Ripple

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ripple
Типвалові розрахунки в реальному часі, обмін валют, грошові перекази
АвториArthur Britto, David Schwartz, Ryan Fugger
РозробникRipple Labs[en]
Перший випуск2012
Стабільний випуск0.60.0[1] (2017[1])
Операційна системасервер: GNU/Linux (RHEL, CentOS, Ubuntu), OS X (лише розробка)
Мова програмуванняC++
Стан розробкипрацює і розвивається
ЛіцензіяISC[2]
Репозиторійgithub.com/ripple/rippled
Вебсайтripple.com

Ripple — система валових розрахунків у реальному часі, обміну валют і грошових переказів, розроблена компанією Ripple Labs. Також її деколи називають протоколом угод ripple (Ripple Transaction Protocol; RTXP) або протоколом ripple[3]. Побудована на розподіленому інтернет-протоколі з відкритим вихідним кодом, консенсусному реєстрі (ledger) і власній криптовалюті, яка називається XRP. Запущена в 2012 році, Ripple спрямована на те, щоб забезпечити «безпечні, миттєві та майже безоплатні глобальні фінансові операції будь-якого розміру без зворотніх платежів». Вона підтримує токени, які представляють фіатну валюту, криптовалюту, товар, або будь-яку іншу одиницю величини (value), таку як милі часто літаючих пасажирів або мобільні хвилини[4][5]. За своєю суттю, Ripple базується на відкритій розподіленій базі даних або реєстрі[6], який використовує процес узгодження, що дозволяє робити платежі, обмін і переказ грошових засобів в розподіленому реєстрі[7].

У 2014 році Ripple захистили безпеку свого алгоритму консенсусу проти суперника — Stellar Networks[8][9]. Станом на 6 січня 2018 року Ripple є третьою криптовалютою за величиною ринкової капіталізації, поступаючись лише Біткойну[10] та Ethereum.

Протокол Ripple використовується компаніями «UniCredit», «UBS», «Santander», та все ширше використовується банками і платіжними системами як розрахункова інфраструктурна технологія[11]. Видання «American Banker» пояснює це тим, що «з точки зору банків, розподілені реєстри, такі як система Ripple, мають низку переваг перед криптовалютами, такими як біткойн», в тому числі за ціною і безпекою[12].

23 грудня 2020 року курс криптовалюти Ripple різко впав із $0.5 до $0.27 на 54% за добу. Це сталося після того, як Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) подала на Ripple до суду на 1,3 млрд дол.[13] СЕО Ripple заявив, що виграє справу у суді.[14] У той же час деякі компанії поспішили заявити, що їхня співпраця із Ripple Labs не стосувалися криптовалюти (MoneyGram),[15] а фонд Bitwise вивів свої кошти із XRP.[16]

Історія

[ред. | ред. код]

Ранній розвиток (2004—2012)

[ред. | ред. код]

Попередник платіжного протоколу Ripple, що називався Ripplepay, був уперше розроблений у 2004 році веброзробником Райаном Фуггером[17][18], у Ванкувері, Британська Колумбія[19]. Фуггеру прийшла в голову ця ідея після роботи в Торговій системі місцевого обміну у Ванкувері, і його намір полягав у тому, щоб створити грошову систему, яка була б децентралізована і дозволила б окремим особам і спільнотам створювати свої власні гроші. Перша ітерація цієї системи, RipplePay.com[20], була запущена у 2005 році, як фінансова послуга. Її завданням було забезпечити безпечні варіанти оплати для членів онлайн-спільноти через глобальну мережу[19][21].

Це привело до концепції нової системи, яка була розроблена Джедом Маккалебом з eDonkey network[22], і спроектована та побудована Артуром Бритто і Девідом Шварцем.[23] В травні 2011 року вони приступили до розробки цифрової валютної системи, в якій транзакції були підтверджені консенсусом користувачів мережі, а не майнінгом, як в мережі криптовалюти біткойн, яка базується на блокчейні[20]. Ця нова версія системи Ripple[19] була призначена для усунення залежності від централізованих обмінів, яка мала місце у біткойна. Крім того, Ripple використовує менше електроенергії ніж біткойн, а угоди здійснюються набагато швидше[19]. Кріс Ларсен[20], який раніше заснував компанії з кредитування E-Loan і Prosper, приєднався до команди у серпні 2012 року[22] і разом з Маккалебом і Ларсеном звернувся до Райана Фуггера з ідеєю цифрової валюти. Після обговорення з найбільш давніми учасниками спільноти Ripple, Фуггер передав керівництво[20]. У вересні 2012 року команда заснувала корпорацію OpenCoin[20], або OpenCoin Inc.[22][24].

OpenCoin і Ripple Labs (2012—2013)

[ред. | ред. код]

OpenCoin розпочали розробку нового платіжного протоколу, який назвали Ripple Transaction Protocol (RTXP). Він базувався на концепції Райана Фуггера[20]. Цей протокол забезпечував миттєвий і безпосередній переказ грошей між двома сторонами[25]. Від традиційних банківських систем протокол відрізнявся малим розміром комісії та малим часом очікування[25][26]. Протокол дозволяв обмінювати будь-які типи валют, в тому числі долари США, євро, китайський юань, ієни, золото, авіамилі, рупії[27]. Для підтримання безпеки, OpenCoin запрограмувала Ripple покладатися на загальний реєстр, який «керує мережею незалежних перевірочних серверів, які постійно порівнюють свої записи транзакцій». Сервери можуть належати будь-кому, в тому числі банкам і маркет-мейкерам[25]. Компанія також створила свою власну цифрову валюту, яку назвали XRP[28].

В числі перших інвесторів OpenCoin були[29] Андрессен Горовіц і Google Ventures[25]. Станом на 1 липня 2013 року XRP Fund II, LLC (зараз називається просто XRP II)[30] була зареєстрована як дочірня компанія OpenCoin, зі штаб-квартирою в Південній Кароліні[30]. На наступний день Ripple оголосила про прив'язку біткойна і протоколу Ripple через біткойн-міст. Біткойн-міст дозволяв користувачам Ripple відправити платіж в будь-якій валюті на біткойн-адресу[31][32]. Ripple також створила партнерські відносини з компанією ZipZap[33]. 26 вересня 2013 року OpenCoin Inc. змінила свою назву на Ripple Labs Inc.[24], Кріс Ларсен залишився генеральним директором[34]. В той же день еталонний сервер і клієнт Ripple стали вільним програмним забезпеченням і були випущені як ПЗ з відкритим кодом за умовами ліцензії ISC[2]. Ripple Labs продовжувала брати участь у проекті, як основний постачальник коду для системи контролю консенсусу під Ripple, яка може бути «вбудована в існуючі банківські мережі»[35]. У жовтні 2013 року подальше співробітництво Ripple з ZipZap було названо в пресі загрозою для Western Union[36].

