SketchUp

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
SketchUp
SketchUp main window.jpg
Вікно редагування SketchUp Make 2014.
Тип Редактор тривимірної графіки
Автор(и) @Last Software
Розробник Trimble Navigation[1]
Перший випуск Серпень 2000
Стабільний випуск 14.0.4900 (Windows) / 14.0.4899 (Mac OS X) (28 лютого 2014; 1303 дні тому[2] )
Версії 15.3.3314
Операційна система Windows XP
Windows Vista
Windows 7
Windows 8
Mac OS X 10.5+ (Leopard)
Mac OS X 10.6+ (Snow Leopard)
Доступні мови Англійська, Французька, Німецька, Італійська, Іспанська, Японська, Корейська, Нідерландська, Китайська, Португальська, Російська[3]
Ліцензія Звичайна версія: Безкоштовна
Версія Pro: Пропріетарна комерційна
sketchup.com

CMNS: SketchUp на Вікісховищі

SketchUp — програма для моделювання відносно простих трьох-вимірних об'єктів — будівель, меблів, інтер'єру. В травні 2006 року була придбана компанією Google разом з невеликою фірмою @Last Software. В квітні 2012 року Google продав SketchUp компанії Trimble Navigation за 90 млн доларів. Існує дві версії програми — безкоштовна, обмежена по функціоналу (перш за все відносно експортування в інші формати), та платна (SketchUp Pro, $590[4]). Тепер замість SketchUp для створення 3D-моделей будівель на картах Google пропонує онлайн-інструмент «Архітектор»

Опис програми[ред.ред. код]

3D-модель будинку виконана у SketchUp.

У порівнянні з багатьма іншими популярними пакетами, цей володіє рядом особливостей, що позиціонуються її авторами як переваги.

Основна особливість — майже повна відсутність вікон попередніх налаштувань. Всі геометричні характеристики під час або зразу після закінчення дії інструменту задаються з клавіатури в поле Value Control Box (поле контролю параметрів), яке знаходиться в правому нижньому кутку робочої області, справа від напису Measurements (панель вимірів).

Ще одна ключова особливість — це інструмент Push/Pull («Тягни/Штовхай»), завдяки якому будь-яку площину можна «витягнути» в сторону, створивши по мірі її руху нові бокові стінки. Стверджується, що інструмент запатентований.[5] Рухати площину можна в притик до наперед заданої кривої, для цього служить спеціальний інструмент Follow Me («Ведення»).

Відсутність підтримки карт зміщення (displacement maps)(англ.) пояснюється націленістю продукту на непрофесійну цільову аудиторію.

Також можна відмітити наступні можливості:

 • Підтримка плагінів для експорту, візуалізації, створення фізичних ефектів (обертання, рух, взаємодія створених об'єктів між собою та ін.)
 • Підтримка створення макросів на мові Ruby та виклику їх з меню. Макросами можна автоматизувати виконання одноманітних дій. Доступна функція завантаження та використання багатьох готових макросів, створеними іншими користувачами.
 • Підтримка створення «компонентів» — елементів моделі, які можуть бути створені, а потім використані багато разів, а потім відредаговані — і зміни, зроблені в компоненті, відображаються у всіх місцях, де він використаний.
 • Бібліотека компонентів (моделей), матеріалів та стилів робочої області, які можна поповнювати своїми елементами чи завантажувати готові через Інтернет.
 • Інструмент для перегляду компонентів в розрізі та можливість додавати до моделі виноски з позначенням видимих розмірів в стилі креслень
 • Можливість працювати з шарами
 • Можливість створення динамічних об'єктів (наприклад: відкриття дверцят шафи при кліку вказівника миші)
 • Можливість побудови перерізів об'єктів
 • Можливість роботи зі сценами (сцена включає в себе положення камери та режим відрисовки), та анімувати переходи від сцени до сцени
 • Підтримка створення моделі реальних предметів та будівель
  • Вказання реальних фізичних розмірів, в метрах чи дюймах
  • Режим перегляду моделі «від першого лиця», з управлінням як в відповідних 3D-іграх
  • Існує можливість встановлювати географічно достовірні тіні в відповідності з заданою широтою, довготою, часом доби та року.
  • Інтеграція з Google Earth
  • Можливість додавати в модель поверхню землі і регулювати її форму — ландшафт

Проекти SketchUp зберігаються в форматі *.skp. Також підтримується імпорт та експорт різних форматів двох-вимірної растрової та тривимірної графіки, зокрема: *.3ds, *.dwg, *.ddf; *.jpg, *.png, *.bmp, *.psd, *.obj.

Імпорт растрової графіки має декілька можливостей: вставка образу як окремого об'єкту, як текстури та як основи для відновлення тривимірного об'єкту за фотографією. Експорт в формат *.jpg здійснюється якості знімку з робочої області вікна застосунку.

Додатково встановлювані плагіни дозволяють експортувати в формати *.mxs, *.atl, *.dae, *.b3d та ін. Подальше редагування експортованого файлу в відповідних застосунках може здійснюватись без будь-яких обмежень.

Плагін V-Ray для SketchUp дозволяє візуалізувати тривимірні сцени.

Використання SketchUp разом з Google Earth[ред.ред. код]

Програма-ресурс Google Earth («віртуальний глобус») та спрощений 3D-редактор SketchUp являють собою складові компоненти єдиної родини програмних продуктів, так що користувач може легко переносити інформацію з одного пакету в іншій.

Так, зокрема, при моделюванні копій архітектурних споруд можна легко імпортувати аеро або супутникову фотографію потрібного будівлі, а також топографію місцевості з Google Earth, а потім «будувати» віртуальне будівлю-модель на фундаменті, яким буде супутникова фотографія будівлі-прототипу.

А для того, щоб побачити щойно створену в програмі SketchUp 3D-модель «у віртуальному житті» на рельєфі Google Earth, досить клацнути іконку на панелі інструментів. Для обміну інформацією між програмами достатньо, щоб обидві вони були встановлені на комп'ютері користувача[6].

З 1 жовтня 2013 року моделі, оснащені географічною прив'язкою, в Google Earth більше не публікуються.

Можливі варіанти використання[ред.ред. код]

Безкоштовні колекції 3D-моделей для SketchUp (3D Warehouse)[ред.ред. код]

Створивши в SketchUp модель архітектурної споруди чи будь-яких інших об'єктів, користувачі могли розміщувати свої творіння в загальнодоступних онлайн колекціях Google[10]. Так, зокрема, підбірка колекцій «Города в разработке»[11] містить декілька тисяч моделей реальних архітектурних будівель світу. Добре буде відмітити, що компанія Google приймала 3D-моделі тільки з вимогою, що вони текстуровані, та оснащені правильною географічною прив'язкою.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]