Radio NV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Radio NV
Логотип
Логотип
Країна Україна Україна
Місто трансляції Прапор Києва Київ
Територія Україна Україна
ЧастотаМіста і частоти
СупутникAstra 4A
Моваукраїнська, окремі програми виходять російською мовою
Вперше в ефірі12 березня 2018 (6 років)
Форматінформаційно-просвітницький, музика (бл. 23:00)
ВласникТомаш Фіала через компанію Dragon Capital
КерівникиОлексій Тарасов
Адресам. Київ, вул. Кирилівська, 86
ОнлайнСлухати (128 kb/s)
Вебсторінкаradio.nv.ua

«Radio NV» — українська приватна радіостанція інформаційно-просвітницького спрямування, що належить бізнесмену Томашу Фіалі. Розпочала мовлення 12 березня 2018 року на базі мережі Радіо «Ера».[1][2][3] До 30 грудня 2022 року змінила логотип з Радіо «НВ» на «Radio NV». З весни 2020 року головним редактором є український журналіст, колумніст, кінокритик Олексій Тарасов.

Історія

[ред. | ред. код]

У вересні 2017 року компанія Dragon Capital викупила Радіо «Ера» та вирішила назвати наявну радіомережу «Радіо НВ», оскільки компанія вже володіла виданням «НВ» (рос. Новое время)[4][5][6][7].

Одночасно було повідомлено про заміну всієї наявної радіомережі новим американським обладнанням[8]

15 січня 2018 року було оголошено конкурс на вакантні місця ведучих та журналістів Радіо «НВ»[9].

«Радіо НВ» розпочало мовлення на частотах радіо «Ера» у форматі, подібному до Радио Вести, проте без наявності проблем щодо прозорості власників радіостанції. Його очолив колишній головред радіо «Вести» та «РБК-Україна» Валерій Калниш, з ним на радіо почали роботу більше 20 колишніх співробітників радіо «Вести» (серед яких: Дмитро Тузов, Олег Білецький, Євген Олефіренко, Дмитро Симонов, Юрій Пустовіт, Віктор Стельмах, Олексій Зарахович, Богдан Амосов, Євгенія Гончарук, Олена Чабак, Анна Ільницька, Костянтин Лінчевський, Ірина Сінченко, Ольга Куришко, Тимур Філоненко, Євген Кисельов, Юрій Мацарський, Павло Новіков тощо). Він застосував програмну сітку, схожу до «Радио Вести» зі значною частиною подібних програм та зі схожою концепцією, проте з новими назвами.

Постачальником новин для радіостанції часто є пов'язаний з радіо журнал «НВ», проте, на відміну від газети «Вести», що виконувала аналогічну роль для радіо «Вести», часопис не несе негативного шлейфу і не плямує репутації радіостації, бо декларує дотримання тих самих стандартів, що і радіостанція; цього не було у попередньому випадку, де були суттєві розбіжності у редакційній політиці часопису та радіо. Такої точки зору дотримується нинішнє керівництво «Радіо НВ», яке тим самим намагається відмежуватися від усього негативного, що могло би асоціюватися через нього з радіо та газетою «Вести».

Водночас критики «Радіо НВ» вказують на той факт, що її журналістами стали особи, пов'язані з РФ (зокрема її колишні або нинішні громадяни), які з лютого — березня 2014 року стали підтримувати Україну в її протистоянні з Росією:

 • Колишній працівник сайту Lenta.ru (що до розгону був одним із небагатьох альтернативних ЗМІ, наповнених правдивою інформацією, в РФ) Іван Яковина (1979 р. н.)
 • Колишній кореспондент російської газети «Известия» у 2012—2014 роках, корінний харків'янин Юрій Мацарський (1980 р. н., до 2015 року — мешканець району Перово у Москві, де залишився проживати його батько)
 • Його рідний брат Іван Мацарський — кореспондент московської газети «Business FM» з 2005 року, та запрошений автор газети «Известия» в 2011—2012 роках, засновник рекламного агентства «Роуз Групп»)[10].

Через свої проукраїнські заяви вказані особи втратили роботу в Росії, та переїхали на постійне проживання в Україну. Однак щодо Яковини висловлювалося припущення з боку американського військового аналітика Говарда Альтмана, щодо його можливих у минулому (до переїзду в Україну) контактів з ГРУ РФ[11]. Юрій Мацарський, який у 2010—2012 роках був політичним оглядачем газети «Коммерсантъ» та кореспондентом радіостанції «Коммерсантъ FM», а у 2012—2014 роках працював у газеті «Известия», станом на 15 березня 2014 року був звільнений з останнього видання за ведені ним з України «неправильні репортажі» (недостатньо прокремлівського спрямування), як про це писав Павло Чіков[12].

