SWAT

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спеціальне озброєння та тактика
англ. Special Weapons And Tactics
«S.W.A.T»
 
Загальна інформація:
Юрисдикція: США США охорона громадського порядку,
звільнення заручників,
боротьба з тероризмом
Дата заснування: 1967

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Спеціальне озброєння та тактика

SWAT (спочатку абревіатура означала фразу англ. special weapons assault team — штурмова група зі спеціальним озброєнням; в даний час абревіатура розшифровується як англ. special weapons and tactics — спеціальна зброя і тактика) — підрозділи в американських правоохоронних органах, які використовують легке озброєння армійського типу та спеціальні тактики в операціях з високим ризиком, в яких потрібні здібності та навички, що виходять за рамки можливостей звичайних поліцейських.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Лос-анджелеський загін SWAT вперше знайшов широку громадську популярність (можливо, завдяки близькості Департаменту поліції Лос-Анджелеса (LAPD) до засобів масової інформації, розмірами та професіоналізму самого департаменту), але тим не менш, перші операції загонів SWAT почали проводитися у фермерському мікрорайоні Делано (Каліфорнія), що знаходиться до північ від Лос-Анджелеса, на кордоні між округами Керн і Тулейр в долині Сан-Хоакін. У той час Союз робітників-фермерів Цезаря Чавеса влаштовував у Делано численні акції протесту, як на складах-холодильниках так і перед будинками не висловлював підтримки робітників-фермерів на міських вулицях. Департамент поліції Делано відповів на це створенням спеціальних загонів, озброєних спеціальною зброєю і використовують спеціальну тактику. Нові телевізійні станції та друковані ЗМІ передавали в ефір і вели репортажі про ці події на всю країну. Адміністрація LAPD спостерігала за телепередачами і наводила довідки про хід програми в департаменту поліції Делано. Потім один з поліцейських LAPD отримав дозвіл спостерігати за застосуванням загонами SWAT Делано в дії спеціального озброєння і тактики, згодом його знання були використані при утворенні першого загону SWAT в Лос-Анджелесі.

Поліцейський Джон Нельсон був батьком ідеї створення спеціально тренованого і оснащеного загону у складі LAPD, із завданням реагування та вирішення критичних ситуацій зі стріляниною при мінімізації втрат з боку поліції. Інспектор Лос-анджелеського департаменту поліції (LAPD) Деріл Гейтс схвалив ідею, була сформована невелика група з поліцейських-добровольців. Розвиток SWAT (Special Weapons Assault Team) в його сучасному вигляді пов'язується з ім'ям Гейтса. Він писав в автобіографії «Chief: My Life in the LAPD», що він не розробляв ні тактику SWAT, ні його особливу зброю, але він підтримував концепцію SWAT і давав можливість своїм підлеглим розвивати дану концепцію, морально підтримуючи їх[2]. Спочатку він дав взводу назву «Special Weapons Assault Team», проте у зв'язку з протестами громадськості шеф поліції Ед Девіс, начальник Гейтса, відкинув цю назву, більш відповідне для найменування військової організації. Гейтс хотів зберегти абревіатуру SWAT і змінив її розшифровку на «special weapons and tactics».

Перший загін SWAT складався з п'ятнадцяти команд по чотири людини в кожній, загальна чисельність становила 60 осіб. Учасники загону отримували спеціальний статус і премії. Протягом місяця вони проходили спеціальні тренування. В ході заворушень загін охороняв поліцейські установи. У LAPD загони SWAT були організовані у «взвод D» дивізіону Метро[3].

Доповідь, випущена LAPD щодо перестрілки з бойовиками сімбіоністської армії звільнення в 1974 році стала першим звітом з перших рук серед департаментів, що розглядають історію, дії та організацію SWAT.

На сотій сторінці доповіді департамент посилається на чотири тенденції, що обумовили розвиток загонів SWAT. Це вуличні заворушення, такі як «Повстання в Воттсі», до яких в 1960-х LAPD та інші поліцейські департаменти виявилися погано підготовленими, загроза снайперів як виклик громадському порядку, політичні вбивства і загроза міської партизанської війни з боку озброєних груп. LAPD сформувала SWAT у зв'язку з цими умовами міського насильства.