Зосередження на банківському ринку (2014—2017)

[ред. | ред. код]

Станом на 2014 рік Ripple Labs була залучена в декілька проектів розвитку, пов'язаних з протоколом, випускаючи, наприклад, з IOS клієнтський додаток для iPhone, який дозволяв користувачам iPhone відправляти і отримувати будь-яку валюту через свій телефон[37][38]. Пізніше цей додаток припинив своє існування[39][40]. В липні 2014 року Ripple Labs запропонувала Codius проект з розробки нової системи «розумних контрактів», яка являє собою «мову програмування агностик»[41].

«… ми вважаємо, що чим більшою є можливість не просто створити ще одну цифрову валюту, — яких існує досить багато, — а використати цю технологію як спосіб побудови розрахункової системи без центрального оператора.»
— Генеральний директор Ripple Labs, Кріс Ларсен, в грудні 2014 року[27]

Починаючи з 2013 року протокол був прийнятий все більш зростаючим числом фінансових установ, для того щоб «[запропонувати] альтернативний варіант грошового переказу» для споживачів[42]. Ripple дозволяє здійснювати транскордонні платежі для окремих клієнтів, корпорацій, та інших банків. Кріс Ларсен заявив, що «Ripple спрощує [обмінний] процес, шляхом створення point-to-point прозорих переказів, в яких банки не повинні платити відповідні банківські мита»[27]. Першим банком, який скористався Ripple, став інтернет-банк «Fidor Bank», що знаходиться в Мюнхені (Німеччина)[43]. У вересні цього ж року Cross River Bank, що знаходиться в Нью-Джерсі і CBW Bank, що знаходиться в Канзасі, оголосили, що вони будуть використовувати протокол Ripple[3]. В грудні Ripple Labs почала працювати з глобальною службою платежів Earthport, об'єднуючи програмне забезпечення Ripple з системою оплати послуг Earthport. Клієнтами Earthport є, також, і банки, такі як Bank of America і HSBC, і вона працює в 65 країнах світу. Партнерство стало першим мережевим використанням протоколу Ripple[44]. В грудні 2014 року ціна XRP виросла на 200 %. Це посприяло тому, що XPR обійшла по капіталізації лайткоїн і стала другою за величиною капіталізації криптовалютою, після біткойна[45].

В лютому 2015 року Fidor Bank оголосив, що він буде використовувати протокол Ripple, для реалізації нової Міжнародної мережі грошових переказів у реальному часі[46], а в кінці квітня 2015 року було оголошено, що Western Union планує «експериментувати» з Ripple[36]. В кінці травня 2015 року Австралійський банк Співдружності оголосив, що він буде експериментувати з Ripple[47] у внутрішньобанківських переказах[48]. З 2012 року представники Ripple Labs оголосили про підтримку державного регулювання криптовалютного ринку, стверджуючи, що правила допомагають бізнесу рости[49]. 5 травня 2015 року FinCEN оштрафував Ripple Labs і XRP II на 700 000 доларів за порушення закону про банківську таємницю[30], посилаючись на доповнення до закону від Financial Crimes Enforcement Network в 2013 році[50]. Ripple Labs узгодила заходи для виправлення ситуації і дотримання закону в майбутньому[30], зокрема посиливши захист протоколу Ripple. Вдосконалення не змінило сам протокол, замість цього воно додало моніторинг транзакцій AML в мережу і покращило аналіз транзакцій[50].

2015 і 2016 роки ознаменувались розширенням компанії Ripple Labs. У квітні 2015 року був відкритий офіс у Сіднеї (Австралія)[51], а в березні 2016 року — офіс у Лондоні[52]. В червні 2016 року був відкритий офіс в Люксембурзі[53]. Багато компаній оголосили про експериментування і інтеграції з Ripple[54].

Інтеграції Accenture[55] | Akbank[56] | ATB Financial[57] | Axis Bank[56] | Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)[56] | BMO Financial Group[58] | Cambridge Global Payments[56] | Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC)[57] | CBW Bank[3] | CGI Group[59] | Cross River Bank[3] | Davis + Henderson (D+H)[60] | Deloitte[61] | Earthport[44] | Expertus[62] | eZforex[56] | Fidor Bank[43] | Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG)[56] | Mizuho Financial Group (MHFG)[58] | National Australia Bank (NAB)[58] | National Bank of Abu Dhabi (NBAD)[57] | ReiseBank[57] | Santander[63] | SBI Holdings[64] | SBI Remit[56] | Shanghai Huarui Bank[58] | Siam Commercial Bank[58] | Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB)[56] | Standard Chartered[58] | Star One Credit Union[56] | Tas Group[65] | Temenos Group[61] | UBS[57] | UniCredit Group[57] | Volante Technologies[66] | Yantra Financial Technologies[67] | Yes Bank[56]
Експериментування Aeon Bank[68] | Aomori Bank[68] | Ashikaga Bank[68] | Australia and New Zealand Banking Group (ANZ)[69] | Awa Bank[68] | Bank of England[70] | Bank of the Ryukyus[68] | Bank of Yokohama[68] | Chiba Bank[68] | Chugoku Bank[68] | Commonwealth Bank[47] | Daiwa Next Bank[68] | DBS Group Holdings[71] | Fukui Bank[68] | Gunma Bank[68] | Hachijuni Bank[68] | Hiroshima Bank[68] | Hokuriku Bank[68] | Hyakugo Bank[68] | Iyo Bank[68] | Juroku Bank[68] | Keiyo Bank[68] | Michinoku Bank[68] | Mizuho Financial Group[68] | Musashino Bank[68] | Nishi-Nippon City Bank[68] | North Pacific Bank[68] | Oita Bank[68] | Orix Bank Corporation[68] | Resona Bank[68] | Royal Bank of Canada[72] | Royal Bank of Scotland[73] | San-in Godo Bank[68] | SAP[74] | SBI Sumishin Net Bank[68] | Senshu Ikeda Bank[68] | Seven Bank[68] | Shimizu Bank[68] | Shinkin Central Bank[68] | Shinsei Bank[68] | Sikoku Bank[68] | Sony Bank[68] | Sumitomo Mitsui Trust Bank[68] | Suruga Bank[68] | The 77 Bank[68] | The Daishi Bank[68] | The Nomura Trust & Banking Co.[68] | Tochigi Bank[68] | Toho Bank[68] | Tokyo Star Bank[68] | Tsukuba Bank[68] | Western Union[36] | Westpac Banking Corp[69] | Yachiyo Bank[68] | Yamagata Bank[68] | Yamaguchi Bank[68]

13 червня 2016 року Ripple отримала ліцензію віртуальної валюти від відділу фінансових послуг штату Нью-Йорк, що робить її четвертою компанією з BitLicense[75].