Запрошеним ведучим на «Радіо НВ» став також корінний кримчанин Павло Казарін (разом із Мацарським веде радіопрограму «Подвійні стандарти»), що у 2014 році не відмовився від громадянства РФ, проте у 2021 році офіційно вийшов з нього[13].

В ефірах «Радіо НВ» брав участь також кореспондент часопису «НВ» Іван Верстюк, магістр філософії Російського державного гуманітарного університету (Москва) та онук бійця дивізії «Галичина» Івана Дмитровича Верстюка (1922 р. н.). Займаючи посаду редактора розділу «Бізнес» часопису НВ, він коментує економічні та політичні процеси в Україні, Європі та США.

Державне ліцензування

[ред. | ред. код]

22 лютого 2018 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення офіційно надала ліцензію радіокомпанії на трансляцію у 40 містах усіх регіонів України[14][15].

Формат мовлення та керівництво

[ред. | ред. код]
Валерій Калниш в ефірі з мером Києва Віталієм Кличком

Розмовно-інформаційне радіо

[ред. | ред. код]

Згідно зі затвердженою ліцензією, формат цієї радіостанції визначено як інформаційно-просвітницький, передбачається цілодобове мовлення. Частка програм власного виробництва: 18 годин 54 хвилини на добу, 78,75 %. Мінімальна частка національного аудіовізуального продукту (в тому числі власного виробництва): 19 годин 16 хвилин на добу, 80,28 %.

Обсяг частки програм державною мовою: не менше 60 % відповідно до мовних квот для розмовних радіостанцій. Реальна частка україномовних передач з 7 ранку до 24 ночі постійно перевищує 80 %.

Обсяг частки пісень державною мовою: не менше 25 % державною мовою, не менше 60 % іноземними мовами, які є офіційними мовами Європейського Союзу, як це передбачено нормами законодавства; пісні транслюються з 0 годин ночі до 7 ранку, а також у ще 3 радіопередачах протягом інших відрізків доби.

Максимальна частка аудіовізуальної продукції іноземного виробництва: 4 години 44 хвилини на добу, 19,72 %.

Визначено, що «Радіо НВ» буде розмовним радіо, з прямоефірними програмами до 15 годин на добу, протягом кожних двох годин кожні дві години звучатимуть новини по 20 хвилин загальним таймінгом, які не будуть продаватися іншим мовникам, з двома великими годинними інформаційними блоками та ще одним у повторі, авторськими програмами і дискусійним майданчиком, куди будуть запрошуватися фахівці певної галузі. Увесь редакційний матеріал готуватиметься українською мовою, російська звучатиме лише в авторських програмах, тобто мова ведення програм відповідатиме вимогам чинного законодавства[16].

Головним редактором «Радіо НВ» став Валерій Калниш[17][18][19].

Головним куратором усіх проєктів медіахолдингу «НВ» наразі є Віталій Сич — головний редактор журналу НВ[20].

До редакційної ради, що визначає основні напрямки редакційної політики радіостанції увійшли: Віталій Сич, Валерій Калниш, Олександр Пасховер, а також журналісти-менеджери з досвідом роботи на «Радио Вести» — Ірина Сінченко, Ольга Куришко, Юрій Пустовіт.

Наприкінці 2018 року керівник радіостанції Валерій Калниш повідомив, що загалом вони «просіли з аудиторією», а частина слухачів, успадкованих «Радіо НВ» від «Ери», з хвилі пішла[21].

Основним сильним конкурентом радіостанції керівник називав суспільне «Українське радіо», а в західних областях радіостанція конкурувала з «Львівською хвилею», у Києві з «Голосом столиці»[21].

Перехід до формату інформаційно-музичного радіо та новий формат спецмарафону

[ред. | ред. код]

У березні 2020 року стало відомо про радикальні зміни у концепції мовлення радіостанції та звільнення Валерія Калниша[22]. Планувалося переформатування радіостанції у музично-інформаційну (з 1 липня), у зв'язку з цим більшість програм було закрито, а ведучих авторських проєктів було звільнено[23]. Радіостанцію очолив Олексій Тарасов[24]. Такі зміни до програмної концепції потребували внесення змін до ліцензії, відповідну заяву радіостанції розглянула і задовольнила Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 18 червня 2020 року. Голова Нацради Ольга Герасим'юк процитувала лист «Радіо НВ» з поясненнями змін[25]:

За даними радіостанції, попит на обраний раніше формат виявився нижчим за очікуваний; не вдалося залучити додаткову аудиторію; контент в ефірі був цікавим і важливим, але складним для сприйняття. «Радіо НВ» провело дослідження аудиторії, яке показало, що радіостанції бракує «людяності, емоцій та гумору, релаксу та контрасту». Тому контент вирішили розбавити музикою.

