Resident Evil 4 (відеогра, 2023)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Resident Evil 4
Resident Evil 4 (обкладинка, 2023).jpg
Розробник Японія Capcom
Видавець Японія Capcom
Жанр(и) Виживальні жахи, шутер від третьої особи
Платформа Microsoft icon.svg Microsoft Windows
PlayStation logo.svg PlayStation 4
PlayStation logo.svg PlayStation 5
Xbox one logo.svg Xbox Series
Дата анонсу 2 червня 2022
Дата випуску 24 березня 2023
Режим гри Ic person 48px.svg Одноосібна гра
Творці
Продюсер Йосіакі Хірабаясі[a]
Режисер(и)
 • Казунорі Кадої
 • Ясухіро Ампо[b]
Сценарист(и) Метью Костелло[en][c]
Ігродизайнер(и) Хідехіро Ґода[d]
Програміст(и) Масатосі Фукудзава[e]
Художник(и) Хірофумі Накаока
Композитор(и) Кота Судзукі[f]
Технічні деталі
Рушій RE Engine
Носій Blu-ray, ц-магазини
Resident Evil
Попередня гра Re:Verse (2022)
Офіційний сайт
CMNS: Resident Evil 4 у Вікісховищі

Resident Evil 4[g][h] — відеогра в жанрі виживальних жахів з елементами шутера від третьої особи, розроблена й видана Capcom для Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5 та Xbox Series X/S у березні 2023 року. Вона є римейком багатоплатформової однойменної відеогри 2005 року, яка також була розроблена Capcom. Сюжетна історія, що відбувається через шість років після подій другої та третьої частин, оповідає про американського урядового агента Леона С. Кеннеді[en], який виконує місію з порятунку Ешлі Ґрем[en], доньки президента Сполучених Штатів, в іспанському селищі, де править жорстокий культ. Подібно до оригінальної гри, Resident Evil 4 має управління від третьої особи, через яке гравець контролює Леона. Під час проходження гравець б'ється з ворогами, збирає ресурси для створення припасів і вирішує головоломки.

Розробкою керували співдиректори Казунорі Кадої та Ясухіро Ампо, які замінили оригінального директора Сіндзі Мікамі. Capcom прагнула переосмислити оригінальний проєкт зі збереженням його сутності, а також модернізувати й удосконалити різні його аспекти. Унаслідок цього студія переробила візуальну складову та оновила ігровий процес, додавши деякі нові механіки. Хоча римейк має той самий синопсис, що й оригінал, певні елементи історії було змінено. Персонажі також зазнали змін, включно з їхніми особистостями та відносинами між ними, на яких було зроблено більший акцент. Крім того, команда найняла нових акторів озвучування й оновила звуковий дизайн загалом. Capcom використала ігровий рушій RE Engine для розробки римейку.

Resident Evil 4 отримала загальне визнання. Критики похвалили візуальне оформлення, оновлений ігровий процес, а також розширення сюжетних елементів і персонажів. Продажі римейку становлять чотири мільойни копій станом на квітень 2023 року.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Крім модернізованих та удосконалених аспектів ігрового процесу, римейк має кілька нових механік, як-от ухилення від ворожих атак за допомогою ножа.

Resident Evil 4 є римейком однойменної відеогри 2005 року, що має управління від третьої особи «з-за плеча»[5]. Гравець контролює Леона С. Кеннеді[en] більшу частину проходження і виконує завдання з порятунку Ешлі Ґрем[en] в іспанському селищі[6][7]. В одному із сюжетних сегментів гравець контролює Ешлі[8]. Під час пересування лінійними рівнями[9] гравець використовує холодну або вогнепальну зброю[10], щоби боротися з різними ворогами, включно з місцевими жителями, які можуть ухилятися від атак, володіти таким озброєнням, як бензопили та метальна зброя, і здатні працювати колективно, а також перетворюватися на химерних монстрів[11][12].

Римейк має оновлений ігровий процес, включно з управлінням та бойовою механікою[13]. Штучний інтелект ворогів було вдосконалено, а варіативність їхніх атак збільшена[14][15]. Попри те, що Ешлі більше не має показника здоров'я, вороги все ще можуть знерухомити її, після чого гравець має допомогти їй піднятися[16]. Гра передбачає головоломки, кількість яких було збільшено[17], перероблені бої із босами та побічні квести, за виконання яких видаються ігрові цінності для обміну з торговцем[18]. У нього ж гравець може придбати зброю, броню та рецепти для створення припасів, а також скористатися такими послугами, як поліпшення та ремонт озброєння[19][20]. У грі інвентар представлений у вигляді портфеля, і гравець може отримати кілька з них; кожен портфель має певні пасивні ефекти й може бути прикрашений брелоками, які дають додаткові ефекти[21]. Короткочасні події також були оновлені[18], а їх кількість суттєво зменшена шляхом інтеграції в ігровий процес, зокрема, через механіку ухилення[22][23].

Гра має кілька рівнів складності[24], опції спеціальних можливостей[17] та фоторежим[en]. Після завершення основної сюжетної кампанії гравець може скористатися режимом «Нова гра плюс[en]», щоб розпочати її проходження спочатку з усіма здобутими предметами та поліпшеннями[25]. У грі присутня рейтингова система, яка ґрунтується на обраному рівні складності та часу, витраченому на проходження. Залежно від кінцевих результатів, гравець нагороджується зброєю, костюмами та аксесуарами[26]. Крім того, гравець отримує спеціальні бали за виконання різноманітних ігрових випробувань і може витратити їх у внутрішньоігровому магазині для купівлі 3D-моделей персонажів, концепт-артів[en] тощо[27][28]. Ігровий процес передбачає наявність мікротранзакцій[en] для прискорення процесу поліпшення зброї[29].