19 серпня 2016 року SBI Ripple Asia оголосила про створення японського консорціуму банків в новій мережі, яка буде використовувати технологію Ripple для платежів і розрахунків. Консорціум був офіційно запущений 25 жовтня 2016 року 42-ма банками-учасниками. Очікувалось, що число фінансових установ зросте після запуску[76].

23 вересня 2016 року Ripple оголосила про створення першої міжбанківської групи міжнародних платежів на основі розподілених фінансових технологій. Станом на квітень 2017 року, члени мережі, відомої як Глобальна мережа платежів керуючої групи (GPSG): Bank of America Merrill Lynch, Canadian Imperial Bank of Commerce, Mitsubishi UFJ Financial Group, Royal Bank of Canada, Santander, Standard Chartered, UniCredit and Westpac Banking Corporation. Група буде «курирувати створення і підтримку правил платіжних транзакцій Ripple, формалізовані стандарти діяльності з використанням Ripple, та інші заходи, спрямовані на реалізацію платіжних можливостей Ripple»[77][78].

Плани на 2018 рік

[ред. | ред. код]

Згідно з повідомленням в Ripple News, із посиланням на неназване джерело, Western Union може прийняти до використання технологію Ripple у 2018 році.[79][80]

11 січня 2018 року MoneyGram, — одна з найбільших компаній, що займається міжнародними грошовими переказами, — заявила, що планує протестувати використання криптовалюти XRP для здійснення міжнародних грошових переказів. Метою є зменшити витрати на проведення таких переказів та збільшити їхню швидкість. Буде використана технологія Ripple xRapid.[81]

Концепція

[ред. | ред. код]
«… як відкритий протокол, Ripple дозволяє одноранговій серверній архітектурі полегшувати переміщення цінностей між фінансовими установами. Це дозволяє фінансовим компаніям здійснювати платежі безпосередньо одна з одною: у різних мережах, географічних межах і валютах».
— Консультативна група по наданню допомоги малозабезпеченим у 2015 році[82]

Сайт Ripple описує свій протокол з відкритим вихідним кодом як «базову технологію інфраструктури для проведення міжбанківських операцій — нейтральна утиліта для фінансових інституцій і систем». Даний протокол дозволяє банкам і небанківським фінансовим компаніям вбудувати його у свої системи і, відповідно, дозволяє користуватися ним клієнтам цих компаній[83]. У даний час, Ripple вимагає наявності двох учасників, щоб угода могла відбутися. Перший учасник це регулюєма фінансова установа, яка «утримує гроші і видає залишки за дорученням своїх клієнтів». Другий — це «маркет-мейкери», такі як хедж-фонди або валютні Trading Desk, які забезпечують ліквідність у валюті, в якій вони хочуть торгувати[84]. За своєю суттю, Ripple є публічною базою даних або реєстром, який має свій вміст, прийнятий на основі консенсусу[6]. На додачу до балансу, реєстр містить інформацію про запити на купівлю та пропозиції продажу валют і активів, створюючи можливість розподіленого обміну ними[83]. Процес консенсусу дозволяє проводити платежі, обмін і переказ грошових коштів у розподіленому реєстрі[7]. Як вважає CGAP, «протокол Ripple зробив для платежів те саме, що зробив протокол SMTP для електронної пошти, дозволивши системам різних фінансових інституцій спілкуватися безпосередньо»[82].

Користувачі Ripple здійснюють платежі між собою за допомогою криптографічно підписаних угод, які номіновані у твердій валюті або у внутрішній валюті Ripple (XRP). Для номінованих в XRP угод Ripple використовує внутрішній реєстр, а для платежів, в інших активах, реєстр Ripple лише записує суми заборгованості, з активами, які представлені як боргові зобов'язання[17]. На початках Ripple лише вела записи в своєму реєстрі і не мала ніяких реальних правочинних повноважень; була потрібна довіра[17]. Але зараз Ripple інтегрована з різними протоколами перевірки споживачів банківських послуг та установ, що їх надають[85]. Користувачі повинні вказати інших користувачів, яким вони довіряють і на яку суму[17]. Коли не-XRP платіж здійснюється між двома користувачами, які довіряють один одному, баланс взаємних кредитних ліній коректується з врахуванням лімітів, встановлених кожним з користувачів. Для того, щоб відправити активи між користувачами, які не мають прямих довірчих відносин між собою, система намагається знайти такий шлях між користувачами, кожна ланка якого складається з двох користувачів, які мають довірчі відносини між собою. Всі баланси на шляху регулюються одночасно і атомарно[17]. Цей механізм проведення платежів через мережу надійних партнерів має назву «rippling». Він має схожість зі старою системою hawala[86].

Особливості будови системи

[ред. | ред. код]

Шлюзи

[ред. | ред. код]

Шлюз (gateway) — це будь-яка людина або організація, що надає можливість користувачам вкладати гроші в басейн ліквідності Ripple або брати їх з нього[2]. Шлюз приймає валютні депозити від користувачів і видає залишки у розподілений реєстр Ripple. Окрім цього, шлюзи викуповують валютні залишки за реєстром, які вони містять, коли валюта вилучена. На практиці, шлюзи є схожими на банки, але їх об'єднує один глобальний регістр, відомий як протокол Ripple. Залежно від типу і ступеню взаємодії користувача зі шлюзом, шлюз може мати політики антивідмивання грошей (AML) або знай свого клієнта (KYC), які вимагають перевірки ідентифікації, адреси, національності і под., для запобігання злочинній діяльності[5]. Популярними шлюзами, станом на 2017 рік, є: Bitstamp, Gatehub, Ripple Fox, Tokyo JPY, Mr. Ripple, RippleChina і The Rock Trading[87].

Трастлайни і ріпплінг

[ред. | ред. код]

Користувачі повинні «розширити довіру» до шлюзу Ripple, який тримає свій депозит. Цей посібник зі створення процедури trustline показує мережі Ripple, що користувачу комфортно з ризиком контрагента шлюзу. Окрім цього, користувач повинен ввести кількісне обмеження на цю довіру і створювати аналогічні обмеження для кожної валюти на депозит в цьому шлюзі. Наприклад, якщо користувач вносить 50 USD і 2 BTC у The Rock Trading, він повинен надати довіру, щонайменше, в обидвох валютах шлюзу, для того, щоб кошти були доступні в мережі Ripple[88].

Кредитоспроможність

[ред. | ред. код]

Аналогічно причинам у вільній банківській ері у США, вартість валюти може значно відрізнятися залежно від шлюзу кредитоспроможності. Некомерційна торгова асоціація, Міжнародна бізнес-асоціація Ripple (IRBA) передбачають єдині процедури і стандарти відкриття шлюзів[89][90][91]. Станом на червень 2015 року п'ятнадцять компаній досягли рівня стандартів IRBA або перевищили його[89][90].

