SpaceX CRS-16

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
SpaceX CRS-16
SpaceX CRS-16
Космічний корабель Dragon
Ракета-носій Falcon 9 Block 5
Місце запуску База ВПС США на мисі Канаверал, SLC-40
Дата запуску 5 грудня 2019
Дата посадки 14 січня 2019
Тривалість польоту 40 діб
Нахил орбіти 51,6° градусів
стикування
Стикувальний вузол надирний СВ модуля Гармонія
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія
SpaceX CRS-15 SpaceX CRS-17

SpaceX CRS-16, також відома як SpX-16 — шістнадцята місія вантажного космічного корабля Dragon до Міжнародної космічної станції, яку запущено 5 грудня 2018 року. Повернення на Землю відбулося 14 січня 2019 року. Політ ракети-носія компанії SpaceX здійснюється в рамках контракту Commercial Resupply Services з компанією НАСА. Перший запуск місії Dragon за допомогою ракети-носія Falcon 9 Block 5.

Історія програми[ред. | ред. код]

У лютому 2016 року НАСА і компанія SpaceX підписали додаток до контракту на п'ять додаткових місії CRS (від SpaceX CRS-16 до CRS-20). У червні 2016 року було повідомлено про запланований запуск у серпні 2018, проте у травні 2018 він був перенесений на 29 листопада 2018 року[1], а згодом — на 4 грудня. Проте за день до запуску у кормі для мишей, який планувалось відправити до МКС, було виявлено цвіль, тому для його заміни запуск було відкладено на 5 грудня[2].

Для запуску було використано 1 ступінь ракети Falcon 9, яка до цього не використовувалась.

Корисне навантаження[ред. | ред. код]

Корабель має доставити до МКС 2540 кг вантажу, серед якого — продукти харчування, вода, обладнання та матеріали для понад 250 наукових експериментів.

Серед основної апаратури на борту Dragon — лідар GEDI від NASA (англ. Global Ecosystem Dynamics Investigation) і прилад RRM 3 (англ. Robotic Refueling Mission 3). Проект GEDI дозволить NASA в глобальному масштабі і з високою точністю створити 3D-модель лісового покриву, а також виміряти, як вирубка лісів впливає на концентрацію в атмосфері вуглекислого газу. За проектом RRM3 науковці вивчають нові методи передачі і зберігання в умовах мікрогравітації надохолоджених рідин (як, наприклад, метану). Удосконалення цих методик допоможе полегшити далекі космічні експедиції, в тому числі на Місяць або Марс.

Крім того, серед вантажу будуть матеріали для конкурсу Guardians of the Galaxy Space Station Challenge під егідою кіностудії Marvel Entertainment і Національної лабораторії США. Підлітки змагаються, у кого кращий науковий проект у космосі.[3].

На станцію також доставлять пару кубсатів.

Запуск та політ[ред. | ред. код]

Корабель було запущено 5 грудня 2018 року о 18:16 (UTC) зі стартового майданчиа SLC-40 Бази ВПС США на мисі Канаверал. Корисне навантаження було успішно виведено на орбіту. Планувалося, що перший ступінь повернеться до місця старту. Проте через технічні проблеми він приземлився неподалік запланованого місця на поверхню океану. Причиною аварії став вихід з ладу насосу гідравлічної системи управління гратчастими стабілізаторами.[4]

Стикування МКС відбулося 8 грудня. Після зближення стикування було відкладено через порушення космічного зв'язку з МКС через супутник-ретранслятор. Після перемикання на резервний супутник зв'язок вдалося відновити та кран-маніпулятор Канадарм2 захопив Dragon та пристикував до модуля Гармоні.[5]

Відстиковка спочатку була запланована на 10 січня 2019 року. Проте напередодні вказаної дати її було скасовано через погані погодні умови в районі заплавнованого приводнення корабля. Відстикування та успішне повернення на Землю відбулося 14 січня. Корабель приводився у заданому районі Тихого океану. Dragon повернув з МКС результати наукових експериментів. Це було перше приводення чпускного апарату в нічний час.[6]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

  • Міжнародна космічна станція — космічна станція, на котру здійснюється доставка вантажу.
  • Дракон — космічний корабель, котрий виконує цю місію.
  • Falcon 9 — ракета-носій, котра запускає вантажний корабель Dragon.
  • SpaceX — компанія, що створила і керує кораблем Dragon і ракетою-носієм Falcon 9.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Launch Schedule. Spaceflight Now. 31 May 2018. Архів оригіналу за 1 June 2018. 
  2. Космічні миші. SpaceX відклала старт ракети через гризунів. Новое время. 5 грудня 2018. Процитовано 5 грудня 2018. 
  3. ЅрасеХ відправляє в космос Dragon. УНІАН. 5 грудня 2018. Процитовано 5 грудня 2018. 
  4. Перший ступінь ракети Falcon через аварію впав у океан. УНІАН. 6 грудня 2018. Процитовано 6 грудня 2018. 
  5. Вантажний корабель Dragon з другого разу пристикувався до МКС. УНІАН. 8 грудня 2018. Процитовано 8 грудня 2018. 
  6. Космічний корабель Dragon успішно повернувся на Землю після подорожі до МКС. Радіо Свобода. 14 січня 2019. Процитовано 14 січня 2019.