Semper fidelis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор морської піхоти України з девізом «Вірний завжди»

Semper fidelis — девіз, що в дослівному перекладі з латинської мови означає «Завжди вірний».

З 1558 року використовується як девіз міста Ексетер (Англія). З 1883 року використовується, як девіз Корпусу морської піхоти США. Використовується, як девіз Морської піхоти України.

Герб Львова 1936—1939 рр. з девізом «Semper fidelis»

Львів[ред. | ред. код]

У 1936 році був внесений до герба Львова і використовувався до 1939 року. Гасло виникло в атмосфері антиукраїнізму першої чверті XX ст. та польської агресії 1918-1919 pp., спрямованої проти Західноукраїнської Народної Республіки. Після Другої світової війни він не вживався.

Протягом останніх років польськими шовіністичними колами поширюються вигадки, що нібито цей девіз у 1658 році дарований Львову папою Олександром VII. Однак жодних привілеїв з наданням девізу від цього папи Львів не отримував, а подібна фальшивка тиражується з провокаційною метою. Вигадки про «привілейований» девіз уже розтиражували сотні різних польських сайтів, вони активно поширюються в іншомовних версіях, потрапляють у статті.

Насправді мова йде про свідому маніпуляцію щодо печаток з легендою «Leopolis fidelis», які вживалися з кінця ХVII-XVIII ст. економічним писарем королівської каси Львова й означали «присяжний Львова», тобто стосувалася особи урядовця, а не міста в цілому. Й до девізу «Semper fidelis» жодного відношення не мали.

Марш фанатів ФК "Карпати" з девізом "Завжди вірні" у лютому 2010 року

Тепер у Львові девіз "Завжди вірний" є неофіційним девізом ФК "Карпати".

Кіно[ред. | ред. код]

Також вислів використовувався у книжці «Doom» (за мотивами однойменної гри) Девіда Аб-Х'ю і Беда Линавівера, як девіз головного героя і у грі «Call of Duty 4: Modern Warfare». В результаті, в стандартному скороченому вигляді, SEMPER FI, використана у фільмі «Doom» як татуювання одного з головних героїв — Сержанта.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Дашкевич Я. Р. Апокрифічний девіз герба Львова 1936 р. // Шоста наукова геральдична конференція (Львів, 27—29 березня 1997 р.): Матеріали. — Львів, 1997. — С. 24—25.
  • Гречило А. Печатки міста Львова XIV-XVIII ст. — Львів, 2010.
  • Гречило А. Печатки «Leopolis fidelis» та міфи про «девіз Львова» // Сфрагістичний щорічник. — К., 2016. — Вип. 6. — С. 301–304.