S-Bahn

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Логотип німецького S-Bahn
Логотип австрійського S-Bahn

S-Bahn — як правило скорочення від нім. Stadtschnellbahn, міська швидкісна залізниця; рідше від нім. Schnellbahn, швидкісна залізниця; іноді й від нім. Stadtbahn, міська залізниця. Технічно і юридично є залізницею і видом залізничного приміського і міжміського транспорту в Німеччині, Австрії і Швейцарії.

S-Bahn займає проміжне становище між міським громадським транспортом і пасажирським транспортом далекого прямування і використовує звичайні залізничні лінії в межах і поза містом. Рухомий склад S-Bahn є електро- (рідше мото-) поїзди залізничних габаритів і розмірів. Відстані між станціями S-Bahn, як правило, менші за відстань між станціями регіональних поїздів (RegionalBahn), більше ніж в метрополітенах, у легкорейкового транспорту і вуличних видів міського транспорту (трамваїв, автобусів тощо). Як правило, вхід в вагони S-Bahn знаходиться на одному рівні з пероном. Оплата проїзду в S-Bahn, як правило, дорівнює що і всередині міста — в інших видах міського громадського транспорту, так і між містами — в регіональних поїздах і міжміських автобусах.

«RER» (Réseau express régional), Франція і Західна Швейцарія, SKM (Szybka Kolej Miejska) в Варшаві і Тримісті Польща, «S-tog» в Копенгагені Данія, Merseyrail (Ліверпуль) і SPT залізничної мережі у (Глазго) Велика Британія вельми подібні до S-Bahn.

Становлення

[ред. | ред. код]

Перші парові послуги

[ред. | ред. код]
Електричний Рейковий автобус Берлінського S-Bahn

В 1882, збільшення кількості паровозів в околицях Берліна, змусило Пруську Державну залізницю будувати окремі залізничні колії для приміських перевезень. Berliner Stadtbahn пов'язав в Берліні вісім міжміських залізних станцій, які були розташовані по всьому місту. Більш низька вартість проїзду була введена на новітній Berliner Stadt-, Ring- und Vorortbahn (Берлінська міська-, кільцева- і приміська залізниця) була введена з 1 жовтня 1891. Вартість проїзду й малий інтервал руху відрізняв її від інших залізниць.

Другою приміською залізницею була Hamburg-Altonaer Stadt- und Vorortbahn з'єднавша Гамбург з Альтоною і Бланкенесе. Альтонський офіс Пруської Державної залізниці, на паровій тязі, було відкрито у 1906.

Електрифікація

[ред. | ред. код]

З початку ХХ сторіччя з'явились перші потяги на електричній тязі, маючи живлення від контактної мережі в 15 000 В. Так як контактна мережа була вельми не зручна для паровозів, Berliner Stadt-, Ring- und Vorortbahn перейшов на живлення від постійного струму в 750 В по третій рейці. В 1924, був введений перший електрифікований маршрут.

В 1930, Berliner Stadt-, Ring- und Vorortbahn перейменовано в S-bahn.

В 1907, в Гамбурзі була створена експериментальна лінія на змінному струмі. На мережі використовувались паровози до 1940, коли їх було остаточно замінено локомотивами живленням 1200 В постійного струму. В 1934, Hamburg-Altonaer Stadt- und Vorortbahn був перейменований в S-Bahn.

Мережа S-Bahn в Німеччині

[ред. | ред. код]
German S-Bahn logo
German S-Bahn logo
Мережа S-Bahn в Німеччині, разом з іншими метросистемами

S-Bahn Augsburgn і Bremen S-Bahn планується ввести в дію у 2011 і 2010, відповідно.

Stadtbahn Karlsruhe (Трамвай-поїзд) використовує зелену літеру «S» логотипу, хоч S-Bahn не вважається. Синій логотип U-Bahn не використовується, так як нема підземних ділянок.

Незважаючи на назву Breisgau-S-Bahn (Фрайбург) та Ortenau-S-Bahn (Оффенбург) є RegionalBahn.

Мережа S-Bahn в Австрії

[ред. | ред. код]
Vienna S-Bahn logo
Vienna S-Bahn logo
S-Bahn Wien, лінія S45

Найстаріша мережа S-Bahn в Австрії є S-Bahn Wien (Віденський S-Bahn), яка використовується переважно для міжміських перевезень. Вона була створена в 1960-і, але до 2005, її зазвичай називали Schnellbahn.

Salzburg S-Bahn logo
Salzburg S-Bahn logo
Graz S-Bahn logo
Graz S-Bahn logo

Мережа S-Bahn в Граці S-Bahn Graz знаходиться на першому етапі будівництва. Лінії S1, S11, S5, S51, S6, S7, в дії,а S3, S31 и S32-ще будуються і мають бути введені в дію в 2012.

Innsbruck S-Bahn logo
Innsbruck S-Bahn logo

Починаючи з 9 грудня 2007, Інсбрук має власний S-Bahn (S-Bahn Innsbruck). Він з'єднує Тельфс з Innsbruck Hauptbahnhof та Халль-ін-Тироль.

Рухомий склад є Siemens Desiro та Talent.

