Prince of Persia (1989)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Prince of Persia

Prince of Persia PC title Screen.png

Розробник Джордан Мехнер
Видавець Brøderbund
Частина серії Prince of Persia
Дата випуску США 3 жовтня 1989
Японія 1990
ЄС 1990
Жанр Платформер
Платформи DOS, Apple II, Mac OS, Amiga, Atari ST, Master System, NES, Amstrad CPC, ZX Spectrum, SMD, Mega CD, Sega Game Gear, TurboGrafx CD, SNES, GB / GBC, Iphone OS
Сайт http://www.princeofpersiagame.com/

Prince of Persia (укр. Принц Персії) — культова комп'ютерна гра,[1] створена Джорданом Мехнером (Jordan Mechner), що дала початок серії ігор Prince of Persia.

З появою Prince of Persia: The Sands of Time гра з комерційного ПЗ переведена в abandonware.

Оригінальна версія гри[ред.ред. код]

Гра була випущена в 1989 році Brøderbund Software для Apple II. Пізніше портована на безліч інших платформ, включаючи Amiga, Apple Macintosh, DOS, NES, Game Boy, Game Gear, SNES і Sega Genesis. Являє собою двовимірний платформер, що поєднує стрибки і біг по підземеллях з боями на мечах. Володіла передовою для свого часу графікою завдяки технології ротоскопіровання; автор гри провів багато годин за вивченням відеозапису рухів свого брата, Девіда Мехнера, для того, щоб рухи героя були реалістичними.[2]

Як можна зрозуміти з назви, дія гри відбувається в Персії. Султан знаходиться на війні, і в його відсутність злий візир Джаффар намагається захопити трон. Джаффар схопив принцесу і дав їй годину на роздуми: стати його дружиною або померти. Герой гри — справжнє кохання принцеси; він повинен втекти із в'язниці і врятувати її до того, як мине година.

Гра йде в реальному часі. Якщо принц гине, гра розпочинається з початку поточного рівня, але час, витрачений на невдалу спробу, не повертається. Кількість спроб не обмежена, і гравець програє тільки в тому випадку, якщо не вкладеться в ліміт часу.

Падіння з невеликої висоти і удари мечем під час бою зменшують очки здоров'я принца, у той час як падіння з великої висоти і удари мечем, коли принц беззбройний, призводять до негайної смерті. Принц може відновлювати сили, випивши знайдені зілля з червоним димком. Є й потужніші зілля, які не тільки відразу відновлюють всі сили, але й дають додаткові. Їх дуже мало (по одній ємності на рівень, і то не на кожний), як правило, їх знаходження пов'язане з відхиленнями від основного маршруту і досить серйозними небезпеками. Небезпеки являють собою пастки, наприклад, ножі, що висовуються із землі або гільйотини в коридорах. Також важливі ділянки лабіринтів охороняють вартові. По ходу проходження гри кілька разів зустрічаються ситуації, в яких потрібно змінити звичайну тактику бою або виконати незвичайні дії, наприклад, стрибнути в те, що здається прірвою, або не боротися з супротивником. На останньому рівні принц бореться з самим Джаффаром і, в разі перемоги, кидається в обійми принцеси.

Портовані версії[ред.ред. код]

IBM PC version of Prince of Persia.

Після випуску для Apple II в 1989, гра була портована на кілька інших платформ. Через рік були випущені порти на інші персональні комп'ютери — Amiga, Atari ST і IBM PC-сумісні. У 1992 р., коли ринок домашніх ігрових приставок став сильно зростати, були випущені версії для Sega Master System, Sega Mega-CD, NES, Game Boy і SNES. У тому ж році з'явилася версія для Apple Macintosh, з покращеною графікою. Потім, у 1993 році вийшла версія для Sega Mega Drive. Через шість років, у 1999, з'явився порт для Game Boy Color. Java-версія для мобільних пристроїв вийшла на початку 2000-х. Також випущена демонстраційна Flash-версія.[3]

У 1994 році вийшла неофіційна версія для ZX Spectrum-сумісного комп'ютера ATM Turbo, створена російським програмістом (Honey Soft, Москва). Ця версія використовувала EGA-подібний відеорежим ATM Turbo, і не могла працювати на звичайному ZX Spectrum. Неофіційна версія для самого ZX Spectrum випущена в 1996 році, вона була розроблена іншим російським програмістом (Nikodim).[4] Строго кажучи, ці версії є ремейками, а не портами — сирцевий код був недоступний.

У 2007 році Ubisoft випустила ремейк класичної версії Prince of Persia для платформи Xbox 360.[5] Версія для PS3 була випущена в 2008 році.

У 2012 вийшли версії для IOS та Android.

Сіквели[ред.ред. код]

Офіційні продовження:

Крім офіційних продовжень, існують неофіційні модифікаціі:

 • 4D Prince of Persia, випущена в лютому 1994 року К. А. Теребіловим. Відрізняється ускладненими рівнями, при проходженні деяких з них з може відбуватися аварійне завершення програми.
 • Super Prince of Persia 1995 року відComputer Pirates Studio. Відрізняється дуже складним геймплеєм і масштабною переробкою рівнів [6]

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • На комп'ютері з процесором Intel 80286 гра триває довше години (близько 80 хвилин).
 • Крім великої кількості «безликих» вартових, в грі є четверо унікальних:
  • Скелет в кінці 3 рівня, якого неможливо вбити, а можна тільки вражаючими ударами меча відтіснити до прірви, щоб він, відступивши назад при черговому ударі, впав в прірву;
  • Умілий воїн в середині 6 рівня, якого можна не вбивати, а помінятися з ним місцями, після чого спокійно втекти;
  • Воїн на початку 8 рівня зі швидкісною реакцією, який сам не рветься у бій, а віддає перевагу оборонній тактиці;
  • Сам Джаффар в кінці 12 рівня.
 • У версії для NES немає унікальних вартових (можна вбити навіть скелета, як звичайного сарацина). Натомість гра штучно ускладнена: у деяких місцях неможливо спуститися з уступу.
 • З власним відображенням битися на мечах не потрібно, натомість необхідно сховати меч і зробити крок назустріч. У результаті Принц і відображення знову з'єднаються воєдино.
 • Рекорд з проходження Prince of Persia для PC — 14:17 [7]. Для проходження в цьому випадку використовувалися не тільки штатні хитрощі (використання секретних шляхів, ухилення від битв), а й баги (проходження через грати або стіни в результаті помилок у програмі).
 • За задумом Мехнера, Sands of Time повинна була бути продовженням Prince of Persia. Але Ubisoft стверджує, що Принц зSands of Timeніяк не пов'язаний з оригінальним Принцом. Єдиний часовий зв'язок - уSands of Timeдія відбувається раніше, ніж уPrince of Persia.
 • Перший рівень можна пройти за 1 хвилину не беручи меч. Вартового, який охороняє шлях до дверей на 2 рівень, потрібно виманити до самого уступу перед першою пасткою з ножами, (принц підтягується, а вартові цього не вміють) потім пробити стелю, вийти вправо до першої кімнати, спуститися у люк, який відкрився до цього, результат – охоронець залишається зліва, а шлях до дверей вільний! На другому рівні меч дається автоматично. У той же час, можна безкровно минути вартових по ходу гри.

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]