S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо
S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky (cover).jpg
Розробник Україна GSC Game World
Видавець Україна GSC World Publishing, Deep Silver
США Deep Silver
Дистриб'ютор Steam, Good Old Games[1] і Humble Store[d]
Жанр(и) Шутер від першої особи
Рольова відеогра
Платформа ПК (Microsoft Windows)
Дата випуску Україна 29 серпня 2008
Європейський Союз 5 вересня 2008
Австралія 5 вересня 2008
США 15 вересня 2008
Світ 15 вересня 2008 (Steam)
Японія 27 лютого 2009
Режим гри Однокористувацька гра
Багатокористувацька гра
Мова російська, українська, англійська, французька, німецька, іспанська, італійська, польська і японська
Українська Так
Вік. обмеження USK: Тільки для повнолітніх
PEGI: Від 16 років
ESRB: Від 17 років
Технічні деталі
Рушій X-Ray 1.5
Носій DVD, Steam
S.T.A.L.K.E.R.
Попередня гра S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля
Наступна гра S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті
Офіційний сайт
CMNS: S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо у Вікісховищі

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky (укр. S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо)  —комп'ютерна гра в жанрі шутера від першої особи з елементами рольової гри, розроблена українською компанією GSC Game World і випущена в Україні 29 серпня 2008. Видавцем в країнах СНД і Україні є GSC World Publishing, в іншому світі гру видає компанія Deep Silver. «S.T.A.L.K.E.R .: Чисте небо» це друга гра серії S.T.A.L.K.E.R., однак фактично є самостійним доповненням і приквелом до гри «S.T.A.L.K.E.R .: Тінь Чорнобиля» 2007 року. Ігровий движок X-Ray, використаний в грі, був оновлений до версії 1.5 і став підтримувати DirectX 10.

Сюжет[ред. | ред. код]

Передісторія[ред. | ред. код]

У 2011 році група сталкерів підібралася дуже близько до центру Зони. В результаті стався найсильніший Викид, який повністю змінив Зону. Там, де раніше були безпечні території, з'являлися аномалії, і цілі загони сталкерів виявлялися замкненими серед них і гинули. Разом з тим від аномалій звільняються території, про які раніше нічого не було відомо. Розгорається ворожнеча між угрупуваннями за нові території, поля артефактів і сфери впливу. Починається війна угрупувань. Однак Зона залишається такою ж нестабільною, її часто турбують викиди…

найманець Шрам

Головним героєм є найманець на ім'я Шрам. Він вів по Зоні групу вчених, коли стався великий викид. Всі члени групи загинули, проте найманець вижив. Він був знайдений сталкерами угруповання «Чисте небо» — таємного угруповання, яке вивчало Зону і причини її появи. Сталкери доставили тіло Шрама на базу угруповання, де він прийшов до тями. Після чого вони вирішили, що це все не просто так, та взялися розбиратися у даній ситуації. Тоді за діло береться сам гравець.

Угруповання «Чисте Небо»[ред. | ред. код]

Поговоривши з Лебедєвим, лідером угруповання «Чисте небо», а також з барменом, і довідавшись, що сталося, Шрам за наказом Лебедєва відправився до групи сталкерів «Чистого неба», що знаходилася серед боліт, щоб допомогти їм відбитися від мутантів. Там він знову потрапив під викид. Коли Шрам прийшов до тями, він перебував на базі «Чистого неба». Від Лебедєва він отримав інформацію, що знову вижив після викиду. Шрам ознайомився із судженням Лебедєва і професора Каланчі про те, що Шрам отримав незвичайні здібності. Як говорив Лебедєв, функції організму Шрама захищають його від викидів. Однак після кожного викиду нервова система найманця слабшає, що врешті-решт може призвести до смерті. Лебедєв розповів Шрамові про цілі свого угрупування — дізнатися причину Викидів і припинити їх. Можлива причина цих викидів в тому, що хтось пробрався через випалювач мозку, туди, де ніхто не був за час існування Зони. Часті викиди могли розхитати Зону, після чого могла статися катастрофа. Основна мета «Чистого неба» — запобігти цій катастрофі.

