Queen Forever

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Queen Forever
Музична збірка
ВиконавецьQueen
Дата випуску10 листопада 2014
Записаний1973–2014
Жанррок
Тривалість75:03 (стандартне видання)
63:03 (делюкс-видання, диск 1)
71:41 (делюкс-видання, диск 2)
134:44 (делюкс-видання, загалом)
Моваанглійська
ЛейблVirgin
Hollywood
ПродюсерQueen, Вілліам Орбіт
Хронологія Queen
Попередній
←
Icon
(2013)
Bohemian Rhapsody: The Original Soundtrack
(2018)
Наступний
→
Професійні огляди
Сукупні оцінки
Джерело Рейтинг
Metacritic 49/100[1]
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
AllMusic 2.5/5 зірок[2]
Classic Rock (de) 8/10[3]
Daily Mail 3/5 зірок[4]
The Daily Telegraph 2/5 зірок[5]
Drowned in Sound 5/10[6]
The Guardian 3/5 зірок[7]
Rolling Stone (DE) 3.5/5 зірок[8]
State 3/5 зірок[9]

Queen Forever (укр. «Queen назавжди») — альбом-збірка британського рок-гурту Queen. Вийшов 10 листопада 2014 року, він містить треки, про які гурт «забув» з вокалом від оригінального вокаліста Фредді Мерк'юрі, бас-гітарист Queen Джон Дікон також присутній на треках[10].

Барабанщик Роджер Тейлор розповів про альбом у грудні 2013 року, сказавши, що він і гітарист Браян Мей «зберемося разом… у новому році, щоб закінчити те, що у нас є, а потім ми збираємося зробити якийсь альбом».[11] 23 травня 2014 року на фестивалі «Hay» Мей оголосив назву альбому-збірки у радіо-інтерв'ю «BBC Radio Wales».[12] Це перший альбом Queen з невиданим матеріалом від Мерк'юрі (який помер від ускладнень, пов'язаних зі СНІДом, в листопаді 1991 року) після альбому «Made in Heaven» 1995 року і Дікона (який пішов з музичного бізнесу у 1997 році) після альбому-збірки «Queen Rocks» 1997 року. Альбом випустила «Hollywood Records» в США 10 листопада 2014 року.[13]

Матеріал

[ред. | ред. код]

Браян Мей сказав, що більшість матеріалу «походить з 80-х, коли ми були в повному польоті. Це дуже емоційно. Це великі, великі балади і велике, велике епічне звучання».[14] Він порівняв це зі «Made in Heaven».[12] Раніше Мей говорив, що альбом може виявитися сумішшю старого існуючого матеріалу і нового матеріалу, що містить принаймні три невидані пісні, а пізніше вказавши, можливо, цілих п'ять.[15] Матеріал Мей доповненив сучасними технологіями.[16]

«Це досить дивна суміш нашого повільнішого матеріалу», — поскаржився Роджер Тейлор. «Я не хотів версії подвійного альбому, яку вони випустили. Це жахливо багато для людей, і це до-біса нещасно. Я б теж не назвав це альбомом. Це збірка з трьома новими треками. Це, скоріше, звукозаписна компанія. Це не повнокровний альбом Queen»[17]

Інформація про пісні

[ред. | ред. код]

«Let Me In Your Heart Again»

[ред. | ред. код]
Докладніше: Let Me In Your Heart Again

«Let Me In Your Heart Again», що виникла під час сесій альбому гурту The Works 1984 року, написав Мей і спочатку її записали в Лос-Анджелесі у 1983 році. Виступаючи на радіопередачі «Сніданок Кріса Еванса» у вересні 2014 року, Мей розповів, що гурт спочатку визнав неможливим закінчити трек, і що було написано кілька різних версій тексту, щоб Мерк'юрі було простіше співати. Вони відмовилися від пісні, але зрештою її записала дружина Мея Аніта Добсон (з Меєм на гітарі) і вона вийшла на її студійному альбомі Talking of Love 1988 року (Добсон, як повідомляється, використовувала версію(ї) Queen як вокальний гід). При підготовці треку для Queen Forever Мей з'єднав воєдино частини з кожної з існуючих версій Queen, перш ніж він і Тейлор розробили музичний трек. Отже, остаточна студійна версія містить тексти, що сильно відрізняються від версії Добсон.