У новій програмній концепції «Радіо НВ» пропонувало зменшити обсяг публіцистичних та інформаційно-аналітичних програм до 8,5 години на добу, а замість них додати 1 годину музично-розважальних програм і 6 годин плей-листів[26].

За суттєву зміну програмної концепції радістанція мала заплатити майже 5 млн грн ліцензійного збору, проте, після отримання згоди від Нацради на переформатування, в той же день повідомила про неготовність оплатити ліцензійний збір[27].

2 липня 2020 року керівник радіостанції Олексій Тарасов повідомив, що «Радіо НВ» переносить свій перезапуск «через непорозуміння з Нацрадою»[28]. Нова дата переформатування не повідомлялося.

З 24 лютого 2022 року інформаційне віщання ведеться в режимі спецмарафону[29] 7 днів на тиждень, наразі з 8:00 ранку до 23:00 вечора (до 19:00 — прямі ефіри). Нічний ефір переважно займає музика з окремими інформаційними вставками. У перший рік війни ефір вівся з двох студій — у Львові та Києві.

Крім того, під час Російсько-української війни 2022 року в етері «Радіо НВ» з'явилася інтелектуально-просвітницька програма на злободенні питання Віталія Сича і Сергія Фурси о 13-й годині по буднях. 10 травня 2022 року Віталій Сич вперше провів програму українською мовою[30][31]. 2023 року виходить у прямому ефірі щовівторка та щоп'ятниці о 13:00. З травня 2023 року отримала назву «Фурсич».

Двоє ведучих радіостанції — Юрій Мацарський та Павло Казарін долучилися до сил оборони України з перших днів війни[32], пізніше до лав захиників та захисниць України приєдналася їх колега Алла Кошляк[33].

Власник

[ред. | ред. код]

Кінцевим бенефіціарним власником радіостанція вказує Томаша Фіалу, який володіє нею через компанію Dragon Capital[3].

Програми та рубрики

[ред. | ред. код]

На сайті радіокомпанії наразі презентовано наступні постійні програми-рубрики (наведено перелік до переходу мовлення у інформаційно-музичний форматі, станому на весну 2020 року) та їх ведучі:

Більшість інших програм припинили мовлення після початку широкомасштабного вторгнення РФ.

Інформаційне віщання ведеться в режимі спецмарафону з 24 лютого 2022 року

[ред. | ред. код]

Ведучі лінійних ефірів:

 • Перший ранковий ефір з 8:00 до 10:00 — Павло Новіков з неділі по п'ятницю, субота — Юлія Петрова
 • Другий ранковий ефір — Богдан Амосов або Інна Марецька
 • Третій ранковий ефір — Власта Лазур
 • Перший денний ефір — Олена Петрова (в окремі дні)
 • Другий денний ефір — 3 14:00 до 16:00 Олексій Тарасов
 • Вечірній ефір — 3 17:00 до 19:00 Дмитро Тузов або Євгенія Гончарук (також в інший час як ведуча на заміні)

Ведучі регулярних авторських програм:

Ведучі нерегулярних авторських програм:

Інші ведучі:

 • Ілля Кабачинський — ведучий лінійних ефірів з ухилом в економіку та нові технології
 • Олена Русінова — спортивний оглядач

Ведучі новин:

 • Олена Петрова
 • Анна Ільницька
 • Інна Марецька

Крім того, в ефірі радіостанції цілодобово присутні регулярні інформаційні вставки з думками відомих світових та українських аналітиків, як то Пітер Дікінсон, Даян Френсіс, Віталій Портников, Володимир Фесенко тощо, а також рекламні ролики, зокрема регулярна реклама охоронної фірми «Шериф», проте чи має вона якийсь стосунок до однойменної структури олігарха-«господаря» невизнаного Придністров'я Віктора Гушана[en], достеменно невідомо.

Міжнародне співробітництво з «Радіо Свобода»

[ред. | ред. код]

З 17 березня 2018 року у суботу та неділю о 19:00 на хвилях радіостанції транслюються підсумково-аналітичні програми «Радіо Свобода»[34].

