Proof-of-stake

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Proof-of-stake (PoS) (від англ. proof of stake, дослівно: «підтвердження частки») — метод захисту в криптовалютах, заснований на необхідності доказу зберігання певної кількості коштів на рахунку. При використанні цього методу алгоритм криптовалюти з більшою ймовірністю вибере для підтвердження чергового блоку в ланцюжку обліковий запис з великою кількістю коштів на рахунку. Метод використовують як альтернативу методу Proof-of-work (PoW) (доказ виконання роботи), в якому більшу ймовірність підтвердження блоку має обліковий запис з великими обчислювальними потужностями. Метод був запропонований в 2011.

Спільно обидва методи - PoW і PoS - використовуються, наприклад, в криптовалютах EmerCoin, NovaCoin, YaCoin. У криптовалютах PeerCoin і Reddcoin метод PoW використовується для початкового розподілу монет, а PoS — для підтвердження блоків. У криптоплатформі Nxt і BlackCoin метод PoS використовується на всіх етапах[1].

Аргументи, що вказують на спроможність методу[2]:

  • для проведення атаки 51% потрібно багато коштів. Нападнику буде просто дорого виконати атаку;
  • якщо у нападника знайдеться багато коштів, він сам постраждає від атаки, бо це порушить стійкість криптовалюти.

Аргументи, що викликають побоювання[3]:

  • PoS дає додаткову мотивацію до накопичення коштів в одних руках, що може негативно позначитися на децентралізації мережі[4];
  • якщо утвориться невелика група, яка зосередить у себе досить великі кошти, вона зможе нав'язувати свої умови функціонування криптовалюти, з яким будуть незгодні більшість міноритаріїв, які не контролюють процесинг.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. So What's So Special About Bitcoin? / Karl Whelan // forbes.com. — 2013. — 20 November. — Дата звернення: 01.09.2014.
  2. Новые веяния в криптовалютах... // habrahabr.ru. — Дата звернення: 01.09.2014.
  3. Proof of Stake // en.bitcoin.it. — 2012. — 1 November. — Дата звернення: 01.09.2014.
  4. On Stake and Consensus / Andrew Poelstra // wpsoftware.net. — 2015. — 22 March. — Дата звернення: 23.09.2014.