RAID (французький поліцейський підрозділ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Recherche, Assistance, Intervention et Dissuasion
(RAID)
 
Загальна інформація:
Тип: спецпризначенці
Юрисдикція: Франція Франція
Дата заснування: 1985
Девіз: фр. Servir sans faillir
Структура:
Керівна організація: Франція Франція
Кількість співробітників: 450
Вебсайт:
https://www.police-nationale.interieur.gouv.fr/Organisation/Entites-rattachees-directement-au-DGPN/RAID

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Recherche, Assistance, Intervention et Dissuasion

RAID (абр. від Пошук, допомога, втручання, стримування) — елітний підрозділ Національної поліції Франції, який спеціалізується на боротьбі з тероризмом, організованою злочинністю, порятунку заручників та інших спеціальних операціях де сил та засобів звичайних працівників поліції недостатньо. Підрозділ має на озброєнні найсучасніше озброєння та обладнання для виконання найскладніших завдань. Створений в 1985 році зі штаб-квартирою в Б'єврі (Ессонн), близько 16 км на південний захід від Парижа.[1]

З 2009 року RAID і Науково-інтервенційна бригада (BRI), окремі підрозділи Національної поліції, які підпорядковуються безпосередньо Префектурі поліції Парижа (Французькою: Préfecture de police de Paris), які є складовими Сил втручання Національної поліції (Французькою: Force d'intervention de la Police nationale) або FIPN. При залученні оперативну групу очолює командувач RAID. На початку 2015 року сім регіональних підрозділів Національної поліції, раніше відомі як Групи втручання Національної поліції (GIPN), були назавжди інтегровані в RAID і перепризначені в "RAID-філії".[2]

Завдання[ред. | ред. код]

Серед основних завдань RAID:

 • Контртерроризм в координації з UCLAT, координаційний підрозділ з боротьби з тероризмом (Французькою: Unité de coordination de la lutte anti-terroriste).
 • Порятунок заручників
 • Захист VIP-персон
 • Захист деяких французьких посольств у країнах, що постраждали від війни (місія спільно з GIGN жандармерії)
 • Придушення тюремних заворушень
 • Допомога іншим відділам поліції, які борються з організованою злочинністю
 • Розшукові дії та арешт особливо небезпечних злочинців
 • Навчання та допомога іноземним силам поліції

Історія[ред. | ред. код]

До створення спецпідрозділу RAID Національна поліція не мала подібного національного підрозділу подібного до GIGN Національної жандармерії, а натомість опиралася на сили регіональних підрозділів: BRI в Парижі та GIPN в провінціях. П’єр Джоксе був головним комісаром французької поліції, який відіграв ключову роль у створенні підрозділу RAID у 1985 році. Він був переконаний, що французькій поліції потрібен спеціальний підрозділ, який міг би ефективно боротися з тероризмом і іншими небезпечними злочинами. Він був призначеним першим командиром підрозділу та особисто відбирав перших офіцерів RAID.

Комісар Роберт Бррусар був головним інструктором першого курсу підготовки для офіцерів RAID. Бррусар особисто розробив програму підготовки для офіцерів RAID, і він особисто брав участь у її проведенні.

Перша операція RAID відбулася 1 грудня 1985 року в місті Нант. Офіцери RAID були викликані на місце, де чотири озброєні чоловіки захопили сімох заручників у будівлі банку. Офіцери RAID провели переговори з терористами протягом 12 годин, але ті відмовилися здатися. Врешті-решт офіцери RAID штурмували будівлю і вбили всіх чотирьох терористів. Заручники були врятовані без жодної травми. Ця операція була успішною, але вона також призвела до смерті чотирьох терористів. Це викликало критику з боку деяких людей, які вважали, що офіцери RAID могли б уникнути кровопролиття, продовжуючи переговори з терористами. Однак інші люди підтримали рішення офіцерів RAID штурмувати будівлю, вважаючи, що це був єдиний спосіб гарантувати безпеку заручників. Операція в Нант була важливою віхою в історії RAID. Вона показала, що підрозділ здатний успішно проводити операції з порятунку заручників, навіть у складних умовах. Операція також показала, що RAID – це потужна сила, на яку можна покластися для захисту французьких громадян від тероризму.[3]

