RISC-V

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
RISC-V
Розробка Університет Каліфорнії (Берклі)
Розрядність 32, 64 або 128 біт
Поява 2010
Версія 2.2
Тип архітектури RISC
Інструкції змінної довжини
Реалізація переходів Compare-and-branch
Розширення M, A, F, D, Q, C, P
Відкритий дизайн так
Регістри
Загального призначення 16, 32 (включно з одним регістром, що завжди повертає нуль при читанні)
Рухома кома 32 (опційно)

RISC-V (вимовляється "risk-five") — відкрита архітектура інструкцій центрального процесора, що базується на принципах RISC. Проект розпочався у 2010 році в Університеті Каліфорнії (Берклі), до роботи долучилися також багато ентузіастів поза межами університету.[1]

Станом на травень 2017 року, архітектура команд для програм користувача має версію 2.2, в той час як привілейована частина (для використання ядром операційної системи) поки є чорновою версією 1.10.[2]

Історія[ред. | ред. код]

Прототип процесора архітектури RISC-V, січень 2013 року

Термін «RISC» вперше з'явився на початку 1980-х років.[3] До цього існували деякі[які?] ідеї, що процесори з простою архітектурою можуть бути ефективними, але дизайн таких процесорів детально описаний не був.

Набір процесорних інструкцій DLX з'явився у 1990-му році для першого видання книги Computer Architecture: A Quantitative Approach і позиціонувався в основному для навчальних цілей. Автором розробки був Девід Паттерсон; у академічних колах і серед ентузіастів було здійснено кілька реалізацій DLX для FPGA. Комерційного застосування DLX не мав.

Набір команд процесорів ARM версії 2 і старіших є суспільним надбанням, і все ще[коли?] підтримується набором компіляторів gcc. Існує три описи апаратної частини цієї архітектури, але реалізація їх «у кремнії» відсутня.[4][5]

Існує також дизайн OpenRISC (також базується на DLX), що є продуктом з відкритим кодом і також підтримується gcc. Втім, кількість комерційних реалізацій OpenRISC також незначна.

Особливості дизайну[ред. | ред. код]

Набори регістрів[ред. | ред. код]

RISC-V має 32 (у вбудовуваному варіанті — 16) регістрів для зберігання цілих чисел. Якщо підтримується розширення з рухомою комою, процесор має підтримувати 32 регістри з рухомою комою. Інструкції процесора (за винятком тих, що здійснюють доступ до пам'яті) оперують лише з регістрами.

Перший цілочисельний регістр завжди повертає нуль при читанні, а запис у нього не має ефекту. Решта регістрів — загального призначення. Використання нульового регістра дає змогу реалізувати компактніший набір інструкцій (наприклад, інструкцію RY := RX можна замінити еквівалентною RY := RX + R0).[2]

Існують також регістри керування і статусу. Програми користувача мають доступ лише до тих з них, що пов'язані з вимірюванням швидкодії і керуванням обчислень з рухомою комою.

Інструкції, що зчитують або записують багато регістрів за раз, відсутні: проектанти дійшли до висновку, що такі команди не є необхідними, складні у реалізації і занадто повільні.[2]

Виклик підпрограм, переходи і розгалуження[ред. | ред. код]

Для виклику підпрограм архітектура RISC-V має інструкцію jal (англ. jump and link); адреса для повернення з підпрограми записується у наданий регістр. Такий підхід є швидшим, ніж запис адреси у пам'ять (стек). Зміщення у інструкції jal кодується 20-бітним знаковим числом, яке множиться на 2 і додається до поточного лічильника команд. Якщо обчислене таким чином значення не є кратним 4, процесор може згенерувати виняток.[2]

Непрямий перехід здійснюється інструкцією jalr (англ. jump and link-register), яка схожа на jal, але адреса обчислюється шляхом додавання значення базового регістра і 12-бітного зміщення (jal додає 20-бітне зміщення до PC).

Бітовий формат інструкції jalr схожий на інструкції завантаження і зберігання (load-store) з відносною адресацією. Інструкція lui (англ. load upper immediate) заповнює верхні 20 біт регістра заданим значенням (нижні 12 біт обнулюються), а auipc (англ. add upper immediate to PC) — додатково складає результат з поточним значенням PC. Ці інструкції корисні при генерації позиційно-незалежного коду[en].

Для реалізації безумовних переходів RISC-V також використовує інструкції jal і jalr. У такому випадку нульовий регістр виступає як регістр зв'язку, і таким чином адреса повернення не зберігається.[2]

Реалізації[ред. | ред. код]

Станом на вересень 2018 року існують наступні реалізації процесорної архітектури RISC-V:

Програмне забезпечення[ред. | ред. код]

Для роботи над дизайном процесора існує компілятор зі спеціалізованої мови програмування Chisel[en][6], результатом виконання якого є код на Verilog.

Для розробки прикладного і системного програмного забезпечення існує порт GNU Compiler Collection (GCC) для RISC-V, включно зі налагоджувачем GDB. Також цю архітектуру підтримує LLVM, симулятор OVPsim, симулятор Spike, і симулятор у QEMU.

На RISC-V портовано ядро ОС Linux, а також операційні системи FreeBSD і NetBSD. Чорновий варіант порту FreeBSD було здійснено у лютому 2016, стабілізація відбулася у FreeBSD 11.0. [7] [8]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Contributors. riscv.org. Regents of the University of California. Архів оригіналу за 13 червня 2018. Процитовано 25 серпня 2014.
  2. а б в г д Waterman, Andrew; Asanović, Krste. The RISC-V Instruction Set Manual, Volume I: Base User-Level ISA version 2.2. University of California, Berkeley. EECS-2016-118. Архів оригіналу за 28 серпня 2017. Процитовано 25 травня 2017.
  3. Patterson, David A; Ditzel, David R. (October 1980). The Case for the Reduced Instruction Set Computer. ACM SIGARCH Computer Architecture News. 8 (6): 25. doi:10.1145/641914.641917.
  4. Amber ARM-compatible core. OpenCores. OpenCores. Архів оригіналу за 10 жовтня 2014. Процитовано 26 серпня 2014.
  5. ARM4U. OpenCores. OpenCores. Архів оригіналу за 6 липня 2014. Процитовано 26 серпня 2014.
  6. Chisel: Constructing Hardware in a Scala Embedded Language. UC Berkeley. Regents of the University of California. Архів оригіналу за 5 квітня 2015. Процитовано 12 лютого 2015.
  7. FreeBSD Wiki: RISC-V. Архів оригіналу за 25 серпня 2018. Процитовано 24 серпня 2018.
  8. FreeBSD Foundation: Initial FreeBSD RISC-V Architecture Port Committed. Архів оригіналу за 4 квітня 2018. Процитовано 24 серпня 2018.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "isacompressed", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "rocketsspeed", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "riscvc", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "shakti", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "iitmadrasospp", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "lowrisc", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.