Sandoz

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Sandoz
Тип бізнес
Форма власності Акціонерне товариство[d]
Галузь Фармацевтична промисловість
Засновано 1886
Штаб-квартира Базель
Продукція Дженерик
Виторг
Власник(и) Novartis
Співробітники
 • 800 осіб
Холдингова компанія Novartis
Помилка Lua: expandTemplate: template "ref-nb" does not exist.
CMNS: Sandoz у Вікісховищі

Сандоз — фармацевтична компанія, є світовим лідером у галузі генеричних лікарських засобів (генериків) та біосимілярів, препаратів для дерматології та трансплантації. Займає лідерські позиції в світі в галузі генеричних препаратів для лікування серцево-судинних та офтальмологічних захворювань, розладів центральної нервової системи (ЦНС) та болю, а також препаратів для терапії онкологічних, респіраторних та гормональних захворювань. [2]

Походження назви[ред. | ред. код]

Свою назву компанія отримала на честь одного із своїх засновників. Компанію заснували Альфред Керн і Едуард Сандоз. Тому спочатку вона називалась "Chemical Company Kern & Sandoz". Вона тоді ще не була фармацевтичною. Компанія займалась виготовленням промислових фарб. Першою випущеною продукцією були барвники синього та червоного кольорів. Згодом Альфред Керн загинув, і компанією почав керувати Едуард Сандоз. Він уже започаткував виробництво ліків на своїй компанії, і перейменував її на "Sandoz".

Історія компанії[ред. | ред. код]

1886 - створення компанії. Засновниками компанії були Альфред Керн і Едуард Сандоз. Вони її заснували в місті Базель (Швейцарія).

1895 - Загинув Керн і Едуард Сандоз вирішив займатись фармацептичною діяльностю, першим випущеним фармацевтичним продуктом був жарознижуючий засіб - антипірин.

1899 - Компанія почала займатись виробництвом підсолоджувачів, почала випускати сахарин.

1917 - Створено фармацевтичний відділ професором Артуром Столом. Він починає виробництво ерготаміну під маркою "Гінерген".

1929 - Булос формовано Хімічний відділ. В цьому ж році був випущений "Кальцій Сандоз", який став основою для сучасної терапії кальцієм.

1939 - назва Chemical Company Kern & Sandoz змінена на Sandoz. Починали розвиток сільськогосподарського бізнесу. Перший розроблений продукт - пестицид «Коппер Сандоз».

1946 - паралельно була заснована компанія «Біокемі» (Biochemie) для виробництва дефіцитного і вкрай необхідного пеніциліну для населення країни. Вони в 1951 відкрили кислостійкий пеніцилін, так з'явилася можливість застосування препарату перорально.

1963 - «Сандоз» купує цю компанію, що знаменує собою початок широкомасштабного виробництва антибіотиків і речовин, розроблених на основі біотехнологій.

1964 - в Східному Ганновері, штат Нью-Джерсі, США був утворений перший дослідний центр за межами Швейцарії.

1967 - після об'єднання з Вандер, компанія починає виробництво дієтичних добавок.

1981 - На базі Університетського коледжу в Лондоні (Велика Британія) заснований Інститут медичних досліджень «Сандоз».

1990 - «Сандоз» стає холдингом.

1996 - Компанія «Сіба» і «Сандоз» об'єднуються, формуючи компанію «Новартіс». Глобальною штаб-квартирою підрозділів генерикових лікарських препаратів стає «Біокемі», об'єднавши компанії «Женева», «Ролаб», «Мультифарма» і «Азуфарма».

2000 - Компанія «Новартіс» купує європейську компанію «БАСФ Фарма» по виробництву генерикових препаратів.

2003 - «Новартіс» об'єднує бізнес з виробництва генериків під одним брендом - «Сандоз» (після об'єднання в 1996 році копманія була частиною "Новартіс", а тепер стала окремим підрозділом, який займався виробництвом генериків).

2006 - «Сандоз» стає першою фармацевтичною компанією-виробником генериків, що отримала схвалення на виробництво біоаналогів в ЄС і США.

2009 - «Сандоз» купує спеціалізований підрозділ по виробництву ін'єкційних генериків для лікування онкологічних захворювань - "ЕБЕВЕ Фарма».