Консенсусний реєстр

[ред. | ред. код]

Ripple залежить від загального розподіленого реєстру, який являє собою розподілену базу даних, у якій міститься інформація про всі рахуннки Ripple. Мережа «керує мережею незалежних перевірочних серверів, які постійно порівнюють свої записи транзакцій». Сервери можуть належати будь-кому, у тому числі банкам і маркет-мейкерам[25]. Хоча протокол Ripple є вільним[2], Ripple Labs продовжує розвивати і просувати його. Ripple Labs надає підтримку банкам для інтеграції з мережею Ripple[35]. Новий реєстр створюється кожні декілька секунд[92], і останній закритий реєстр — це ідеальний запис усіх облікових записів Ripple, визначений мережею серверів. Транзакція — це будь-яка ймовірна зміна в реєстрі і вона може бути ініційована будь-яким з серверів мережі. Сервери намагаються досягти консенсусу відносно набору транзакцій, що вносяться в реєстр, створюючи новий «останній закритий реєстр»[92].

Процес узгодження є розподіленим[93], і метою консенсусу є щоб кожний сервер застосовував один і той самий набір транзакцій до поточного реєстру[92]. Сервери постійно отримують транзакції з інших серверів мережі[92] і сервер визначає, які з транзакцій повинні бути застосовані, керуючись інформацією про те, чи відбувається транзакція з вказаного вузла в «унікальному списку вузлів» або UNL[7]. Транзакції, погоджені кваліфікованою більшістю пірів (peers), вважаються підтвердженими[92]. Якщо кваліфікована більшість не знаходить консенсусу, то «це означає, що об'єм транзакцій або час очікування в мережі є надто великими для процесу пошуку консенсусу», в такому випадку, процес пошуку консенсусу розпочинається вузлами спочатку. Кожен раунд пошуку консенсусу зменшує розбіжності, і це відбувається до тих пір, поки не буде досягнута згода кваліфікованої більшості[92]. Ймовірний результат цього процесу полягає в тому, що транзакції, які викликають запереченя, відкидаються з пропозицій, в той час, як широко розповсюджені транзакції включаються в реєстр[92]. Хоча користувачі можуть збирати свої власні вузли UNL і мати повний контроль над тими вузлами, яким вони довіряють, Ripple Labs вважає, що більшість користувачів буде використовувати UNL за умовчанням, запропоновані їхньою клієнтсьокою програмою[7].

Безпека реєстру

[ред. | ред. код]

На початку 2014 року[94] конкуруюча компанія з назвою Stellar Foundation[95] пережила крах мережі[8]. Компанія викликала Девіда Мазієрса, головного наукового співробітника Stellar і керівника безпекової обчислювальної групи Стенфордського університету, для проведення огляду системи консенсусу Stellar, яка була схожою з системою консенсусу Ripple. Мазієрс заявив, що система Stellar навряд чи буде безпечною за роботи з «більш ніж одним перевіряючим вузлом»[8], тому що, коли консенсус досягнутий, виникає розгалуження реєстру, утворене частинами мережі, що не згідні з затвердженими транзакціями[9]. Stellar Foundation пізніше стверджувала, що існували «вроджені недоліки» в самому процесі досягнення консенсусу[8]. Це твердження, за інформацією «Finance Magnates», «Ripple категорично відкидала»[94]. Головний криптограф Ripple Labs, Девід Шварц, оспорив висновки Мазієрса і заявив, що Stellar неправильно впроваджує систему консенсусу, оскільки «протокол забезпечує безпеку і стійкість до відмов, за умови правильного налаштування валідаторів»[9]. Далі компанія писала, що після вивчення інформації Stellar вони дійши висновку, «що немає загрози продовженню роботи мережі Ripple»[96].

Використання, як платіжної системи і системи обміну валют

[ред. | ред. код]

Ripple дозволяє користувачам або підприємствам проводити міжвалютні транзакції[97] за 3—5 хвилин. Всі облікові записи і транзакції є криптографічно захищеними і перевірені алгоритмічно. Платежі можуть бути дозволені лише власником рахунку і обробляються автоматично, без будь-яких третіх сторін або посередників[97]. Ripple миттєво перевіряє баланс і облікові записи для передавання платежів і відправляє повідомлення про оплату з мінімальною затримкою (протягом декількох секунд)[98]. Платежі є незворотніми[99]. XRP не може бути замороженою або захопленою[100]. В той час, як починаючи з 2014 року будь-хто міг відкрити рахунок у системі Ripple[100], з 2015 року були введені процедури перевірки особи[en][85]. Алгоритм пошуку шляхів Ripple шукає самий швидкий і дешевий шлях між двома валютами[101]. У випадку, якщо користувач хоче відправити платіж із USD в EUR, це може бути «однокроковий» шлях безпосередньо із USD в EUR, або це може бути також і багатокроковий шлях із USD через CAD, через XRP в EUR[102]. Знаходження шляху призначено для пошуку найменшої, для користувача, вартості конвертації. Станом на 14 травня 2014 року шлюзи Ripple дозволяли робити депозити в обмеженій кількості валют: USD, EUR, MXN, NZD, GBP, NOK, JPY, CAD, CHF, CNY, AUD), в декількох криптовалютах: BTC, XRP, LTC, NMC, NXT, PPC, XVN, SLL, і в деяких товарах: золото, срібло, платина[103][104][105].

Біткойн-міст

[ред. | ред. код]

Біткойн-міст являє собою сполучну ланку між системами Ripple і Bitcoin. Міст дозволяє користувачу системи Ripple заплатити біткойнами безпосередньо з облікового запису Ripple, без необхідності мати рахунок у біткойнах, біткойн-гаманець, або будь-яку іншу цифрову валюту. Наприклад, користувач системи Ripple може віддавати перевагу зберіганню коштів в доларах США, а не у власних біткойнах. Торговець, однак, може забажати отримати оплату у біткойнах. Біткойн-міст дозволяє зробити таку оплату, без необхідності використання обмінників чи бірж криптовалют, для придбання біткойнів[32][106]. В такий спосіб, також, будь-який торговець, який приймає оплату в біткойнах, може прийняти оплату в будь-якій валюті світу.

Конфіденційність

[ред. | ред. код]

Хоча інформація про транзакції є загальнодоступною, інформація про платежі — ні. Таким чином, важко пов'язати інформацію про транзакцію з якимось конкретним користувачем або корпорацією[107].

