Sempron

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Sempron
AMD Sempron Processor Logo.svg
Логотип процесора Sempron
Роки виробництва: липень 2004 — досьогодні
Виробник(и):
  • AMD
Макс. частота CPU: 1,0 ГГц – 2,7 ГГц
Частота FSB: 166 МГц – 2700 МГц
Техпроцес: 130 – 32 нм
Набір команд: IA-32, MMX, 3DNow!,
SSE, SSE2, SSE3, SSE4a,
AMD64, AMD-V, Cool'n'Quiet, NX bit
Роз'єм(и):
Ім'я ядра:
  • Thoroughbred-B/Thorton
  • Barton
  • Paris
  • Palermo
  • Manila
  • Sparta
  • Brisbane
  • Sparta

«Sempron» (укр. Семпрон)— торгова марка, під якою AMD випускає свої центральний процесор (ЦП), для бюджетного сегменту ринку. Випускаються з 2004 року.

Бюджетний настільний ЦП, що прийшов на заміну процесору Duron і був прямим конкурентом процесору Celeron D компанії Intel. При розробці його назви AMD використовувало латинське слово semper, що позначає «завжди» або «кожен день», натякаючи, що основною нішею даного процесора є прості застосування для повсякденної роботи.

Фактично, під торговою маркою Sempron продаються процесори з різними ядрами, тобто — різні процесори. Об'єднує їх в продукції AMD нижній ціновий діапазон.

Історія розробки і випуску[ред.ред. код]

Socket-A Sempron 3000+

Перші Sempron були засновані на архітектурі Athlon XP і базувалися на ядрі Thoroughbred/Thorton. Ці моделі призначалися для установки в роз'єм Socket A, мали 256 КБ кеша 2-го рівня і системну шину, що працює на частоті 166 Мгц (FSB 333). Пізніше, AMD випустила Sempron 3000+, заснований на ядрі Barton (512 КБ кеша 2-го рівня). З погляду апаратної частини, Sempron для Socket-A був по суті перейменованим процесором Athlon XP. У наш час AMD припинила виробництво всіх процесорів Sempron для Socket-A.

Наступне покоління (ядро Paris/Palermo) вже базувалося на архітектурі Socket 754 Athlon 64. Відмінності від процесорів Athlon 64 включали зменшений розмір кеш-пам'яті (128 або 256 КБ кеша 2-го рівня), і відсутність набору команд AMD64 в ранніх моделях Sempron. Не рахуючи цих відмінностей, Sempron для Socket 754 оснащений всіма вдосконаленими можливостями могутніших процесорів Athlon 64, зокрема інтегрованим в ядро процесора контролером пам'яті, шиною HyperTransport і технологією AMD «NX bit».

У другій половині 2005 року AMD додала підтримку 64-біт (AMD64) в лінійку Sempron. Щоб відрізняти цю ревізію від попередніх версій Sempron її часто називають «Sempron 64». Проте цей термін не є офіційним і не використовується в AMD. Випуск бюджетного процесора з підтримкою 64-бітової архітектури, за планами AMD, дозволяв розширити ринок 64-бітових процесорів, який був достатньо вузький на момент виходу «Sempron 64».

У 2006 році AMD анонсував Socket AM2 лінійку процесорів Sempron. За функціональністю він аналогічний попередньому поколінню Sempron, а основною відмінністю є використання вбудованого контролера пам'яті DDR2 SDRAM замість DDR SDRAM. TDP стандартної версії залишається на рівні 62 ВТ, тоді як в новій «Energy Efficient Small Form Factor» версії він зменшений до 35 Вт TDP. За станом на 2006 рік AMD проводить і продає версії Sempron для Socket 754, Socket 939 і AM2.

Посилання[ред.ред. код]