Альтернативний ремікс Вілліама Орбіта вийшов в листопаді 2014 року як сингл у Великій Британії, щоб зібрати гроші на «Product Red», ініціативу, засновану у 2006 році вокалістом «U2» Боно з метою залучення приватного сектора до підвищення обізнаності та засобів для сприяння ліквідації ВІЛ/Сніду в Африці.

«Love Kills»

[ред. | ред. код]

Адам Ламберт сказав на початку туру проєкту «Queen + Адам Ламберт» 2014 року Північною Америкою, що «Love Kills», дебютний сольний сингл Мерк'юрі 1984 року, гурт переробив для включення в Queen Forever. Потім гурт розпочав виконувати урізану баладну версію треку (оригінальна версія була відзначена сильно синтезованим диско-стилем).

Queen раніше переробили сольні записи Мерк'юрі на пісні Queen для свого альбому 1995 року Made in Heaven. Тоді вони використовували його пісні «Made in Heaven» і «I Was Born to Love You», а також невиданий сольний запис «It's a Beautiful Day». Коли стало очевидно, що не було достатньо якісного невиданого матеріалу Queen, щоб зробити новий повноцінний студійний альбом, Мей і Тейлор вирішили використовувати ту ж тактику.

«Love Kills» написали Мерк'юрі і Джорджо Мородер, спочатку її записали для студійного альбому гурту The Works 1984 року, але зрештою її відхилили. Потім Мерк'юрі переробив її як сольний трек, щоб включити її до відреставрованого і відредагованого Мородером у 1984 році німого фільму 1927 року «Метрополіс». 1985 року фільм був номінований на 5-й премії «Золота малина» за найгірше музичне оформлення, а сама пісня була номінована на найгіршу оригінальну пісню. Однак, сингл досяг десятого місця в чарті синглів Великої Британії.

Попри те, що вона вийшла як сольний сингл Фредді Мерк'юрі, всі чотири учасники Queen з'явилися в оригінальному релізі.

Виступаючи на радіошоу «Сніданок Кріса Еванса», Мей розповів, що він завжди хотів перетворити пісню на баладу, але ніколи не робив цього до смерті Мерк'юрі. Нову версію очолює гітарне соло Мея, а не оригінальні синтезатори Мерк'юрі. Мей також грає на бас-гітарі у треці, доповненому додатковою електричною гітарою Дікона, взятої з оригінальних плівок.

«There Must Be More to Life Than This»

[ред. | ред. код]

На початку 1980-х Мерк'юрі записав три пісні в дуеті з Майклом Джексоном, з яких «There Must Be More to Life Than This», була єдиною, що написав Мерк'юрі. Сесії зрештою розпалися і закінчилися, і матеріал так і не вийшов (хоча Мерк'юрі кілька разів заявляв, що сподівається, що вони знайдуть час, щоб закінчити треки).

Зрештою Queen записали версію пісні у 1981 році під час сесій для їхнього студійного альбому Hot Space 1982 року, але так і не записали її. Пізніше Мерк'юрі перезаписав «There Must Be More to Life Than This» для свого сольного альбому Mr. Bad Guy (1985), в той час як Джексон записав одну з інших пісень — «State of Shock», зі своїм сімейним гуртом The Jackson 5, з Міком Джаггером з The Rolling Stones, що співає партії Мерк'юрі (пісня вийшла як сингл у 1984 році, а пізніше ввійшла до сімнадцятого студійного альбому Джексонів Victory, що також вийшов 1984 року; назва цього альбому була також назвою третього дуету Мерк'юрі і Джексона, який сам по собі так і не вийшов).

Після смерті Джексона у 2009 році Мей і Тейлор зробили кроки для забезпечення випуску дуетів з метою їхнього релізу у 2012 році. Однак, за словами Тейлора, робота з командою Джексона була схожа на «пробирання через клей». В кінцевому рахунку, сторони змогли досягти угоди тільки з цього одного з трьох треків, який вийшов.