Синопсис[ред. | ред. код]

Докладніше: Сюжет Resident Evil 4

Resident Evil 4 розгортається у 2004 році[30], через шість років після подій у Resident Evil 2 (2019). Леон С. Кеннеді, американський урядовий агент, отримує завдання врятувати доньку президента США, Ешлі Ґрем, яка була викрадена таємничим культом і знаходиться у віддаленому іспанському селищі[7][31]. Під час дослідження селища Леон стикається з місцевими жителями, які заражені паразитом, що контролює розум[32]. Леон повинен перемогти лідера культу Осмунда Саддлера[33] й розкрити правду про їхню зловісну змову, водночас намагаючись врятувати Ешлі та зберегти власне життя[34].

Розробка[ред. | ред. код]

Resident Evil 4 була розроблена Capcom на чолі зі співдиректорами Казунорі Кадої та Ясухіро Ампо[35]. Раніше вони брали участь в розробці минулих частин серії Resident Evil, включно з першою грою 1996 року, Outbreak (2003), а також Resident Evil 5 (2009) і Revelations 2[en] (2015), директором яких був Ампо. Крім того, Кадої та Ампо були співдиректорами римейку Resident Evil 2. Вони спочатку вагалися стосовно роботи над римейком Resident Evil 4, адже вважали його складним завданням через статус оригінальної гри як «шедевра»[36]. До команди розробників також входили продюсер Йосіакі Хірабаясі, який був провідним дизайнером катсцен оригінальної гри[35], сценарист Метью Костелло[en], дизайнер Хідехіро Ґода, програміст Масатосі Фукудзава[37], художник Хірофумі Накаока[38] та композитор Кота Судзукі[39]; Ґода і Масатосі раніше працювали над римейком другої частини, обіймачи ті ж посади[40][41].

Розробка почалася приблизно у 2018 році студією M-Two, яка допомагала з римейком третьої частини[42]. Capcom передала проєкт своїй внутрішній студії Division 1 на початку 2021 року, а чимало розробників, які працювали над римейком другої частини, приєдналося до решти команди[43]. Capcom уважно дослідила оригінальну гру і взяла до уваги відгуки гравців стосовно переваг та недоліків попередніх римейків[36][44]. Команда прагнула переосмислити проєкт «як на глибшому, так і ширшому рівні [...] зі збереженням сутності напряму», водночас модернізувавши різні його аспекти[35][45]. Студія дещо переробила оригінальну сюжетну історію з огляду на попередні частини Resident Evil 5 та Biohazard (2017). Розробники приділили особливу увагу відносинам між персонажами й хотіли зробити більший акцент на цьому. Сюжетна лінія Ешлі Ґрем була розширена в такий спосіб, щоб у ній оповідалося «не лише про порятунок та втечу»[35]. Capcom також змінила особистість персонажа, щоб зробити Ешлі реалістичнішою і посилити взаємодію між нею та Леоном[46]. Команда додала нові аспекти до ігрового процесу та оптимізувала або оновила деякі механіки, як-от екіпірування, швидкий поворот та міцність ножа[14][35]; на думку Кадої, додання показника міцності ножа сприяло підтримці напруженості під час боїв. Capcom також додала механіку стелса, оскільки вважала, що оригінальній грі не вистачало розмаїття поза відкритим боєм[23].

Працюючи над художнім дизайном, команда зосередилася на тінях і силуетах, щоби передати «сутність жаху», замість того, щоби просто зробити середовище темнішим[47]. Capcom переробила 3D-моделі персонажів, включно з Ешлі, зовнішність якої була змодельована за образом данської моделі Елли Фреї; Леон та Ада Вонґ[en] були створені з використанням їх 3D-моделей із римейку другої частини[48]. Звуковий директор Хіросі Тамура сказав, що команда прагнула знайти баланс між збереженням оригінального звучання та створенням сучасного й реалістичнішого звукового дизайну. Звукові ефекти були здебільшого відтворені наново, тоді як деякі звуки були аранжовані або модифіковані з оригіналу. За словами Судзукі, приблизно 30 % композицій містять мелодію або аранжовані оригінальні фрагменти, а звучання певних композицій було дещо змінено[39]. Студія запросила нових акторів для англійського озвучування, включно з Ніком Апостолідесом, Женев'єв Бюхнер[en], Андре Пеною, Лілі Ґао[en] і Крістофером Джейном, які виконали ролі Леона, Ешлі, Луїса Серри, Ади та Осмунда Саддлера відповідно; Апостолідес уже озвучував Леона в римейку Resident Evil 2[49], тоді як Ґао виконувала роль Вонґ у фільмі «Оселя Зла: Вітаємо у Раккун-Сіті» (2021)[50]. Для японської версії було залучено кілька акторів, що раніше вже приймали участь в озвучуванні персонажів Resident Evil у різній продукції, як-от Тосіюкі Морікава[en] та Дзюнко Мінаґава, які озвучили Леона та Аду відповідно[51].

