Shenyang J-31

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Shenyang J-31
J-31 Prototype на Китайській міжнародній авіаційно-космічній виставці 2014
Shenyang J-31
Призначення: багатоцільовий винищувач-бомбардувальник п'ятого покоління
Перший політ: 31 жовтня 2012[1]
Розробник: Shenyang Aircraft Corporationd
Виробник: Шеньян авіабудівна корпорація
Всього збудовано: 1 прототип
Конструктор: Shenyang Aircraft Corporationd
Екіпаж: 1 особа

Шеньян J-31 (англ. Shenyang J-31; кит. 歼-31/歼-60; також називають кит. 鹘 鹰,海东 青 «Кречет»[2][3] іноді вживають також F-60)[4] — експериментальний китайський багатоцільовий винищувач 5-го покоління.[5].

Призначення[ред. | ред. код]

J-31 був задуманий в свій час для оснащення авіаційного крила, яке намічене базувати на одному з китайських авіаносців. Але якщо це припущення вірне, то J-31 не буде затребуваний для вирішення цього завдання на даному етапі. Навряд чи ВМС НОАК, як і військово-повітряні сили, хотіли б відкрито демонструвати перспективний літак, який збираються в майбутньому прийняти на озброєння.

На салоні в Чжухаї корпорація «AVIC» позиціонувала J-31 як винищувач для експортних поставок. За словами представників компанії, літак розроблявся таким чином, щоб при невисокій вартості він володів високим рівнем малопомітності, мав велике корисне навантаження і бойовий радіус дії. Експонат являв собою одномісний дводвигуновий літак з високорозташованим трикутним крилом помірної стрілоподібності і зрізаними закінцівками, двома сильно нахиленими назовні вертикальними кілями і двома горизонтальними хвостовими стабілізаторами.

Історія створення[ред. | ред. код]

13 листопада 2012 в КНР на авіасалоні Airshow China 2012 в Чжухаї була виставлена ​​великомасштабна (масштаб 1:4) модель китайського винищувача п'ятого покоління J-31 розробки підприємства Shenyang Aircraft Corporation (SAC, Шеньян). Експонат виправдав очікування обізнаних експертів, а конструкція літака в цілому відповідала фотографіям, які почали дозовано потрапляти в Інтернет з 2011 року. Як відомо, прототип даного літака здійснив свій перший політ в Шеньяні 31 жовтня 2012. Підпис на табличці до виставленої в Чжухаї моделі свідчить «Концепція перспективного винищувача».

В даний час ресурс китайського авіаційного двигуна WS-10A Taihang до капітального ремонту складає всього 300 годин. Прогрес з підвищенням ресурсу та інших характеристик є, але повільний. На даний момент неможливо назвати якусь одну проблему, по якій в двигунобудуванні КНР складна ситуація — там є комплекс проблем, в тому числі організаційних і кадрових. Ситуація з двигуном WS-13 Taishan, який повинен замінити російський двигун РД-93, ще більш складна, ніж з Taihang — ресурс двигуна WS-13 менше ресурсу WS-10A приблизно рази в два.

Вперше шпигунські фотографії з'явилися у вересні 2012 року.

Проекти J-20 та J-31 об'єднує той факт, що вони на сьогодні вже пройшли стадію визначення концепції. Фактично це означає, що обидва оснащені відсіками озброєнь, являють собою натурні демонстраційні зразки і, як здається, ні в одному з них не застосовуються якісь компоненти серійно вироблюваних китайських літаків.

Фінансуючи програму винищувача J-31, компанія «Шеньян» фактично створює для себе перспективний високотехнологічний продукт, який в майбутньому буде запропонований на ринки тих країн, які не мають доступу до західних винищувачів. З цієї точки зору J-31 стане в основному конкурентом російських винищувачів.

Літак J-31 буде, очевидно, більш адаптований до експлуатації з авіаносців, ніж важкий J-20, судячи з його посиленої передньої стійки шасі з подвійним колесом і двома великими кілями хвостового оперення, яке допомагає збільшити вертикальну стійкість. Хоча ця машина як і раніше потребує доведення, наприклад, в збільшенні площі крила, підвищенні підйомної сили і поліпшенні системи управління польотом і вектором тяги.

Це дозволяє припустити, що J-31 був задуманий в свій час для оснащення авіаційного крила, яке намічене базувати на одному з китайських авіаносців. Але якщо це припущення вірне, то J-31 не буде затребуваний для вирішення цього завдання на даному етапі. Навряд чи ВМС НОАК, як і військово-повітряні сили, хотіли б відкрито демонструвати перспективний літак, який збираються в майбутньому прийняти на озброєння.

Разом з тим деякі експерти вважають, що створення двох різних прототипів, мають збільшені в порівнянні з експлуатованим нині винищувачем «Цзянь-10» (J-10) габарити, може свідчити про намір ВПС НВАК сформувати в перспективі змішаний парк винищувачів трьох класів. "Так само, як американські винищувачі п'ятого покоління F-22 і F-35, J-20 і J-31 «будуть доповнювати один одного при проведенні майбутніх бойових операцій», — вважає Бай Вей, колишній заступник редактора тижневика "Світова авіація "(Aviation World). Китай потребує як більш важкий J-20, так і більш легкий J-31 для захисту свого повітряного простору, вважає він. Різниця в габаритах J-20 та J-31 показує, що вони, ймовірно, не призначені для виконання одних і тих же вимог. Але в спектрі самих різних припущень щодо появи J-31 є і таке, що компанії «Шеньян» або «Ченду» можуть готувати щось складніше, ніж J-31.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. China unveils new fifth-generation stealth fighter. 
  2. 迷雾中的「鹘鹰」. Takungpao. 2012-07-25. Архів оригіналу за 2012-12-13. Процитовано 2014-11-17. 
  3. 望神舟!携蛟龙!我辈凡人铸辉煌」. SXDajian. 2012-07-13. Архів оригіналу за 2012-09-22. Процитовано 2014-11-17. 
  4. Китайский официоз о самолете J-31
  5. Chinese F-60/J-21/J31 Fifth Generation Stealth Fighter Jet Unveiled. Chinese Military Review. 2012-09-16. Архів оригіналу за 2012-12-13. Процитовано 2014-11-17. 

Посилання[ред. | ред. код]