Версія на Queen Forever вийшла і була змікшована Вілліамом Орбітом, вона містить оригінальну мінусівку 1981 року записану під час сесій «Hot Space», і гру Дікона на бас-гітарі. Існує альтернативний мікс, який створив Мей, але його відкинула команда Джексона на користь мікса Орбіта.

Інші матеріали

[ред. | ред. код]

Решта альбому складається з раніше виданих пісень Queen. Замість того, щоб просто бути «найкращими хітами», треки, переважно, містять глибокі скорочення, особисто обрані Тейлором і Меєм. Пісні були відібрані для вільного слідування концепції альбому, зосередженого навколо теми «любові».

Оцінки критиків

[ред. | ред. код]

Після випуску, Queen Forever отримав неоднозначні відгуки від критиків, які вважали, що немає причин для прихильників гурту купувати альбом з піснями, які випускалися багато разів в інших альбомах-збірниках Queen. Томас Ерлвайн дав дві з половиною зірки в AllMusic, сказавши: «Старі фанати можуть помітити різницю, але, крім цих трьох пісень, для них не так багато причин придбати це, тому що „Forever“ складається з пісень, які вони купували багато разів».[18]

CD трек-лист

[ред. | ред. код]

Стандартне видання

[ред. | ред. код]
#НазваАвторОригінальний альбомТривалість
1.«Let Me in Your Heart Again»Браян МейTalking of Love Аніти Добсон4:31
2.«Love Kills» (балада)Фредді Мерк'юрі/Джорджо Мородерсаундтрек до Метрополісу Джорджо Мородера4:12
3.«There Must Be More To Life Than This» Майклом Джексоном)Мерк'юріMr. Bad Guy Фредді Мерк'юрі3:20
4.«It's a Hard Life»Мерк'юріThe Works4:06
5.«You're My Best Friend»Джон ДіконA Night at the Opera2:52
6.«Love of My Life» (раннє зникнення)Мерк'юріA Night at the Opera3:33
7.«Drowse» (раннє зникнення)Роджер ТейлорA Day at the Races3:38
8.«Long Away»МейA Day at the Races3:32
9.«Lily of the Valley» (синглова версія)Мерк'юріSheer Heart Attack1:39
10.«Don't Try So Hard»Queen (Мерк'юрі)Innuendo3:39
11.«Bijou»Queen (Мерк'юрі/Мей)Innuendo3:36
12.«These Are the Days of Our Lives»Queen (Тейлор)Innuendo4:14
13.«Las Palabras de Amor (The Words of Love)»МейHot Space4:31
14.«Who Wants to Live Forever»МейA Kind of Magic5:15
15.«A Winter's Tale»Queen (Мерк'юрі)Made in Heaven3:48
16.«Play the Game» (без синтезаторного вступу)Мерк'юріThe Game3:14
17.«Save Me»МейThe Game3:46
18.«Somebody to Love» (раннє зникнення)Мерк'юріA Day at the Races4:52
19.«Too Much Love Will Kill You»Мей, Френк Маскер, Елізабет ЛемерсBack to the Light Браяна Мея і Made in Heaven4:19
20.«Crazy Little Thing Called Love»Мерк'юріThe Game2:43
21.«I Was Born to Love You» (японський бонус-трек)MercuryMr. Bad Guy Фредді Мерк'юрі і Made in Heaven4:49
75:03