Resident Evil 4 ґрунтується на ігровому рушії RE Engine, який студія використовує для всіх ігор Resident Evil, починаючи з Biohazard[52]. Римейк має підтримку трасування променів[53], технології масштабування зображення FSR від AMD[54]. Студія також працює над режимом віртуальної реальності для шолома PlayStation VR2[55]. Розробники використали особливості консолі PlayStation 5, включно з технологією об'ємного звуку Tempest 3D AudioTech, і тактильний зв'язок та адаптивні гачки контролера DualSense[47]. Після критики ефектів дощу в маркетингових відеоматеріалах, Хірабаясі заявив про їх перероблення в патчі першого дня[56]. Capcom додала кілька рівнів захисту від несанкціонованого злому, включно з Denuvo; у травні 2023 року було повідомлено, що захист було зламано[57].

Маркетинг й випуск[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Анонс на YouTube
Nuvola apps kaboodle.svg Ігровий процес на YouTube

Resident Evil 4 була анонсована 2 червня 2022 року під час презентації State of Play, де було показано дебютний трейлер[58]; повідомлення щодо римейку з'явилися у квітні 2020-го[42]. 13 червня Capcom провела власну презентацію, на якій були продемонстровані кадри ігрового процесу[59]. У жовтні було представлено сюжетний трейлер і розширене відео ігрового процесу[60]. У лютому 2023 року було показано черговий трейлер[61], а на початку березня випущено гру в альтернативній реальності Baby Eagle Is Missing, що була представлена як вебсайт із завданнями-головоломками та оповідає передісторію до подій у римейку[62]. 9 березня було представлено демоверсію вступної частини гри[63]. До випуску римейку Nippon Animation створила серію коротких відео «Кінотеатр шедеврів Resident Evil» у стилі аніме[64], які є пародією на «Кінотеатр світових шедеврів»[65].

Гра була випущена 24 березня 2023 року для Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5 та Xbox Series X/S[66]. 7 квітня було випущено безплатний завантажуваний вміст з ігровим режимом «Найманці»[67]. Resident Evil 4 отримала спеціальне видання, що надає доступ до кількох внутрішньоігрових предметів, як-от зброя й костюми, а також колекційне видання, яке містить цифрові та фізичні предмети, включно із саундтреком та артбуком[68]. Передзамовлення будь-якого видання надавало доступ до деяких бонусних внутрішньоігрових предметів[69].

Сприйняття[ред. | ред. код]

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
Destructoid7.5/10[70]
Digital Trends4.5/5 зірок[71]
Game Informer9.5/10[72]
GameRevolution9/10[17]
GameSpot10/10[16]
GamesRadar4.5/5 зірок[73]
IGN10/10[20]
PC Gamer (US)80/100[74]
PCGamesN8/10[75]
Push Square10/10 зірок[13]
The Telegraph5/5 зірок[76]
The Guardian5/5 зірок[77]
Video Games Chronicle5/5 зірок[9]
VG2475/5 зірок[78]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
MetacriticПК: 92/100[i][79]
PS5: 93/100[j][80]
XSXS: 91/100[k][81]

Resident Evil 4 отримала «загальне визнання» за даними агрегатора рецензій Metacritic[79][80][81]. Римейк отримав високі оцінки за візуальне оформлення[73][75][76], оновлений ігровий процес[20][72][82], а також розширення сюжетних елементів і персонажів[13][17][74]. Критики зазначили, що Capcom якісно відтворила аспекти оригінальної гри, модернізувавши та об'єднавши їх із новими елементами[8][18][77]. Курт Індовіна з GameSpot заявив, що гра підняла планку того, як повинен виглядати хороший римейк[16], а Джованні Колантоніо з Digital Trends[en] припустив, що гра створила новий стандарт для майбутніх частин Resident Evil[71]. Проте, кілька оглядачів висловили сумніви в тому, що оригінальна Resident Evil 4 потребувала оновлення[19][70], у той час як Майкл Маквертор із Polygon написав, що римейк може свідчити про необхідність нового переосмислення, оскільки деякі його аспекти здаються тривіальними[83]. Сіндзі Мікамі, директор і сценарист оригінальної Resident Evil 4, заявив, що був задоволений римейком[84].

Ліам Крофт із Push Square охарактеризував римейк як «остаточну» (англ. definitive) версію оригінальної гри та припустив, що той залишатиметься актуальним протягом багатьох років[13]. Бен Рейнер із Digital Spy описав гру як кульмінацію всіх ідей, закладених у серію[8], а Патрік Клепек із Vice назвав її «святкуванням минулого», додавши: «[Римейк] стоїть на плечах ігрового шедевра й намагається забратися трохи вище»[l][19]. На думку Колантоніо з Digital Trends, гра є «по-справжньому трансформаційною», оскільки розробники зуміли винайти оригінальну гру заново, додавши нові ідеї та концепції[71]. Джез Корден із Windows Central назвав гру «приголомшливим успіхом», похваливши її виробничі якості, та наголосив на істотній різниці між оригінальною Resident Evil 4 й римейком, використовуючи аналогію порівняння кінного возу з автомобілем Tesla[85]. Келсі Рейнор із VG247 написала, що хоча більшість змін у римейку є позитивними, деякі з них спричинили розчарування, як-от видалення культових моментів. Проте, Рейнор визнала, що заміна цих моментів на сучасніші та актуальніші елементи дала римейку можливість відзначитися[78], тоді як Крофт зауважив, що брак деякого контенту зробило гру ціліснішою[13].