Маркет-мейкери

[ред. | ред. код]

Будь-який користувач Ripple може виступати як маркет-мейкер, надаючи арбітражні послуги, такі як забезпечення ринкової ліквідності, конвертація валют всередині шлюзу, ріпплінг тощо Маркет-мейкери також можуть бути хедж-фондами або валютними торговими столами. Згідно інформації на сайті Ripple, «утримуючи залишки в декількох валютах і підключаючись до декількох шлюзів маркет-мейкери полегшують платежі між користувачами, які не мають прямих відносин довіри, дозволяючи здійснювати обмін між цими шлюзами»[108]. При наявності достатньої кількості маркет-мейкерів, алгоритм пошуку шляхів створює ринок практично без тертя[en] і дозволяє користувачам плавно оплачувати один одному через мережу в різних валютах, уникаючи небажаного валютного ризику[109].

Багато таких послуг пропонується через традиційну платформу пропозицій купити або продати одну валюту для іншої валюти. Bid'и і ask'и об'єднуються в книги замовлень, створюючи можливість децентралізованого обіну. Користувачі можуть укладати угоди з маркет-мейкерами для торгівлі або конвертації валют. Алгоритм пошуку шляхів Ripple використовує цей функціонал для того, щоб дозволити користувачам відправляти кошти в одній валюті, а отримувачу — отримувати їх в іншій валюті[109]. Наприклад, користувач може заплатити доларами США, а отримувач може вибрати отримання грошей в іншій валюті, включаючи біткойн і XRP[109].

Відкритий API

[ред. | ред. код]

Розробники Ripple Labs намагались зробити свій протокол максимально дружнім до інших розробників, тому створили для своєх платіжної мережі відкритий API, що базується на популярному стандарті REST. Одним з найранніших розширень сторонніх розробників було розширення Ripple для платформи електронної торгівлі Magento, яке дозволяє Magento читати публічний реєстр Ripple і створювати рахунок фактуру. Був також варіант оплати Ripple Wallet, розроблений для роздрібних ситуацій[37].

«XRP існує з самого початку в межах протоколу Ripple як валюта, вільна від контрагентів, так само як біткойн базується на блокчейні. Оскільки XRP являє собою актив, на відміну від залишку, що викуповується, він не вимагає, щоб користувачі довіряли будь-якій конкретній фінансовій установі, для того щоб торгувати або обмінюватися нею. Всі інші валюти в Ripple вимагають певної довіри, оскільки у кожної з них є імітент, у якого ця валюта може бути викуплена (включаючи BTC в мережі Ripple)».
— Ripple protocol[110]

XRP — це рідна валюта мережі Ripple, яка існує лише в системі Ripple[111]. В даний час, 1 XRP поділений на мільйон одиниць, які називаються краплями (drop)[111]. На початках роботи Ripple було створено 100 мільярдів XRP, і у відповідності до правил протоколу, більше їх створюватись не буде[112]. Отже, система була розроблена таким чином, що XRP є дефіцитним активом зі зменшенням доступної пропозиції[112]. XRP не залежить від будь-якої третьої сторони для викупу, це єдина валюта в мережі Ripple, яка не тягне за собою ризик контрагента і є єдиним рідним цифровим активом. Інші валюти в мережі Ripple є борговими інструментами (тобто є зобов'язаннями) і існують у формі залишків[2]. Користувачам мережі Ripple немає потреби використовувати XRP як сховище цінностей або середовище обміну, однак для кожного облікового запису Ripple потрібен невеликий запас розміром 20 XRP[113] (0.16 USD станом на 3 жовтня 2016 р.[114]). Така вимога введена для захисту від спаму.

Використання XRP як проміжної валюти

[ред. | ред. код]

Однією зі специфічних функцій XRP є функція проміжної валюти (bridge currency)[102]. Така валюта може знадобитися, якщо безпосередній обмін між двома валютами є неможливим у певний час[115], наприклад, при здійсненні угоди у валютах одна або обидві з яких є малопопулярними[110]. В рамках валютної біржі мережі, XRP вільно продається і купується за інші валюти, а її ринкова ціна коливається. Проектна спрямованість Ripple полягає в обміні валюти і розподіленої RTGS, а не в тому, щоб підкреслити XRP як альтернативну валюту[110].

Використання XPR як засобу захисту від спаму

[ред. | ред. код]

Коли користувач проводить фінансову операцію в нерідній для системи Ripple валюті, Ripple бере плату за транзакцію. Мета плати — захист мережі від DoS-атаки. Якщо б такі транзакції були повністю безкоштовними, зловмисники могли б транслювати великі об'єми «реєстрового спаму» (тобто фальшивих облікових записів) і «спаму транзакцій» (тобто фальшивих транзакцій) намагаючись перевантажити мережу. Це може призвести до того, що розмір реєстру стане надто великим, що завадить мережі швидко проводити справжні транзакції. Тому для участі у торгівлі кожен обліковий запис повинен мати невеликий запас, розміром не менше 20 XRP[113][114], та встановлена комісія за транзакцію, мінімальний розмір якої становить 0,00001 XRP[114]. Комісію за транзакцію не отримує ніхто, вона знищується (вказана кількість XPR перестає існувати)[116]. Розмір комісії за транзакцію починає збільшуватись, якщо користувач проводить торги з величезною швидкістю (багато тисяч угод за хвилину) і зменшується до мінімального після періоду неактивності[88].

Сприйняття світовою спільнотою

[ред. | ред. код]

З моменту свого дебюту протокол Ripple отримав достатню увагу як у фінансовій пресі, так і в пресі загальної тематики. Ripple недавно згаданий в галузевих статтях The Nielsen Company, Bank of England Quarterly Bulletin, NACHA и KPMG, в яких розглядався вплив Ripple на інтернаціоналізацію банківської галузі[117]. У квітні 2015 року American Banker стверджував, що «з точки зору банків, розподілені реєстри, такі як система Ripple, мають ряд переваг в порівнянні з криптовалютами, такими як біткойн», включаючи безпеку[12]. Як написав Федеральний резервний банк Бостона, «прийняття розподілених мереж, таких як Ripple, може допомогти банківській галузі реалізувати більш швидку обробку платежів, а також підвищити ефективність глобальних платежів і кореспондентських банківських послуг»[117]. Кен Керсон сказав в Esquire у 2013 році про Ripple як платіжну мережу, що «великі бренди фінансових послуг повинні відноситись до Ripple так само, як звукозаписувальні компанії відносились до Napster»[118]. Вебсайт Dealbook, який належить New York Times, відзначив у 2014 році, що «[Ripple] завойовує те, що виявилось важкодосяжним для віртуальних валют: участь мейнстрімних гравців фінансової системи»[11]. У серпні 2015 року Ripple отримала нагороду як технологічний піонер (Technology Pioneer) від Всесвітнього економічного форуму[119].