Шрам погодився допомогти «Чистому небу» знайти докази цього. Лебедєв розповів йому, що днями у Сидоровича, торговця на Кордоні, якийсь сталкер цікавився дивними деталями. Найманець, розчистивши шлях через Болота від ворогів «Чистого неба» загонів угруповання «Ренегати», відправився на Кордон!

Гонитва за Іклом[ред. | ред. код]

Коли Шрам прибув до Сидоровича, найманцю довелося допомогти торговцю в поверненні кейса з хабаром, який був терміново потрібен Сидоровичу. Після того, як Шрам виконав це завдання, Сидорович розповів, що у нього був сталкер на прізвисько Ікло. Він купив у Сидоровича ламповий підсилювач. Оскільки іншої техніки, яку шукав Ікло, у Сидоровича не виявилося, торговець відправив його до диггерів на Звалище. Дізнавшись це, Шрам відправився на Звалище.

На Звалищі по мітці Ікла Шрам натрапив на труп диггера. З аудіозапису в КПК Шрам дізнався, що за Іклом вирушив диггер-посланець. Шрам знайшов посланця, коли того загнала в кут зграя сліпих псів. Надавши допомогу диггерові(або убивши його), найманець дізнався, що Ікло пішов у Темну долину.

У Темній долині через часті напади на базу угруповання «Воля» був оголошений посилений режим. На блокпості Шрамові підказали, що він може отримати інформацію про Ікла на базі угруповання. Коли найманець прибув на базу, його покликав до себе комендант на прізвище Щукін і сказав, що з командиром угруповання розмови бути не може, поки база на карантині. Проте, комендант пообіцяв влаштувати цю розмову, якщо найманець виконає завдання. Після того, як найманець знищив псі-собаку в околицях локації, комендант відправив його на один з блокпостів. Прийшовши туди, Шрам побачив, що всі сталкери мертві. За записом в КПК одного з сталкерів всі зрозуміли, що комендант передавав ворогам всю інформацію про пересування бійців «Волі». Шрам приніс КПК Чехову, командиру «Волі». Найманець дізнався, що Ікло був у Чехова й також шукав якусь технічну деталь. Однак всю інформації Чехов відкрив лише після того, як Шрам знайшов Щукіна, приніс його КПК Чехову, а той зрозумів, що комендант передавав відомості про «Волю» найманцям, які виконували чийсь контракт. Чехов розповів Шрамові, що продав Іклу деталь, яку той шукав, і зацікавився, навіщо вона Іклу. Технік угруповання зберіг частоту КПК Ікла, і по ній Шрам дізнався, що Ікло відправився на Звалище.

Ціль — вбити Стрільця[ред. | ред. код]

На Звалищі по КПК Ікла Шрам потрапив у підвал. Там його оглушили бандити, забрали все спорядження, гроші і втекли. Отямившись, Шрам знайшов КПК Ікла в підвалі, і по ньому все стало ясно — Лебедєв був правий щодо того, що хтось пробрався через Випалювач. У КПК був запис про те, що група, в якій був Ікло, здогадалася, що про їх походи до центру Зони дізналися. Як говорилося в записі, докладний план їх подальших дій перебував у схованці, координати якого були присутні в КПК. Схованка перебувала у підземеллях НДІ Агропрому. Шрам попрямував туди.

Знайшовши цій схованці КПК, з аудіозапису Шрам дізнався, що до центру Зони пробралися сталкери Стрілець, Ікло і Привид. Вони готують другий похід до центру Зони, що, за словами Лебедєва, призведе до другого, ще сильнішого Викиду, ніж попередній. Стрілець попрямував на Янтар до Сахарова за пристроєм, який захистить групу від випалювача мізків.

На Янтарі Сахаров розповів Шрамові про те, що Стрілець уклав з вченими угоду — нібито хотів допомогти у випробуванні шолому псі-захисту. Вчені дали йому експериментальний прототип, і Стрілець відправився на заводську територію Янтаря. Однак він звідти не повернувся, і сигнал, що отримується ученими від шолома, був втрачений. Сахаров, дізнавшись наміри Шрама наздогнати Стрільця, розповів йому, що є можливість стабілізувати рівень псі-випромінювання настільки, щоб можна було знаходитися на території комплексу. Шрам дізнався, що нещодавно група сталкерів знайшла на заводській території якусь технічну документацію, але повернутися не змогли через викиду. Шрам відправився за документами і приніс їх Сахарову. За ним Сахаров остаточно зрозумів, що стабілізувати рівень псі-випромінювання можливо.