Зої Гендлі з Destructoid заявила, що гра не викликає такого ж враження, як попередні римейки Resident Evil, і, на її думку, римейк втрачає свій потенціал після вступного сегмента, який вона назвала його найкращою частиною[70]. Блейк Гестер із Game Informer зауважив, що гра, попри всі її переваги, не передає новаторства оригіналу і є більше його доопрацюванням, ніж переосмисленням[72]. Річ Стентон із PC Gamer висловив думку, що римейк обмежений спадщиною оригіналу й позбавлений його унікальних особливостей, будучи занадто «згладженим» (англ. smooth[ed] out). Він також зауважив, що гра стає дедалі умовнішою в міру проходження, перетворюючись на звичайний «коридорний шутер», написавши: «Там, де в оригіналі відчувався простір, тут відчувається тіснота»[m][74]. Джессіка Кондітт з Engadget[en] написала, що в порівнянні з попередніми римейками серії, гра здається незавершеною або «щонайменше, невитонченою», визнавши її «місивом незадоволеної ностальгії та розчарування. Гра не жахлива, але й не ідеальна»[n][86].

Дизайн та ігровий процес[ред. | ред. код]

Колантоніо з Digital Trends високо оцінив візуальне оформлення, зокрема динамічне освітлення та підвищену деталізацію, і назвав римейк однією з найкрасивіших ігор для консолей дев'ятого покоління[71]. Корден із Windows Central і Кіт Стюарт із The Guardian схвально відгукнулися щодо дизайну рівнів[85], а Стюарт зауважив, що той відображає знання всієї серії[77]. Вебстер із The Verge написав, що візуальний аспект у поєднанні з оновленим ігровим процесом покращив враження від гри, попри деякі невідповідності з оригінальним дизайном рівнів[82]. Стентон із PC Gamer зазначив, що однією з головних переваг римейку є реалістичний дизайн ворогів, водночас Мак Ешворт із GameRevolution вказав на повторюваність у їхньому дизайні[17]. На думку Індовіни з GameSpot, візуальне оформлення стає менш різноманітним у міру проходження[16]. Деякі оглядачі похвалили звуковий дизайн[20][75][76], тоді як Крофт із Push Square заявив, що той сприяє створенню більшого напруження в нічних локаціях і такий же якісний, як і візуальна складова[13].

Маквертор із Polygon написав, що оновлений ігровий процес із такими новими механіками, як ухилення і стелс, привніс у гру більше динаміки, зробивши бойові сутички захопливішими[83]. Едвард Сміт із PCGamesN[en] також похвалив сутички, назвавши їх «видовищно хореографічними», і зазначив, що гравець має більше свободи дій[75]. Колантоніо з Digital Trends позитивно оцінив оновлену бойову механіку, включно зі стрільбою та ближнім боєм, наголосивши, що ці зміни зробили бої напруженішими та плавнішими[71]. Трістан Оґілві з IGN похвалив оновлення системи поліпшення зброї та написав, що темп ігрового процесу був «підтягнутий до тієї точки, коли майже жодна хвилина не витрачена даремно»[o][20]. Енді Робінсон із Video Games Chronicle відзначив оновлене управління, вказавши на його поліпшення в порівнянні з попередніми римейками Resident Evil[9]. Стентон із PC Gamer похвалив поліпшений штучний інтелект ворогів[74], тоді як Аойф Вілсон з Eurogamer схвально відгукнулася стосовно перероблених короткочасних подій, визнавши їх зручнішими. Крім того, вона похвалила побічні квести, описавши їх як «приємний асортимент завдань»[18], а Джин Парк із The Washington Post написав, що квести були «елегантно» додані до оригінальної лінійної структури[87]. Стюарт із The Guardian висловив деякі сумніви щодо квестів, зазначивши, що вони здаються зайвими й можуть зменшити загальну напругу, що негативно позначається на зануренні в ігровий процес[77].

Леон Гарлі з GamesRadar+ позитивно оцінив бойові сутички загалом, але зазначив, що ближній бій у вузьких середовищах із безліччю ворогів може спричинити розчарування через повільність протагоніста[73]. Кондітт з Engadget написала, що попри збалансованість ігрового процесу у вступній частині, у міру проходження він стає «незграбним» (англ. clumsy). Крім того, вона розкритикувала управління, механіку ухилення і повільні анімації, а також припустила, що розробники знехтували модернізацією Леона[86]. Корден з Windows Central висловив критику стосовно штучного інтелекту Ешлі, стверджуючи, що той залишився на рівні оригіналу, через що сегменти за її участю виглядають недоречними в порівнянні з іншими елементами римейка[85]. Маквертор із Polygon назвав головоломки «поверхневими» (англ. perfunctory)[83], тоді як Стентон із PC Gamer написав, що видалені короткочасні події позбавили гру моментів драми й небезпеки[74]. Ешворт із GameRevolution розкритикував деякі бої з босами та висловив розчарування відсутністю режиму «Найманці» в момент випуску римейку[17].