Мережа трансляції

[ред. | ред. код]
   Міста в яких мовлення припинено через окупацію
   Міста в яких мовлення призупинено з технічних причин

Міста і частоти

[ред. | ред. код]

Параметри супутникового мовлення

[ред. | ред. код]
Супутник Частота Символьна швидкість Поляризація FEC
Astra 4A 12073 27500 горизонтальна (H) 3/4

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Радіо «НВ» розпочало мовлення в 40 містах України // Новое время, 2018-03-12
 2. Радіо Ера припинило мовлення в прямому ефірі // Galinfo, 2018-02-20
 3. а б Структура власності Радіо НВ, 2020 рік. Google Docs. Процитовано 18 квітня 2021.
 4. Dragon Capital придбала радіо «Ера FM». Архів оригіналу за 14 лютого 2018. Процитовано 21 лютого 2018.
 5. Компанія Dragon Capital завершила угоду щодо придбання ТОВ «Радіо-ЕРА FM». Архів оригіналу за 14 лютого 2018. Процитовано 21 лютого 2018.
 6. «Радіо Ера» може змінити назву // Детектор-медіа, 2017-12-01
 7. У «Радіо Ера» нові власники — американці // Апостроф, 2018-09-26
 8. «РадіоЕра» запрацює по новому у 2018 році // DW, 2018-10-07
 9. Нова радіостанція з робочою назвою «Радіо НВ» шукає ведучих новин та журналістів // Детектор-медіа, 2018-01-15
 10. https://uc.od.ua/columns/1533/1223219/
 11. Source in Ukraine tells me statements attributed to Pompeo re Crimea were false: I believe that this information was faked by Ivan Yakovina, Russian citizen and GRU officer, who is deputy editor of this NV magazine which "Leaked" this information- Olekdsandr Danylyuk 1/. Twitter. Howard Altman. 5 лютого 2020. Архів оригіналу за 8 лютий 2020. Процитовано 7 лютий 2021. (англ.)
 12. Журналист газеты @izvestiya Юрий Мацарский уволен из издания за неправильные репортажи с Украины (via @gorod095). Twitter. Pavel Chikov. 15 березня 2014.(рос.)
 13. Журналісту Казаріну нарешті вдалося позбутися громадянства РФ. Українська правда. 2 лютого 2021. Архів оригіналу за 11 лютий 2021. Процитовано 6 червня 2021.
 14. Радіо НВ отримало ліцензію на мовлення у 40 містах України // Новое время, 2018-02-22
 15. Оновлене «Радіо-Ера» розпочне мовлення // Укрінформ, 2018-02-22
 16. «Радіо Ера» стане розмовним «НВ Радіо» // Сайт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, 2018-02-22
 17. Валерій Калниш — біографія /112 телеканал/. Архів оригіналу за 17 лютого 2018. Процитовано 21 лютого 2018.
 18. Калныш Валерий — Биография /Досье
 19. Сайт Радіо «НВ»
 20. Проєктом «Радіо-Ера FM» керуватиме Валерій Калниш // Детектор-медіа, 2018-09-26
 21. а б Як працює «Радіо НВ». MediaLab Online (укр.). 18 грудня 2018. Процитовано 19 липня 2020.
 22. Данькова, Наталія (26 березня 2020). Валерій Калниш залишає «Радіо НВ», радіостанція змінює формат. detector.media (укр.). Процитовано 19 липня 2020.
 23. «Радіо НВ» звільнило третину співробітників
 24. Олексій Тарасов: «Перше і головне завдання „Радіо НВ“ — розширити й омолодіти аудиторію»
 25. Закусило, Мар'яна (18 червня 2020). «Радіо НВ» має заплатити майже 5 млн грн ліцензійного збору за переформатування. detector.media (укр.). Процитовано 19 липня 2020.
 26. Закусило, Мар'яна (18 червня 2020). «Радіо НВ» має заплатити майже 5 млн грн ліцензійного збору за переформатування. detector.media (укр.). Процитовано 19 липня 2020.
 27. Данькова, Наталія (18 червня 2020). «Радіо НВ» не готове платити майже 5 млн грн і подасть Нацраді нову заявку щодо переформатування. detector.media (укр.). Процитовано 19 липня 2020.
 28. Данькова, Наталія (2 липня 2020). «Радіо НВ» перенесло перезапуск «через непорозуміння з Нацрадою». detector.media (укр.). Процитовано 19 липня 2020.
 29. На Радіо НВ стартував марафон щодо російської агресії
 30. Байден жорстко вітає Путіна з днем перемоги – Віталій Сич, Сергій Фурса. Радіо НВ (Youtube). 10 травня 2022.
 31. Байден жорстко вітає Путіна з днем перемоги – Віталій Сич, Сергій Фурса. Радіо НВ (Soundcloud). 10 травня 2022.
 32. Павло Казарін та Юрій Мацарський долучилися до тероборони Києва
 33. Не військові будуватимуть нову Україну, всі мають це робити зараз! Історія колишньої радіоведучої, що служить у лавах ЗСУ
 34. На Радіо НВ вийдуть програми Радіо Свобода //Радіо Свобода, 2018-03-17

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Сторінки в соцмережах

[ред. | ред. код]

Інші посилання

[ред. | ред. код]