GO частіше, ніж порно. Еспресо TV (українською). Архів оригіналу за 14 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 61. BEAN OFTHEMONTH (11 липня 2016). Dronemon Go — Pokemon Go with a Drone. YouTube. Архів оригіналу за 19 серпня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 62. Нью-йоркських копів застукали за грою в Pokémon Go. Корреспондент. Архів оригіналу за 1 жовтня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 63. Американець продовжив грати в Pokémon Go з ножовим пораненням. Корреспондент. Архів оригіналу за 4 жовтня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 64. Президент Ізраїлю знайшов у власному кабінеті покемона. ТСН. Архів оригіналу за 16 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 65. Pokémon Go: як завантажити нову гру в Україні. Архів оригіналу за 15 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 66. Адміністрація Арлінґтонського кладовища в США просить відвідувачів не грати в Pokemon Go. Архів оригіналу за 18 вересня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 67. Петербургские казаки требуют запретить игру Pokemon Go в России (російською). Архів оригіналу за 15 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 68. У Росії припустили, що Pokemon Go створили спецслужби. Еспресо TV. Архів оригіналу за 16 липня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 69. PokeGone — Gotta block 'em all. chrome.google.com. Архів оригіналу за 11 серпня 2016. Процитовано 17 липня 2016. 
 70. Голлівуд зніме блокбастер про гру Pokemon Go і детектива Пікачу. www.computerrex.com. 25 липня 2016. Архів оригіналу за 27 серпня 2016. 
 71. Lee, Dami (14 липня 2016). Glitch turns seaside South Korean city into 'holy land' of Pokémon Go. The Verge. Архів оригіналу за 23 липня 2016. Процитовано 26 липня 2016. 
 72. а б Покемономания в Украине: на OLX уже более 300 объявлений с предложением услуг по установке Pokemon Go, отлову покемонов, прокачке аккаунтов и т.д. - ITC.ua (російською). 26 липня 2016. Архів оригіналу за 27 липня 2016. Процитовано 26 липня 2016. 
 73. Для любителей Pokemon Go предлагают туры. Архів оригіналу за 27 липня 2016. Процитовано 27 липня 2016. 
 74. Alexander, Julia (18 липня 2016). Pokémon Go players are selling their accounts for upwards of $100. Polygon (англійською). Архів оригіналу за 29 липня 2016. Процитовано 26 липня 2016. 
 75. 5 reasons why Pokemon Go is taking over the world, explained by a millennial (англійською). Архів оригіналу за 30 вересня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 76. Fitzpatrick, Alex. How Pokemon Go Took Over the World. Тайм. Архів оригіналу за 30 вересня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 
 77. How Pokémon GO Is the Perfect Tool for Encouraging Summer Learning. Архів оригіналу за 17 липня 2016. Процитовано 14 липня 2016. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]