Наратив та технології[ред. | ред. код]

Рейнор із VG247 назвала оновлення наративу найбільш винятковим елементом гри, відзначивши більш розвинені сюжетні лінії та персонажів[78], а Оґілві з IGN заявив, що сюжет у римейку перевершує оригінальну кампанію практично у всіх аспектах[20]. Індовіна з GameSpot зазначив, що Леон став більш різнобічним персонажем, що додало сюжетного контексту і зв'язку з подіями в Resident Evil 2, тоді як взаємодії Леона та Ешлі стали збалансованішими[16]. Колантоніо з Digital Trends написав, що персонажі в римейку є більш опрацьованими, завдяки чому сюжет став глибшим та емоційнішим. Крім того, він відзначив зміни в Ешлі, яка більше не виглядає «безпорадною дурепою, що потрапляє в очевидні пастки, немов жертва в підлітковому слешері»[p][71]. Сміт із PCGamesN також відзначив поліпшення в персонажі Ешлі, але висловив думку, що вона досі розглядається як «річ, яку [гравець] мусить захищати», вказуючи на поблажливе та заступницьке ставлення римейку до жіночого персонажа[75]. Гестер із Game Informer написав, що в римейку сюжетні повороти стали послідовнішими[72], а Стентон із PC Gamer і Клепек із Vice вказали на поліпшення діалогів[19][74]. Корден із Windows Central вважав, що розробники згаяли можливість зробити сюжетну історію більш обґрунтованою і правдоподібною[85], тоді як Вілсон з Eurogamer здалося, що деякі сегменти в другій частині гри були не дуже вдалими[18].

Корден із Windows Central похвалив технологію трасування променів у римейку, назвавши її реалізацію найкращою серед сучасних ігор у плані низького впливу на продуктивність. Він також додав, що технічна складова в поєднанні з візуальним оформленням «доповнюють одна одну з оркестровою точністю». Крофт із Push Square висловив позитивну думку про застосування можливостей контролера DualSense, але, як і Корден[85], помітив наявність незначних візуальних ґлітчів[13]. Ешворт із GameRevolution заявив, що під час проходження помітив падіння частоти кадрів і зависання при увімкненні таких графічних опцій на PlayStation 5, як трасування променів і деталізація волосся[17]. Олівер Макензі з Eurogamer повідомив про проблеми стосовно якості зображення на PlayStation 5 та управління з контролером, назвав трасування променів «дуже обмеженим», а також розкритикував реалізацію відображень в екранному просторі[en] (англ. screen-space reflections)[88].

Продажі[ред. | ред. код]

У перші два дні після випуску кількість продажів Resident Evil 4 перевищила три мільйони копій, що є найкращим результатом серед римейків серії[89]. На другий тиждень продажі сягнули чотирьох мільйонів, зробивши римейк другою найшвидше продаваною грою серії після Resident Evil 6 (2012)[90]. У Японії Resident Evil 4 стала найбільш продаваною роздрібною грою в тиждень випуску, маючи 85 і 90 тисяч проданих копій для PlayStation 4 та PlayStation 5 відповідно[91]. Вона була першою за кількістю завантажень грою для Play Station 5 у Північній Америці та Європі в березні; версія для PlayStation 4 посіла п'яту й дев'яту позначку в цих регіонах у той же період відповідно[92].