Делюкс-видання

[ред. | ред. код]
Диск 1
#НазваАвторОригінальний альбомТривалість
1.«Let Me in Your Heart Again»   
2.«Love Kills»   
3.«There Must Be More to Life Than This» (with Michael Jackson)   
4.«Play the Game»   
5.«Dear Friends»МейSheer Heart Attack1:08
6.«You're My Best Friend»   
7.«Love of My Life»   
8.«Drowse»   
9.«You Take My Breath Away» (без вокального реприза)Мерк'юріA Day at the Races4:38
10.«Spread Your Wings» (раннє зникнення)ДіконNews of the World4:30
11.«Long Away»   
12.«Lily of the Valley»   
13.«Don't Try So Hard»   
14.«Bijou»   
15.«These Are the Days of Our Lives»   
16.«Nevermore» (невелике редагування)Мерк'юріQueen II1:18
17.«Las Palabras de Amor (The Words of Love)»   
18.«Who Wants to Live Forever»   
63:03
Диск 2
#НазваАвторОригінальний альбомТривалість
1.«I Was Born to Love You»   
2.«Somebody to Love»   
3.«Crazy Little Thing Called Love»   
4.«Friends Will Be Friends»Мерк'юрі/ДіконA Kind of Magic4:06
5.«Jealousy»Мерк'юріJazz3:13
6.«One Year of Love»ДіконA Kind of Magic4:27
7.«A Winter's Tale»   
8.«'39» (синглова версія)МейA Night at the Opera3:30
9.«Mother Love»Мерк'юрі/МейMade in Heaven4:47
10.«It's a Hard Life»   
11.«Save Me»   
12.«Made in Heaven»Мерк'юріMr. Bad Guy Фредді Мерк'юрі і Made in Heaven5:25
13.«Too Much Love Will Kill You»   
14.«Sail Away Sweet Sister»МейThe Game3:33
15.«The Miracle» (з кроссфейдом)Queen (Mercury/Deacon)The Miracle4:57
16.«Is This the World We Created...?» (з кроссфейдом)Мерк'юрі/МейThe Works2:12
17.«In the Lap of the Gods... Revisited»Мерк'юріSheer Heart Attack3:46
18.«Forever»МейA Kind of Magic3:21
19.«Teo Torriatte (Let Us Cling Together)» (японський бонус-трек)МейA Day at the Races5:08
71:41

Віниловий реліз

[ред. | ред. код]

18 лютого 2015 року було оголошено, що «Queen Forever» вийде як чотири LP в бокс-сеті, на яких представлено всі треки з делюкс-видання і бонус у вигляді 12-дюймового синглу з композицією «Let Me In Your Heart Again (William Orbit Mix)».

Платівка 1 / Сторона A
#НазваАвторТривалість
1.«Let Me in Your Heart Again»Браян Мей4:31
2.«Love Kills»Фредді Мерк'юрі, Джорджо Мородер4:12
3.«There Must Be More to Life Than This (William Orbit Mix)»Мерк'юрі3:20
4.«Play the Game»Мерк'юрі3:14
5.«Dear Friends»Мей1:08
16:25
Платівка 1 / Сторона B
#НазваАвторТривалість
1.«You're My Best Friend»Джон Дікон2:52
2.«Love of My Life»Мерк'юрі3:33
3.«Drowse»Роджер Тейлор3:38
4.«You Take My Breath Away»Мерк'юрі4:38
5.«Spread Your Wings»Дікон4:30
19:11
Платівка 2 / Сторона A
#НазваАвторТривалість
1.«Long Away»Мей3:32
2.«Lily of the Valley»Мерк'юрі1:39
3.«Don't Try So Hard»Queen (Мерк'юрі)3:39
4.«Bijou»Queen (Мерк'юрі/Мей)3:36
5.«These Are the Days of Our Lives»Queen (Тейлор)4:14
16:40
Платівка 2 / Сторона B
#НазваАвторТривалість
1.«Nevermore»Мерк'юрі1:18
2.«Las Palabras de Amor (The Words of Love)»Мей4:31
3.«Who Wants to Live Forever»Мей5:15
4.«I Was Born to Love You»Мерк'юрі4:49
15:53
Платівка 3 / Сторона A
#НазваАвторТривалість
1.«Somebody to Love»Мерк'юрі4:52
2.«Crazy Little Thing Called Love»Мерк'юрі2:43
3.«Friends Will Be Friends»Мерк'юрі/Дікон4:06
4.«Jealousy»Мерк'юрі3:13
14:54
Платівка 3 / Сторона B
#НазваАвторТривалість
1.«One Year of Love»Дікон4:27
2.«A Winter's Tale»Queen (Мерк'юрі)3:48
3.«'39»Мей3:30
4.«Mother Love»Мерк'юрі/Мей4:47
16:32
Платівка 4 / Сторона A
#НазваАвторТривалість
1.«It's a Hard Life»Мерк'юрі4:06
2.«Save Me»Мей3:46
3.«Made in Heaven»Мерк'юрі5:25
4.«Too Much Love Will Kill You»Мей/Френк Маскер/Елізабет Лемерс4:20
17:37
Платівка 4 / Сторона B
#НазваАвторТривалість
1.«Sail Away Sweet Sister»Мей3:33
2.«The Miracle»Queen4:57
3.«Is This the World We Created...?»Мерк'юрі/Мей2:12
4.«In the Lap of the Gods... Revisited»Мерк'юрі3:46
5.«Forever»Мей3:21
17:49
Бонус, 12-дюймовий сингл
#НазваАвторТривалість
1.«Let Me In Your Heart Again (William Orbit Mix)»Мей6:42

