PyPy

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
PyPy
Official PyPy logo
Тип інтерпретатор та компілятор (як набір інструментів) Python
Стабільний випуск 5.9 (5 жовтня, 2017; 3 роки тому (2017-10-05))
Репозиторій foss.heptapod.net/pypy/pypy
Операційна система крос-платформовий
Мова програмування Python
Стан розробки активний
Ліцензія MIT License
Вебсайт pypy.org

PyPy — реалізація мови програмування Python, інтерпретатор та JIT-компілятор, написані на мові Python (використовується статично типізована підмножина RPython, Restricted Python). Проект має за мету швидкодію, ефективність та 100% сумісність з класичною реалізацією Python на мові СіCPython.

Завдяки залученню JIT-компілятора, котрий на льоту транслює деякі елементи в машинний код, PyPy при виконанні деяких операцій в кілька разів обганяє у продуктивності оригінальний інтерпретатор CPython. Ціною високої продуктивності та використання JIT-компіляції є більше споживання пам'яті — загальне споживання пам'яті в складних і тривало працюючих процесах (наприклад, при трансляції PyPy силами самого PyPy) перевищує споживання CPython в півтора-два рази.

Історія проекту[ред. | ред. код]

PyPy є продовженням проекту Psyco, JIT-компілятора для Python, розробленого Арміном Ріго (Armin Rigo). Мета PyPy в тому, щоб мати JIT-компілятор з охопленням, яке не було доступне для Psyco. PyPy почався як дослідницький проект для розробників.

Зріла стадія розвитку і офіційна версія 1.0 була досягнута в середині 2007 року, наступний акцент був зроблений на випуску production-ready версії з більшою сумісністю з CPython.

Версію 1.1 була випущено 28 квітня 2009 року.

У березні 2010 року вийшла версія 1.2, в якій особливу увагу було приділено швидкості. Ця версія включає в себе JIT-компілятор, який працює, але не рекомендований для використання в production.

26 листопада 2010 була випущена версія 1.4. Ця версія вперше в режимі JIT-компілятора по швидкості перевершує CPython[1]. Також розробники вважають, що ця версія готова для використання в production[2].

У червні 2014 вийшла перша[3] стабільна версія з підтримкою Python 3, гілка PyPy3 розвивається синхронно з PyPy і відрізняється підтримкою Python 3.

Цілі проекту[ред. | ред. код]

PyPy був задуманий як реалізація Python написана на Python. Той факт, що PyPy реалізований на мові високого рівня робить його гнучкішим і дозволяє легше експериментувати з новими можливостями, ніж CPython, і легко визначити області, де він може бути поліпшений.

PyPy покликаний забезпечити єдиний механізм трансляції. Він підтримує фреймворк для реалізації динамічних мов програмування і здійснює чіткий поділ між специфікацією мови та її реалізацією.

Він також покликаний забезпечити сумісність, гнучкість і швидкість реалізації мови програмування Python і дозволяє реалізовувати нові можливості без необхідності програмування на мові низького рівня.[4]

Трансляція[ред. | ред. код]

PyPy складається з стандартного інтерпретатора і транслятора.

Інтерпретатор повністю реалізує мову Python, використовуючи обмежену підмножину мови, звану RPython (Restricted Python). На відміну від стандартного Python, RPython є статично типізованим для ефективнішої компіляції[5].

Транслятор є набором інструментів, який аналізує код RPython і переводить його в мови нижчого рівня, такі як C, байт-код Java або CIL. Він також підтримує спільні збирачі сміття і дозволяє опціонально включати Stackless. Також він включає JIT-компілятор для трансляції коду в машинні інструкції під час виконання програми.

PyPy як засіб реалізації інтерпретаторів[ред. | ред. код]

Компілятор мови RPython можна використовувати і для написання інтерпретаторів з інших мов програмування. Додавши в код такого інтерпретатора імпорт класу JitDriver і створення його примірник, а потім передавши в цей клас списки глобальних змінних, змінних і незмінних в ході виконання програми, а також зробивши ще кілька очевидних декларацій, ми, після трансляції з прапорцем -opt=jit:, отримуємо працюючий JIT-компілятор мови.[6]

Підтримувані бекенди[ред. | ред. код]

  • C - трансляція коду RPython в C і запуск як рідної програми; це стандартний режим роботи;
  • CIL - Common Intermediate Language;
  • JVMвіртуальна машина Java;
  • Python — транслятор PyPy також може бути запущений в інтерпретаторі Python, хоча швидкість роботи буде вкрай низькою; ця можливість корисна для зневадження.

Станом на 2010, PyPy відмовився від JavaScript як бекенду.[7]

Сумісність з CPython[ред. | ред. код]

Версія 1.4 сумісна з версією Python 2.5 і може працювати на 32-х і 64-х бітних платформах. PyPy повністю підтримує модулі написані на чистому Python. Для використання бінарних (.so і .pyd) розширень PyPy має початкову підтримку API CPython у вигляді окремого модуля cpyext. Для нормальної роботи цих розширень потрібно їх перекомпіляція.[8]

Відомо, що такі бібліотеки і фреймворки можуть працювати в PyPy[8]:

Виноски[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]