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
 1. Хіроюкі Кобаясі був продюсером оригінальної гри[1].
 2. Сіндзі Мікамі був директором оригінальної гри[2].
 3. Сіндзі Мікамі був сценаристом оригінальної гри[2].
 4. Хіросі Шибата, Кодзі Какае та Сігенорі Нісікава були співдизайнерами оригінальної гри[3].
 5. Кійохіко Саката був програмістом оригінальної гри[3].
 6. Місао Сенбонґі та Шусаку Учіяма були співкомпозиторами оригінальної гри[4].
 7. Японська: バイオハザード4 Хепберна: Baiohazādo 4?, англ. Biohazard RE:4
 8. Зазвичай згадується як Resident Evil 4 Remake.
 9. Оцінка ґрунтується на 22 відгуках.
 10. Оцінка ґрунтується на 121 відгуку.
 11. Оцінка ґрунтується на 27 відгуках.
 12. англ. It stands on the shoulders of a gaming masterpiece, and tries to climb a little higher.
 13. англ. Where the original felt expansive, this feels cramped.
 14. англ. This is what the RE4 remake has reduced me to: a pleading mess of unfulfilled nostalgia and frustration. It's not a terrible game, but it isn't seamless, either.
 15. англ. [...] its pacing has been tightened to the point where hardly a single minute is wasted [...].
 16. англ. Ashley benefits from that the most, as she's no longer just a helpless buffoon who runs into obvious traps like a teen slasher victim.
Джерела
 1. Middler, Jordan (12 серпня 2022). Veteran Resident Evil producer Hiroyuki Kobayashi has left Capcom for NetEase. Video Games Chronicle (англ.). Архів оригіналу за 12 серпня 2022. Процитовано 14 грудня 2022. 
 2. а б Carter, Justin (29 серпня 2022). Shinji Mikami didn't realize the impact of Resident Evil 4's camera. Game Developer (англ.). Архів оригіналу за 29 серпня 2022. Процитовано 25 березня 2023. 
 3. а б Resident Evil 4 Credit Information. GameFAQs (англ.). Архів оригіналу за 22 січня 2019. Процитовано 25 березня 2023. 
 4. Ardron, Nicola (10 квітня 2020). Resident Evil 4 soundtrack is coming to vinyl. GodisaGeek.com (англ.). Архів оригіналу за 13 квітня 2020. Процитовано 24 лютого 2023. 
 5. Greenbaum, Aaron (14 червня 2022). How Resident Evil 4 Remake's Scarier Visuals Hurt the Original's Campy Charm. Den of Geek (англ.). Архів оригіналу за 14 червня 2022. Процитовано 11 липня 2022. 
 6. Wheatley, Tyson Lex (2 лютого 2005). 'Resident Evil 4' so good, it's scary. CNN (англ.). Архів оригіналу за 19 лютого 2005. Процитовано 11 липня 2022. 
 7. а б Fingas, Jon (21 жовтня 2022). 'Resident Evil 4' remake gameplay shows tense but familiar action. Engadget (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 8. а б в Rayner, Ben (17 березня 2023). Resident Evil 4 remake review: A must-play for any Resident Evil fan. Digital Spy (англ.). Архів оригіналу за 18 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 9. а б в Robinson, Andy (17 березня 2023). Review: Resident Evil 4 is a faithful restoration of an all-time classic. Video Games Chronicle (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 10. Franey, Joel (28 березня 2023). All Resident Evil 4 weapons in the Remake. Games Radar+ (англ.). Архів оригіналу за 9 травня 2023. Процитовано 12 травня 2023. 
 11. Tolbert, Samuel (24 березня 2023). Resident Evil 4 remake: List of enemies and bosses. Windows Central (англ.). Архів оригіналу за 24 березня 2023. Процитовано 27 березня 2023. 
 12. Cummings-Grady, Mackenzie (11 січня 2021). The Best Moments in "Resident Evil 4". Popdust (англ.). Архів оригіналу за 11 січня 2021. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 13. а б в г д е ж Croft, Liam (17 березня 2023). Resident Evil 4 Review (PS5). Push Square (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 14. а б Zwiezen, Zack (20 жовтня 2022). All The Changes We Spotted In The New Resident Evil 4 Remake Trailers. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 15. Richardson, Liam (20 жовтня 2022). Resident Evil 4 isn't just a remake, it's a visceral reimagining. Rock Paper Shotgun (англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 16. а б в г д Indovina, Kurt (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake Review — Stranga, Stranga, Now That's A Remake. GameSpot (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 17. а б в г д е ж Ashworth, Mack (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake Review. GameRevolution (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 18. а б в г д Wilson, Aoife (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake review — a classic comes back to life. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 19. а б в г Klepek, Patrick (17 березня 2023). 'Resident Evil 4' Didn't Need a Remake, But This One's Brilliant Anyway. Vice (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 20. а б в г д е Ogilvie, Tristan (17 березня 2023). Resident Evil 4 Review. IGN (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 21. McWhertor, Michael (2 березня 2023). Resident Evil 4 remake makes Leon's knife and attaché case a much bigger deal. Polygon (англ.). Архів оригіналу за 2 березня 2023. Процитовано 3 березня 2023. 
 22. Phillips, Tom (21 жовтня 2022). Resident Evil 4 remake has "barely any" QTEs. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 23. а б Game Informer (28 лютого 2023). How Capcom Is Modernizing Mechanics In Resident Evil 4 (Remake) | Interview. YouTube (яп.). Архів оригіналу за 28 лютого 2023. Процитовано 1 березня 2023. 
 24. Morales, Greysun (23 березня 2023). Resident Evil 4 Remake: Difficulty Settings Explained. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 23 березня 2023. Процитовано 25 березня 2023. 
 25. Bottino, Andrew (16 лютого 2023). Resident Evil 4 Remake Bringing Back New Game Plus Mode. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 19 лютого 2023. Процитовано 26 лютого 2023. 
 26. Rodriguez, Jason (27 березня 2023). Resident Evil 4 — Unlockable Costumes And Bonus Weapons Guide. GameSpot (англ.). Архів оригіналу за 22 квітня 2023. Процитовано 12 травня 2023. 
 27. Challenges — Resident Evil 4 Wiki Guide. IGN (англ.). 13 квітня 2023. Архів оригіналу за 15 квітня 2023. Процитовано 12 травня 2023. 