Гонитва за Стрільцем[ред. | ред. код]

За вказівкою Сахарова Шрам відправився до загону сталкерів під керівництвом Лівші. Мета загону — перезапуск системи охолодження, з вини якої псі-випромінювання нестабільне . Загону вдається здійснити перезапуск системи. Сахаров передає Шрамові повідомлення, що Стрілець знаходиться зовсім близько. Шрам у гонитві за Стрільцем потрапляє в Рудий ліс.

Там Шрама зустрічає засідка. За час перестрілки Стрілець тікає в тунель, який підриває за собою. Зі Шрамом зв'язується Лебедєв і згадує, що єдина можливість тепер наздогнати Стрільця — пройти в Лиманськ. Однак шлях у Лиманськ проходить через річку, міст через яку контролюється на протилежному березі бандитами. Лебедєв дає доручення Шрамові відправитися до сталкера на ім'я Лісник, який може знати спосіб пройти в Лиманськ.

Лісник розповів Шрамові, що іноді до нього на КПК надходять прохання сталкерів про допомогу з Лиманська. Але сигнал дуже слабкий. Лісник радить Шрамові вийти на Військові склади, де сигнал повинен бути кращим. На військових складах Шрам приймає повідомлення найманців, які потрапили в аномалію і не можуть вибратися. Повернувшись до Лісника і надавши йому координати найманців, Шрам дізнався докладніше про цю аномалію під назвою Булька. Лісник розповів, як сам одного разу в неї потрапив, однак там само знайшов артефакт, який вивів його з цієї аномалії. Після невеликого завдання для Шрама Лісник пообіцяв, що подумає над тим, як вивести найманців з аномалії, і запропонував Шрамові відправитися на Військові склади, де є радіопередавач, з допомогою якого найманцям можна буде відповісти. Шрам роздобув і захопив передавач, і за допомогою інструкцій Лісника загін найманців успішно вибрався з аномалії і став просуватися до мосту, захопленого бандитами.

Коли Шрам прибув до мосту, загін Чистого неба вже був там. Найманці, теж прибули до мосту, на протилежному березі намагалися опустити міст. У результаті міст був опущений і загін бандитів розгромлено.

Передова група Чистого неба разом зі Шрамом вирушила через Лиманськ. Потім, долаючи перешкоди і заслони угруповання «Моноліт» та військових, сталкерам вдалося пробратися через Лиманськ. На шляху до центру Зони пролягав покинутий шпиталь, де сталкерів зустріли Монолітівці. Також Шрамові довелося ліквідовувати вертоліт військових. Таким чином, найманець потрапляє на ЧАЕС, де зустрічається з Лебедєвим.

Закінчення[ред. | ред. код]

Петренко (боєць «Чистого неба») передає Лебедєву частоту Стрільця, який знаходиться вже зовсім поруч. Проте навколо Стрільця захисне поле. Шрамові дають електромагнітну гармату, щоб він розбив захисне поле Стрільця, з чим найманець успішно справляється.

Проте потім всі прилади сталкерів зашкалюють і тут трапляється Викид. Далі всі сталкери, в тому числі Стрілець і Шрам, без свідомості лежать в приміщенні перед спеціальними моніторами групи О-свідомість. Ці монітори зомбують сталкерів.

В результаті другого супервикиду географія Зони перейшла в той стан, який можна бачити в «Тіні Чорнобиля». Монолітовцям, з невідомих причин, не вдалося розпізнати серед захоплених сталкерів Стрільця. У результаті «промивання мозку» він втрачає пам'ять і стає одним з агентів «О-Свідомості» з завданням «Вбити Стрільця». З цією метою навесні 2012 його відправляють з ЧАЕС до околиці Зони на «вантажівці смерті», з чого і починається сюжет гри «STALKER: Тінь Чорнобиля».