На стороні B бонусу з 12-дюймовим синглом є гравіювання «Королева назавжди».

Музиканти

[ред. | ред. код]
  • Фредді Мерк'юрі – головний вокал, піаніно, клавішні, акустична гітара в «Crazy Little Thing Called Love»
  • Браян Мей – акустична і електрична гітари, бек-вокал, піаніно, клавішні, головний вокал в «Long Away», «'39» і «Sail Away Sweet Sister», спільний головний вокал в «Las Palabras de Amor», «Who Wants to Live Forever» і «Mother Love», бас-гітара в «Love Kills»
  • Роджер Тейлор – ударні, бек-вокал, клавішні, головний вокал і ритм-гітара в «Drowse»
  • Джон Дікон – бас-гітара, акустична гітара, клавішні, додаткова електрична гітара в «Love Kills»
  • Майкл Джексон – спільний головний вокал в «There Must Be More to Life Than This», оригінальний демо-продюсер
  • Фред Мендел – піаніно в «Let Me in Your Heart Again»

Чарти

[ред. | ред. код]

Тижневі чарти

[ред. | ред. код]
Чарт (2014–15) Позиція
Австралія (ARIA) 35
Австрія (Ö3 Austria) 8
Бельгія (Ultratop Flanders) 6
Бельгія (Ultratop Wallonia) 8
Канада (Billboard) 11
Чехія (ČNS IFPI) 8
Данія (Hitlisten) 15
Нідерланди (MegaCharts) 3
Норвегія (VG-lista) 11
Фінляндія (Suomen virallinen lista) 39
Франція (SNEP) 12
Німеччина (Offizielle Top 100) 4
Ірландія (IRMA) 18
Ізраїльський чарт альбомів 4
Італія (FIMI) 5
Японія (Oricon) 16
Південна Корея (Gaon) 2
Нова Зеландія (RMNZ) 18
Польща (ZPAV) 7
Португалія (AFP) 12
Іспанія (PROMUSICAE) 8
Швеція (Sverigetopplistan) 28
Швейцарія (Schweizer Hitparade) 4
Велика Британія (OCC) 5
США Billboard 200 38
США Top Rock Albums (Billboard) 11
США Top Hard Rock Albums (Billboard) 4

Річні чарти

[ред. | ред. код]
Чарт (2014) Позиція
Бельгія (Ultratop Flanders)[19] 106
Бельгія (Ultratop Wallonia)[20] 98
Нідерланди (MegaCharts)[21] 62
Франція (SNEP)[22] 140
Італія (FIMI)[23] 42
Велика Британія (OCC)[24] 50
Чарт (2015) Позиція
Бельгія (Ultratop Flanders)[25] 121
Бельгія (Ultratop Wallonia)[26] 99
Іспанія (PROMUSICAE)[27] 87

Сертифікації

[ред. | ред. код]
Країна Сертифікація Продано
Німеччина (BVMI) Золото 100,000^
Італія (FIMI) Золото 25,000*
Польща (ZPAV) Золото 10,000*
Велика Британія (BPI) Золото 100,000^
* Дані про продажі, засновані тільки на сертифікації
^ Дані про постачання, засновані тільки на сертифікації