«Непередбачуваність снайпера і передбачення їм звичайної реакції з боку поліції збільшує ймовірність поранення або загибелі поліцейських. Якщо послати поліцейських зі звичайною підготовкою проти збройної групи з партизанською підготовкою, то це ймовірно призведе до великих втрат серед поліцейських і втечі партизан».

Згідно з твердженням на сторінці 109 доповіді «Мета SWAT — забезпечення захисту підтримки, охорони, вогневої потужності і порятунку під час поліцейських операцій у ситуаціях, що характеризуються високим ступенем ризику, де спеціальна тактика необхідна для мінімізації втрат».

7лютого 2008 року облога і подальша перестрілка зі снайпером в Вінетке (Каліфорнія) призвела до першої загибелі співробітника команди SWAT (LAPD) за 41-річну історію його існування[4].

Завдання SWAT[ред. | ред. код]

 • звільнення заручників;
 • забезпечення периметра безпеки проти снайперів під час візитів державних осіб;
 • забезпечення більшої вогневої потужності в деяких ситуаціях, у тому числі проти підозрюваних, що забарикадувалися;
 • порятунок поліцейських і цивільних які потрапили під обстріл;
 • контртерористичні операції в містах США;
 • вирішення ситуацій, що характеризуються високим ризиком при мінімумі смертей, поранень і пошкоджень власності;
 • вирішення ситуацій з особами, які забарикадувалися (для цього спеціально створений підрозділ Hostage Barricade Team);
 • стабілізація ситуацій з самогубцями, що характеризуються високим ризиком;
 • забезпечення підтримки при рейдах проти наркомафії, арешти за судовим ордером, обшуках підозрюваних;
 • забезпечення підтримки на особливих заходах;
 • стабілізація небезпечних ситуацій при зіткненні зі злочинцями (такими як расисти, серійні вбивці, гангстери);
 • боротьба з вуличними безладами.

Відомі події і їх вплив на тактику поліції[ред. | ред. код]

Тренування загону SWAT охорони авіабази ВПС США Лекленд

Першим широко відомим застосуванням лос-анджелеського загону SWAT стало чотирьохгодинне протистояння з членами організації «Чорні Пантери» 9 грудня 1969 року. У підсумку «Пантери» здалися, були поранені три бойовики і троє поліцейських. З 1974 року областю дії лос-анджелеського загону є місто і округ Лос-Анджелеса.

17 травня 1974 члени групи, яка називала себе Сімбіоністська армія звільнення[en](SLA), забарикадувалися в будівлі на 54-й Іст Комптон Авеню Лос-Анджелеса. Репортажі про облогу привертали увагу мільйонів телеглядачів і радіослухачів, обговорювалися й у світовій пресі. Переговори з забарикадованими бойовиками велися при кожному випадку, головним чином до і після пуску сльозогінного газу. Поліцейські не застосовували зброю до тих пір, поки бойовики SLA не дали по ним кілька залпів з напівавтоматичного і автоматичної зброї. Незважаючи на 3772 постріл, зроблених бойовиками, від їх вогню не постраждали ні поліцейські, ні мирні громадяни. В ході перестрілки всередині будівлі спалахнула пожежа. Причини її виникнення офіційно неясні, хоча поліцейські джерела посилаються на випадкову кулю, яка запалила пляшку з коктейлем Молотова, яка була в одного з бойовиків. Інші підозрюють, що причиною стало займання хімікалій, що містяться в гранатах із сльозогінним газом, які періодично використовувала поліція. Всі шестеро злочинців отримали численні кульові поранення і загинули в подальшій пожежі.

Після боїв з добре озброєними бойовиками SLA команди SWAT перетворилися в команди з 10 бійців, кожна з яких у свою чергу складається з двох взводів (званих елементи) по п'ять чоловік. «Елемент» складається з лідера (командира), двох штурмовиків, розвідника і бійця, прикриває тил. Звичайний комплект озброєння включає снайперську гвинтівку (зазвичай самозарядна 243-калібру позаяк вона більш зручна для використання), двінапівавтоматичні гвинтівки 223-калібру і два дробовика. Поліцейські команди SWAT також озброєні револьверами, які носяться в наплічній кобурі. Звичайний комплект спорядження має нашивку з ім'ям, набір інструментів, рукавички і протигаз. Також команди SWAT були оснащені бронежилетами і автоматичною зброєю різних типів. У той же час звичайні поліцейські залишалися озброєні тільки шестизарядними револьверами і дробовиками.