25 лютого 1987 року спецпідрозділ RAID був задіяний для порятунку 15 заручників яких захопили і утримували у школі четверо озброєних чоловіків. Терористи були членами ліворадикального терористичного угрупування Пряма дія (Action Directe) і вимагали звільнення своїх соратників з в'язниці. Ця екстремістка група виступала проти тодішнього уряду Франції та була відповідальна за ряд терористичних актів, у тому числі за вбивства політиків і поліцейських. Офіцери RAID вели переговори з терористами протягом 24 годин, але ті відмовилися здатися. Зрештою RAID штурмували будівлю і вбили всіх чотирьох терористів.

У травні 1993 року RAID був задіяний у порятунку 21 заручника в школі медсестр Неї-сюр-Сен, яких захопив француз алжирського походження Ерік Шмітт. Ерік утримував заручників впродовж 46 годин погрожуючи підірвати всюштолу поясом з вибухівкою, за що отримав прізвисько серед журналістів Людина-бомба. Спецпризначенні RAID почали операцію коли терорист втратив інтерес до грошей та почав виглядати суіцидально, що могло призвести до загибелі заручників. Операція почалась на світанку коли терорист, ще дрімав. Увійшовши до класу, спецпризначенні спочатку накрили дітей матрацами, а потім вистрілили в Шмітта зі зброї з глушником, коли він раптово прокинувся і намагався підірвати пояс з вибухівкою.

У 1996 році RAID нейтралізував групу терористів, які були пов’язані з Збройною ісламською групою Алжиру (GIA). Операція відбулася в місті Рубе, Франція, і в результаті загинуло 14 терористів і 1 поліцейський. Операція була успішною, оскільки вона запобігла потенційній терористичній атаці в Франції. Однак вона також мала трагічний наслідок, оскільки загинув поліцейський. Операція була успішною завдяки тісній співпраці між RAID та іншими французькими правоохоронними органами. RAID також отримав допомогу від американських спецслужб.

21 березня 2012 року RAID було задіяно під час облоги поліції в Тулузі на Мохаммеда Меру, головного підозрюваного за серію нападів зі стріляниною у Тулузі та Монтобан у 2012 році. Меру був членом Аль-Каїди і був відповідальним за загибель 7 людей і поранення понад 40. RAID оточив його квартиру, а після 30-годинної облоги підрозділ штурмував її, щоб схопити Меру. Після 4-хвилинної перестрілки Мера був застрелений снайпером RAID під час спроби втекти з будівлі.

9 січня 2015 року RAID спільно з BRI, підрозділом паризької столичної поліції, звільнили заручників захоплених в супермаркеті Hyper Cacher у Парижі. Терорист Амеді Кулібалі, який вже розшукувався поліцією за вчинене напередодні вбивство муніципальної поліцейської в Монруж. Поліцейські увірвалися до супермаркету і відкрили вогонь по терористу. Амеді Кулібалі загинув на місці, також був ранений один поліцейський.

У ніч на 13 листопада 2015 року вісім терористів відкрили вогонь по натовпу людей, які перебували на концерті американського рок-гурту Eagles of Death Metal у театрі Bataclan у Парижі. У результаті нападу загинуло 90 людей і понад 400 отримали поранення. Терористи були членами Ісламської держави Іраку і Сирії (ІДІЛ). Вони увірвалися до театру о 21:40 і почали стріляти по натовпу. Учасники концерту сховались усередині театру, але терористи продовжували стріляти. О 00:15 RAID разом із Паризьким BRI штурмували театр. Поліцейські відкрили вогонь по терористам, і ті загинули. У ході штурму загинуло 13 поліцейських і 1 людина всередині театру. Операція з нейтралізації терористів у театрі Bataclan була успішною. Однак напад став одним із найкривавіших терористичних актів у історії Франції.[4]

29-30 червня 2023 року спецпідрозділ залучався до придушення масових безладів та припинення мародерства у багатьох містах Франції. Поліцейські RAID були залучені до розгону демонстрацій, затримання підозрюваних і захисту важливих об’єктів. RAID також використовувався для надання допомоги іншим підрозділам поліції, наприклад, для надання медичної допомоги та евакуації постраждалих.[5]

Організація[ред. | ред. код]

RAID має загальну чисельність близько 450 чоловіків та жінок, приблизно. 180 з них - у Б'євірі, решта - у регіональних філіях, розташованих у Бордо, Гваделупа, Лілль, Ліон, Марсель, Монпельє, Ненсі, Нова Каледонія, Приємно, Ренн, Реюньйон, Страсбург і Тулуза.