 28. Baqery, Mohsen (25 квітня 2023). Resident Evil 4 Remake: All Extra Content Shop Items. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 25 квітня 2023. Процитовано 12 травня 2023. 
 29. Scullion, Chris (7 квітня 2023). Resident Evil 4 remake has added microtransactions to upgrade weapons quicker. Video Games Chronicle (англ.). Архів оригіналу за 7 квітня 2023. Процитовано 26 травня 2023. 
 30. Szpytek, Peter Hunt (22 липня 2021). Resident Evil 4: What Happens to Ashley After the Events of the Game. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2021. Процитовано 24 лютого 2023. 
 31. Romano, Sal (20 жовтня 2022). Resident Evil 4 remake — extended gameplay, second trailer, screenshots, and special editions announced. Gematsu (англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2022. Процитовано 24 лютого 2023. 
 32. Schedeen, Jesse (26 ютого 2009). Resident Evil: The Many Looks of the Infected. IGN (англ.). Архів оригіналу за 22 червня 2022. Процитовано 24 лютого 2023. 
 33. Bye, Jack (31 березня 2023). Resident Evil 4 Remake — How To Beat Saddler Boss Guide. VideoGamer.com (англ.). Архів оригіналу за 31 березня 2023. Процитовано 8 травня 2023. 
 34. Bussell, Cat (17 лютого 2023). Resident Evil 4 remake release date, trailers, gameplay and news. TechRadar (англ.). Архів оригіналу за 17 лютого 2023. Процитовано 24 лютого 2023. 
 35. а б в г д Bailey, Kat (21 жовтня 2022). Resident Evil 4 Producer on How the Remake Will Tackle QTEs, Inventory Management, and the Sequel. IGN (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 36. а б Stewart, Marcus (8 лютого 2023). How Resident Evil 4's Directors Approached Designing The Remake. Game Informer (англ.). Архів оригіналу за 8 лютого 2023. Процитовано 8 лютого 2023. 
 37. Capcom (24 березня 2023). Resident Evil 4. Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X/S. Capcom. 
 38. Van Aken, Alex (2 лютого 2023). How Capcom Designs New Enemies in Resident Evil 4 (Remake) | Interview. Game Informer (англ.). Архів оригіналу за 2 лютого 2023. Процитовано 24 січня 2023. 
 39. а б Stewart, Marcus (16 лютого 2023). Resident Evil 4's Sound Director And Composer Break Down The Remake's Haunting Soundtrack. Game Informer (англ.). Архів оригіналу за 18 лютого 2023. Процитовано 24 січня 2023. 
 40. Hidehiro Goda. Video Games Chronicle (англ.). Архів оригіналу за 1 грудня 2020. Процитовано 25 березня 2023. 
 41. Game Credits — Masatoshi Fukazawa. GameFAQs (англ.). Архів оригіналу за 25 березня 2023. Процитовано 25 березня 2023. 
 42. а б Robinson, Andy (12 квітня 2020). Capcom is working on a Resident Evil 4 remake. Video Games Chronicle (англ.). Архів оригіналу за 14 квітня 2020. Процитовано 11 липня 2022. 
 43. Yaden, Joseph (3 червня 2022). Everything we know about the Resident Evil 4 remake. Digital Trends (англ.). Архів оригіналу за 3 червня 2022. Процитовано 11 липня 2022. 
 44. Fenlon, Wes (20 жовтня 2022). Resident Evil 4 Remake is 'about the same' length as original, says Capcom. PC Gamer (англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2022. 
 45. Edsö, Edvin (2 червня 2022). Resident Evil 4 comes to PS5 next year: first gameplay and story details. PlayStation.Blog (англ.). Архів оригіналу за 2 червня 2022. Процитовано 11 липня 2022. 
 46. Stewart, Marcus (2 лютого 2023). Why Capcom Changed Ashley In Resident Evil 4. Game Informer (англ.). Архів оригіналу за 3 лютого 2023. Процитовано 24 лютого 2023. 
 47. а б Uehara, Takao (22 березня 2023). PS5 Creators: How Resident Evil 4 harnesses PS5's power. PlayStation.Blog (англ.). Архів оригіналу за 22 березня 2023. Процитовано 28 березня 2023. 
 48. Zotomayor, Carlos (26 жовтня 2022). All The Big Character Design Changes In The Resident Evil 4 Remake. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 26 жовтня 2022. Процитовано 8 травня 2023. 
 49. Vaz, Christian (5 квітня 2023). Resident Evil 4 Remake cast and voice actors list. PCGamesN (англ.). Архів оригіналу за 7 квітня 2023. Процитовано 8 травня 2023. 
 50. Bardhan, Ashley (10 квітня 2023). Resident Evil 4 Remake Is Getting Review Bombed For The Worst Reasons [Update]. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 25 квітня 2023. Процитовано 8 травня 2023. 
 51. Tolentino, Josh (24 лютого 2023). Resident Evil 4 Remake Japanese Voice Actors Revealed. Siliconera (англ.). Архів оригіналу за 24 лютого 2023. Процитовано 8 травня 2023. 
 52. Zotomayor, Carlos (7 березня 2023). Resident Evil 4 Remake Needs To Address One Problem With The RE Engine. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 7 березня 2023. Процитовано 24 березня 2023. 
 53. Judd, Will (16 березня 2023). Resident Evil 4 remake: do technical troubles doom a would-be classic?. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 16 березня 2023. Процитовано 24 березня 2023. 
 54. Battaglia, Alex (29 березня 2023). The Resident Evil 4 remake plays well on PC — but tech issues compromise the experience. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 29 березня 2023. Процитовано 16 травня 2023. 
 55. Nightingale, Ed (22 лютого 2023). Resident Evil 4 Remake to receive free VR DLC for PSVR2. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 22 лютого 2023. Процитовано 24 лютого 2023. 
 56. Plant, Logan (8 березня 2023). Resident Evil 4 Remake's Infamous Rain Will Be Fixed With Day One Patch. IGN (англ.). Архів оригіналу за 15 березня 2023. Процитовано 26 травня 2023. 
 57. Palumbo, Alessio (15 травня 2023). Resident Evil 4 Remake Had Its Four DRMs Successfully Cracked. Wccftech (англ.). Архів оригіналу за 15 травня 2023. Процитовано 16 травня 2023. 
 58. McWhertor, Michael (2 червня 2022). Resident Evil 4 remake announced, coming March 2023. Polygon (англ.). Архів оригіналу за 2 червня 2022. Процитовано 11 липня 2022. 
 59. Phillips, Tom (13 червня 2022). First glimpse of Resident Evil 4 remake gameplay. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 13 червня 2022. Процитовано 11 липня 2022. 
