Quake II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Quake II

Quake2box.jpg
North American boxart, PC version

Розробник id Software
Raster Productions (N64)
Hammerhead (PS)
Logicware (Mac)
Видавець Activision (Windows, PS, Mac, N64)
Hyperion Entertainment (Amiga)
Macmillan Digital Publishing (Linux)
Activision/Valve Corporation (Steam)
Частина серії Q902784?
Попередня гра серії Quake
Наступна гра серії Quake III Arena
Дата випуску December 9, 1997 (NA) 1999, 2001, 2002
Версія 3.20 (3.21 as source code)
Жанр Шутер від першої особи
Вікові
рейтинги
ESRB: M (Mature)
OFLC: MA 15+
USK: 18
ELSPA: 15+
Платформа Nintendo 64, Microsoft Windows, PlayStation, Linux, Xbox 360 і Amiga
Рушій гри Quake II
Режим гри Багатокористувацька гра, одиночна гра і Кооперативна гра
Носій CD-ROM (1)
Системні
вимоги
90 MHz processor, 16 MB RAM
Керування Клавіатура, Мишка, джойстик
Сайт http://www.idsoftware.com/games/quake/quake2

Quake IIвідеогра у жанрі шутер від першої особи, розроблена компанією id Software та видана Activision. Саундтрек гри створений музичним гуртом Sonic Mayhem.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Одиночна гра[ред.ред. код]

Сюжет[ред.ред. код]

Гра витримана в науково-фантастичному стилі. Гравець — солдат, який бере участь в операції «Владика» (англ. Overlord). У відчайдушній спробі захистити Землю від інопланетного вторгнення, земляни починають контратаку на рідну планету ворожої кібернетичної цивілізації строґів (англ. Strogg) — Строґос. Головною метою операції є закриття порталу, через який строги переправляють свої війська на Землю. Під час висадки велика частина солдатів була схоплена чи вбита. Десантна капсула головного героя з самого початку польоту зійшла з курсу через зіткнення з іншого капсулою — в результаті він опинився в стороні від наміченої зони висадки, на невеликій та віддаленій базі строґів. Залишившись наодинці, десантник пробився до найближчого вузла зв'язку. Встановивши контакт зі штабом, він почав виконувати завдання командування: зруйнував систему ППО, знищив завод з виробництва нових строґів з полонених землян, енергетичний реактор та інші важливі для строґів об'єкти. Наприкінці гри гравець отримує наказ вимкнути систему зв'язку їхнього лідера — Макрон (англ. Makron), а потім убиває його на орбітальній платформі над планетою. У фінальному ролику показано, як рятувальна капсула з десантником на борту залишає вибухати платформу і «жорстко» сідає на планету. Десантник виживає при посадці і вибирається з шлюпки. Подальша доля героя невідома.

18 жовтня 2005 рік вийшла четверта частина гри. Саме вона, а не Quake III Arena є продовженням Quake II. У вступному ролику лейтенант, інструктуючи солдатів перед висадкою на Строґос, згадує головного героя гри, кажучи, що той вивів з ладу орбітальне знаряддя (і дав землянам змогу провести другу висадку на планету).

Технічні відомості[ред.ред. код]

На відміну від Quake, де графічні контролери з апаратним прискоренням підтримувалися тільки патчами, Quake II вийшов відразу з підтримкою OpenGL.

Остання версія гри — 3.20. Це оновлення вирішує численні помилки і містить нові карти для багатокористувацького режиму deathmatch. Версія 3.21, доступна на FTP-сервері id Software, не містить ніяких функціональних поліпшень у порівнянні з версією 3.20. Це лише злегка змінена версія для полегшення адаптації гри під GNU / Linux.

Quake II використовує покращену модель клієнт-сервер, розроблену для Quake.