Підрозділ "Bièvres" (Париж) розділений на три основні секції, в яких приблизно 60 членів:

Перший розділ: Перший розділ стосується звичайних завдань сили спеціального призначення: втручання, моніторинг, захист.

Другий розділ: Другий розділ - це відділ досліджень та розробок RAID. Він вивчає техніки та збирає інформацію. Цей розділ розділений на три групи:

Розвідувальна група Технічна група Група зброї Третій розділ: Третій розділ стосується психологічних аспектів втручань. Він відповідає за переговори та антикризове управління. Він також надає психологічну підтримку поліцейським у підрозділі та в цілому Французька поліція. До його складу входять судові експерти, психолог та медики.

Група переговорів знаходиться в постійній готовності. Він має справу з суїцидами, жорстокими кризами, психічними розладами, кризами заручників та іншими основними проблемами, незалежно від решти RAID. Він оцінює небезпеку ситуації, пропонує можливі шляхи вирішення та допомагає у переговорах та вирішенні кризи. Якщо повинен втрутитися весь RAID, розділ "Переговори" використовується як розвідувальний підрозділ і готує втручання інших розділів. Щоб приєднатися до підрозділу, офіцеру потрібно п'ять років служби в Національна поліція і після проходження ретельного тестування він буде служити в RAID протягом п’яти років. З похвалою він може розширити його ще на п’ять років. Усі члени повинні залишити тактичний підрозділ через десять років. Кандидати мають бути до сорока років, щоб подати заявку. Жінки-офіцери приймаються майже на всі посади.

Вертолітну підтримку забезпечує Sécurité Civile та Національна жандармерія. Тактичним розгортанням великих груп займається GIH (Французька: Groupe interarmées d'hélicoptères) об'єднана армія / повітряні сили спеціальні операції політ оснащений SA330 PUMA вертольоти, що базуються поблизу Авіабаза Вільякубле. GIH була створена в 2006 році, спочатку для підтримки GIGN. Її роль була розширена для підтримки RAID у 2008 році.

Координація між GIGN та RAID займається спільна організація під назвою Ucofi (Французька: Unité de координації сил втручання сил). Протокол "керівник / послідовник" був встановлений для використання, коли обидва підрозділи повинні бути задіяні спільно, керівництво, що належить підрозділу, що діє у своїй основній зоні відповідальності.

RAID також є членом Європейського Союзу Мережа ATLAS, неформальна асоціація, що складається з підрозділів спеціальної поліції 28 штатів США Європейський Союз.

Аналоги[ред. | ред. код]

 • Бразилія Бразилія: BOPE (Batalhão de Operações Policiais Especiais: Батальйон Спеціальних Поліцейських Операцій) — елітний спеціальний підрозділ військової поліції штату Ріо-де-Жанейро в Бразилії;
 • Велика Британія Велика Британія: Special Branch[en]; — спеціальна служба поліції (Metropolitan Police Special Branch);
 • Грузія Грузія: Центр спеціальних операцій МВС Грузії;
 • Ізраїль Ізраїль: ЯМАМ (івр. ימ"מ‎, акронім Спеціальний центральний підрозділ (יחידה מרכזית מיוחדת, Єхіда Мерказіт Меюхєдет) — спецпідрозділ прикордонної поліції Ізраїлю (МАГАВ), основний антитерористичний підрозділ поліції Ізраїлю;
 • Іспанія Іспанія: GEO (Grupo Especial de Operaciones: Спеціальна група по операціям) — спеціальний підрозділ Національного поліцейського корпусу Іспанії;
 • Італія Італія: GIS (Gruppo Intervento Speciale: підрозділ особливого реагування) — частина спеціальних місій Італії.
 • Коста-Рика Коста-Рика: спецпідрозділ GAO (Grupo de Apoyo Operativo) Національної поліції Коста-Рики;[6].
 • Німеччина Німеччина: GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9: Група охорони кордонів 9) — спецпідрозділ Федеральної поліції Німеччини;
 • Румунія Румунія: SPIR (Serviciul de Poliție pentru Intervenție Rapidă: Служба Поліції Швидкого Реагування) — загін для забезпеченням силової підтримки інших підрозділів Столичної поліції під час місії з високим ступенем ризику;
 • Росія Росія: СОБР (Специальный Отряд Быстрого Реагирования: Спеціальний Загін Швидкого Реагування) — федеральні і регіональні спеціальні підрозділи Росгвардії;
 • Сальвадор Сальвадор: GRP (Grupo de Reacción Policial: Група реагування поліції) — загін спеціального призначення поліції Сальвадору;
 • США США: SWAT (Special Weapons And Tactics: Спеціальна зброя і тактика) — спецпідрозділи в американських правоохоронних органах;