Порівняння з конкурентами

[ред. | ред. код]
Зовнішні відеофайли
Ripple CEO Chris Larsen interviewed about Ripple by Deirdre Bolton on Bloomberg Television's Money Moves (2014)

Незважаючи на те, що станом на 22 травня 2017 року криптовалюта XPR займає третє місце за розміром капіталізації[120], серед інших криптовалют, багато представників преси вважають цю криптовалюту перспективним суперником біткойна. Наприкінці 2014 року «Bloomberg» назвав біткойн «невдалою» цифровою валютою, після того як вартість біткойна знизилась на 54 за один рік. Система Ripple була описана як значимий конкурент, частково завдяки її міжнародним грошовим переказам у реальному часі[121]. Біл Гейтс підтримав таку оцінку і згадав систему Ripple коли його спитали про біткойн у 2014 році, заявивши, що «є багато речей, таких як біткойн, або Ripple, і інші можуть зробити, щоб переміщення коштів між країнами стало простішим та опустити комісійні збори досить різко. Але біткойн не буде домінуючою системою»[122]. Віце-президент Федерального резерву Сент-Луїса і професор Університету Саймона Фрейзера, Дэвид Андольфатто, заявив у 2014 році про доступність Ripple для будь-якого власника електронних цінностей наступне: «Ripple є валютно-агностичним протоколом. Ripple — це переможець. Він обробляє все»[123]. За створення і розвиток протоколу Ripple (RTXP) і його мережу оплати/обміна, Массачусетський технологічний інститут (MIT) признав Ripple Labs однією з 50-ти найрозумніших компаній у випуску MIT Technology Review за лютий 2014 року[124].

Реакція на XRP

[ред. | ред. код]

Реакція на XRP поляризувала криптовалютну спільноту[7]. Прибічники біткойна критикували XRP за те, що вона була «попередньо добута», оскільки XRP вбудована безпосередньо у протокол Ripple і не потребує майнінгу. Причини, з яких майнити її не можна: інші базові технічні принципи, комісії в мережі влаштовані по-іншому, усі заплановані монети вже випущені. Окрім цього, розподіл зі сторони Ripple Labs початково обмеженої суми криптовалюти XRP викликало немало суперечок[94], зокрема, утримання 20 % засновниками Ripple розглядається як високий процент. Однак в 2013 році Esquire заперечила, що «якщо це хитрощі, то кожна компанія, яка коли-небудь виходила на суспільне поле, зберігала основну частину своїх акцій»[118]. Більша частина суперечок була врегульована після оголошення про те, що засновники[95] Джед МакКалеб[125] і Артур Бритто[95] будуть продавати свої XRP за опосередкованою ставкою протягом декількох років, «крок, який повинен додати стабільності і відновити довіру до ринку XRP»[95]. В свою чергу, виконавчий директор Кріс Ларсен пожертвував 7 млрд фунтів стерлінгів в Ripple Foundation для фінансових інновацій, а XRP «зачинений» і буде пожертвуваний згодом[126]. У 2016 році з 20 %, початково виділених засновникам, майже половина була пожертвувана некомерційним організаціям і благочинним організаціям[125][126][127].