Угрупування[ред. | ред. код]

Сталкери[ред. | ред. код]

Вільні волоцюги, які не належать до угрупувань. Займаються, в основному, пошуком і продажем артефактів а також спорядження, боєприпасів і зброї. Рідше наймаються на яку-небудь неважку роботу, наприклад, охорону будь-якого об'єкта. Сталкери контролюють Кордон і НДІ «Агропром» (разом з «Обов'язком»), ведуть боротьбу з бандитами за Звалище. Невеликі групи є на локаціях «Янтар» (охороняють вчених), «Армійські склади» і «Рудий ліс». Являють собою фактично кілька незалежних один від одного угруповань зі своїми командирами. Батько Валер'ян керує сталкерами на Кордоні, Орест — на «Агропромі», загоном одинаків, що охороняють бункер вчених, керує сталкер на прізвисько «Лісний». Мають дві великі бази (на Кордоні за залізничним насипом) і в одному з будинків на Агропрому зі своїми торговцями і зброярами.

Бандити[ред. | ред. код]

Представники кримінального світу, що прийшли в Зону з різних причин: заробити на продажі артефактів, сховатись від закону, купити або продати зброю. Основне заняття — грабіж і здирства у вільних сталкерів. Бандити вважають, що оскільки вони контролюють «порядок» в Зоні, одинаки зобов'язані їм за це платити. Вони майже повністю контролюють Звалище. У них є своя база в старому депо з барменом, торговцем і зброярем, а також «концтабір» — звалище старих автомобілів, де потрапили в боргове рабство або полон сталкери змушені шукати артефакти в аномаліях. У цій частині бандити являють собою чітко організоване угруповання на чолі з рецидивістом Йогою, куди навіть може вступити сам головний герой Шрам. Для цього треба не брати участь в антибандитських операціях сталкерів і пройти три квести, взяті у Йоги (вбивство стукача, вбивство сталкерів, які готують напад на бандитів, і «наведення порядку» на барахолці). Носять чорні шкіряні плащі та куртки. Неофіційний символ — череп і кістки. Озброєння, як правило, примітивне (що робить їх безпечними супротивниками) — обріз дробовика, пістолет Макарова, пістолет-кулемет «Гадюка», зрідка — перші модифікації автомата Калашникова. Ворогують зі сталкерами-одинаками і «Обов'язком», нейтральні до найманців і «Свободи». З іншими угрупуваннями відносин не мають.

«Обов'язок»[ред. | ред. код]

Воєнізований сталкерський клан, один з провідних та найвпливовіших сталкерських кланів. Багато сталкерів «Обов'язку» — колишні військові з спецназу або інших армійських частин або прості добровольці. У клані діє про-армійський Статут, за порушення якого загрожує сувора догана або вигнання з клану. Як правило клан тримає нейтралітет з військовими оскільки знаходяться на службі Держави України. Продають або здають вченим всі знайдені артефакти, рідше використовують самі. З чуток, фінансуються спецслужбами України. У Києві також функціонує НДІ, що спеціалізується на екіпіровці «Обов'язку» — наприклад, сталкерський екзоскелет «Обов'язку» розроблений саме в цьому НДІ (на відміну від саморобних екзоскелетів місцевих анархістів «Воля»). Основні противники угруповання — клан «Воля» і «Моноліт», а також найманці і бандити. Основна база знаходиться в районі колишнього інституту НДІ агропром . Емблема — Червона мішень на тлі чорного щита. Озброєння Переважно радянського і російського виробництва. На озброєнні (частіше всього): АКС-74, АН-94 «Обокан», пістолети Макарова, Форт-12, СГК ОЦ-14 «Гроза», СВД, з іноземного — L85A2. Командувач — Генерал Крилов. Ставлять собі за основну мету взяти Зону під контроль, а після — знищити її. Також вони вимагають обмеження вільного доступу до інформації про Зону. До звичайних сталкерів ставляться нейтрально, але негативно до тих, хто занадто тісно взаємодіє з Зоною. Давній противник — «Воля», що проповідує різко протилежні погляди — на їхню думку, — треба вміти співіснувати з Зоною та висвітлити доступ до неї.

