Schinopsis quebracho-colorado

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Schinopsis quebracho-colorado
Schinopsis lorentzii.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Анакардієві (Anacardiaceae)
Рід: Schinopsis
Вид: S. quebracho-colorado
Біноміальна назва
Schinopsis quebracho-colorado
(Schltdl.) F.A.Barkley & T.Mey., 1950
Синоніми
Schinopsis lorentzii
Посилання
IPNI: 229148-2
ITIS logo.svg ITIS: 506457
IUCN logo.svg МСОП: 32022

Schinopsis quebracho-colorado, також часто Schinopsis lorentzii — дерево з твердою деревиною, походить з Гран-Чако — субртропічних районів Парагваю, Аргентини і Болівії.

Опис[ред. | ред. код]

Дерева досягають висоти 25 м та товщини 1,5 м. Щільність деревини дуже висока — 1,170 кг/м³.[1]

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Світлолюбна та сухостійка рослина, з коротким листопадним періодом. Ростуть повільно, відомі дерева віком до 250 років.[1]

Деревину цього виду поїдають жуки-вусачі (Basiptera castainepennis, Dihamaphora bruchi, Brasilianus murinus, Brasilianus lacordairei, Sphaerion sp., Eburia quadrilineata, Achryson surinamum, Achryson undulatum), златки (Chrysobotris holochalcea, Tylauchenia crassicollis), каптурники (Xyloprista hexacantha) тощо[2].

Ареал[ред. | ред. код]

Домінуюча рослина в західній сухій частині Гран-Чако в Аргентині. Також поширена на півдні Болівії та в Парагваї.[1]

Використання людиною[ред. | ред. код]

Деякі з місцевих назв цього дерева — короніло і квабрахо-мачо. Епітет colorado («кольорове») відрізняє це дерево від решти видів дерев квебрахо. Це дерево має високу комерційну цінність завдяки своїй надзвичайно твердій та довговічній деревині та високому вмісту таніну.

З початку XX століття це дерево використовується для комерційного виробництва таніну, що призвело до масового вирубування.[1]

Також через повільний ріст дерева та зміну сезонів у Гран-Чако впродовж року цей вид запропоновано для досліджень дендрохронології[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Ferrero, María Eugenia; Villalba, Ricardo (2009). Potential of Schinopsis lorentzii for dendrochronological studies in subtropical dry Chaco forests of South America. Trees 23 (6): 1275–1284. ISSN 0931-1890. doi:10.1007/s00468-009-0369-1. (англ.)
  2. Fiorentino, D. C., Michela, J. F., Notario, A., & Castresana, L. (2000). Contribución al conocimiento de Coleópteros xilófagos de Schinopsis quebracho-colorado Bark y Meyer y de sus predadores asociados. Bol. Sanidad Veg. Plagas, 26, 15-19.(ісп.)