Організація[ред. | ред. код]

Команда SWAT на підході до будівлі на військовій базі в Форті Худ, штат Техас, де Нідалом Маліком Хасаном були вбиті тринадцять чоловік і понад 30 поранено 5 листопада 2009 року. Фото сержанта Армії США Джейсона Кравчика

Як правило, співробітники SWAT зазвичай несуть повсякденну службу як і інші поліцейські, але їх у будь-який момент можна зібрати, зробивши виклики на пейджери, мобільні телефони або радіоприймачі. Навіть у великих поліцейських управліннях, таких як Поліцейський департамент Лос-Анджелеса персонал SWAT зазвичай використовується в ролі патрульних, оскільки, вони більш підготовлені і небезпечні ніж звичайний поліцейський патруль, але при несенні звичайної служби вони не беруть із собою свій особливий захист і зброю.

Персонал SWAT, хоч і готовий до виклику, але більшу частину службового часу проводить в регулярних патрулях. Щоб скоротити час реагування при виникненні серйозних ситуацій, що вимагають прямого втручання SWAT зараз широко використовується метод розміщення екіпірування та озброєння SWAT в захищених ящиках багажників спеціальних поліцейських джипів. Цього потребують шерифи, зважаючи на великі розмірів їх округів і напруженого дорожнього руху в Лос-Анджелесі. LAPD використовує джипи вже укомплектованими поліцейськими, оскільки вони можуть не встигнути повернутися в будівлі поліції при виклику. (Хоча при виникненні складної ситуації їм може знадобитися більш важке озброєння).

Сайт LAPD показує, що в 2003 році їх загони SWAT, були задіяні 255 разів[5]: за 133 викликам SWAT і 122 затримань небезпечних злочинців.

Загін надзвичайної служби Нью-Йоркського департаменту поліції[en] (NYPD Emergency Service Unit) один з декількох загонів цивільної поліції, який діє автономно всі 24 години на добу. Однак це загін часто виконує широке коло дій, включаючи обшук і пошук, витяг транспортних засобів, які зазвичай виконуються поліцейським департаментом або іншими службами.

Необхідність зібрати персонал, розсіяний на широкому просторі, потім і екіпірувати і проінструктувати його породжує довгий проміжок часу, між підняттям тривоги і розгортанням загону SWAT. Затримка реакції поліції 1999 року в ході бійні в школі «Колумбайн» призвели до змін у реакції поліції[6]. Рядові поліцейські повинні були негайно розвернутися і нейтралізувати вуличного стрільця, замість того, щоб утворити периметр і чекати прибуття загону SWAT.

Підготовка[ред. | ред. код]

Поліцейські SWAT набираються з добровольців з власних організацій по виконанню закону. Залежно від політики, що проводиться департаментом кандидати повинні відслужити мінімальний термін у лавах департаменту перед визнанням придатними для спеціальних відділів, таких як SWAT. Ця вимога до терміну перебування на посаді засноване на факті, що поліцейські SWAT все ще є співробітниками охорони закону і повинні досконально знати політику, що проводиться департаментами і поліцейські процедури.

Кандидати в загін SWAT піддаються ретельному відбору та підготовки. Кандидати повинні пройти випробування фізичної спритності, усне, письмове та психологічне тестування, щоб довести, що вони не тільки фізично, а й психологічно придатні до бойових операцій.

Особлива увага приділяється фізичній підготовці, оскільки поліцейський повинен бути готовим до тягот бойових операцій. Після відбору потенційний співробітник повинен пройти численні курси, які перетворять його на повністю кваліфікованого бійця SWAT. Поліцейські тренуються в міткою стрільби для розвитку майстерності ретельної стрільби. Інше навчання, яке може бути преподано потенційному співробітнику — це робота з вибухівкою, снайперська підготовка, захисна тактика, перша допомога, переговори, робота зі службовими собаками, техніка скелелазіння і спуску на тросах, використання спеціальної зброї і амуніції. Співробітники можуть пройти Спеціалізована підготовку у поводженні з гумовими кулями, світлошумовими гранатами, використання методів контролю над натовпом і спеціальної нелетальної амуніції. Головний наголос робиться на підготовку до ближнього бою, оскільки це і буде основним завданням співробітника SWAT.