«Воля»[ред. | ред. код]

Угрупування сталкерів-анархістів, які вважають, що Зона повинна бути вільною у вивченні, і оспорюють це право у держави. Не хочуть прямого знищення Зони, навпаки — зберегти і використовувати як «двигун» прогресу всього людства в цілому. Головний ворог — «Долгу». У 2011 році база знаходилася в Темній долині, а лідер і один із засновників угрупування — Чехов. Пізніше, база перенесена на Армійські склади, а лідером угрупування став Лукаш. Носять камуфляжні зелено-руді комбінезони і сіро-жовті екзоскелети; озброєні зброєю НАТО або АК-74. Емблема Свободи — зелений вовк.

«Моноліт»[ред. | ред. код]

Агресивне угруповання, що перешкоджає просуванню сталкерів до центру Зони. Її члени вірять, що в центрі Зони спочиває еволюційний кристал неземного походження — Моноліт. Створена як секта, угруповання виступала за недоторканність всього, що пов'язано з Зоною. Після супервикиду 2011 була зомбована О-Свідомістю для усунення загроз проникнення. Основні сили концентрувалися в Прип'яті. Після відключення Випалювача мізків почався процес деградації. Відрізняються сіро-білими комбінезонами і блідо-сірими екзоскелетами. Сектанти добре озброєні і екіпіровані, їм належить «доведення» знаменитої Гаус-гармати. Емблема «Моноліту» — людський силует з обертовими навколо електронами.

Військові[ред. | ред. код]

Еліта української армії — Контингент військ, що знаходиться в Зоні і охороняє її. Іноді проводять експедиції углиб Зони. До сталкерів, як правило відносяться агресивно, тому що формально всі неофіційні особи в Зоні є «місцевою фауною» і підлягають знищенню. На озброєнні мають гелікоптери, танки та БТР, але, як правило, використовують їх лише для спецзавдань. Солдати, що пройшли після досвіду служби в Зоні спеціальну підготовку, або сталкери, які підписали контракт з армією. Забезпечуються великою кількістю допоміжної апаратури, добре озброєні і екіпіровані. В основному, використовуються для вивчення причин і наслідків катастрофи, а також займаються картографування Зони. Можуть ходити як поодинці, так і групами до п'яти чоловік. Звичайних сталкерів до себе не підпускають — відразу ж відкривають вогонь. Проте буває і так, що військові охороняють вчених, оскільки ті не мають навичок повождення зі зброєю.

Найманці[ред. | ред. код]

Це представниками західних компаній і спецслужб у Зоні, так звані солдати фортуни які виконують приватні завдання. Найзагадковіше і найтаємніше угруповання в Зоні. Добре оснащені, одягнені в бузково-сірі комбінезони з протигазами або такого ж кольору екзоскелети. Попри це, внаслідок недосвідченості, часто гинуть в аномаліях. Як правило, агресивні до сталкерів. Емблема найманців — синій орел.

Вчені[ред. | ред. код]

Окремі дослідницькі групи вчених, фінансуються Україною. Працюють і проживають в мобільних лабораторіях. Незважаючи на глибокі пізнання, на практиці в польових умовах майже безпорадні, тому змушені користуватися послугами сталкерів.

«Чисте небо»[ред. | ред. код]

Угрупування сталкерів-екологів. Відрізнялися від інших комбінезонами небесного кольору. Було практично повністю знищено в 2011 році, окремі вижили представники розсіялися по Зоні або були зомбовані. Ретельно ховалася від інших сталкерів на болотах. Основна робота угрупування — дослідження Зони. Символ Чистого Неба — чайка.

«Ренегати»[ред. | ред. код]

Складалося виключно з наймерзенніших особистостей Зони. Бандити, мародери, зрадники і рецидивісти — колишні члени інших угруповань, що змінили і зрадили свої погляди. Цей набрід не має організованої структури і лідера як такого. Збиваючись у невеликі групи, полюють за легкою здобиччю. Вбивають та грабують, як правило, молодих і недосвідчених сталкерів. Найчастіше зустрічаються уздовж периметра аномальної зони відчуження. Ренегати — це найбільш аморальні сталкери, які настільки завинили перед своїм угрупуванням, що їх вигнали і ні під яким приводом не приймають назад. У них немає ні етики, ні моралі, ні законів. Їх терпіти не можуть всі сталкери, навіть бандити, які теж не особливо педантичні в плані моралі, але навіть вони вважають, що Ренегати живуть «не за поняттями». Їх загнали в саму глибину Зони — на болота, але навіть і там не залишали спроб знищити, що врешті-решт закінчилося успішно. Ренегати перейняли озброєння і оснащення у бандитів.