Програмний код серверної частини, яка визначає всі функціональні можливості для зброї, об'єктів і ігрової механіки, спочатку міг бути вільно модифікований, оскільки id Software видала сирцевий код бібліотеки гри практично одночасно з офіційним виходом Quake II. Quake II використовує функціональні можливості бібліотеки колективного доступу операційної системи, що дозволяє серверу динамічно завантажувати довільні бібліотеки гри. Саме тому автори модів мали можливість вносити зміни в гру, що стосуються ігрової механіки, нових видів зброї і багато чого іншого. Проте сирцевий код клієнтської частини і серверного ядра був закритий, що не дозволяло додавати нові графічні ефекти, змінювати мережевий протокол тощо. Це створювало додаткові труднощі розробникам модів. Наприклад, жоден з існуючих нині модів для оригінального Quake II не має повноцінного режиму перегляду матчу з очей іншого гравця. Ця проблема була вирішена в Quake III шляхом введення додаткової клієнтської бібліотеки ігор, сирцевий код якої був відкритий поряд з серверною бібліотекою.

Публікація джерельного коду[ред.ред. код]

Скріншот з гри — низька деталізація

Дотримуючись своєї давньої традиції, id Software випустила сирцевий код Quake II на правах вільної загальнодоступної ліцензії ( GNU GPL) 21 грудня 2001 рік. Наслідком цього стало портування Quake II на багато платформ. 22 грудня 2002 компанія Hyperion Entertainment почала поширювати Quake II для комп'ютерів Amiga. Також з'явилися повноцінні версії гри для Sony Playstation та Nintendo 64.

Після публікації сирцевого коду почався вал поліпшень грального рушія. В результаті з'явилися розроблені сторонніми розробниками-аматорами такі відомі модифікації, як Quake2 maX та Quake II Evolved. Ці механізми підтримували вищу роздільність екрану, мали кращу якість освітлення, підтримували шейдери і декалі, покращуючи зовнішній вигляд гри. В наш час[Коли?] доступний для завантаження проект Quake2XP, що активно розвивається і значно покращує графіку гри (реалізовані вертексне освітлення моделей, підтримка карт нормалей, об'ємні динамічні тіні тощо). Паралельно до нього існує модифікація Berserker @ Quake2, яка не поступається Quake2XP за якістю і навіть перевершує його за рахунок підтримки таких ефектів і можливостей, як додавання підствольного ліхтарика до бластера, аналогічно Quake 4, огляд через дихальну маску для підводного плавання, рендеринг монстрів у стилі фантастичного бойовика Хижак та інше. Обидва проекти створені російськими ентузіастами.

Опублікування сирцевого коду сприяло виявленню великої кількості вразливостей і помилок в клієнт-серверному протоколі. Деякі з цих помилок допускають DoS-атаки на сервери Quake II і виконання довільного коду на віддаленій системі. Оскільки id Software більше не займається підтримкою Quake II, закріплених Quake II серверів рекомендується використовувати модифікації R1Q2 або Q2PRO, що мають зворотну сумісність зі стандартними клієнтами та серверами. Використання стандартного клієнта Quake II для повсякденної гри в інтернеті також небезпечне. На жаль, багато зі знайдених помилок перекочували в інші відкриті проекти, засновані на рушію Quake II, і виправлені вони далеко не скрізь.

Додатки[ред.ред. код]

Існують два офіційних додатки:

На рушію Quake II розроблено безліч ігор, серед яких:

Крім офіційних релізів, на основі Quake II зроблено незліченну кількість аматорських доповнень і модифікацій.

Чому Quake II не є продовженням Quake[ред.ред. код]

Незважаючи на своє ім'я, Quake II є продовженням гри Quake лише за назвою. Незважаючи на схожість зброї та предметів (особливо «чотириразовий збиток» — Quad Damage), вороги й ігрова канва не мають нічого спільного. Спочатку id не планувала дати грі назву, що зв'язує її з Quake, але через те, що багато назв, які їм приходили в голову, вже десь використовувалися, їм довелося зупинитися на старій назві. Крім того, був присутній і корисливий момент, оскільки Quake вже перетворився на розкручену торгову марку, що добре продається.

Quake II для програмістів[ред.ред. код]

  • З 2001 року сирцевий код Quake II доступний для скачування, портування і вивчення — id Software випустила його під ліцензією GNU GPL. Графіку, карти і звуки, як і раніше, потрібно купувати, як це було з іграми Wolfenstein 3D, Doom та Quake.
  • Наприкінці 2005 року рушій Quake II був переписаний на Java, в результаті чого народився новий 3D-рушій на Java — Jake2. За заявою розробників, Java-версія ненабагато поступається за продуктивністю оригінальному коду, написаному на C.

Посилання[ред.ред. код]