Бібліографія[ред. | ред. код]

Наступні книги та статті написані французькою мовою/

Книги

 • Le RAID - 30 втручання (RAID, 30-річний досвід втручання), Жан-Марк Тангі, видання П'єр де Тайак, Париж - 2015
 • Mémoires du commissaire Broussard (згадує комісар Бруссар). Роберт Бруссар. Nouveau Monde Editions, Париж - 2012
 • Histoire (s) du Raid (історії RAID) Amaury de Hauteclocque. Видання Якова Дюверне, 2009;
 • Le RAID, l'ultime regours (RAID, остання інстанція) Жана-Луї Куртуа, опублікований Крепін-Леблон в 2000 році
 • Le RAID, Unité d'élite de la Police Nationale publié aux éditions RAID, елітний підрозділ Національної поліції, виданий Crépin-Leblond у 2005 році (DVD включено)
 • Le RAID, об'єднана особа де Франція поліції де Жан-Луї Куртуа RAID, елітний підрозділ французької поліції Жана-Луї Куртуа, опублікований Пігмаліон-Жераром Ватле в 1999 році
 • HB, 46 годин, що надходять з Франції де Жан-П'єр Про HB, 46 годин, які потрясли Францію Jean-Pierre Про видання Tarcher у 2005 році
 • Le jour où j'ai tué HB де Даніель Буланже День, коли я вбив Х. Б. Даніеля Буланже Література, видана Hachette у 2007 році

Журнали

 • Le RAID в дії Hors Série RAIDS n ° 19 paru RAID-акція RAIDS Off Series № 19, видана в 2005 році
 • RAID, 20 років дії, RAID, 20 років дії, стаття опублікована в журналі Commando No. 20 від січня до грудня 2005 року
 • Вибір RAID, Процес відбору для RAID, стаття, опублікована в журналі Police Pro № 8 березня – квітня 2008 року
 • Le RAID, 20 операцій, RAID 20 років діяльності, стаття опублікована в журналі RAIDS № 233 у жовтні 2005 року
 • RAID: відмова від смерті paru RAID: відкинути неминучість, опубліковану в журналі Police Frequency No. 2 жовтня 1987 р
 • La police face à l'exception: flics de choc стаття журналу Civic № 53 від 19 вересня 1995 р. Поліція має справу з винятком статті про шокових копів, опублікованої в журналі Civic № 53 у серпні – вересні 1995 р.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. RAID. Архів оригіналу за 21 березня 2017. Процитовано 4 березня 2017. 
 2. RAID. Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 4 березня 2017. 
 3. Tanguy, Jean-Marc (2015). Le RAID - Trente Ans d'Intervention [RAID - 30 years of intervention] (фр.). Paris: Editions Pierre de Taillac. ISBN 978-2-36445-064-6. 
 4. RAID. Архів оригіналу за 28 травня 2017. Процитовано 4 березня 2017. 
 5. Поліція залучила спеціпідрозділ RAID
 6. Jaime Lopez. Police Cadets in Costa Rica Get Real-Life Instruction [Архівовано 27 жовтня 2015 у Wayback Machine.] // «The Costa Rica Star» від 19 вересня 2013