Регіональна залізнична лінія Форарльберг Рейнська долина є номінально S-Bahn.

S-Bahn в Лінці є дискусійнім.

Мережа S-Bahn в Швейцарії

[ред. | ред. код]

S-Bahn також використовується в німецькомовній Швейцарії. У франкомовній частині для його позначення вживається абревіатура RER, але напрямок позначається з літерою S (на кшталт S2).

Berne S-Bahn logo
Berne S-Bahn logo

Найперша мережа в Швейцарії Berne S-Bahn, яка увійшла в дію в 1987, вона також єдина в Швейцарії яка використовує кольорову «S» на логотипі. В 1990, було введено в дію Zürich S-Bahn. S-Bahn обслуговування було введено на Bahn 2000 об'єднуючи мережі S-Bahn Luzern в Центральній Швейцарії й Zug Stadtbahn, в Санкт-Гален (S-Bahn St. Gallen) і Тічино (S-Bahn Tessin).

Regio S-Bahn Basel обслуговує єврорегіон «Regio TriRhena», що є міжнаціональним сполученням Франції і Німеччини. Тунель з'єднуючий дві міжміських залізничні станції у Базелі ( Badischer Bahnhof й Basel SBB ) планувався як Herzstück Regio-S-Bahn Basel.

Réseau Express Vaudois Лозанни мають бути включені в заплановану S-Bahn Léman (французькою RER Léman) навколо Женевського озера (fr. Lac Léman) Женева має стати другим центром цієї мережі. Міжнаціональні мережі Боденське озеро — німецькі землі Баден-Вюртемберг та Баварія, австрійська земля Форарльберг і швейцарські кантони Санкт-Галлен і Тургау є в стадії розробки. Можливі назви Bodensee-S-Bahn й Alpenrhein-Bahn.

Подібні мережі в інших країнах

[ред. | ред. код]

Приміський залізничний транспорт, відомий всьому світу. Проте більшість з мереж відрізняється від німецького S-bahn структурою і назвою.

Австралія

[ред. | ред. код]

На кшталт європейського S-Bahn, Сіднейський CityRail поєднує в собі велику мережу приміського сполучення з підземною мережею у місті (City Circle, й Eastern Suburbs railway line). Подібна система існує також в Перті.

Бразилія

[ред. | ред. код]

CPTM (Companhia Paulista de Trens Metropolitanos), приміська залізниця в Сан-Паулу інтегрована з мережею підземки, що утворює своєрідну метромережу.

Чехія

[ред. | ред. код]
Logo der Esko
Logo der Esko

Esko — Spojení pro město — було створено в Празі в грудні 2007.

Данія

[ред. | ред. код]
Copenhagen S-tog logo
Copenhagen S-tog logo

S-tog мережа в Копенгагені, була відкрита в 1934.

Фінляндія

[ред. | ред. код]

Гельсінська приміська залізниця є комбінацією S-Bahn й Regionalverkehr

Франція

[ред. | ред. код]
Paris RER logo
Paris RER logo

Французький Réseau Express Régional, початково використовувалась тільки в Парижі. На разі має значення S-Bahn на теренах Франції й Швейцарії. Тільки RER, серед S-Bahn має підземні станції.

Оскільки він обслуговується й SNCF, лінія С Тулузького метрополітену інколи зветься toulousain RER. Запроектована Ліонська мережа швидше за все буде мережею трамвай-поїзд.

Угорщина

[ред. | ред. код]
Budapest HÉV logo
Budapest HÉV logo

HÉV є мережею з чотирьох приміських гілок навколо Будапешту. Початково HÉV будувалось як відгалуження Угорської державної залізниці. Наразі HÉV знаходяться в підпорядкуванні національної транспортної компанії у Будапешті. Але не є частиною Будапештського метро.

Італія

[ред. | ред. код]
Milan Linee S logo
Milan Linee S logo

Приміські лінії Міланської транспортної системи були перейменовані у Linee S в 2005. Вони підпорядковуються Trenitalia, Ferrovie Nord Milano (регіональні залізниці Ломбардії) й TILO (регіональні залізниці Тічино-Ломбардії).

Іспанія

[ред. | ред. код]
Див. також: Cercanías

Поміж Cercanías, мережі є в Астурії, Країні Басків й Кантабрії. Обслуговуючи компанії EuskoTren й FEVE. Дві підмережі у Барселоні в обслуговуванні Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya.

Швеція

[ред. | ред. код]

Стокгольмська приміська залізниця (швед. Stockholms pendeltåg) введена в дію в 1960-х роках. Pendeltåg й Стокгольмський метрополітен (швед. Stockholms tunnelbana) об'єднані на кшталт S-Bahn й U-Bahn Берліна і Гамбурга. Pendeltåg не є назвою Стокгольмської мережі, але є шведським еквівалентом терміну S-Bahn.

Гетеборзька приміська залізниця (швед. Gothenburg pendeltåg) складається з двох регіональних маршрутів (Alingsåspendeln й Kungsbackapendeln). Третій маршрут (Alependeln) наразі будується.

Приміська залізниця Сконе (швед. Skåne pendeltåg) у Сконе також має назву Malmö pendeltåg/

Велика Британія

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]