Prince of Persia (1989)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Prince of Persia
Prince of Persia PC title Screen.png
Розробник Джордан Мехнер
Видавець Brøderbund
Геймдизайнер Jordan Mechner[d]
Частина серії Prince of Persia
Дата випуску США 3 жовтня 1989
Японія 1990
Європейський Союз 1990
Жанр(и) Платформер
Платформа DOS, Super Nintendo Entertainment System, Amstrad CPC[d], Sega Mega Drive, PC Engine, ZX Spectrum, Mac OS, Amiga, Nintendo Entertainment System, iOS, Sega Mega-CD[1] і Sega Master System[2]
Режим гри однокористувацька гра
Сайт princeofpersiagame.com
CMNS: Prince of Persia на Вікісховищі

Prince of Persia (укр. Принц Персії) — культова комп'ютерна гра,[3] створена Джорданом Мехнером (Jordan Mechner), що дала початок серії ігор Prince of Persia.

З появою Prince of Persia: The Sands of Time гра з комерційного ПЗ переведена в abandonware.

Оригінальна версія гри[ред. | ред. код]

Гра була випущена в 1989 році Brøderbund Software для Apple II. Пізніше портована на безліч інших платформ, включаючи Amiga, Apple Macintosh, DOS, NES, Game Boy, Game Gear, SNES і Sega Genesis. Являє собою двовимірний платформер, що поєднує стрибки і біг по підземеллях з боями на мечах. Володіла передовою для свого часу графікою завдяки технології ротоскопіровання; автор гри провів багато годин за вивченням відеозапису рухів свого брата, Девіда Мехнера, для того, щоб рухи героя були реалістичними.[4]

Як можна зрозуміти з назви, дія гри відбувається в Персії. Султан знаходиться на війні, і в його відсутність злий візир Джаффар намагається захопити трон. Джаффар схопив принцесу і дав їй годину на роздуми: стати його дружиною або померти. Герой гри — справжнє кохання принцеси; він повинен втекти із в'язниці і врятувати її до того, як мине година.

Гра йде в реальному часі. Якщо принц гине, гра розпочинається з початку поточного рівня, але час, витрачений на невдалу спробу, не повертається. Кількість спроб не обмежена, і гравець програє тільки в тому випадку, якщо не вкладеться в ліміт часу.

Падіння з невеликої висоти і удари мечем під час бою зменшують очки здоров'я принца, у той час як падіння з великої висоти і удари мечем, коли принц беззбройний, призводять до негайної смерті. Принц може відновлювати сили, випивши знайдені зілля з червоним димком. Є й потужніші зілля, які не тільки відразу відновлюють всі сили, але й дають додаткові. Їх дуже мало (по одній ємності на рівень, і то не на кожний), як правило, їх знаходження пов'язане з відхиленнями від основного маршруту і досить серйозними небезпеками. Небезпеки являють собою пастки, наприклад, ножі, що висовуються із землі або гільйотини в коридорах. Також важливі ділянки лабіринтів охороняють вартові. По ходу проходження гри кілька разів зустрічаються ситуації, в яких потрібно змінити звичайну тактику бою або виконати незвичайні дії, наприклад, стрибнути в те, що здається прірвою, або не боротися з супротивником. На останньому рівні принц бореться з самим Джаффаром і, в разі перемоги, кидається в обійми принцеси.

Портовані версії[ред. | ред. код]

IBM PC version of Prince of Persia.

Після випуску для Apple II в 1989, гра була портована на кілька інших платформ. Через рік були випущені порти на інші персональні комп'ютери — Amiga, Atari ST і IBM PC-сумісні. У 1992 р., коли ринок домашніх ігрових приставок став сильно зростати, були випущені версії для Sega Master System, Sega Mega-CD, NES, Game Boy і SNES. У тому ж році з'явилася версія для Apple Macintosh, з покращеною графікою. Потім, у 1993 році вийшла версія для Sega Mega Drive. Через шість років, у 1999, з'явився порт для Game Boy Color. Java-версія для мобільних пристроїв вийшла на початку 2000-х. Також випущена демонстраційна Flash-версія.[5]

У 1994 році вийшла неофіційна версія для ZX Spectrum-сумісного комп'ютера ATM Turbo, створена російським програмістом (Honey Soft, Москва). Ця версія використовувала EGA-подібний відеорежим ATM Turbo, і не могла працювати на звичайному ZX Spectrum. Неофіційна версія для самого ZX Spectrum випущена в 1996 році, вона була розроблена іншим російським програмістом (Nikodim).[6] Строго кажучи, ці версії є ремейками, а не портами — сирцевий код був недоступний.

У 2007 році Ubisoft випустила ремейк класичної версії Prince of Persia для платформи Xbox 360.[7] Версія для PS3 була випущена в 2008 році.

У 2012 вийшли версії для IOS та Android.

Сіквели[ред. | ред. код]

Офіційні продовження:

Крім офіційних продовжень, існують неофіційні модифікаціі:

 • 4D Prince of Persia, випущена в лютому 1994 року К. А. Теребіловим. Відрізняється ускладненими рівнями, при проходженні деяких з них з може відбуватися аварійне завершення програми.
 • Super Prince of Persia 1995 року від Computer Pirates Studio. Відрізняється дуже складним геймплеєм і масштабною переробкою рівнів [8]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • На комп'ютері з процесором Intel 80286 гра триває довше години (близько 80 хвилин).
 • Крім великої кількості «безликих» вартових, в грі є четверо унікальних:
  • Скелет наприкінці 3 рівня, якого неможливо вбити, а можна тільки вражаючими ударами меча відтіснити до прірви, щоб він, відступивши назад при черговому ударі, впав в прірву;
  • Умілий воїн в середині 6 рівня, якого можна не вбивати, а помінятися з ним місцями, після чого спокійно втекти;
  • Воїн на початку 8 рівня зі швидкісною реакцією, який сам не рветься у бій, а віддає перевагу оборонній тактиці;
  • Сам Джаффар наприкінці 12 рівня.
 • У версії для NES немає унікальних вартових (можна вбити навіть скелета, як звичайного сарацина). Натомість гра штучно ускладнена: у деяких місцях неможливо спуститися з уступу.
 • З власним відображенням битися на мечах не потрібно, натомість необхідно сховати меч і зробити крок назустріч. У результаті Принц і відображення знову з'єднаються воєдино.
 • Рекорд з проходження Prince of Persia для PC — 14:17 [9]. Для проходження в цьому випадку використовувалися не тільки штатні хитрощі (використання секретних шляхів, ухилення від битв), а й баги (проходження через грати або стіни в результаті помилок у програмі).
 • За задумом Мехнера, Sands of Time повинна була бути продовженням Prince of Persia. Але Ubisoft стверджує, що Принц зSands of Timeніяк не пов'язаний з оригінальним Принцом. Єдиний часовий зв'язок — уSands of Timeдія відбувається раніше, ніж уPrince of Persia.
 • Перший рівень можна пройти за 1 хвилину не беручи меч. Вартового, який охороняє шлях до дверей на 2 рівень, потрібно виманити до самого уступу перед першою пасткою з ножами, (принц підтягується, а вартові цього не вміють) потім пробити стелю, вийти вправо до першої кімнати, спуститися у люк, який відкрився до цього, результат – охоронець залишається зліва, а шлях до дверей вільний! На другому рівні меч дається автоматично. У той же час, можна безкровно минути вартових по ходу гри.

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]