Мутанти[ред. | ред. код]

Плоть[ред. | ред. код]

Продукт постійної мутації в декількох поколіннях домашньої свині. «Хрюшка» має різну будову очей, округле тіло, тонкі довгі ноги з гострими копитами. Досить невинна істота, однак, загнана в кут чи будучи голодною, плоть здатна цілком непогано атакувати.

Тушкан[ред. | ред. код]

Невелике звірятко, прабатьком якого є звичайний щур. Змінилися способи пересування, передні кінцівки короткі, задні подовжили (звідси й назва). Діють зграйкою зазвичай у 5-8 особин, поодинці нападають рідко. Ця їхня особливість робить звірків безпечним супротивником. Живуть переважно в підземеллях. Часто знаходяться під контролем контролера.

Сліпий пес[ред. | ред. код]

Результат генетичного поліпшення деяких порід домашніх собак і подальшого впливу Зони. Зустрічаються на відкритих просторах зграями в 10-15 осіб. Розвинутий колективний розум, поодинці боязкі. Головною особливістю є повна відсутність зору і розвиток так званого шостого почуття, здійснюють стрибки. Найсильніші особини є альбіносами.

Псевдо-собака[ред. | ред. код]

Також Псевдопес, Чорнобильський пес. Вовк, що мутував, статурою нагадує лева. Вовна брудно-сіра, місцями відсутня. Щелепа сильно вкорочені, кількість іклів подвоєно. Атакує в стрибку, при цьому закочує очі, втрачаючи на короткий час можливість бачити супротивника. Веде як одиночний, так і спільний в 2-3 особини, спосіб життя, може очолювати зграю сліпих собак. Природні вороги, крім людини, контролера і химери, не зустрічаються. Вкрай агресивний — нападе на всіх сталкерів, яких бачить.

Псі-собака[ред. | ред. код]

Рідкісний різновид псевдособаки, зовні відрізняється білою шерстю. Створює фантоми-двійники, здатні заподіяти фізичну шкоду . У разі попадання по них, двійники зникають, але собака створює нові. Обчислити «оригінал» можна по тому, що він як правило знаходиться осторонь і зрідка підбігає для атаки. Зустрічається у всіх іграх серії, але вкрай рідко.

Кабан[ред. | ред. код]

Збільшений й агресивніший за свого немутованого родича. Облисів, густа, жорстка шерсть залишилася тільки на череві. Копита зрослися і стали гострішими. Повадки носорога, нападає на будь-який об'єкт, що рухається в межах видимості. Дуже неповороткий. Може очолювати стадо плоті.

Зомбі[ред. | ред. код]

Фізично — це люди, але повністю втратили особистість і здатність мислити. Єдине, що залишилося — інстинкти і життєві звички. Зомбі стають сталкери і військові, що потрапили під вплив псі-випромінювання штучного або природного характеру, або істот-псіоніков (контролер). Руйнування особистості залежить від сили і тривалості впливу. Будучи озброєними, зомбі відкривають вогонь по будь-яких незомбованих істотах. Стріляють влучно. Відсутність больових відчуттів і сповільнений метаболізм роблять їх вельми проблемними супротивниками. З технічної точки зору вважається угрупуванням.

Снорк[ред. | ред. код]

Люди, які повністю піддалися тваринним інстинктам. Достовірно невідомо, які умови можуть довести людину до такого стану. Змінилася внутрішня будова кінцівок: з'явилася велика кількість сухожиль, що дозволяють сноркам здійснювати неймовірні стрибки, а також спритно маневрувати. Пересуваються на чотирьох кінцівках, постійно обнюхуючи землю в пошуках жертви. Перед нападом підходять до мети боком, як кішки, намагаються обійти зі спини. Видають звуки, що нагадують звіриний рик. Живуть зграями, організують лігва. У всіх особин на тілі залишки армійського екіпірування, що дозволяє припустити, що це зниклі безвісти сталкери або вояки.