 60. Zwiezen, Zack (20 жовтня 2022). Everything We Saw At The Big Resident Evil Showcase. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 61. Nightingale, Ed (23 січня 2023). Resident Evil 4 remake demo on the way soon. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 24 лютого 2023. Процитовано 24 лютого 2023. 
 62. Ankers-Range, Adele (6 березня 2023). Resident Evil 4 Teaser Website Is Full of Puzzles, Riddles, and Backstory. IGN (англ.). Архів оригіналу за 7 березня 2023. Процитовано 7 березня 2023. 
 63. Kennedy, Victoria (9 березня 2023). Resident Evil 4 remake Chainsaw demo available now, no time limit. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 10 березня 2023. Процитовано 10 березня 2023. 
 64. Bonthuys, Darryn (20 березня 2023). Resident Evil 4 Gets An Adorable Anime Spin-Off Before Game Launches. GameSpot (англ.). Архів оригіналу за 20 березня 2023. Процитовано 21 березня 2023. 
 65. Tolentino, Josh (20 березня 2023). Resident Evil 4 Anime Promo Parodies Classic Series. Siliconera (англ.). Архів оригіналу за 20 березня 2023. Процитовано 26 травня 2023. 
 66. Middler, Jordan (15 вересня 2022). Resident Evil 4 remake is also coming to PS4, showcase happening next month. Video Games Chronicle (англ.). Архів оригіналу за 15 вересня 2022. Процитовано 18 вересня 2022. 
 67. Reilly, Luke (24 березня 2023). Resident Evil 4 Remake Mercenaries Mode Arrives Early Next Month. IGN (англ.). Архів оригіналу за 24 березня 2023. Процитовано 24 березня 2023. 
 68. Castellaw, Christopher (21 жовтня 2022). Resident Evil 4 Remake Reveals Deluxe and Collector's Edition Content. Game Rant (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 69. Ostler, Anne-Marie (21 жовтня 2022). Resident Evil 4 Remake Deluxe and Collector's editions announced. GamesRadar+ (англ.). Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 жовтня 2022. 
 70. а б в Handley, Zoey (17 березня 2023). Review: Resident Evil 4 (2023). Destructoid (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 71. а б в г д е Colantonio, Giovanni (17 березня 2023). Resident Evil 4 review: exactly how a remake should be done. Digital Trends (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 72. а б в г Hester, Blake (17 березня 2023). Resident Evil 4 (Remake) Review. Game Informer (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 73. а б в Hurley, Leon (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake review: "A spectacularly pretty game loaded with atmosphere". GamesRadar+ (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 74. а б в г д е Stanton, Rich (17 березня 2023). Resident Evil 4 remake review. PC Gamer (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 75. а б в г д Smith, Edward (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake review — bingo. PCGamesN (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 76. а б в Hoggins, Tom (21 березня 2023). Resident Evil 4 review — a lavish remake of a horror classic that is still to be bettered. Telegraph (англ.). Архів оригіналу за 22 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 77. а б в г Stuart, Keith (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake review — beautiful, tense, camp, gory: all that's best about the series. The Guardian (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 78. а б в Raynor, Kelsey (17 березня 2023). Resident Evil 4 Remake review: A bolder, Leon-hearted version of a classic, refined in every way. VG247 (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 17 березня 2023. 
 79. а б Resident Evil 4 for PC Reviews. Metacritic (англ.). Архів оригіналу за 7 травня 2023. Процитовано 7 травня 2023. 
 80. а б Resident Evil 4 for PlayStation 5 Reviews. Metacritic (англ.). Архів оригіналу за 26 травня 2023. Процитовано 26 травня 2023. 
 81. а б Resident Evil 4 for Xbox Series X Reviews. Metacritic (англ.). Архів оригіналу за 7 травня 2023. Процитовано 7 травня 2023. 
 82. а б Webster, Andrew (17 березня 2023). Resident Evil 4 remake is a modern blockbuster with an old-school heart. The Verge (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 83. а б в McWhertor, Michael (17 березня 2023). The Resident Evil 4 remake pulls off the same great trick. Polygon (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 84. Yaden, Joseph (18 квітня 2023). Shinji Mikami Finished The Resident Evil 4 Remake, And He Had Some Thoughts. GameSpot (англ.). Архів оригіналу за 18 квітня 2023. Процитовано 7 травня 2023. 
 85. а б в г д Corden, Jez (17 березня 2023). Resident Evil 4 review (Xbox): It feels like next-gen is finally here. Windows Central (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 86. а б Conditt, Jessica (17 березня 2023). 'Resident Evil 4' review: A half-step backward for Capcom remakes. Engadget (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 87. Park, Gene (17 березня 2023). The remake of 'Resident Evil 4' is like reliving a cherished memory. The Washington Post (англ.). Архів оригіналу за 17 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023. 
 88. Mackenzie, Oliver (25 березня 2023). Resident Evil 4 remake: every console version tested. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 25 березня 2023. Процитовано 27 березня 2023. 
 89. Dinsdale, Ryan (29 березня 2023). Resident Evil 4 Remake Sells 3 Million Units in 2 Days. IGN (англ.). Архів оригіналу за 29 березня 2023. Процитовано 30 березня 2023. 
 90. Yang, George (7 квітня 2023). Resident Evil 4 Remake Sales Top 4 Million Units, Second Fastest Selling Resident Evil. IGN (англ.). Архів оригіналу за 7 квітня 2023. Процитовано 7 квітня 2023. 
 91. Romano, Sal (30 березня 2023). Famitsu Sales: 3/20/23 – 3/26/23 [Update]. Gematsu (англ.). Архів оригіналу за 30 березня 2023. Процитовано 2 квітня 2023. 
 92. Harmon Jr., O'Dell (10 квітня 2023). PlayStation Store: March 2023's top downloads. PlayStation.Blog (англ.). Архів оригіналу за 10 квітня 2023. Процитовано 8 травня 2023. 

Посилання[ред. | ред. код]