Shewanella oneidensis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Shewanella oneidensis
Мікрофотографія S. oneidensis під СЕМ
Мікрофотографія S. oneidensis під СЕМ
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Proteobacteria
Клас: Gamma Proteobacteria
Ряд: Alteromonadales
Родина: Shewanellaceae
Рід: Shewanella
Вид: Shewanella oneidensis
Біноміальна назва
Shewanella oneidensis
Venkateswaran et al. 1999
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Shewanella oneidensis
EOL logo.svg EOL: 972511
ITIS logo.svg ITIS: 965992
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 70863

Shewanella oneidensis — грамнегативна, факультативно анаеробна бактерія роду Shewanella, що мешкає переважно на дні морів в анаеробних умовах, осадкових відкладеннях, також може бути знайдена в ґрунті. Здатна відновлювати сполуки металів. Зараз ведуться роботи по використанню Shewanella oneidensis в біозахисті металевих поверхонь від корозії. Видову назву бактерія отримала на честь озера Онейда в штаті Нью-Йорк, США, з якого цей мікроорганізм був вперше виділений.

Систематика[ред.ред. код]

Номенклатура бактерій Alteromonas hanedai і A. putrefacians була розроблена в 1981 році. A. hanedai була новим описаним видом, а A. putrefacians була виділена з роду Achromobacter. У 1985 році, на підставі вивчення нуклеотидних послідовностей 5S рРНК, Макдоннел (MacDonell) і Колвелл (Colwell) виділили A. hanedai і A. putrefacians до окремого роду Shewanella[1]. Автори також запропонували класифікувати виділені з дна моря барофільні бактерії як Shewanella benthica. У 1989 році, на підставі молекулярних досліджень (ДНК-ДНК гібридизації, аналізу 5S рРНК) і вивченні серологічних властивостей, Койне (Coyne) запропонував перенести Alteromonas colwelliana до роду Shewanella. У 1999 році Венкатесварен (Venkateswaran) та ін. описали два нових види роду — Shewanella oneidensis і Shewanella pealeana[2].

Біологічні властивості[ред.ред. код]

Морфологія[ред.ред. код]

Shewanella oneidensis — грамнегативні прямі або злегка зігнуті паличковидні бактерії розміром 1,5-4,6 × 0,4-1 мікрон. Не утворюють спор, рухомі, за допомогою полярно розташованих джгутиків.

Фізіологічні властивості[ред.ред. код]

Це галотолерантний (здатний рости в 3 % розчині NaCl), факультативно анаеробний мікроорганізм. Утворює оксидазу і каталазу, не продукує індол, не зброджуює глюкозу. Здатний відновлювати тріметиламін-N-оксид, оксиди заліза[3], оксид марганцю[4], оксиди хрому[5], розчинені сполуки урану[6]. Здібний до утворення біоплівок на поверхні твердого субстрату[7], також здатний до адгезії на поверхню оксидів металів[8].

Геном[ред.ред. код]

Геном S. oneidensis штаму MR-1 складається з одної хромосоми, що є кільцевою дволанцюжковою молекулою ДНК розміром 4969803 пар основ, містить 4561 гени та має вміст ГЦ 45,96 %; і плазміди pMR-1 розміром 161613 пар основ, що містить 184 гени та має вміст ГЦ 43,69 %[9].

Посилання[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]