Полтергейст[ред. | ред. код]

Надприродні істоти, що зустрічаються тільки в глибині Зони. Являють собою літаючі кулі, оточені іскрами. Живуть, як правило, усередині напівзруйнованих будівель, в підземних спорудах, рідше на відкритих просторах. Про походження нічого не відомо; побутує легенда, що це духи сталкерів, що потрапили під потужний викид. Механічні прояви цих невидимок дійсно відповідають легендам про полтергейстів (звідки й назва) і відрізняються різноманітністю: від періодичного виття і сміху і пересування різних предметів, до появи з нізвідки небезпечних вогняних куль. Поділяються на електричних (звичайних) і вогненних.

Кровосос[ред. | ред. код]

Легендарний монстр. Висока сутула людиноподібна істота з чотирма щупальцями, що утворилися на місці нижньої щелепи. З їх допомогою він впивається в тіло, паралізує жертву і висмоктує кров, залишаючи тільки висохлу оболонку. Моторний і дуже сильний. Здатний ставати невидимим — це особливість і зробила його легендарним монстром. Судячи з усього, ці створіння відповідальні за смерть великої кількості сталкерів та найманців. Для житла кровопивці обирають сирі або темні місця, на зразок боліт і підземель, а також занедбані будівлі. Існує три види: звичайний, підземний та болотний, останніх двох вбити важче, ніж звичайного. У другого темніший забарвлення і вузька голова, а третій відрізняється наявністю зеленої вовни.

Болотяна Тварина[ред. | ред. код]

Підвид кровососів. Крім загальних ознак, має довшу сіро-зелену шерсть. Живе на болотах, чекаючи на поживу у заростях. Може здійснювати величезні стрибки, хапаючи при цьому жертву.

Контролер[ред. | ред. код]

Результат експериментів над злочинцями за програмою розвитку у людини телепатичних здібностей. Зовні нагадує гуманоїда з непропорційно збільшеною головою. На тілі можна розрізнити сині рвані джинси, також залишки бинтів або комбінезона. Володіє розвиненим сприйняттям а також здатністю контролювати поведінку менш розвинених істот. Має здатність брати під контроль людей і попереджати непроханих гостей, якщо знаходиться в доброму настрої. Це небезпечний супротивник.

Псевдогігант[ред. | ред. код]

Величезний, каплеподібний, 2-х або більше метрів в довжину, вкрай потворний монстр. Має 2 пари верхніх кінцівок, нижні недорозвинені. Надзвичайно сильний, користуючись своїми «руконогами», здатний створювати руйнівні сейсмічно-гравітаційні хвилі в межах обмеженого радіусу. У головній частині з'явився особливий лускато-кістковий покрив, а кістки за міцністю не поступаються танкової броні (товщина черепа приблизно 100 міліметрів). Місця проживання — переважно підземелля (тому що вибратися звідти самостійно псевдогіганти не можуть), іноді зустрічаються на поверхні.

Критика гри[ред. | ред. код]

Відразу ж після виходу в світ і появи у продажу гра стала предметом жорсткої критики і скарг гравців. Причиною тому послужила величезна кількість внутрішніх помилок гри, через які ігровий процес був інколи дуже складним. Але розробники практично відразу випустили перші патчі. Також на багатьох ігрових форумах гарячими темами обговорення ставали саме викиди у скриптованих моментах гри.

Також об'єктом скарг гравців стали системні вимоги гри. Натомість відмінній графіці і ефектів гра виставила комп'ютерів чималі вимоги до компонентів. Зазначеною в документації «оптимальної конфігурації» не завжди вистачало, щоб отримати стабільну частоту кадрів при високій деталізації. Скарги від гравців на низьку продуктивність навіть на найпотужніших системах також негативно позначилися на репутації гри.

Спірними стали також зміни геймплея — з одного боку, підвищилася близькість з дійсністю; з іншого — з'явилося більше моментів одноманітної стрілянини. Це призвело до того, що окремі епізоди гри (наприклад, рівні «Лиманск», «Покинутий Госпіталь» та «ЧАЕС») перетворилися в лінійний FPS-шутер. Покращений інтелект ворогів також піддався критиці гравців: ворожі персонажі «навчилися» дуже влучно стріляти і кидати гранати в гравця незалежно від дистанції.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Good Old Games — 2008.

Посилання[ред. | ред. код]