2012 - після того як «Сандоз» купує «Фоугера Фармасьютікалс», вона займає місце лідера в області генериків для місцевого застосування в дерматології. [3]

Розробки (Бренд Сандоз)[ред. | ред. код]

Після того, як компанія "Новартіс" зробила "Сандоз" окремим підрозділом, вона стала світовим лідером з виробництва генериків. Це був підрозділ з єдиним у світі брендом - "Бренд Сандоз". Таким чином назву Сандоз було відновлено і вона знову була у всіх на устах. Це дало змогу збільшити прибутки компанії до 10 мільйонів доларів на рік.

Генерик - це не оригінальний лікарський препарат, той який винайдений і запатентований компанією, а преперат-копія. Він має такі самі лікарскі властивості, як і оригінал має таку ж діючу речовину, може мати інші допоміжні речовини, але загалом його дія не відрізняється від уже запатентованого.[4]Використання уже запатентованих речовин дало змогу зробити лікарські засоби дешевшими і попит на них серед пересічних громадян зріс. Це дало змогу збільшити прибутки компанії.

Біосиміляр — біологічно подібний ЛП як версія вже зареєстрованого біологічного ЛП з доведеною на основі всебічного порівняння подібністю фізико-хімічних характеристик, ефективності та безпеки. В нього може бути інша діюча речовина, або добута іншими методами (це можде бути рекобінантний метод з використанням інших організмів), також можуть бути інші методи очистки цієї речовини. Але хоч і хімічно структура може трохи відрізнятись від оригінальної (уже запатентованої), її біологічна дія має бути однаковою, або дуже схожою з оригінальною речовиною. Це дало змогу зменшити витрати на дорогі методи очистки чи середовища, де будуть жити організми, з яких потім будуть добуватись рекомбінантні сполуки. Це я к і попередні лікарські засоби допомогло збільшити прибутки компанії.

Таким чином на прикладі ціє компанії можна зробити висновок, що не завжли об'язково шукати нові діючі речовини, та засоби їх отримання. Можна використовувати вже запатентовані і стати світовим лідером.

Але звичайно в компанії були і свої розробки.

Наприклад:

У 1938 році Альберт Хофман (Базель, Швейцарія) вперше отримав речовину LSD-25. Спочатку препарат на основі цієї речовини використовувався в психіатрії (для лікування шизофренії), потім його почали застосовувати в лікуванні депресії, амнезії, алкоголізму, героїнової та кокаїнової залежності. Виробництво було припинено в 1966 році.

У 1972 році в лабораторіях «Сандоз» (Базель, Швейцарія) було відкрито дію циклоспорину, який використовується в трансплантології і для лікування нефротичного синдрому, ревматоїдного артриту, псоріазу, атопічного дерматиту. Входить до переліку ЖНВЛП.

У 1974 році у Відні компанією Sandoz Research Institute був відкритий нафтифін (протигрибковий засіб для зовнішнього застосування з класу аллиламинов). Речовина використовується в лікуванні грибкових захворювань нігтів і шкіри.

Окрім виготовлення самих препаратів копманія розробляє методи доставки ліків до тканин-мішеней таким чином, щоб ці препарати не впливали на органи і тканини, яким він може нашкодити на шляху до свого місця призначення.

Наприклад:

 • Деякі препарати проти респіраторних захворювань вони випускають для використання через інгалятори, а не преорально.
 • Препарати, які вводяться в оганізм шляхом ін'єкцій
 • Таблетки з тведим покриттям, для повільнішого виділення речовин з них.
 • Пероральні плівки для пацієнтів, які мають проблеми з ковтанням таблеток
 • Трансдермальні пластері, для передачі речовин через шкіру безпосередньо у кров

Приклади препаратів[ред. | ред. код]

Серед поширених генеричних препаратів сандоз велику увагу приділяли антибіотикам. Антибіотики відіграють основну роль у сучасній системі охорони здоров'я. Тому компанія, як світовий лідер з виробництва генериків, приділяє їхньому виробництву велику увагу.

Виробництво антибіотиків почалось ще з 1963 року, коли копманія купила "Біокемі". Ця компанія прославилась зокрема тим, що відкрили кислостійкий пеніцилін ще в 1951 році. Після цього вони почали маштабне його виробництво. Компанія має широку палітру антибіотиків на основі пеніцилінів, цефалоспоринів і макролідів - ці препарати складають основу сучасних ліків.

Наприклад:

Цефуроксим САНДОЗ® - пероральна форма бактерицидного цефалоспоринового антибіотика цефуроксиму проявляє активність проти широкого спектра грампозитивних та грамнегативних бактерій.