Спорядження[ред. | ред. код]

Спорядження команд SWAT розроблено для різноманітних особливих ситуацій, включаючи ближній бій в міському середовищі. Види спорядження розрізняються у загонів, але в загальних рисах проявляються постійні тенденції.

Озброєння[ред. | ред. код]

При всьому широкому різномаїтті озброєння команд SWAT найбільш часто використовуються пістолети-кулемети, автомати, рушниці і снайперські гвинтівки. Допоміжні тактичні засоби — це поліцейські собаки, світлошумові гранати і гранати зі сльозогінним газом.

 • Найбільш популярні пістолети — напівавтоматичні пістолети серій M1911, Sig Sauer[7] (особливо SIG-Sauer P226 та P229), Beretta 92,[7] Glock, HK USP,[7] и 5,7×28 мм (бронебійні) пістолет FN Five-seven.
 • Найбільш популярні пістолети-кулемети — 9мм and 10 мм Heckler & Koch MP5, Heckler & Koch UMP і 5,7×28 мм FN P90.
 • Найбільш популярні рушниці — Benelli M1, Benelli M1014, Remington 870, Mossberg 500.[7]
 • Найбільш популярні автомати — Colt CAR-15[8] & M4[9] и Heckler & Koch G36 & HK 416. Хоча команди SWAT і збільшили свою точність у бою на дальній дистанції, але все ж компактний розмір зброї важливий, оскільки загони SWAT часто діють в ближньому бою. Якщо необхідно далекобійна зброя, стрільці SWAT використовують Кольт M16A2.
 • Найбільш популярні снайперські гвинтівки — M14 и Remington 700P SWAT застосовує безліч видів гвинтівок з поздовжньо-ковзним затвором. Для менш напружених ситуацій використовуються снайперські гвинтівки калібру 0.50 з поздовжньо-ковзним затвором.
 • Як захист бійці SWAT використовують тактичний бронежилет HRM Tactical Vest з класом захисту III-A (за стандартами США), який здатний захистити від куль легкої зброї (включаючи дріб), при цьому вага бронежилета залишається в межах норми, на відміну від важких армійських бронежилетів з більш високим класом захисту.

Для швидкого злому дверей (замків, петель або руйнування дверної рами цілком) можуть використовуватися тарани, дробовики з зламують зарядами, вибухові пакети. Команди SWAT також використовують нелетальної зброя: тазери, балончики з перцевою сумішшю, дробовики з гумовими набоями, зброю, що стріляє кульками з перцем (зазвичай це зброя для пейнтболу, але кульки замість фарби наповнені перцевим аерозолем), гранати зі сльозогінним газом, світлошумові гранати. Для ближнього бою (укриття бійців і відображення пострілів) використовуються балістичні щити.

Транспортні засоби[ред. | ред. код]

Транспортні засоби SWAT департаменту поліції Нешвілла

Загони SWAT можуть використовувати ARV (Armored Rescue Vehicle — броньовані рятувальні машини) зокрема в ході бойових операцій, при штурмі, при порятунку поліцейських і цивільних, що дістали поранення. Вертольоти можуть використовуватися для повітряної розвідки і навіть при штурмі або спуску з тросів. Для уникнення виявлення підозрюваними в ході операцій в містах загони SWAT можуть використовувати модифіковані автобуси, фургони, вантажівки та інші транспортні засоби, які виглядають як звичайні машини.

Загін Special Response Team (SRT) служби Дорожній патруль штату Огайо використовував спеціальний великий броньований автомобіль BEAR виробництва Lenco Engineering зі сходами на даху для входу на другі і треті поверхи будівель. Зараз BEAR і його менший варіант BearCat[en] використовують багато поліцейські управління, в тому числі LAPD, LASD, і NYPD. Департамент поліції Анагайма використовує перероблений BEAR, оснащений сходами для штурму багатоповерхових будівель.