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Official source code // Github. — Дата звернення: 14 травня 2014.
 2. а б в г д Ripple is officially open source / Vitalik Buterin // Bitcoin Magazine. — Coin Publishing Ltd., 2013. — 26 September. — Дата звернення: 25.01.2014.
 3. а б в г Two US banks are ready to embrace the Ripple protocol // Gigaom. — 2014. — 24 September. — Дата звернення: 09.06.2015.
 4. Ripple Labs Banks $3.5M for Open-Source Payments System and Virtual Currency. — Dow Jones & Company. — Дата звернення: 28 січня 2014.
 5. а б Chris Larsen: Ripple is HTTP for money / Danny Bradbury // CoinDesk. — Coindesk Ltd., 2013. — 27 May. — Дата звернення: 26.01.2014.
 6. а б Tech Showcase: Ripple Labs. — Institute of International Finance.
 7. а б в г д Beyond Bitcoin: a Guide to the Most Promising Cryptocurrencies / Alec Liu // Motherboard (beta) blogs. — Vice Media Inc..
 8. а б в г Safety, liveness and fault tolerance—the consensus choices.
 9. а б в Stellar Network Fork Prompts Concerns Over Ripple Consensus Protocol.
 10. Crypto-Currency Market Capitalizations // Coinmarketcap.com. — Дата звернення: 06.01.2018.
 11. а б The rush to coin virtual money with real value / Nathaniel Popper // The New York Times. — The New York Times Company. — Дата звернення: 26.01.2014.
 12. а б Banks Can Cherry-Pick the Best Bits from Bitcoin: Report / Sarah Todd // American Banker. — 2015. — 7 April. — Дата звернення: 16.06.2015.
 13. Цена XRP упала на 45% в результате иска властей США против Ripple на сумму $1,3 млрд [Архівовано 22 січня 2021 у Wayback Machine.], Hash Telegraph, 23.12.2020
 14. Глава Ripple: действия против XRP — это атака на все в мире криптовалюты, Hash Telegraph, 23.12.2020
 15. Гигант денежных переводов MoneyGram поспешил дистанцироваться от компании Ripple [Архівовано 19 січня 2021 у Wayback Machine.], Hash Telegraph, 24.12.2020
 16. Криптовалютный фонд Bitwise обнулил инвестиции в обвалившийся токен XRP, Hash Telegraph, 24.12.2020
 17. а б в г д Introducing Ripple / Vitalik Buterin // Bitcoin Magazine. — . — Дата звернення: 06.02.2014.
 18. Internet and Network Economics: Third International Workshop, WINE 2007, Proceedings. — Germany : Springer. — P. 268. — ISBN 978-3-540-77104-3.
 19. а б в г Ripple Could Help or Harm Bitcoin / Morgan Peck // IEEE Spectrum. — Institute of Electrical and Electronics Engineers, . — Дата звернення: 27 січня 2014.
 20. а б в г д е Disruptor Chris Larsen Returns with a Bitcoin-Like Payments System / Bailey Reutzel // PaymentSource. — Дата звернення: 18 березня 2014.
 21. Ripple Could Make Bitcoin Great (or Destroy It) / Alec Liu // Motherboard. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 22. а б в OpenCoin raises seed round so ‘anyone in the world can trade any amount of money in any currency’ / Rebecca Grant // VentureBeat. — 2013. — 11 April. — Дата звернення: 06.02.2014.
 23. The Race to Replace Bitcoin / Michael Craig // Observer. — 2015. — 5 February. — Дата звернення: 13.06.2015.
 24. а б Company Overview of Ripple Labs Inc. // Bloomberg. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 25. а б в г д Chris Larsen: Money Without Borders / Edmund L. Andrews. — Stanford Graduate School of Business, 2013. — 24 September. — Дата звернення: 10.04.2015.
 26. Lessons in Innovation Leadership: Chris Larsen / Dr. Venkatesh Bala // Nielsen. — The Cambridge Group, 2014. — 8 October. — Дата звернення: 10.06.2015.
 27. а б в The Future for Global Value Transfers / John-David Perry // Fox Business. — 2014. — 5 December. — Дата звернення: 16.06.2015.
 28. Isn't one Internet enough? / Adam Lashinsky // Fortune Magazine. — 2014. — 22 August. — Дата звернення: 10.04.2015.
 29. Google Ventures invests in Bitcoin competitor OpenCoin / Siluk Shirley // CoinDesk. — Дата звернення: 18 березня 2014.
 30. а б в г FinCEN Fines Ripple Labs Inc. in First Civil Enforcement.
 31. OpenCoin Extends Ripple Network to Include All Bitcoin Merchants and Users. — Yahoo Finance. — Дата звернення: 18 березня 2014.
 32. а б OpenCoin: Ripple users can send payments to bitcoin addresses / Gilson David // CoinDesk. — Дата звернення: 17 березня 2014.
 33. Ripple Takes on Western Union With Deal to Grow Payments / Olga Kharif // Bloomberg. — Дата звернення: 28 січня 2014.
 34. The Future of Money and Bitcoin by Chris Larsen, CEO of OpenCoin. — Дата звернення: 24 лютого 2015.
 35. а б Ripple Labs CEO looks to revolutionise online payments / Jane Cooper // The Banker. — 2014. — 11 March. — Дата звернення: 10.04.2015.
 36. а б в Western Union Will Give Ripple a Chance / Philip Ryan // Bank Innovation. — 2015. — 29 April. — Дата звернення: 09.06.2015.
 37. а б Ripple Courts Developers, Entrepreneurs With New Initiatives / Danny Bradbury // CoinDesk. — Дата звернення: 18.03.2014.
 38. Introducing Ripple Client: the iOS App // Ripple blog. — Ripple Labs Inc..
 39. Apple removes Blockchain, last Bitcoin wallet app, from iOS App Store / Jeremy Kirk // PCWorld. — Дата звернення: 18.03.2014.
 40. Download the Ripple Client — Official site : [арх. 04.06.2015].
 41. Ripple Labs Unveils Proposal for New Smart Contract System / Daniel Cawrey // Coindesk. — 2014. — 21 July. — Дата звернення: 09.06.2015.
 42. Alternative Money Mover Ripple Labs Enters U.S. Banking System / Matt Scully // American Banker. — 2014. — 24 September. — Дата звернення: 16.06.2015.
 43. а б Next out of the block / David Bannister // Banking Technology. — 2014. — 30 September. — Дата звернення: 09.06.2015.
 44. а б BitBeat: Ripple Partners With Global Payments Service Earthport / Michael Casey Paul Vigna // Wall Street Journal. — 2014. — 4 December. — Дата звернення: 09.06.2015.
 45. XRP price rise gives Ripple $500 million market cap / Josiah Wilmoth // CryptoCoinNews. — 2014. — 13 December. — Дата звернення: 09.06.2015.
 46. Digital-Only German Bank to Enter U.S. Market, Court Millennials / Bailey Reutzel // American Banker. — 2015. — 23 February. — Дата звернення: 09.06.2015.
 47. а б CBA signs deal with Ripple for Blockchain settlements, may eventually support Bitcoin / Duncan Riley // Silicon Angle. — 2015. — 1 June. — Дата звернення: 09.06.2015.
 48. Commonwealth Bank to launch Ripple payments between its subsidiaries / Rebecca Merrett // CIO. — 2015. — 27 May. — Дата звернення: 05.06.2015.
 49. Money20/20 Day 1: Regulators, Finance Giants Forecast Bitcoin's Future / Stan Higgins // CoinDesk. — 2014. — 3 November. — Дата звернення: 09.06.2015.
 50. а б What Ripple's Fincen Fine Means for the Digital Currency Industry // American Banker. — 2015. — 6 May. — Дата звернення: 09.06.2015.
 51. Ripple Labs Expands to Asia Pacific to Serve Regional Demand for Ripple’s Real-Time Settlement Protocol. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 52. Ripple opens London office to serve European demand. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 53. Ripple Continues Global Growth with New Luxembourg Office to Support Protocol Neutrality. — Дата звернення: 20 червня 2016.
 54. Global Banks Partner to Form Blockchain Payments Network / Michael del Castillo // Coindesk. — 2016. — 23 September.
 55. Payments platform Ripple inks deal with Accenture. — Дата звернення: 30 червня 2016.
 56. а б в г д е ж и к л Blockchain payments firm Ripple signs up 10 more banks and PSPs. — Дата звернення: 26 квітня 2017.
 57. а б в г д е Seven Leading Banks Join Ripple’s Global Network. — Дата звернення: 24 червня 2016.
 58. а б в г д е Several Global Banks Join Ripple’s Growing Network. — Дата звернення: 15 вересня 2016.
 59. CGI adds Ripple gateway to payments portfolio. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 60. D+H adopts Ripple distributed ledger to reduce costs. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 61. а б Ripple and Temenos power Deloitte’s payments project. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 62. Expertus Adds Blockchain to its Global Payment Hub Offering. — Дата звернення: 8 листопада 2016.