Пеніцилін G НАТРІЄВА СІЛЬ САНДОЗ® (PENICILLIN G SODIUM SANDOZ) - бета-лактамні антибіотики, пеніциліни, як і попередній стійкий до дії більшості бета-лактамаз.

Окрім виготовлення генеричних антибіотиків компанія бере участь в досліджені причин резестентності органзмів до антибіотиків та розробці методів боротьби проти цього явища. Цим займається не лише Сандоз а й уся компанія Новартіс (Сандоз є її підрозділом).

Також компанія займає передові позиції в виробництві препаратів для лікування респіраторних захворювань. Має на меті вдосконалення якості лікування астми та хронічного обструктивного захворювання легенів, а також полегшення стану, викликаного сезонними алергіями.

Наприклад:

АЦЦ ГАРЯЧИЙ НАПІЙ МЕД ЛИМОН (ACC® HOT DRINK HONEY AND LEMON) - відхаркувальні засоби, за винятком комбінованих препаратів, що містять протикашльові засоби.

ЛОРАНО - протиалегічний засіб

Окрім цих в них я багато засобів для противірусних діагностик та мрепаратів місцевої дії

Наприклад:

АЦИК® крем (ACIC® cream) - хіміотерапевтичні засоби для місцевого застосування

ЛІНЕКС ФОРТЕ® (LINEX FORTE®) - антидіарейні мікробні препарати

ДІКЛАК® ГЕЛЬ - засоби, що застосовуються місцево при суглобовому та м'язовому болю

ІММУНАЛ® (IMMUNAL) імуностимулятори[5]
Ацик таблетки (ACIC tabulettae) - противірусні засоби прямої дії

Нагороди[ред. | ред. код]

"Панацея" - щорічний конкурс для професіоналістів фармацевтичної галузі. Проводиться з метою визначення кращих працівників фармацевтичної галузі.

Компанія Сандоз в 2017 році здобула шість нагород у цьому конкурсі. Нагороди компанія отримала через високу якість своїх препаратів, та завдяки злагодженій роботі усіх її працівників. 5 препаратів, випущених копманією були визнані переможцями в проекті "Препарат року". А шосту нагороду компанія отримала в номінації "Проект року" за активну ініціативу у розробці методів боротьби проти резистентності бактерій до антибіотиків.

Препарати року[ред. | ред. код]

 • АЦЦ - засіб проти кашлю, та для лікування інших гострих респіранторних захворувань. Діючою речовиною в ньому є ацетилцистеїн. Швидкодіючий муколітик, який зменшує густину та липкість слизу в дихальних шляхах, полегшуючи кашель.
 • Бронхо-мухал - препарат, що стимулює природні захисні властивості організму проти інфекцій дихальних шляхів. Діючою речовиною є ліофілізований лізат.
 • Лінекс - препарат, який сприяє підтриманню нормальної кишкової мікрофлори і відновленню порушеного балансу мікроорганізмів у кишечнику. Містить у своєму складі 3 різні види ліофілізованих життєздатних молочнокислих бактерій з різних відділів кишечнику. Діюча речовина - КУО антибіотикорезистентних молочнокислих бактерій.
 • Екзодерил - використовується проти грибкових інфецій і має притизапальну дію. Випускається у вигляді крему. діюча речовина нафтифін гідрохлорид.
 • Диклак - протизапальний засіб зовнішнього застосування на основі похідних фенілоцтвої кислоти.

Проект року[ред. | ред. код]

Проблеми виготовлення антибіотиків в тому що бактерії має здатність швидко адаптуватися до них. Тому їх потрібно постійно зінювати. Багато сучасних фармацептичних компаній намагаються подолати цю проблему. Компанія запровадила в Україні проект під назвою "Ініціатива щодо боротьби з резистентністю до протимікробних засобів SARI", який і став переможце номінації "Проект року" Мета цього проекту показати, що в Україні часто антибіотики використовують нераціонально. Тому заходи проекту були спрямовані на підвищення антибіотикорезистентності в Україні, та відповідальності медпрацівників до приписування антибіотиків пацієнтам. [6]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.novartis.com/sites/www.novartis.com/files/novartis-annual-report-2017-en.pdf — P. 158.
 2. https://www.sandoz.ua/our-work/disease-areas
 3. Бренд «Сандоз» История с 1886 года по настоящее время [1]
 4. ВІДТВОРЕНИЙ ЛІКАРСЬКИЙ ПРЕПАРАТ[2]
 5. Sandoz [3]
 6. «ПАНАЦЕЯ 2017»: компанія Sandoz отримала 6 нагород[4]