Команда SOT (Special Operations Team) департаменту поліції Тулс використовує бронетранспортер Alvis Saracen британського виробництва, перероблений для їх потреб. На даху встановлено пристрій Night Sun, а спереду — гідравлічний таран. Бронетранспортер використовується у випадку виникнення надзвичайних ситуацій при виконанні судових ордерів. Він дав можливість членам команди пересуватися безпечно з точки в точку.

Поліцейські департаментів Кілина й Остіна[en] (Техас) і округу Колумбія, Дорожня поліція Флориди[10] використовують Cadillac Gage Ranger[en].

Аналоги[ред. | ред. код]

 • Білорусь Білорусь: СПБТ «Алмаз» МВС Республіки Білорусь;[11]
 • Бразилія Бразилія: BOPE[pt];
 • Велика Британія Велика Британія: Special Branch[en]; — спеціальна служба поліції (Metropolitan Police Special Branch);
 • Грузія Грузія: спецназ МВС Грузії;
 • Ізраїль Ізраїль: ЯМАМ (ивр. ימ"מ‎, акронім Спеціальний центральний підрозділ (יחידה מרכזית מיוחדת, Йехіда Мерказіт Меюхєдет) — спецпідрозділ прикордонної поліції Ізраїлю (МАГАВ), основний антитерористичний підрозділ поліції Ізраїлю.
 • Казахстан Казахстан: СОБР МВС Казахстану;
 • Киргизстан Киргизстан: СОБР МВС Киргизстану;
 • Коста-Рика Коста-Рика: спецпідрозділ GAO (Grupo de Apoyo Operativo) Національної поліції Коста-Рики;[12].
 • Німеччина Німеччина: GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9) —підрозділ спецназу Федеральної поліції Німеччини
 • Румунія Румунія: Служба Поліції Швидкого Реагування SPIR (Serviciul de Poliție pentru Intervenție Rapidă);
 • Росія Росія: СОБР;
 • Сальвадор Сальвадор: спецпідрозділ GRP (Grupo de Reacción Policial) поліції Сальвадору;
 • Франція Франція: GIGN (Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale);
 • Україна Україна: КОРД; (Корпус Оперативно-Раптової Дії); — спеціальний підрозділ швидкого реагування Національної поліції України

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. SWAT (Special Weapons and Tactics) Phillip L. Davidson, Metropolitan Police Department Nashville-Davidson County, Tennesee. Hardcover – 1 Jun 1979, Publisher: Charles C. Thomas, Springfield Illinois, (ISBN: 9780398038908)
 2. Development of SWAT. Архів Ahmed omar Alkoles оригіналу за 29 грудня 2018. Процитовано 15 березня 2015.
 3. Development of SWAT. Архів Ahmed omar Alkoles оригіналу за 29 грудня 2018. Процитовано 15 березня 2015.
 4. Siege in Winnetka, California. Архів оригіналу за 15 січня 2009. Процитовано 15 березня 2015.
 5. official website of The Los Angeles Police Department. Архів оригіналу за 26 лютого 2012. Процитовано 15 березня 2015.
 6. Change in tactics: Police trade talk for rapid response. Архів оригіналу за 26 лютого 2012. Процитовано 15 березня 2015.
 7. а б в г HowStuffWorks "How SWAT Teams Work". People.howstuffworks.com. Архів оригіналу за 26 лютого 2012. Процитовано 5 червня 2009.
 8. Katz, Samuel M. Felon Busters: On The Job With LAPD SWAT. Popular Mechanics. Архів оригіналу за 26 лютого 2012. Процитовано 5 червня 2009.
 9. SWAT Round-Up International 2006: Team Insights | Tactical Response Magazine. Hendonpub.com. Архів оригіналу за 26 лютого 2012. Процитовано 5 червня 2009.
 10. FHP Special Activities and Programs. Flhsmv.gov. Архів оригіналу за 19 лютого 2009. Процитовано 5 червня 2009.
 11. Спецназ МВД Беларуссии «Алмаз». Архів оригіналу за 21 листопада 2018. Процитовано 26 жовтня 2015.
 12. Jaime Lopez. Police Cadets in Costa Rica Get Real-Life Instruction [Архівовано 27 жовтня 2015 у Wayback Machine.] // «The Costa Rica Star» від 19 вересня 2013