 63. Santander taps Ripple blockchain tech for international payments app. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 64. Japan's SBI Holdings Teams With Ripple to Launch New Company. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 65. Real-time cross-border funds settlement for financial service businesses. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 66. Volante launches a "plug and play" Ripple integration solution. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 67. Yantra Financial Technologies Integrates Ripple Protocol Into Latest Risk Management System. — Дата звернення: 29 червня 2016.
 68. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав аг ад ае аж аи ак ал ам ан ап ар ас ат ау аф ах ац аш ащ аю Announcing the Successful Completion of RC Cloud Pilot By Japan Bank Consortium. — Дата звернення: 20 березня 2017.
 69. а б Westpac, ANZ trial Ripple’s Blockchain ledger system, but say no to Bitcoin, for now. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 70. Bank of England trials artificial intelligence and blockchain in bid to stay ahead of the pack. — Дата звернення: 20 березня 2017.
 71. StanChart, DBS’s Trade Finance Distributed Ledger: How It Works // Bloomberg. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 72. Royal Bank of Canada Reveals Blockchain Trial With Ripple. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 73. RBS Trials Ripple as Part of £3.5 Billion Tech Revamp. — Дата звернення: 10 червня 2016.
 74. Threat of Blockchain Prompts New Strategy for Germany’s SAP // Bloomberg. — Дата звернення: 18 серпня 2016.
 75. Ripple receives BitLicense. — Дата звернення: 20 червня 2016.
 76. Japanese banks flock to blockchain consortium. — Дата звернення: 1 листопада 2016.
 77. Major Banks Launch Global Payments Steering Group. — Дата звернення: 23 вересня 2016.
 78. MUFG Joins Ripple’s Interbank Group for Global Payments Based on Distributed Financial Technology. — Дата звернення: 2 квітня 2017.
 79. Western Union Ripple Rumor Sends Stocks Roaring // PYMNTS.com. — 2018. — 8 January. — Дата звернення: 09.01.2018.
 80. Breaking: Western Union in talks with Ripple to adopt XRP this year // RippleNews.tech. — 2018. — 5 January. — Дата звернення: 09.01.2018.
 81. Ripple and MoneyGram Partner to Modernize Payments : Pilot will use digital asset XRP to lower costs and increase payment speed // IR.MoneyGram.com. — 2018. — 11 January. — Дата звернення: 11.01.2018.
 82. а б The ‘Ripple’ Effect: Why an Open Payments Infrastructure Matters. Consultative Group to Assist the Poor. 1 травня 2015. {{cite news}}: |access-date= вимагає |url= (довідка)
 83. а б Executive Summary for Financial Institutions // ripple.com. — Дата звернення: 16.06.2015.
 84. The evolution of cross-border transfers: new infrastructure for MNO’s to increase remittance / Arunjay Katakam // GSMA. — 2014. — 4 September. — Дата звернення: 16.06.2015.
 85. а б Ripple Trade to Implement Identity Verification Procedures / Alina Trach // ripple.com. — 2015. — 27 May. — Дата звернення: 05.06.2015.
 86. Ripple Explained: Medieval Banking with a Digital Twist.
 87. Trade Volume // ripple.com. — Дата звернення: 15.09.2016.
 88. а б Decentralized Exchange for Fun and Profit / Light John // Let's Talk Bitcoin. — Дата звернення: 26 січня 2014.
 89. а б Ripple Gateways // IRBA. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 90. а б Public Disclosure Standards // International Ripple Business Association. — Дата звернення: 14 травня 2014.
 91. International Ripple Business Association // ZoomInfo. — Дата звернення: 14 травня 2014.
 92. а б в г д е ж The Ripple Ledger Consensus Process / Arthur Britto // ripple.com. — Дата звернення: 09.05.2015.
 93. The Science of Trust.
 94. а б в Ripple orders freeze / Leon Pick // Finance Magnates. — 2015. — 23 April. — Дата звернення: 09.06.2015.
 95. а б в г Ripple settles with estranged founder Jed McCaleb, outlining a metered sale of his XRP holdings / Michael Carney // Pando.com. — 2014. — 15 August. — Дата звернення: 09.06.2015.
 96. Why the Stellar Forking Issue Does Not Affect Ripple / Stefan Thomas // ripple.com. — 2014. — 7 December. — Дата звернення: 05.06.2015.
 97. а б Payment Network. — Ripple Labs. — Дата звернення: 2 лютого 2014.
 98. Big-name investors back effort to build a better Bitcoin / Tom Simonite // MIT Technology Review. — 2013. — 11 April. — Дата звернення: 26.01.2014.
 99. Bitcoin 2.0: Can Ripple Make Digital Currency Mainstream? / Ariel Schwartz. — Fast Company. — Дата звернення: 2 лютого 2014.
 100. а б 'Ripple' is the New Bitcoin: Adventures in Virtual Currency / Robert McGarvey. — The Street. — Дата звернення: 2 лютого 2014.
 101. Chris Larsen: Ripple is HTTP for money / Danny Bradbury // CoinDesk. — Дата звернення: 2 лютого 2014.
 102. а б Bridge Currency // ripple.com. — Дата звернення: 16.06.2015.
 103. Grid[недоступне посилання] : [арх. 10.02.2014] // RippleCharts. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 104. Company Summary. — Peercover. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 105. Bullion Exchange Brings Ripple into the Physical World / Jon Southurst // CoinDesk. — Дата звернення: 2 лютого 2014.
 106. Ripple Network Adds Currency Conversion for Bitcoin Payments / Reutzel Bailey // PaymentsSource. — Дата звернення: 17 березня 2014.
 107. What an Open Network Means for Banks, Market Makers and Regulators // ripple.com. — Дата звернення: 17 травня 2016.
 108. Market Makers // ripple.com. — 2014. — 16 October. — Дата звернення: 16.06.2015.
 109. а б в Online payment network Ripple Labs receives $3.5m in new funding / Emily Spaven // CoinDesk. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 110. а б в Math Based Currency // ripple.com. — Дата звернення: 16.06.2015.
 111. а б Ripple // Github. — Дата звернення: 28 січня 2014.
 112. а б XRP Distribution // Ripple Labs. — Дата звернення: 24 лютого 2015.
 113. а б Proposed change to Ripple reserve requirement // Ripple blog. — Ripple Labs Inc..
 114. а б в Crypto-Currency Market Capitalizations // Coinmarketcap.com. — Дата звернення: 3 жовтня 2016.
 115. Missed Bitcoin? No Worries. / Steve King. — Netswitch Technology Management. — Дата звернення: 27 січня 2014.
 116. First Bitcoin, now Google-backed Open Coin / Solomon Teague // EuroMoney. — Дата звернення: 2 лютого 2014.
 117. а б Industry Perspectives: Ripple Inclusions // ripple.com. — Дата звернення: 16.06.2015.
 118. а б The true value of Bitcoin and Ripple / Ken Kurson // Esquire Blogs. — Hearst Communications, Inc., 2013. — 27 November. — Дата звернення: 26.01.2014.
 119. Ripple Labs Awarded as Technology Pioneer by World Economic Forum. — Дата звернення: 30 червня 2016.
 120. WorldCoinIndex. — Дата звернення: 22.05.2017.
 121. Bitcoin Bears Say Told-You-So as Digital Currency Falls / Olga Kharif // Bloomberg. — 2014. — 15 December. — Дата звернення: 16.06.2015.
 122. Bill Gates: Bitcoin Alone Won't Solve Global Payments Challenges / Stan Higgins // CoinDesk. — 2015. — 22 January. — Дата звернення: 16.06.2015.
 123. Federal Bank VP: Bitcoin Threat Means Banks Must ‘Adapt or Die’ / Daniel Cawrey // CoinDesk. — Дата звернення: 14 травня 2014.
 124. 50 Smartest Companies / Brian Bergstein. — MIT Technology Review. — Дата звернення: 12 березня 2014.
 125. а б Final Settlement with Jed / Monica Long // Official Ripple Forum. — 2016. — 11 February. — Дата звернення: 06.11.2016.
 126. а б RippleWorks (Chris Larsen's foundation) launches / Monica Long // Official Ripple Forum. — 2015. — 23 April. — Дата звернення: 06.11.2016.
 127. Ripple Creator Donates $500k in XRP to Artificial Intelligence Research Charity. — Дата звернення: 6 листопада 2016.

Посилання

[ред. | ред. код]
 • Офіційний сайт (англ.)