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Metacritic Review. Metacritic.com. Архів оригіналу за 25 грудня 2018. Процитовано 18 листопада 2014.
  2. Thomas Erlewine, Stephen. Forever – Queen. Allmusic. Rovi Corporation. Архів оригіналу за 11 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
  3. Boesch, Simone (7 листопада 2014). Queen – Queen Forever. Classic Rock (DE) (German) . TeamRock. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
  4. Bennun, David (10 листопада 2014). Queen album review: Don’t stop them now... They're still having such a good time. Daily Mail. Daily Mail and General Trust. Архів оригіналу за 15 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
  5. Brown, Helen (7 листопада 2014). Queen, Queen Forever, review: 'a blatant stocking-filler money-grab'. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Архів оригіналу за 13 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
  6. Burrows, Marc (10 листопада 2014). Album Review: Queen – Forever. Drowned in Sound. Silentway. Архів оригіналу за 11 вересня 2019. Процитовано 15 листопада 2014.
  7. Simpson, Dave (6 листопада 2014). Queen: Queen Forever review – Freddie Mercury at his most confident. The Guardian. Guardian Media Group. Архів оригіналу за 14 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
  8. Tomescheit, Wiebke (15 листопада 2014). Queen – Forever. Rolling Stone (DE) (German) . Wenner Media. Архів оригіналу за 19 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
  9. Hendicott, James (14 листопада 2014). Queen – Forever. State. Архів оригіналу за 23 червня 2015. Процитовано 15 листопада 2014.
  10. NME News Queen tease new track featuring Freddie Mercury vocals | NME.COM. nme.com. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 13 вересня 2014.
  11. Canoe inc. Roger Taylor talks new solo album and upcoming Queen songs. jam.canoe.ca. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 13 вересня 2014.
  12. а б Brian May – BBC Wales Interview [Архівовано 4 листопада 2018 у Wayback Machine.], процитовано 25 травня 2014.
  13. QUEEN FOREVER: Queen Bring Back Freddie Mercury. PRNewswire. 19 вересня 2014. Архів оригіналу за 21 вересня 2014. Процитовано 21 вересня 2014.
  14. Brian May Reveals New Queen Album Title, Release Plans. ultimateclassicrock.com. Архів оригіналу за 24 грудня 2018. Процитовано 13 вересня 2014.
  15. Queen Considering Album of Newly Discovered Recordings. ultimateclassicrock.com. Архів оригіналу за 24 грудня 2018. Процитовано 13 вересня 2014.
  16. BBC News - Brian May confirms new Queen album. bbc.com. Архів оригіналу за 24 грудня 2018. Процитовано 13 вересня 2014.
  17. Hasted, Nick (Лютий, 2015). Queen reborn. Classic Rock. с. 36.
  18. Stephen Thomas Erlewine. Queen Forever - Queen - Songs, Reviews, Credits, Awards - AllMusic. AllMusic. Архів оригіналу за 24 грудня 2018. Процитовано 23 грудня 2018.
  19. "Jaaroverzichten 2014: Albums" [Архівовано 18 червня 2020 у Wayback Machine.] (in Dutch). Ultratop Flanders. Процитовано 12 серпня 2018.
  20. "Rapports Annuels 2014: Albums" [Архівовано 18 червня 2020 у Wayback Machine.] (in French). Ultratop Wallonia. Процитовано 12 серпня 2018.
  21. "Jaaroverzichten – Album 2014" [Архівовано 16 травня 2020 у Wayback Machine.] (in Dutch). MegaCharts. Процитовано 12 серпня 2018.
  22. "Top Albums annuel (physique + téléchargement + streaming)" (in French). SNEP Musique. Процитовано 12 серпня 2018.
  23. FIMI - Classifiche Annuali 2014 "TOP OF THE MUSIC" FIMI-GfK: un anno di musica italiana (Italian) . Federazione Industria Musicale Italiana. Архів оригіналу за 13 січня 2015. Процитовано 14 січня 2015.
  24. "End of Year Album Chart Top 100 – 2014" [Архівовано 22 квітня 2016 у Wayback Machine.]. Official Charts Company. Процитовано 12 серпня 2018.
  25. Jaaroverzichten 2015: Albums. Ultratop Flanders (дан.). Архів оригіналу за 14 червня 2020. Процитовано 12 серпня 2018.
  26. Rapports Annuels 2015: Albums. Ultratop Wallonia (фр.). Архів оригіналу за 14 червня 2020. Процитовано 12 серпня 2018.
  27. Top 100 Albumes 2015. PROMUSICAE (ісп.). Архів оригіналу за 11 березня 2016. Процитовано 12 серпня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]